Uchylić nieba poprzez urządzenia

Każdy rodzic chce, aby jego pociecha rozwijała się prawidłowo. Niezaprzeczalnie, jeśli istnieje taka możliwość – rodzic sięgnie po każdy możliwy sposób, aby ułatwić swojemu dziecku pierwsze kroki i poznawanie świata. Obecnie rynek oferuje całe mnóstwo sprzętu, który udogodni nie tylko pielęgnację dziecka w pierwszych dniach jego życia, ale również pomoże doskonalić i utrwalać umiejętności na dalszych etapach rozwoju. 

Jednym ze sprzętów, z którym z pewnością spotkamy się w sklepach dla maluszków, są chodziki lub pchacze. Są to urządzenia, które mają za zadanie wspomaganie nauki chodzenia przy jednoczesnym zapewnieniu bezpieczeństwa eksplorowania przestrzeni. Powinny cechować s ię wytrzymałością i lekkością równocześnie. Dodatkowo powinny być stabilne, aby uniemożliwić przewrócenie się urządzenia, w trakcie korzystania z niego przez dziecko. Warto przy zakupie zwrócić uwagę na możliwości jakie oferuje urządzenie. Wielu producentów oferuje dużo więcej niż tylko wspomaganie przy nauce chodzenia.

Obraz

Nazwa

Ocena 0-10

Cena

Sprawdź Cenę

      

KINDERPLAY chodzik drewniany

9.9

Średni


 

chodzik interaktywny kaczka

9.8

Tani


chodzik Clamaro

9.6

Drogi

chodzik Picco

9.5

Drogi


 

KINDERPLAY – drewniany chodzik, pchacz softer

najlepszy chodzik dla dzieci

Kinderplay to klasyczny przykład pchacza. Dziecko wspierają się rękoma o pchacz, przesuwa się pokonując opór. Z pewnością warto docenić fakt, że za pośrednictwem tego urządzenia dziecko ma możliwość swobodnego ruchu. Urządzenie nie ogranicza dziecka, dlatego może ono obracać się, dotykać przedmiotów, obok których przechodzi, poznając ich kształt i fakturę. Pchacz pozwala również na naukę przewracania się, która wbrew pozorom jest bardzo ważna w nauce chodzenia. Warto również docenić naturalny materiał, z którego zbudowano zabawkę. Drewno nie tylko jest wytrzymałe, ale również naturalne i ekologiczne. Zabawka, swoim wyglądem i szerokim wachlarzem funkcji, z pewnością zachęci dziecko do jej używania. Producent zapewnia, że artykuł ten ma służyć również w celach edukacyjnych, ponieważ uczy dziecko poznawania kształtów, zapoznaje z wyglądem zegara oraz oswaja z różnorodnymi dźwiękami poprzez wbudowane cymbałki. Nie sposób nie wspomnieć o kołach pchacza. Producent pomyślał również o możliwości przemieszczania się dziecka po śliskich powierzchniach i wyposażył zabawkę w antypoślizgowe gumowe nakładki. Sprzęt jest z pewnością wart ceny. Produkt ten, na tle innych zabawek wspomagających chodzenie,  zdecydowanie wyróżnia się, dlatego też w skali od 1 do 10, można przyznać mu ocenę 9.

R

Zalety

– ekologiczny materiał,
– wszechstronność używania zabawki (edukacja),
– antypoślizgowe nakładki na koła,
– zapewniona prawidłowa nauka chodzenia,
– nie wygórowana cena.

Q

Wady

– towar należy samodzielnie zmontować.

Chodzik dla dziecka kaczka, interaktywny

chodzik dla dzieci opinie

Tym razem mamy do czynienia z przykładem chodzika, zwanego też chodakiem. W tym urządzeniu dziecko umieszczane jest wewnątrz obręczy, Krocze dziecka wspierane jest na siedzisku, które podpiera również plecy malucha. Zabawka posiada wiele przycisków, które mają zachęcić dziecko do używania chodzika. Producent wspomina o muzyce oraz grzechotkach. Warto docenić fakt, że materiał, którym pokryte jest siedzisko, można łatwo zdjąć i wyczyścić, co z pewnością przyda się na wypadek pobrudzenia przez dziecko. Oferta informuje nas, że chodzik zawiera większą ilość kółek, niż bywa to zazwyczaj. Ma to na celu zmniejszyć opór i ułatwić ruch dziecku. Należy jednak dokładnie rozważyć ten aspekt, ponieważ być może nauka chodzenia nie będzie wówczas wystarczająco efektywna. Zaletą urządzenia jest możliwość regulowania wysokości, dzięki czemu rodzic może zapobiec sytuacji, w której dziecko rozpoczyna naukę chodzenia od stykania się jedynie palcami z podłożem. Urządzenie dostępne jest w kilku wariantach kolorystycznych. Cena z pewnością jest zachęcająca. Niewątpliwie trudno będzie znaleźć na rynku artykuł w niższej cenie. Plastikowa konstrukcja niestety nie sprawia wrażenia trwałej i wytrzymałej. Biorąc pod uwagę powyższe – w skali od 1 do 10, można przyznać mu ocenę 5.

R

Zalety

– możliwość zdjęcia materiału w celu odświeżenia,
– warianty kolorystyczne,
– niska cena,
– regulowana wysokość urządzenia.

Q

Wady

– większa ilość kółek,
– konstrukcja nie sprawia wrażenia trwałej.

Clamaro – chodzik z kołyską i pchaczem

chodzik dla dzieci ranking

To urządzenie łączy w sobie o wiele więcej funkcji niż możemy się spodziewać. Oprócz podstawowego zadania – czyli wspomagania nauki chodzenia naszego dziecka, łączy on również funkcję bujaka, panel interaktywny do zabawy i nauki oraz pchacz. Urządzenie zawiera także możliwość regulowania wysokości zależnie od wzrostu dziecka. Siedzisko zapewnia również wsparcie dla pleców malucha. Urządzenie wyróżnia się designem i starannością wykonania, co należy zaliczyć na poczet zalet tego urządzenia, Producent zadbał również o komfort współmieszkańców i wyposażył chodzik w gumowe koła, które sprawiają, że dziecko porusza się nie generując przy tym hałasu. Gumowe kółka to również mniejszy poślizg na śliskich powierzchniach. Urządzenie zawiera również stabilizatory, które mają zapobiec stoczeniu się pojazdu. Panel edukacyjny wymaga baterii, których niestety producent nie umieszcza w zestawie, dlatego też należy pamiętać o ich zakupie. Niestety główną wadą jest cena, która wydaje się dość wysoka jak na zabawkę, nawet najlepszej jakości. Opinie użytkowników są jednak bardzo pozytywne, co być może rekompensuje wysoką cenę urządzenia. Biorąc pod uwagę powyższe – w skali od 1 do 10, można przyznać mu ocenę 7.

R

Zalety

– gumowe kółka antypoślizgowe, ciche,
– staranność wykonania,
– różnorodność funkcji,
– warianty kolorystyczne,
– stabilizatory bezpieczeństwa,
– możliwość regulowania wysokości.

Q

Wady

– wysoka cena,
– konieczność dokupienia baterii.

PICCO – chodzik multimedialny 2w1, silikonowe koła

dobry chodzik dla dzieci

Producent tego urządzenia wychodzi o krok dalej. Kółka nie tylko umożliwia ciche przemieszczanie się, ale zapobiegają również rysowaniu się podłóg. Silikonowe kółka będą pomocne na śliskich powierzchniach. Producent chwali się, że produkt zawiera stabilne siedzisko, które utrzymuje dziecko w prawidłowej pozycji ciała. Oferta informuje nas również o możliwości zdjęcia tapicerki siedziska w celu wyczyszczenia jej. Panel, w którym znajdują się zabawki zachęcające do korzystania z chodzika, jest demontowany. Dzięki tej funkcji dziecko w chodziku może również zjeść posiłek lub umieścić ulubiony napój. Niestety producent nie wspomina o możliwości regulowania wysokości urządzenia w zależności od wielkości dziecka. Cena chodzika jest dość zachęcająca i można pokusić się o stwierdzenie, że odpowiada jakości prezentowanego urządzenia. Dodatkowo producent chcąc zachęcić do zakupu artykułu z oferty, załącza każdorazowo tabliczkę z imieniem dziecka. Biorąc pod uwagę powyższe – w skali od 1 do 10, można przyznać mu ocenę 8.

R

Zalety

– demontowany pulpit interaktywny,
– możliwość zdjęcia tapicerki,
– silikonowe kółka,
– atrakcyjna cena.

Q

Wady

– brak informacji o regulacji wysokości,
– brak wariantów kolorystycznych.

Odpowiedni moment

Z pewnością powiedzenie ‘wszystko ma swój czas’ – jest dobrą radą w wielu dziedzinach życia. Wielu doświadczonych rodziców powie nawet, że jest to złota zasada przy wychowywaniu dzieci. Nawet świeżo upieczeni rodzice wiedzą, że zależnie od rozwoju dziecka można wprowadzać różnego rodzaju zabawki, pomoce. Nikt przecież nie podaruje swojemu dziecku rowerka, jeśli nie opanowało ono jeszcze nauki chodzenia. Na wszystko trzeba odpowiedniego czasu. Nie inaczej jest w przypadku używania pchaczy czy chodzików.

Bez wątpienia wiele do powiedzenia w tej dziedzinie mają pediatrzy i fizjoterapeuci. Dlatego też im pozostawmy kwestie związane z rozwojem dziecka w aspekcie używania tego rodzaju sprzętu. Warto jednak dokonać podstawowego podziału i rozróżnienia zabawek, które mają pomagać w nauce chodzenia. Niestety często oferty sklepowe mogą wprowadzić klientów w błąd używając nieprecyzyjnie słów, które opisują inny sprzęt, niż prezentowany w prospekcie.

Chodzik

Jest to sprzętu, który ma za zadanie pomóc dziecku w nauce chodzenia. Najczęściej stanowi zespół dwóch obręczy. Jedna z nich znajduje się kilka centymetrów nad podłogą i przymocowane są do niej kółka. Druga zaś jest na wysokości brzucha dziecka i to właśnie w niej umieszczane jest dziecko. Obie obręcze połączone są ze sobą stanowiąc całość. Dziecko znajdujące się w chodziku znajduje podparcie przede wszystkim w kroczu, które umieszczone jest w specjalnej materiałowej komorze. Oprócz tego może również oprzeć swoje ciało rękoma o górną obręcz.

Chodziki, wyposażone są w różnorakie funkcje, jak na przykład grzechotki czy przyciski, które emitują muzykę lub pojedyncze dźwięki. Ma to za zadanie zachęcić dziecko do korzystania z chodzika.

Chodzik, oprócz nauki chodzenia, ma również za zadanie uniemożliwić dziecku dostanie się do trudno dostępnych miejsc, które mogłyby stanowić zagrożenie dla malucha. Obecnie produkowane chodziki charakteryzują się stabilnością i lekkością równocześnie. Ma to zapobiec przewróceniu się chodzika, kiedy dziecko znajduje się wewnątrz urządzenia.

dobry chodzik dla dzieci ranking 2019

Pchacz

Ten rodzaj zabawki z pewnością cieszy się znacznie większą liczbą pozytywnych opinii. Głównie dlatego, że wspomaga naukę chodzenia w bardziej naturalny sposób. W przypadku pchacza dziecko jest właściwie wolne w swoim ruchu. Punkt podparcia stanowią jedynie ręce oparte o zabawkę. Maluch pomaga sobie idąc do przodu, ale zabawka nie krępuje jego ruchu. Bez problemu może obrócić się lub przewrócić, co jak twierdzą specjaliści – jest bardzo ważne w nauce chodzenia. Pchacze uczą przenoszenia ciężaru ciała z jednej stopy na drugą. Niestety ta funkcja w chodziku jest dość utrudniona.  Dodatkowo pchacze wspomagają naukę chodzenia przy równoczesnym pokonywaniu lekkiego oporu, który stanowi zabawka. Podobnie jak chodziki, ich wygląd zewnętrzny ma zachęcić do używania przez dzieci. Dlatego też posiada przyciski, grzechotki lub innego rodzaju zachęcające do zabawy przedmioty.

Kiedy jest odpowiedni czas?

Niestety częstym błędem rodziców jest zachęcanie korzystania z chodzików na dużo wcześniej nim dziecko jest w stanie dotknąć całą stopą do podłoża. Sprawia to, że zamiast wpierać w nauce chodzenia – rodzice kształtują złe nawyki, którymi jest chociażby chodzenia na palcach. Innym zagrożeniem jest korzystanie z chodzika z momencie, kiedy mięśnie tułowia nie są jeszcze przystosowane do stawiania kroków i przenoszenia obciążeń. Należy więc dokładnie obserwować swoje dziecko i zachowanie podczas pierwszych prób używania wszelkiego rodzaju sprzętów wspomagających.

Eksplorować świat z rodzicem

Niewątpliwie żadna zabawka czy pomoc dydaktyczna nie zastąpi obecności i troski rodzica. To właśnie pod okiem mamy i taty dziecko najbezpieczniej odkrywa świat. Warto jednak korzystać z dobrodziejstw, które oferuje nam rynek. Pamiętajmy, że odpowiednio dopasowany sprzęt, stosowany pod okiem rodzica – może pomóc dziecku w doskonaleniu swoich umiejętności. Każdorazowo przed zakupem należy jednak zapoznać się z rankingami, aby dobrać artykuł wysokiej jakości. Nie bez znaczenia są również opinie specjalistów, którzy potrafią ocenić w jakim stopniu polecany przez producentów sprzęt pomaga naszemu dziecku.

Dodaj Komentarz
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Stwórz Komentarz

Jaki chodzik dla dzieci wybrać
Average rating:  
 4 reviews
by Pati on Jaki chodzik dla dzieci wybrać

Super pchacz drewniany, starannie i masywnie wykonany. Niemowlę zainteresowane panelem przednim, próbuje wstawać przy zabawce. Jeździk nie jest wywrotny, kółka nie ślizgają się, tylko jeżdzą po dywanie, panelach, płytkach. Córeczka ma 7 miesięcy, ale jest zainteresowana :).

by Olga on Jaki chodzik dla dzieci wybrać

My kupiliśmy ten z Pico jest ładny, jakość dobra, wytrzymałość też spoko, w użytkowaniu sprawdza się syn lubi w nim siedzieć i hopsac. Posiada regulację w siedzeniu co daje możliwość użytkowania od 6miesaca. Ja jestem zadowolona z zakupu.

by Nela on Jaki chodzik dla dzieci wybrać

Chodzik drewniany zgodny z opisem. Jako pchacz - strzał w dziesiątkę! O wiele lepsza opcja od popularnych "chodzików" które mogą przysporzyć dziecku różnych wad postawy itd. W mieszkaniu dziewczynki nie ma zbyt wiele miejsca do nauki chodzenia - nie może za bardzo łapać się mebli i samodzielnie przy nich wstawać i przemieszczać się.

by Malwina on Jaki chodzik dla dzieci wybrać

Jestem bardzo zadowolona z zakupu. Chodzik drewniany okazał się strzałem w dziesiątkę. Dziecko nie tylko swobodnie przy nim staje stawiając pierwsze kroczki . Jeśli ktoś się waha to mogę z pewnością polecić jako prezent dla dziecka. Poza tym produkt okazał się prosty w złożeniu czy ew. demontażu.