Bezpieczeństwo dzieci jest kwestią najważniejszą dla każdego rodzica. Dlatego nic dziwnego, że wybór fotelika samochodowego dla dziecka to spory dylemat. Jaki wybrać, by podopieczny był w nim w pełni bezpieczny – a przy tym siedział wygodnie nawet podczas długiej podróży? Podpowiadamy!

Foteliki dla dzieci – kiedy dziecko musi jeździć w foteliku?

Jeszcze kilka lat temu obowiązkowe było przewożenie dzieci w foteliku do momentu ukończenia przez podopiecznego 12 roku życia. Prawo uległo jednak zmianie i obecnie wymóg ten (zgodnie z Ustawą z dnia 20 czerwca 1997. Prawo u ruchu drogowym, art. 39, pkt. 3) obowiązuje dzieci mające mniej niż 150 cm wzrostu – bez względu na wiek. Wyjątek stanowi sytuacja, w której podopieczny waży więcej niż 36 kg; wówczas może podróżować na fotelu pasażera nawet, gdy dziecko jest niższe. To właśnie ze względu na wagę dzieli się foteliki dla dzieci na kategorie, a 36 kg jest maksymalną wagą najwyższej kategorii.

Jaki fotelik samochodowy będzie odpowiedni dla dziecka? Kategorie wagowe

Pierwszym kryterium wyboru fotelika jest więc odpowiednie dobranie kategorii wagowej. Są to:

  • Grupa 0 – foteliki dla dzieci o wadze do 10 kg,
  • Grupa 0+ – foteliki dla dzieci o wadze do 13 kg,
  • Grupa I – foteliki dla dzieci o wadze od 9 do 18 kg,
  • Grupa II – foteliki dla dzieci o wadze od 15 do 25 kg,
  • Grupa III – foteliki dla dzieci o wadze od 22 do 36 kg.

Czy podział ten oznacza, że fotelik trzeba zmieniać co kilka miesięcy lub lat? Wybierając modele, które mieszczą się tylko w jednej grupie wagowej – tak. Na rynku są jednak znacznie bardziej uniwersalne foteliki do auta, które „rosną” wraz z dzieckiem. Mogą obejmować dwie, trzy albo i wszystkie kategorie wagowe – jak w przypadku modelu Lionelo Bastiaan 0-36 kg.

Jaki fotelik samochodowy wybrać? Dodatkowe kryteria wyboru

Kategorie wagowe to oczywiście nie jedyna kwestia, na którą warto zwrócić uwagę. O tym, jaki fotelik samochodowy będzie najlepszy, decydują także:

  • Wynik w testach zderzeniowych ADAC – uzyskana ocenia to podstawowa informacja dla klienta o tym, jak bezpieczny jest dany fotelik (najwyższa to 5, najniższa – 1).
  • Sposób montażu fotelika – dopasowany do systemu bezpieczeństwa dostępnego w pojeździe. Jeśli samochód jest wyposażony w Isofix (między fotelami znajdują się specyficzne uchwyty lub logo systemu), to warto postawić właśnie na to rozwiązanie. Jeżeli nie, należy wybrać fotelik do przypinania pasami bezpieczeństwa.
  • Kierunek jazdy – grupa 0 i 0+ montowana jest wyłącznie tyłem do kierunku jazdy, jednak foteliki dla starszych dzieci mogą dawać dowolność montażu. Jeśli twój maluch preferuje jazdę tyłem i mieści się w grupie, która może tak podróżować (do II włącznie), to wybierz dla niego fotelik umożliwiający montaż w obu kierunkach.
  • Ochrona boczna – niebezpieczeństwo stanowi dla dziecka nie tylko gwałtowne szarpnięcie do przodu czy tyłu. To także uderzenie w bok, np. główką w szybę boczną. Zwróć więc szczególną uwagę na to czy fotelik zapewnia dziecku dobrą ochronę po bokach ciała. Mówi o tym parametr Safe Side, SPS, ASP albo SIP.
  • Możliwość regulacji zagłówka – jego dostosowanie do położenia główki wpływa nie tylko na komfort jazdy malucha, ale także podnosi jego bezpieczeństwo, zapewniając odpowiednie podparcie karkowi i głowie.

O tym, jaki fotelik samochodowy warto wybrać dla swojej pociechy, świadczy więc wiele parametrów. Ujmując rzecz najogólniej, można powiedzieć, że najlepsze foteliki samochodowe to te, które są dopasowane w stu procentach do potrzeb i dziecka, i auta. Sprawdź przed zakupem kilka modeli i wybierz ten, który będzie idealny dla twojego malucha!

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Foteliki dla dzieci – jaki fotelik samochodowy będzie najlepszy?
Average rating:  
 0 reviews
slot thailand slotgacormaxwin wwwl24.mitsubishielectric.co.jp game slot online