Gry planszowe to doskonałe źródło rozrywki dla dzieci. Dobrze dobrana planszowa, sprawia, że dzieci potrafią zainteresować się nią już od najmłodszych lat. To bardzo ważny aspekt gier, gdyż często w przystępny sposób zabawy przemycaja wiedzę. Nauka poprzez wspólne spędzanie czasu nad grą to doskonałe połączenie dla dziecka. Mile spędzony czas, będzie pozytywnie kojarzyć mu się z grami planszowymi. Jako, że planszowki wracają do łask, możemy nie tylko świetnie zorganizować czas wolny naszej pociechy, ale również przybliżyć tytuły, w które sami chętnie graliśmy. Gry planszowe mają jeszcze jedna bardzo ważna zaletę, mianowicie w czasach cyfryzacji, pozwalają odpocząć od nadmiaru ekranów komputerowych czy telewizyjnych.

Obraz

Nazwa

Ocena 0-10

Cena

Sprawdź Cenę

      

Kim jestem

9.9

Tania


 

Czacha dymi

9.8

Tania


 

 

Chińczyk Psi Patrol

9.7

Tania


 

 

Grzybobranie wZielonym Gaju

9.6

Średnia


 

 

Gorący Ziemniak Junior

9.5

Tania


 

 

Super Zings

9.5

Średnia


 

 

Dzieci z pewnością chętnie zagrają z nami w grę, po czym dni spędzonym na nauce, szczególnie zdalnej. Jeśli więc poszukujesz pomysłu na prezent dla 4latka, gra planszowa będzie strzałem w dziesiątkę. Szeroka gama dostępnych na rynku tytułów gier, a także bogata różnorodność odmian, zasad i przekazywanych treści sprawia, że niejednokrotnie wybór odpowiedniej gry może być dla nas kłopotliwy. Jaką grę kupić dla przedszkolaka? Czy przedszkolak ucieszy się z planszowki? Na te i inne pytania odpowiemy w dzisiejszym artykule.

Najlepsze gry planszowe – ranking 2024

Wybór najlepszej gry planszowej dla dzieci nie zawsze jest oczywisty. W celu ułatwienia podjęcia jednoznacznego wyboru stworzyliśmy ranking, w którym znajduje się kilka najciekawszych propozycji edukacyjnych gier planszowych.

Rodzinna gra logiczna Kim jestem

Propozycja ta, to doskonała pozycja na spędzenie rodzinnego czasu w długie, zimowe wieczory. Istotną zaletą jest fakt, że w grę możemy grać zarówno w mniej, jak i bardziej licznym gronie. Minimalna liczba graczy potrzebna do rozgrywki to 2. Natomiast maksymalna to 4. Dzięki temu, gra sprawdzi się idealnie dla rodzin 2+2. Gra sprawdzi się już u dzieci powyżej czwartego roku życia. W pudełku znajdziemy 110 kart z kolorowymi, wesołymi ilustracjami, zarówno zwierząt, jak i przedmiotów codziennego użytku. Rozgrywka polega na umieszczeniu jednej z kart na opasce, znajdującej się na czole sąsiadującego gracza, a następnie odgadnięcie, przez tą osobę kim jest.

Gracz, który posiada opaskę z obrazkiem, może zadawać pytania, jednak pozostali uczestnicy, mogą udzielać odpowiedzi jedynie w postaci krótkich tak oraz nie. Warto zaznaczyć, że w grze liczony jest czas za pomocą dołączonej do zestawu klepsydry, a więc nie można za długo zwlekać z wymyślaniem pytań. Tradycyjnie wygrywa ta osoba, która jako pierwsza odgadnie, kim jest.

W grę można grać bez limitu czasu, wystarczy jedynie od czasu do czasu przetasować pozostałe karty. Gra to nie tylko porusza wyobraźnię, ale również uczy zadawania pytań i kreowania w głowie obrazu na podstawie udzielanych odpowiedzi. „Kim jestem?” można wykorzystać również z młodszymi dziećmi, traktując ją jako słownik obrazkowy, a także do gry w kalambury.

R

Zalety

– uczy zadawania pytań;
– możliwość innego zastosowania gry;
– kolorowo zdobione karty;
– wysoka jakość kart;
Q

Wady

– niska jakość wykonanych opasek;
– brak zapasowych opasek.

Gra planszowa Czacha dymi

Czacha dymi to kolejna propozycja gry, która przeznaczona jest dla całej rodziny. To także propozycja, która pokazuje, że gra edukacyjna nie musi być nudna, a nauka poprzez zabawę to najlepszy sposób na wchłanianie wiedzy przez dzieci. Również jak w przypadku wczesniej przedstawionej propozycji, tak i „Czacha dymi” pozwala na zaangażowanię w grę od 2 do 4 osób jednocześnie. Jest to jednak propozycja skierowana do nieco starszych odbiorców, gdyż minimalny wiek gracza to 8 lat. Jednak nie oznacza to, że starsi gracze nie będą czerpać radości z rozgrywki. Wręcz przeciwnie, będzie dużo śmiechu, zaskoczeń, a czasem nawet zakłopotań z odpowiedziami.

Gra składa się z dwóch okręgów. Grając w więcej niż dwie osoby korzystamy z większego z nich. Posługując się kostką i pionkami, naszym zadaniem jest jak najszybsze dotarcie do mety. Jednak na niektórych polach ukryły się tajemnicze znaki zapytania, które wiążą się z udzieleniem odpowiedzi po stanięciu na nie. Pytania te, jednak wcale nie są tak łatwe, jak mogłoby się wydawać.

Czy wiesz czy noworodek ma więcej kości niż dorosły albo ile włosów na głowie ma człowiek? Za każdą poprawną odpowiedź otrzymujemy nagrodę, za złą – karę. Jeśli w grze pozostanie tylko dwóch graczy, przenoszą się one na mniejszy okrąg i kontunuują walkę o wygraną.

R

Zalety

– dużo ciekawych pytań;
– idealne zajęcie dla całej rodziny;
– trwała plansza;
Q

Wady

– bezwględne zasady;
– pytania kłopotliwe nawet dla dorosłych.

Gra planszowa Pop-Up Chińczyk Psi Patrol

Psi patrol to seria bajek, o której chyba nie trzeba nikomu opowiadać. Rodzice posiadający w domu przedszkolaków doskonale znają tą zgraną ferajnę piesków, które co chwila zmierzają się z nowymi przygodami. Każdy zna też popularną grę chińczyk. Ale czy połączenie chińczyka z bohaterami psiego patrolu to dobre rozwiązanie?

Gra planszowa Pop – Up Chińczyk Psi Patrol to świetna propozycja dla małych fanów tej bajki. Gra ta, tak jak tradycyjny Chińczyk przystosowana jest do rozgrywek w maksymalnie 4 osoby oraz polega na jak najszybszym przejściu planszy. Gracze mają do wyboru jeden z czterech kolorów, zielony, niebieski, żółty albo czerwony. W wybranym kolorze wybiera się pionek, a także ćwartkę planszy, po której będziemy zmierzać do mety. Do kolorów dopasowani są bohaterowie bajki: Rocky, Chase, Rubble oraz Mashall O prędkości z jaką będziemy przesuwać się do przodu decyduje kostka w specjalnym popperze, która wprawia ją w ruch. Takie rozwiązanie znacznie ułatwia grę i zapobiega gubieniu się kostki, szczególnie gdy graczami są małe dzieci.

R

Zalety

– lekkie piankowe pionki;
– atrakcyjna grafika planszy;
– dobra jakość wykonania;
Q

Wady

– pompowany popper zbyt ciężko chodzi.

Gra planszowa Grzybobranie w Zielonym Gaju

Któż z nas nie zna gry Grzybobranie. Propozycja od firmy Trefl to doskonały pomysł na prezent nie tylko na gwiazdkę. To świetna gra dla całej rodziny. W zestawie znajdziemy 4 koszyczki, do których zbieramy grzybki napotkane na naszej drodze. Plansza to tylkowy zielony gaj, z krętymi ścieżkami, górami i pagórkami. Na ścieżce znajdziemy zarówno jadane grzyby, jak i muchomory, których zbierać nie należy, a każdorazowe wejście na pole z trującym grzybem powoduje, że musimy się nieco wycofać. Plansza posiada elementy przestrzenne, które dodatkowo wpływają na atrakcyjność gry. Grę wygrywa ten gracz, który podczas wędrówki po planszy uzbiera największą ilość grzybów jadalnych.

Grzybobranie posiada kilka wariantów gry, które w zależności od wyboru umożliwiają zabawę z młodszymi oraz starszymi dziećmi. Gra ta jest doskonałą propozycją dla przedszkolaka, ale strasze dzieci również będą zadowolone z możliwości zagrania w tą planszówkę.

R

Zalety

– bogato ilustrowana plansza do gry;
– kultowa pozycja dla całej rodziny;
Q

Wady

– grzybkom odpadają kapelusze;
– przestrzenne poziomy mało stabilne.

Gra planszowa Gorący Ziemniak Junior

Gorący ziemniak junior to wersja dla najmłodszych kultowej gry Gorący ziemniak. Zasady są niezmiennie. W wersji junior, podobnie jak w wersji dla dorosłych zadanie polega na jak najszybszym przekazaniu gorącego ziemniaka następnemu uczestnikowi rozgrywki. Nie jest to jednak takie proste, gdyż wcześniej musimy odpowiedzieć na zadane nam pytanie. A pytania do łatwych nie należą. Do tego wszystkiego dochodzi czas, który jest nieubłagany i który powoduje dodatkowe odczucia stresu. Wydająca się na pozór prosta pozycja niejednokrotnie może zagiąć nawet dorosłego.

Jeśli nie uda nam się odpowiedzieć na pytanie przed upływem czasu, przesuwamy swój pionek w dół, im bliżej grilla, tym większa szansa na niepowodzenie w rozgrywce. Zbyt wiele niepoprawnych odpowiedzi i długi czas ich udzielania skutkuje przegraniem. Gorący żiemniak to świetna gra dla całej rodziny, która nie tylko uczy myślenia pod wpływem presji, ale również rozwija zręczność.

R

Zalety

– świetna gra zarówno dla młodszych jak i staszych;
– porusza wyobraźnię;
– zwiększa zasób słów;
– elementy dodatkowe zwiększające atrakcyjność gry;
– nauka panowania nad stresem w sytuacjach kryzysowych;
Q

Wady

– niektóre pytania mogą sprawić trudność.

Gra planszowa, bitewna Super Zings

Ostatnią propozycją jest gra planszowa, której bohaterami są znane i lubiane postaci z SuperZings. Gra bitewna inspirowana jest figurkami stworzonymi przez firmę MagicBox, które swoją popularność zdobyły szczególnie wśród przedszkolaków.

W grze tej każdy z zawodników wybiera swoją kartę postaci, a następnie decyduje, w których rozgrywkach weźmie udział. Kostka każdorazowo wyznacza moc bitewną, która jest niezbędna do wygrania rozgrywki z przeciwnikiem. Jak najszybsze dotarcie do mety i pogonanie Enigmy daje zwycięstwo. Poszczególne rozgrywki zapewniają nie tylko wiele emocji, ale również radości i zabawy.

Gra biterwna Super Zings dostępna jest w polskiej wersji językowej, a jednocześnie grać w nią mogą 4 osoby powyżej 4 roku życia. Warto zaznaczyć, że gra posiada dwustronną planszę, a więc mamy możliwość wzięcia udziału w większej ilości kombinacji rozgrywek.

R

Zalety

– idealna pozycja dla fanów SuperZings;
– gra wymagająca strategicznego myślenia;
– wysoka jakość wykonania;
Q

Wady

– zbyt mało kombinacji.

Najlepsze gry planszowe – jakie są, czym się charakteryzują?

Dzisiejszy ranking zawiera 6 tytułów, które ucieszą każde dziecko. W poniższej tabeli zebraliśmy najważniejsze cechy tych gier, aby mniej zdecydowanym rodzicom, ułatwić wybór odpowiedniej planszówki dla przedszkolaka.

Cecha produktu

Gra logiczna Kim jestem?

Gra planszowa Czacha dymi Gra planszowa Pop-up Chińczyk Psi Patrol

Grzybobranie w zielonym gaju

Gorący ziemniak Junior

Gra bitewna Super Zings

Wiek dziecka

4+

8+

4+

4+

4+

4+

Ilość graczy 2 – 4 2 – 4 2 – 4 2 – 4 2 – 8 2 – 4

Rodzaj gry

logiczna

edukacyjna losowa losowa

rodzinna

strategiczna

Dodatkowe akcesoria

opaski, klepsydra, karty gry

pionki, karty gry, kostka

pionki, popper

kostka, pionki, koszyczki, grzybki kostka, pionki, gorący ziemniak, karty gry, bączek pionki, kostka, karty bitewne, figurka Enigma

 

Przyjrzyjmy się dokłądniej poszczególnym cechom gry i sprawdźmy, która z propozycji będzie najlepiej dopasowania do naszego dziecka.

Rodzaj gry planszowej

Podczas wyboru gry planszowej dla dziecka, warto zwrócić uwagę na jej rodzaj. W zależności od tego jakie umiejętności dziecka chcemy udoskonalić, powinniśmy wybrać adekwatny rodzaj planszówki.

G

Gry losowe

To taki rodzaj gier, których wynik głównie uzależniony jest od szczęścia gracza do wyrzucenia konkrentych wartości na kostce. W grze logicznej wszystko może się zdarzyć, a przewidzenie kto wygra rozgrywkę jest mało prawdopodobne. To bardzo częsty rodzaj planszówki wybierany przez rodziców dla dzieci.

G

Gry logiczne

Logiczne gry planszowe doskonale rozwijają spostrzegawczość i pamięć. Zazwyczaj polegają na rozwiązywaniu zagadek, które dzieci szczególnie lubią. Gry takie ćwiczą umiejętność kojarzenia faktów oraz zapamiętywanie kolejności zdarzeń.

G

Gry edukacyjne

Ta grupa gier planszowych równie często wybierana jest przez rodziców. Bo w jaki inny sposób, niż poprzez zabawę najlepiej przyswoić nowe informację. W zależności od wieku, gry te ćwiczą i uczą innych umiejętności. Dla małych dzieci może być to nauka kształtów czy odgłosów, dla starszych pytania, które dręczą małych odkrywców świata. Gry edukacyjne to także doskonały sposób na zainteresowanie dziecka konkretną dziedziną nauki.

G

Gry strategiczne

Strategiczne gry to zajęcie na długie wieczory. To doskonały trening mózgu, jednak jest to propozycja dla nieco starszych dzieci.

G

Gry familijne

Ta nadgrupa może skupiać w sobie wiele innych rodzajów gry. Wszak w rodzinnym gronie można grać zarówno w gry pamięciowe, jak i zręcznościowe. Gry familijne charakteryzują się zazwyczaj możliwością rozgrywek w wiele osób. To doskonały sposób na wspólne spędzenie czasu z rodziną.

Wiek dziecka

Tak jak w przypadku zabawek, również kupując grę planszową należy zwrócić uwagę dla jakich grup  wiekowych jest ona dopasowana. Zbyt trudne i skomplikowane pozycje, jedynie zniechęcą pociechę do wspólnego spędzania czasu przy planszówce. Gry mają rozwijać zainteresowania i umiejętności dziecka, dlatego tak ważne jest wybieranie gier, które są dopasowane do wieku i poziomu zaawansowania naszej pociechy.

Ilość graczy

Od maksymalnej i minimalnej ilości graczy uzależniona jest nasza rogrywka. Warto wybierać takie pozycje, w które można zagrać już w dwie osoby. Dzięki temu dzieci mogą grać ze sobą lub z jednym z rodziców. Często gry przeznaczone są maksymalnie dla czterech osób, natomiast jeśli mamy wybór, warto wziąć pod uwagę większą maksymalną ilość graczy. Planszówki bowiem to świetny sposób na zorganizowanie czasu podczas przyjęcia urodzinowego.

Akcesoria dodatkowe do gry

Im więcej dodatkowych akcesoriów, tym gra bardziej atrakcyjna dla dzieci. Szczególnie tych najmłodszych. Zbieranie grzybków, czy jak najszybsze pozbycie się gorącego ziemniaka, to tylko niektóre z propozycji, jakie czekają nas podczas rozgrywek.

Fajna gra planszowa dla 4 – latka

Bez wątpienia, wszystkie przedstawione w dzisiejszym rankingu gry są godne polecenia. Klasyka w postaci chińczyka czy grzybobrania to obowiązkowe pozycje w każdej szafce przedszkolaka. Jeśli chodzi o nasz wybór stawiamy na kultową grę, której wersja dla dzieci z pewnością przypadnie im do gustu.

Mowa o planszówce Gorący ziemniak Junior. Jest to gra rodzinna z elementami gry zręcznościowej i logicznej. To nie tylko sposób na świetnie spędzony czas z rodziną, ale także wspaniały trening dla mózgu. Udzielanie odpowiedzi na pytania, pod presją czasu doskonale uczy postępowania w sytuacjach kryzysowych. Gra doskonała jest również dla dzieci nieśmiałych i wycofanych. Wspólna rywalizacja uczy ich nowego słownictwa i zachęca do rywalizacji. W grę można grać zarówno tylko z dzieckiem, jak i zbierając większą ekipę, czy to rodziny, czy znajomych. Maksymalna ich ilość to 8, a minimalny wymagany wiek to 4 latka.

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Jakie gry planszowe dla 4 latka wybrać
Average rating:  
 0 reviews
slot thailand slotgacormaxwin wwwl24.mitsubishielectric.co.jp game slot online