Wielu rodziców ma dylemat odnośnie prezentów dla swojego dziecka. Szczególnie jeśli jest ono w wieku szkolnym. Zainteresowanie zabawkami u 10 – latka maleje, a z kolei prezenty praktyczne, nie sprawiają aż takiej radości. Co więc wybrać w prezencie na gwiazdkę czy urodziny? Niedoceniane i często pomijane są gry planszowe. Wynika to poniekąd z zastępowalności planszówek ich wersjami cyfrowymi skierowanymi na komputery i komórki. Jednak gry planszowe są doskonałe nie tylko ze względu na możliwość odciągnięcia dziecka od ekranu, ale także na wspólne spędzenie czasu, czy to z rodzicami, czy z rówieśnikami. Dobra planszówka wpływa także na rozwój dziecka. Nie klika ono bezsensownie myszką, zabijając kolejnych przeciwników. W zamian za to musi ruszyć głową, aby wykonać ruch, który da mu zwycięstwo, lub pozbawi tej możliwości przeciwników. Jeśli nadal zastanawiasz się czy zakup gry planszowej dla 10 – latka to dobry pomysł, zapoznaj się z naszymi propozycjami. Z pewnością zaskoczą Cię one pozytywnie różnorodnością i ciekawą tematyką.

Obraz

Nazwa

Ocena 0-10

Cena

Sprawdź Cenę

      

Szarlatani z Pasikurowic

9.9

Droga


 

OSADNICY Z CATANU

9.8

Średnia


 

 

GRA SANTIAGO

9.7

Tania


 

Minecraft Builders Biomes

9.6

Droga


 

Fallout Shelter pl

9.5

Średnia


 

Funiverse Ilos

9.4

Tania


 

Gry planszowe dla 10 – latka – ranking 2024

W dzisiejszym rankingu przygotowaliśmy zestawienie sześciu najpopularniejszych gier dla 10 – latków. Wśród nich znalazły się zarówno propozycje gier przygodowych, jak i edukacyjnych czy strategicznych. Sprawdź i wybierz najlepszą grę dla swojego dziecka.

Gra planszowa Catan

Gra planszowa Catan znalazła już miliony fanów na całym świecie, a wraz z każdym kolejnym dniem do jej grona dołączą kolejni nowi gracze. Fabuła planszówki oparta jest na budowaniu osad. Jako pierwsi osadnicy na terenie wyspy Catan mamy do dyspozycji jedynie surowce, które umożliwiają nam rozwój. Samodzielnie jednak musimy stawiać pierwsze osady czy budować drogi. Wraz z biegiem czasu i opierając się na wymianie handlowej osady przekształcają się w miasta. Jednak miejsce na wyspie jest ograniczone. Kiedy zaczyna brakować nowych ziem, zaczynają się walki o te, które już są zajęte. Ale nie tylko ziemia staje się przedmiotem sporu. Równie ważne są surowce, dzięki którym możliwy jest dalszy prężny rozwój, a także osiągnięcie władzy. Wersja ta, składa się z 19 pół terenu, 6 części ramowych, 18 żetonów z liczbami, 95 kart surowców, 25 kart rozwoju, 6 kart pomocy, 96 pionków, 1 złodzieja, 2 podstawek na karty, 2 kostek oraz instrukcji zawierającej zasady gry. Wersja ta wyposażona jest w plastikowe elementy dróg, osad i miast. Warto zauważyć, że w przypadku zakupu dodatków i rozszerzeń gry planszowej Catan musimy wybierać te, które również posiadają elementy plastikowe. Gwarantuje to dopasowanie do posiadanej już gry i możliwość rozgrywek.

R

Zalety

– szybka rozgrywka,
– rozwija umiejętności planowania i logicznego myślenia;
– świetna jako gra wprowadzająca do ambitniejszych planszówek;
Q

Wady

– plansza składa się niedokładnie;
– plastikowe elementy przesuwają się po planszy.

Rodzinna gra planszowa Santiago

Kolejna propozycja gry dla 10 – latka to pozycja z kategorii gier ekonomicznych. Gracze wcielają się w plantatorów zamieszkujących latynoskie ziemie. Podczas gry uprawiamy banany, paprykę, arbuzy, kokosy i winogrona. Musimy jednak pamiętać, że każda roślina do wzrostu potrzebuje wody. Jednak nawadnianie pól swojej plantacji, wcale nie jest takim prostym zadaniem. Szczególnie wtedy, kiedy każdy gracz próbuje podłączyć wodę wyłącznie do swoich pól. Brak podłączenia wody skutkuje brakiem zarobków z pól, które zostają niepodlane. Plantacja bez wody wysycha, a Ty na tym tracisz. Nie pozwól, aby Twoje rośliny obumarły. Musisz tak powiększać plantację i je nawadniać, aby zdobywać jak najwięcej punktów, a tym samym uniemożliwiać przeciwnikom nawadnianie ich pól. Grę wygrywa ten uczestnik, który zdobędzie najwięcej punktów. W skład zestawu wchodzi: plansza do gry, 110 rolników, 15 niebieskich kanałów, 5 kanałów graczy, 3 palmy, 72 banknoty, 45 żetonów plantacji, pionek źródła wody, żeton budowniczego kanału, a także instrukcja.

R

Zalety

– proste zasady;
– bardzo ładne wykonanie;
– wciągająca;
Q

Wady

– wymaga 3 graczy.

Gra planszowa Minecraft Builders & Biomes

Planszówka Minecraft Builders & Biomes to przeniesienie gry komputerowej do formy papierowej. Dzięki temy mamy możliwość odciągnięcia dziecka od komputera i rozegrania wspólnej rozgrywki w niezwykłym świecie craftingu. Gra planszowa Minecraft idealnie odwzorowuje kreacje znane z wersji cyfrowej. Strategiczna gra planszowa wpadnie w gusta wszystkich fanów Minecrafta, ale nie tylko. Stanowi ona także doskonałe źródło rozrywki wszystkim tym, którzy nie mieli okazji poznania klasycznej gry komputerowej. W grze do wykonania mamy jedną z pięciu akcji. Musimy zbierać surowce, budować a także walczyć z potworami. Klasycznie, grę wygrywa ten gracz, który ma najwyższy wynik na koniec rozgrywki. Zestaw składa się z 64 drewnianych bloków, 64 kart budowli i kart potworów, 36 żetonów broni, 4 planszy dla graczy, 4 znaczniki doświadczenia, 4 skórki postaci, 4 podstawki na pionki, 12 kart pomocy, 1 podstawę bloku, 1 konstrukcję wsporczą oraz instrukcję.

R

Zalety

– bardzo dobrze wykonana;
– możliwość rozgrywki z młodszymi graczami;
– oddaje klimat gry komputerowej o tym samym tytule;
Q

Wady

– słabe wykonanie pionków.

Gra planszowa Fallout Shelter

Kolejna propozycja to postapokaliptyczna gra planszowa, która stylistyką i fabułą nawiązuje do gry komputerowej Fallout. Jako gracze wcielamy się w urzędników krypty, którzy rywalizują pomiędzy sobą o zdobycie stanowiska nadzorcy, który zmarł. Gra składa się z rund, a każda z nich z 3 faz. Zwycięża ten gracz, który na koniec wygeneruje jak największą ilość jednostek zadowolenia. Jednak podczas gry musimy zwracać uwagę nie tylko na zadowolenie mieszkańców podziemnego świata, ale także radzić sobie z zagrożeniami, które czyhają na każdym kroku. Dobry dozorca to taki, który właściwie przydziela mieszkańców do konkretnych zadań znajdujących się w poszczególnych pomieszczeniach krypty. Przemyśl więc każdy swój ruch i spraw, żeby nie tylko ochronić kryptę przed zagrożeniami, ale także zapewnić jej stały rozwój. Rozgrywka kończy się z momentem wyczerpania talii zagrożeń lub gdy uda się wybudować szóste pomieszczenie. W skład zestawu wchodzi 30 pomieszczeń, 5 wind, 31 przedmiotów, 18 zagrożeń, 2 kości, 4 mierniki zasobów, 72 kostki zasobów, 28 mieszkańców, 4 żetony zadowolenia, znacznik pierwszego gracza oraz instrukcja w języku polskim.

R

Zalety

– wspaniała oprawa graficzna;
– proste zasady gry;
– metalowa puszka chroni grę przed zniszczeniem;
Q

Wady

– karty posiadają specyficzny zapach, który z czasem wietrzeje.

Gra planszowa Szarlatani z Pasikurowic

Szarlatani z Pasikurowic to gra, w której tworzymy różnego rodzaju tajemnicze mikstury. Gracze wcielający się w szarlatanów, tworzą eliksir, że składników znajdujących się w woreczkach. Muszą mieć jednak na uwadze, że dodanie zbyt dużej ilości dodatkowego składnika może wywołać eksplozje. Kluczowe jest więc wyważenie ilości dokładanych składników. Strategia, która pozwoli na zdobycie punktów jest rozpoczynanie od mieszania mniej skomplikowanych eliksirów, a następnie sukcesywne kupowanie nowych, bardziej wartościowych składników. Każdy z uczestników gry na początku otrzymuje planszetke z kociołkiem oraz woreczek podstawowych składników. Rozgrywka składa się z 9 rund, podczas których, zawodnicy w tym samym czasie losują kolejne składniki i dokładają je do swoich kociołków. Gracze mogą samodzielnie decydować o tym, kiedy zaprzestają losować kolejne składniki, jednak muszą mieć na uwagę, że 7 białych pól na planszy wiąże się z eksplozja kociołka. Kiedy wszyscy gracze zakończą losowane swoich składników, następuje analiza zawartości poszczególnych kociołków. W zestawie z grą znajdziemy 4 plansze graczy – kociołki, planszę głóną, 4 buteleczki, 4 woreczki, 8 znaczników kropelek, 4 znaczniki szczurów, 4 znaczniki punktów, 20 rubinów 12 ksiąg ze składnikami, 219 znaczników składników,4 pieczęcie punktów zwycięstwa, kość bonusową, znacznik rund, almanach składników oraz instrukcję.

R

Zalety

– dużo możliwości strategii;
– szybka rozgrywka;
– duża ilość komponentów;
Q

Wady

– nie za prosta.

Gra planszowa Ilos

Gra Ilos to strategiczna planszówka, w której za zadanie mamy konkurować z innymi o zasoby nowo odkrytego archipelagu. Wcielając się w rolę zamożnych kupców, pływamy od wyspy do wyspy wysadzając tam wysłanników, którzy budują kopalnie, zakładają plantacje czy przeszukują starożytne ruiny. Wszystko po to aby zdobyć jak największą ilość pieniędzy, a tym samym zwyciężyć pojedynek. Każdy z graczy na starcie dysponuje z góry określoną ilością statków i eksploratorów. Plansza tworzona jest na bieżąco przez graczy, a wszystkie ruchy uzależnione są od kart akcji. Im większą ilością kart dysponujemy, tym większe pole manewru posiadamy. Zbieranie zasobów to nie jedyne zadanie graczy. Podczas rozgrywki czeka ich także wiele niebezpieczeństw, wyczerpane zasoby czy walka z piratami to tylko niektóre z nich. Zawartość pudełka planszówki to: 90 kart akcji, 5 zasłonek, 5 planszetek, 25 statków, 50 odkrywców, tabela cen rynkowych, 10 znaczników wzrostu cen, 20 kafelków planszy, 152 żetony zasobów, 10 żetonów budynków oraz instrukcja.

R

Zalety

– przyjemne wykonanie dla oka;
– idealna gra familijna;
– dopracowana fabuła;
Q

Wady

– zasady ciężkie do wytłumaczenia dla nowych graczy.

Czym kierować się podczas zakupu gry planszowej dla 10 – latka?

Zakup planszówki w czasach, kiedy sklepowe półki uginają się wręcz od różnorodnych pozycji nie należy do łatwych zadań. Co kupić aby nasze dziecko zainteresowało się grą planszową? Jakie tytuły obecnie królują na rynku? Czym różnią się poszczególne gry? Na co zwrócić uwagę? W głowie rodziców rodzi się wiele pytań, na które próbują znajdować odpowiedzi w Internecie. Chcąc wyjść naprzeciw i ułatwić wybór planszówki dla dziecka, zebraliśmy najważniejsze cechy gier, które przedstawione zostały w dzisiejszym rankingu 2024.

Cecha produktu

Gra planszowa Catan

Rodzinna gra planszowa Santiago

Gra planszowa Minecraft Builders & Biomes

Gra planszowa Fallout Shelter

Gra planszowa Szarlatani z Pasikurowic

Gra planszowa Ilos

Wiek dziecka

 powyżej 10 roku życia 

 powyżej 10 roku życia 

 powyżej 10 roku życia 

 powyżej 10 roku życia 

 powyżej 10 roku życia 

 powyżej 10 roku życia 

Ilość graczy

 min 3, max 4

 min 3, max 5

 min 2, max 4

 min 2, max 4

 min 2, max 4

 min 2, max 5

Rodzaj gry

 ekonomiczna, familijna

 przygodowa

 logiczna

 towarzyska

 ekonomiczna, familijna

 edukacyjna

Przewidywany czas gry

 do 1 godziny

 do 1 godziny

 do 1 godziny

 do 2 godzin

 do 1 godziny

 do 1 godziny

Wydanie

 polskie

 polskie

 polskie

 polskie

 polskie

 polskie

 

Na pozór cechy te są oczywiste. Jednak po głębszej analizie spostrzec możemy pewne zależności, które sprawiają, że tytuł, którym jesteśmy zainteresowany, będzie bardziej lub mniej odpowiedni dla naszego dziecka.

G

Wiek dziecka

Szukasz gry dla swojego 10 – letniego dziecka? Wybieraj więc pozycje, które opatrzone są symbolem 10+. Dlaczego? Otóż, to, że producenci umieszczają informację o minimalnym wieku graczy nie wynika tylko z zawartości niebezpiecznych przedmiotów. Z pewnością 8, 9 czy 11 latek równie dobrze poradziliby sobie z akcesoriami, które dołączone są do zestawu. Jednak fabuła gry i jej zasady dopasowane są do konkretnego wieku i umiejętności dziecka. Dlatego wybór gry 10+ dla dziecka w adekwatnym wieku pozwala na zrozumienie zasad przez naszą pociechę i w pełni wykorzystania potencjału planszówki.

G

Ilość graczy

Kupujesz dziecku grę żeby mogło spędzić czas w inny sposób niż siedząc przed ekranem komputera? Weź pod uwagę fakt, że do większości planszówek niezbędny jest współzawodnik. Zamierzasz grać z dzieckiem? Świetnie, wspólna gra pozwala nie tylko na rozerwanie się, ale także na spędzeniu czasu z dzieckiem. Pamiętaj jednak, że niektóre gry planszowe przystosowane są do rozgrywek z udziałem 3 graczy. Kupując więc planszówkę, zwróć na to uwagę, aby nie okazało się, że prezent, który sprawiłaś dziecku, jest mało użyteczny.

G

Rodzaj gry

Na rynku w roku 2024 dostępnych jest wiele kategorii gier. Zaczynając od karcianych, poprzez logiczne, strategiczne, kończąc na edukacyjnych. W zależności od tego, jaką kategorię wybierzemy, owa gra może być bardziej, lub mniej interesująca dla dziecka. Z doświadczenia wiemy, że dzieci uwielbiają gry przygodowe, a także strategiczne. Doskonałym pomysłem na rozwijanie umiejętności dziecka są także gry edukacyjne, które w przystępny sposób przemycają wiedzę. Czy może być coś lepszego niż nauka przez zabawę.

G

Przewidywany czas gry

Zastanów się, ile Twoje dziecko posiada wolnego czasu w ciągu tygodnia? Szkoła, zajęcia dodatkowe, odrabianie lekcji – czynności te pochłaniają większą część dnia młodego człowieka. Wybierając grę należy zwrócić uwagę na przewidywany czas rozgrywki. Im krótszy, tym prawdopodobieństwo, że nasze dziecko znajdzie czas na planszówkę większe.

G

Wydanie

Żyjemy w Polsce, a więc oczywistym wydaje się, że kupowanie produkty posiadają polską wersję językową. Jednak w przypadku gier planszowych nie zawsze jest to takie oczywiste. Wiele planszówek powstaje poza granicami. Producenci rzadko tłumaczą swoje produkty na wiele języków. Dlatego zdarzyć się może, że kupując grę, wybierzemy taką, w wersji anglojęzycznej. Owszem, jest to w pewnym sensie korzystne ze względu na naukę języka. Jednak 10- latek może mieć problemy ze zrozumieniem zasad w języku polskim, a co dopiero obcym.

Szarlatani z Pasikurowic – najlepsza gra planszowa dla 10 latka

Wszystkie przedstawione gry w rankingu 2024 są godne uwagi i polecenia. Każda z nich na swój sposób posiada ciekawą fabułę i stanowi źródło rozrywki. Nasz wybór padł na pozycję Szarlatani z Pasikurowic. Dlaczego? Stało się to poniekąd za sprawą tego, że gra jest nieco bardziej wymagająca od pozostałych. Wymaga od dziecka nie tylko umiejętności zarządzania i wykonywania kolejnych ruchów, ale także wiedzy pamięciowej, która umożliwi stworzenie właściwych eliksirów. W grę tą grać może zarówno 2, jak i 3 czy 4 osoby. Gra należy do tych planszówek, które jesteśmy w stanie rozegrać w przeciągu godziny. Ze względu na polską wersję językową i instrukcję z zasadami gry w tym języku, bez bariery językowej gracze mogą zapoznać się z regułami obowiązującymi podczas rozgrywek.

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Jakie gry planszowe dla 10 latka wybrać
Average rating:  
 4 reviews
 by zwariowana hala

Polecam nr 1 z rankingu. Gramy cąłą rodzinką, super spędzone niedziele.

 by gracze2000

Jak ja się cieszę, że moje dziecko tak jak ja gra w planszówki. Ostatnio kupiliśmy santiago. Rewelacja!

 by POLA

Super wybór, fajnie opisaliście gry. Bez problemu można dobrać coś do swoich potrzeb.

 by double trouble

Jestem mamą bliźniaków. Mam to szczęście, że uwielbiają grać ze sobą w planszówki. Te, które mamy już im się znudziły i teraz zamówie coś z rankingu.

slot thailand slotgacormaxwin wwwl24.mitsubishielectric.co.jp game slot online