Najlepsze gry planszowe dla 3 latka- ranking 2024

Trzyletnie dziecko uwielbia bawić się z rodzicami i rodzeństwem. Powoli przekonuje się też do interakcji z nowo poznanymi dziećmi. Takie maluchy już sporo potrafią. Zabawa staje się coraz bardziej  urozmaicona, a przez to także wymagająca. Dlatego w każdym domu, w którym jest trzyletni brzdąc, niezastąpione są gry planszowe.

Jaka gra planszowa dla 3 latka będzie najlepsza? Którą propozycję gry wybrać, aby mieć gwarancję udanej zabawy dla malucha i całej rodziny?

Obraz

Nazwa

Ocena 0-10

Cena

Sprawdź Cenę

      

Mówiące pióro Clementoni

9.9

Droga


 

Lisek urwisek gra

9.8

Tania


 

Mały sad Haba

9.7

Średnia


 

 

Wio koniku Haba

9.6

Droga

Rodzinna gimnastyka Gabi

9.5

Średnia

Jeżeli interesują Cię gry planszowe dla 3 latka, to trafiłeś idealnie. Przygotowaliśmy ranking najbardziej popularnych zabawek tego typu w 2024 roku, kierowanych do małych dzieci. Wybraliśmy fajne gry planszowe, które dobrze się sprzedają i mają wysokie oceny. Na początku opiszę i zrecenzuję każdą z nich, po to by później móc je ze sobą porównać i ocenić. Podpowiem, czym się kierować, w poszukiwaniu dobrych zabawek dla trzyletnich dzieci. A na koniec dowiesz się jaka jest najlepsza gra planszowa dla 3 latka.

„Mówiące pióro” 50 gier edukacyjnych, Clementoni

Rozbudowany zestaw gier edukacyjnych, z serii „Uczę się, bawiąc”  wydawnictwa Clementoni, kierowany do dzieci od trzeciego roku życia. Wspólny element wszystkich gier to mówiące pióro.

Ten gadżet rzeczywiście przypomina pióro i można go używać na wiele sposobów. Jest elektroniczne i odczytuje teksty i dźwięki zakodowane na różnych elementach gry. To bardzo urozmaica zabawę i pozwala nauczyć się jeszcze więcej nowych informacji. Na końcu pióra jest też migająca kolorami lampka. Pióro pomoże również dziecku przejść przez grę, jeśli będzie grało samo, bo w ten zestaw można zagrać także pojedynczo.

Jak widać, zestaw 50 gier edukacyjnych, jest bardzo rozbudowany. Kupujemy jedno pudełko, do tego w dość przystępnej cenie, a dostajemy masę sposobów na zabawę. Po za tym, tak jak sugeruje nazwa, chodzi tutaj też o naukę.

Grając w gry od Clementoni z mówiącym piórem maluch może nauczyć się liter, cyfr, nowych słów, nazw zwierząt i odgłosów, które wydają, kształtów, kolorów, oraz pierwszych działań matematycznych. Po za tym będzie miał szansę poćwiczyć pamięć, rozwinąć kreatywność, doskonalić logiczne myślenie i obserwację, podjąć pierwsze próby nauki czytania i liczenia.

N

W skład zestawu wchodzą

 •  mówiące pióro,
 • dwie kostki do gry,
 • plansza barka i 14 żetonów,
 • plansza wyspa z torem do wyścigów, liczbami i kolorami,
 • 7 krążków ze zwierzętami, 7 kart z ich domami i pytaniami dotyczącymi dźwięków,
 • 6 kart z zadaniami,
 • wieloryb z 10 kartami z zadaniami z matematyki,
 • 2 plansze drzewa i 70 liter i obrazków,
 • 12 kart do dopasowania,
 • karty memo ze zwierzętami,
 • instrukcja.

Zestaw gier edukacyjnych z mówiącym piórem jest bardzo popularny i świetnie się sprzedaje. Zbiera prawie same najwyższe oceny, ze względu na dużą ilość elementów, wysoką jakość wykonania, ładne kolory i dobry design. Zdania na temat dopasowania do wieku dziecka są jednak różne.

Niektóre trzylatki poradzą sobie świetnie z tą grą, inne będą miały frajdę tylko z kilku opcji w niej zawartych. Można znaleźć opinie, że nie nadaje się dla tak małych dzieci, ale są też głosy mówiące o tym, że maluchy dają radę. Jak więc jest naprawdę?

Moim zdaniem dziecko musi mieć przynajmniej minimalną znajomość cyfr i liter, żeby dobrze się bawić z tą grą. Niektóre trzylatki już mają tą wiedzę, ale dla tych, które dopiero będą się tego uczyć, lepiej wybrać inny prezent. Pomijając ten mankament – zestaw gier jest wspaniały i może wiele nauczyć.

„Lisek urwisek. Gra kooperacyjna” Nasza Księgarnia

Gra, w której liczy się współpraca, a nie rywalizacja. Wydawca określił minimalny wiek dziecka na 5 lat. Grać można we dwoje, troje i czworo. W 2018 gra została nagrodzona w kategorii detektywistyczna przygoda dla dzieci we francuskim plebiscycie Gra Roku.

Tytułowy urwisek ukrył się wśród innych lisów. Gracze zbierają wskazówki i muszą współpracować, aby go odnaleźć. Cała rozgrywka trwa około 20 minut.

Zestaw do gry składa się z planszy do gry, 16 kart z podejrzanymi lisami, 16 kart liska urwiska, figurki lisa 3D, 12 żetonów ze wskazówkami, 4 pionków, 3 kostek do gry i specjalnego sprzętu detektywistycznego do czytania kodów wskazówek.

„Lisek urwisek” jest bardzo często kupowaną grą dla dzieci. Wydawca również cieszy się dużą popularnością i słynie z bardzo wartościowych materiałów do zabawy i nauki. Rodzice oceniają grę świetnie – jest ładna, solidnie wykonana i bardzo wciągająca. Super zabawę mają przy niej dzieciaki już od 4 roku życia.

Osobiście oceniam „Liska urwiska” bardzo wysoko, także dlatego, że jest to gra kooperacyjna. Niestety nie nada się dla trzylatka, jest po prostu zbyt skomplikowana. Zalecenie producenta jest jak najbardziej słuszne i warto poczekać do piątych urodzin z wręczeniem Liska dziecku.

„Mały sad” Haba

To już druga gra w naszym zestawieniu nagrodzona prestiżowym tytułem. „Mały sad” w 2010 roku został najlepszą grą planszową na targach „Games and Toys”. Dedykowana dzieciom od 3 roku życia, grać można samemu lub maksymalnie we czworo.

Mały ogrodnik ma za zadanie zrywać wiśnie i napełniać nimi łubianki. Musi to zrobić zanim do drzewa doleci kruk i mu je ukradnie. To także gra oparta na współpracy, jeśli gramy w towarzystwie. Wygrają wszyscy ogrodnicy – albo zuchwały kruk. W skład gry wchodzi figurka drzewka, kruk, łubianka, 5 podwójnych wisienek, 15 kart, kostka i oczywiście plansza do gry.

Bardzo zdziwił mnie fakt, że gra w ogrodzie jest mniej popularna od pozostałych. Być może to kwestia ceny, po za tym nie jest to najnowsze wydanie. Za to jeśli już ktoś zdecydował się na wręczenie dziecku tej gry, to jest nią zachwycony. Kupujący chwalą grę pod każdym względem. Jest piękna, świetnie wykonana, ma urozmaicone elementy, uczy współpracy, a jej zasady są proste.

Moim zdaniem to świetna gra planszowa dla 3 latka. Nada się także dla nieco starszych dzieci. Bardzo podobają mi się zasady gry, a jej elementy po prostu mnie zachwyciły. Łubianka wygląda jak miniaturka prawdziwej, wisienki też są realistyczne, drzewo i kruk są drewniane. Naprawdę świetna gra.

„Wio koniku!” Haba

Kolejna propozycja od niemieckiego producenta, wyposażona w polską instrukcję. Tym razem coś dla miłośników koni, których wśród dzieci nie brakuje. Przeznaczona dla maluchów od 3 lat, grać można w gronie od 2 do 4 osób.

W stajni są cztery koniki. Każdy z nich ma swój boks, a celem gry jest to, aby do niego trafił. Nie polega to tylko na przemieszczaniu się na planszy. Gracze mają też zbierać symbole na żetonach, do swoich boksów. Każdy rzut kostką to także decyzja, co zrobić – ruszyć się czy może zebrać żeton?
W skład gry wchodzą cztery drewniane koniki, cztery plansze boksy, jedna duża plansza do grania, żetony z symbolami do boksów, dwie kostki do gry i dwie drewniane przeszkody dla koni.

„Wio koniku!” zebrało w Polsce liczne grono fanów. Rodzice są z niej bardzo zadowoleni, ponieważ można grać całą rodziną i nikt się nie nudzi. Zasady nie są skomplikowane, ale mimo to wymagają myślenia i analizy. Wykonanie elementów ponownie na najwyższym poziomie.

Gra z konikami? Ekstra pomysł dla trzylatka! Dzieciaki lubią konie, kucyki i wszystko co się z nimi wiąże. Elementy gry bardzo mi się podobają. Wydaje mi się jednak, że konieczność podjęcia decyzji, ruch czy żeton, może być za trudna dla niektórych trzylatków. Za to mały minusik, bo być może lepiej poradzą sobie odrobinkę starsze dzieciaki.

„Rodzinna gimnastyka” zestaw 2 gier, Gabi

Kolejna edukacyjna gra, dla dzieci powyżej 3 roku życia. Tym razem pochodzi od mniej znanej firmy z zabawkami dla dzieci. W zestawie gra planszowo-ruchowa i druga poświęcona kolorom.

W pudełku znajdziemy niewiele elementów: dwustronną planszę, 6 pionków, kostkę do gry i 28 kart z zadaniami i ćwiczeniami do wykonania.
Rodzinna gimnastyka rozgrywa się na planszy, w towarzystwie kart z zadaniami. Przy kolejnych ruchach pionkiem, każdy gracz losuje kartę, na której są różne proste ćwiczenia. Zanim zmieni położenie na planszy, musi np. zrobić kilka pajacyków lub przysiadów.

Tak samo zbudowana jest gra Kolorkowo. Tutaj jednak na kartach znajdują się zabawne zagadki oraz zadania do wykonania. Wszystkie opierają się na kolorach, trzeba m.in. wymienić przedmioty w danym kolorze lub kolorowe jedzenie.

„Rodzinna gimnastyka” to jednak z najmniej popularnych gier w naszym rankingu. Gabi nie jest szeroko znanym producentem zabawek, nie każdy więc zaufa firmie, o której nigdy nie słyszał. Nie świadczy to jednak wcale o tym, że gra jest zła.

Na pewno nadaje się dla trzylatków. Świetnie zaangażuje całą rodzinę w grę. Wiele rozrywki może przynieść wspólne wykonywanie ćwiczeń. Po za tym ruch to zdrowie. Mimo to, muszę przyznać, że opis gry jest dość nudny. Wygląd i elementy także nie wydają się interesujące. Gry dla małych dzieci od 2 do 4 lat bywają podobne, ale moim zdaniem ta jest zbyt prosta.

Zabawki dla trzylatka 2024

Okolice trzecich urodzin to bardzo ciekawy czas w życiu dziecka, które już świetnie biega, całkiem nieźle manewruje rączkami i bardzo dużo mówi (albo przynajmniej stara się mówić). Teraz naprawdę można się świetnie z takim maluchem bawić. Na pewno zauważają to tatusiowie, którym do tej pory brakowało możliwości, takich jak kopanie piłki czy wyścigi.

Dzieci w wieku trzech lat powoli zaczynają rozumieć zabawy „na niby”. Można zauważyć, że przedmioty w ręku dziecka zaczynają udawać całkiem inne rzeczy. Warto jednak pamiętać, że to dopiero początki abstrakcyjnego myślenia. Fajnie sprawdzają się np. lalki z akcesoriami, bo można je „na niby” nakarmić albo posadzić na nocniku (chłopcy również mogą się nimi bawić).

Bardzo fajne w tym czasie jest rosnące zainteresowanie zabawą z innymi dziećmi. Trzeba to wykorzystać i budować umiejętności społeczne. Dlatego tak trafioną zabawką są gry planszowe. Dają okazję do zabawy wspólnie z innymi, uczą odpowiedniego zachowania, zwłaszcza w przypadku porażki.
Nie możemy zapomnieć też o tym, że 3 letnie dzieci nadal mają wielką potrzebę ruchu i ogromne pokłady energii. Nie zabijajmy tego w maluchu, jeszcze zdąży się nasiedzieć w szkolnej ławce, a później przy biurku w pracy. Ruch to zdrowie! Kupmy piłkę, skakankę, hulajnogę, badmintona i wszystko to, co pozwala świetnie się bawić i ruszać jednocześnie.

Na koniec moje ulubione zabawki dla przedszkolaków – akcesoria plastyczne. Idealny czas na pierwsze lepienie z plasteliny, pod okiem rodzica. Świetną zabawą jest malowanie farbami. Dużo frajdy daje bibuła. Wystarczy odwiedzić sklep papierniczy i zaszaleć. Jeżeli obawiasz się bałaganu, przygotuj wcześniej miejsce do zabawy (może przydać się duża folia, albo stare gazety, do ochrony podłogi).

Najlepsze gry planszowe dla dzieci 2024

Jestem jednym z tych rodziców, którzy nie tylko namawiają swoje dzieci do gry w planszówki, ale także sami uwielbiają w nie grać. Zarówno z maluchami, jak i z dorosłymi – zmienia się tylko repertuar gier.

Gry planszowe są świetną zabawą! Ale żeby maluch miał szansę je polubić, to trzeba mu je zaproponować. I to szybko. Rewolucja cyfrowa sprawiła, że mamy dostęp do tysięcy gier w wersji elektronicznej. Można grać samemu lub z kimś po drugiej stronie świata. Jeśli maluch za szybko pozna ten wirtualny świat, może się potem znudzić grą w realu.

Jeśli myślimy o zabawkach dla małych dzieci, zazwyczaj dążymy do czegoś, co przy okazji nauczy je czegoś pożytecznego. I w tej dziedzinie świetnie sobie radzą gry planszowe, i to nie tylko te, opatrzone nazwą „edukacyjne”. Granie w gry uczy ważnych kompetencji społecznych i bardzo rozwija wyobraźnię i myślenie logiczne.

Gry planszowe nie starzeją się. Te oldschoolowe egzemplarze potrafią dać najwięcej frajdy. Jednak warto zwrócić uwagę na te propozycje, które trafiły na listę najlepszych gier dla dzieci w 2020 roku. (źródło: dicelandblog.pl)

 1. Dolina Królików, Zielona Sowa, od 6 lat,
 2. Cud Miód, Granna, od 4 lat,
 3. Lisek Urwisek (znalazł się też w naszym rankingu),
 4. Takenoko, Rebel, od 8 lat,
 5. Karak, Albi, od 6 lat,
 6. Kociaki Łobuziaki, Nasza Księgarnia, od 5 lat,
 7. Obłędny rycerz, Fox Games, od 6 lat,
 8. Śpiące królewny, Rebel, od 4 lat,
 9. Wybuchowa mieszanka, Rebel, od 6 lat,
 10. Kaleidos, Muduko, od 8 lat,
 11. Domek, Rebel, od 6 lat,
 12. Detektyw Lupka, Kukuryku, od 8 lat,
 13. Odyseja, Lupo Art Games, od 6 lat,
 14. Emocje, Kukuryku, od 4 lat,
 15. Pędzące Żółwie, Egmont, od 6 lat,
 16. My Little Scythe, Phalanx, od 7 lat,
 17. Wyprawa do El Dorado, Nasza Księgarnia, od 6 lat,
 18. Wirus, Muduko, od 6 lat,
 19. Na jagody, Trefl, od 2 lat,
 20. Banda stworów, Muduko, od 5 lat.

Porównanie gier planszowych dla trzylatka

Poniżej znajduje się tabelka, w której oceniliśmy wybrane przez nas gry, według trzech najważniejszych kryteriów.

Gra

Interesująca, wciągająca

Dopasowana do wieku dziecka

Jakość, bezpieczeństwo

Suma

Mówiące pióro, zestaw gier

7

5

9

21/30

Lisek urwisek Nasza księgarnia

10

3

10

23/30

Mały sad
Haba

9

10

10

29/30

Wio koniku!
Haba

9

9

10

28/30

Rodzinna gimnastyka Gabi

4

9

8

21/30

 

Ranking gier planszowych – zwycięzca 2024

Ranking gier dla dzieci w wieku trzech lat wygrywa „Mały sad” (The little orchard) firmy Haba, ponieważ:

 • gra jest bardzo ciekawa, ma zabawną fabułę, interesujące elementy, niebanalną planszę i realistyczne dodatki, takie jak wiśnie czy łubianka,
 • tematyka i sposób gry na pewno zainteresuje dziecko w wieku 3 lat,
 • fabuła, sposób gry, jej zasady, wszystkie rekwizyty i długość rozgrywki jest świetnie dopasowana do możliwości i umiejętności trzyletniego dziecka,
 • to tzw. kooperacja – czyli gra ucząca współpracy, a nie rywalizacji, świetna właśnie dla dzieci, które za chwilę rozpoczną przygodę z przedszkolem,
 • gra jest świetnie wykonana, wszystkie akcesoria są bezpieczne dla dziecka (oczywiście lepiej nie zostawiać go samego, w końcu mamy tutaj małe elementy), drzewko i kruk są z drewna, plansza i żetony są świetnej jakości, opinie kupujących potwierdzają trwałość zestawu.
Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Jakie gry planszowe dla 3 latka wybrać
Average rating:  
 0 reviews
slot thailand slotgacormaxwin wwwl24.mitsubishielectric.co.jp game slot online