Dla wielu noworodków i niemowlaków mleko modyfikowane to jedyne źródło pożywienia. Niekiedy mamy nie mogą karmić swoich dzieci piersią, a układ pokarmowy nowonarodzonego dziecka nie jest odpowiednio rozwinięty, aby poradzić sobie z inną żywnością. Z tego właśnie powodu coraz częściej wybieramy karmienie mlekiem odpowiednio dostosowanym do potrzeb najmłodszych, czyli tak zwanym mlekiem modyfikowanym.

Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę z tego jak długo podawać mleko modyfikowane pociechom oraz od czego jest to zależne. Aby jednak dowiedzieć się kiedy odstawić mleko modyfikowane i przejść na inny rodzaj żywności, przygotowałam dla was artykuł, w którym omówię najistotniejsze kwestie związane z mlekiem modyfikowanym.

ranking fotelików samochodowych 15-36

Czym jednak jest mleko modyfikowane?

W przypadku kiedy mamy nie mogą karmić piersią, należy podawać dziecku produkt, który będzie odpowiedni ze względu na ilość witamin, minerałów, oraz białek i tłuszczy. Mleko krowie to produkt, który pomimo swoich wielu właściwości zdrowotnych, nie jest najlepszym rozwiązaniem ze względu na duże poziomy sodu, chloru oraz potasu.

W tym właśnie celu tworzone jest mleko modyfikowane. To produkt, który wytwarzany jest co prawda z mleka krowiego, lecz podczas produkcji zmienia się skład w taki sposób, aby spełniał wszystkie wymagania i w jak najbliższym stopniu imitował mleko pochodzące od matki.

Wyróżnić można kilka charakterystycznych zmian, jakie wprowadzane są w mleku krowim. Przede wszystkim zwiększa się zawartość witamin, cynku i żelaza. Oprócz tego, zmiany dotyczą również ilości tłuszczy i białek w mleku. Ponadto obniża się poziom minerałów takich jak potas, chlor czy sód.

Oprócz wyżej wspomnianych alteracji, mleka modyfikowane możemy podzielić także na kilka gatunków. Trzy podstawowe rodzaje to mleko Początkowe, mleko Następne oraz mleko Junior. Mleko Początkowe zostało specjalnie dostosowane dla noworodków i niemowląt do 6 miesiąca życia. Kolejne, mleko Następne, jest nieco mniej zmodyfikowane i zaleca się kupować je dla dzieci od 7 miesiąca życia, gdyż oferuje nieco większą dawkę energii dla dziecka. Po ukończeniu 12 miesiąca życia, warto korzystać z mleka Junior.

Dlaczego ten rodzaj żywności podajemy naszym maluchom?

Głównym powodem, dla którego rezygnuje się z karmienia piersią, są przeciwwskazania zdrowotne. Mowa tutaj przede wszystkim o chorobach zakaźnych typu gruźlica czy HIV. Dodatkowo mleko modyfikowane podawane jest dzieciom, gdy matka znajduje się w ciężkim stanie klinicznym lub po prostu zmuszona jest do przyjmowania leków, szczególnie tych wpływających na stan mleka.

Zrezygnowanie z karmienia piersią spowodowane jest również poprzez wystąpienie galaktozemii u dziecka lub wrodzonego niedoboru laktazy. Wciąż dojrzewający układ pokarmowy u noworodka to główny powód, dla którego alternatywą dla mleka matki nie może być mleko krowie. Warto wtedy sięgnąć po mleko bez laktozy dla niemowląt. Oprócz tego, tak małe dziecko wymaga specyficznych potrzeb żywieniowych. Dopiero odpowiednio dostosowany pokarm będzie bezpiecznym wyborem dla dziecka.

Innym istotnym powodem, dla którego stosuje się mleko modyfikowane zamiast standardowego mleka z piersi matki to występująca alergia. Bardzo ważne jest jednak, aby w każdym z powyższych przypadków skontaktować się z pediatrą. Dzięki temu omówimy jakie mleko modyfikowane będzie najlepsze dla naszego dziecka, gdyż spośród ogromnego wyboru należy wybrać to mleko, które okaże się najbezpieczniejsze.

ranking fotelików samochodowych 15-36 testy

Do kiedy dziecko powinno pić mleko modyfikowane?

O ile nie istnieje górna granica co do podawania mleka modyfikowanego, to bardzo często mówi się o podawaniu tego pożywienia do 3 roku życia. Tutaj należy oczywiście pamiętać o tym, że mleko czy inne napoje, jakie serwujemy dziecku, nie powinny być podawane w buteleczce po 2 roku życia.

Aby uchronić ząbki przed próchnicą, rekomenduje się podawanie napojów, w tym mleka modyfikowanego, w kubeczku, gdy tylko dziecko będzie miało 24 miesiące. Warto także zauważyć, że podawanie napojów w kubku zapobiegnie również zbyt długiemu ssaniu.

Jeśli chodzi o podawanie dziecku mleka krowiego, to mniej więcej od 12 miesiąca życia układ trawienny dziecka będzie na tyle rozwinięty, że będziemy mogli porzucić mleko modyfikowane na rzecz klasycznego mleka krowiego. Tutaj należy pamiętać, że pomimo tego wielu rodziców decyduje się pozostać przy mleku Junior ze względu na skład, który jest delikatniejszy dla układu trawiennego dziecka.

Oczywiście w przypadku alergii na mleko krowie bądź pochodzące z piersi matki musimy dalej pamiętać o stałych konsultacjach z pediatrą, który pomoże nam w wyborze mleka hipoalergicznego w tych pierwszych latach życia dziecka.

Wiesz już do kiedy podawać dziecku mleko modyfkowane?

Teraz, kiedy już wiesz do kiedy podawać mleko modyfikowane swojej pociesze, będziesz mogła wykorzystać tę wiedzę aby dostosować żywienie w taki sposób, aby twoje dziecko w szybki i co ważniejsze bezpieczny sposób rozwijało się.

Brak przeciwskazań co do podawania mleka modyfikowanego do nawet trzeciego roku życia nie zwalnia nas jednak z obowiązku przygotowywania zróżnicowanej diety, w której dziecko otrzyma nie tylko miękkie i papkowate pożywienie.

Istotne jest wprowadzenie warzyw, owoców, ryby oraz innych źródeł białka. Jeżeli zapewnimy dziecku odpowiednio zbalansowaną dietę, to bez wątpienia będziemy mogli stosować mleko modyfikowane jako jedną z alternatyw do 3 roku życia bez żadnych problemów.

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Do kiedy podawać mleko modyfikowane
Average rating:  
 3 reviews
 by wiolka

My przy pierwszym dziecku miewaliśmy kolki i wzdęcia również. Przy drugim za radą pediatry zmieniliśmy mleczko na hippa bio (probiotyki!) i problem się nie powtórzył. Oczywiście, może to po części kwestia indywidualna, ale jeśli mielibyśmy teraz decydować się na trzecie to przy hippie byśmy zostali.

 by KAROLINA

wszelkie kolki, wzdęcia, problemy z układem pokarmowym, wysypki tylko mleko kozie. nie jest jeszcze tak popularne ale na prawdę jest świetnie

 by kruszec6@wp.pl

Ja podaje od tygodnia mojej córce caprima mleko i nie mam żadnych problemów z kolkami zaparciami i wysypkami a bałam się tego bardzo bo przy 1 diecku tak miałam , poczytałam poszperałam w necie i wybrałam myśle że dobrze. Pytałam się lekarza o opinie i okazało się że nie mówił nie:)

slot thailand slotgacormaxwin wwwl24.mitsubishielectric.co.jp game slot online