Siedem lat, to wiek, w którym większość dzieci rozpoczyna naukę w pierwszych klasach szkoły podstawowej. Jest to więc czas, kiedy powinniśmy szczególnie zwrócić uwagę, w jaki sposób nasze dziecko spędza wolny czas. Czy są to nadal dziecinne zabawy, czy oglądanie telewizji lub granie w gry komputerowe, a może poświęca wolne chwile na czytanie książek. Jedno jest pewne. Wdużej mierze, to od nas, rodziców zależy jak nasza pociecha wykorzystuje sój wolny czas. Obecne czasy wymuszają na rodzicach nieco inny tryb funkcjonowania. Szybkie życie, praca, dom, obowiązki, często wykluczają się z dodatkowym czasem, jaki powinniśmy poświęcić dzieciom. Warto jednak na chwilę zwolnić i chociaż przez godzinę pobyć z naszymi najmłodszymi sam na sam. Być może razem namalujecie obrazek, a może poczytacie książkę. Wielu rodziców zastanawia się w jaki sposób, kreatywnie może spędzić czas z pociechą. Doskonałą pomocą w wolnych chwilach są gry planszowe. Te same, które tak miło wspominamy z własnego dzieciństwa.

Chociaż dla wielu osób, jest to zbyt tradycyjne i niemodne, gdyż komputery mocno wyparły papierową formę rozrywki, gry pozwalają nie tylko mile spędzić czas z dzieckiem, ale posiadają też wiele cennych, edukacyjnych przesłań.

Obraz

Nazwa

Ocena 0-10

Cena

Sprawdź Cenę

      

Emocje

9.9

Średnia


 

 

Grzybobranie

9.8

Tania


 

 

SUPERFARMER DELUX

9.7

Droga


 

BYŁO SOBIE ŻYCIE

9.6

Tania


 

 

NIE MÓW TAK

9.4

Średnia


 

Carcassonne BIG BOX

9.3

Średnia

Gry planszowe dla 7 – latka – ranking 2024

Chcąc ułatwić wybór odpowiedniej gry dla naszej pociechy, stworzyliśmy ranking, w którym uwzględniliśmy nie tylko najciekawsze propozycje gier planszowych dla dzieci, ale też takie, które zawierają motyw edukacyjny. Oto 6 gier, w które warto się zaopatrzyć mając w domu 7 – latka.

Rodzinna gra planszowa Grzybobranie

Któż z nas nie zna gry jaką jest Grzybobranie. Pozycja ta była obowiązkowym punktem wyposażenia pokoju dziecka w gry i zabawy edukacyjne na przełomie wielu lat. Po części wynika to z faktu, że słabo rozwinięty był wtedy rynek produktów dla dzieci, ale także z istoty, że jest to naprawdę pozycja godna uwagi. Grzybobranie to gra, która pozwala na rywalizowanie między sobą w grupie grających. Do jej rozegrania niezbędna jest obecność przynajmniej dwóch osób, a maksymalna ilość graczy to 4. Propozycja od firmy Adamigo to gra, w której uczestnicy powinni mieć ukończone 3 latka. W grę grać mogą zarówno rówieśnicy dziecka, ale będzie ona też doskonałym pomysłem na wspólne spędzenie czasu dziecka z rodzicami. Istota gry polega na poruszaniu się po planszy po uprzednim rzuceniu kostką. W trakcie wędrówki, napotykamy zarówno grzyby jadalne, jak i trujące. Oczywiście zbieramy tylko te pierwsze i tylko wtedy, kiedy ilość ruchów wskazana podczas rzutu kostką wskaże nam na pole, na którym znajduje się grzybek. Kto docierając do mety zbierze największą ilość grzybków – wygrywa. W skład zestawu oprócz sztywnej, lakierowanej planszy wchodzą 4 koszyczki, 20 grzybków, kostkę do gry oraz 4 różnokolorowe pionki.

R

Zalety

– kultowa gra od pokoleń;
– łatwo dostępna;
– niska cena;
Q

Wady

– niska jakość wykonania.

Gra planszowa Emocje

Złość, radość, smutek, zadowolenie, zaniepokojenie, spokój. Emocje towarzyszą nam zawsze, niezależnie czy tego chcemy, czy też nie. Nie zawsze też udaje się nam nad nimi zapanować, mimo że wielokrotnie tego próbujemy. Podobnie jak dorośli, tak samo i dzieci narażone są na towarzystwo emocji, z tym że mały człowiek nie zawsze potrafi ocenić dlaczego jest smutny czy wesoły i jak to zmienić. Jako rodzice powinniśmy podejmować próby rozmawiania z naszymi pociechami, lub w inny, bardziej obrazowy sposób przekazać im informacje o emocjach w naszym życiu. Gra od wydawnictwa Kukuryku świetnie pomoże w podjęciu rozmów z dziećmi na trudny temat, jakim są emocje, a przede wszystkim, pozwoli naszemu dziecku na nauczenie się kim jest i co wpływa na to, że czuje się tak, a nie inaczej. W grze poruszamy się po planszy z pomocą pionków,które przesuwamy o adekwatną ilość ruchów do wartości, jaką wskaże nam kostka. Plansza posiada pola z postaciami dzieci  w różnym humorze, naszym zadaniem jest nazwanie poszczególnych emocji, jakie towarzyszą dzieciom. Możemy także zadać dziecku dodatkowe pytania odnośnie tego, czy ono też tak się czuje, kiedy oraz jak sobie może z takimi emocjami poradzić. Inne pola to te opatrzone znakiem zapytania. Jeśli po rzucie kostką nasz pionek zatrzyma się w takim miejscu musimy wykonać zadanie. Czasem będzie to policzenie od 1 do 10, a czasem wskazanie konkretnych uczuć na tafelkach ze zdjęciami, które dołączone są do zestawu. W opakowaniu prócz dużej puzzlowej planszy znajdziemy także 112 kart z zadaniami, 16 okrągłych kafelków, kostkę, 4 pionki a także instrukcję.

R

Zalety

– pozwala na otwarcie się przed drugą osobą;
– nauka opisywania emocji;
– możliwość wykorzystania gry w celach terapeutycznych;
Q

Wady

– miękkie karty, które łatwo ulegają zniszczeniu.

Gra Superfarmer DeLux

Kolejna propozycja gry planszowej dla 7 – latka to Superfarmer DeLux od wydawnictwa Granna. Warto wspomnieć, że powstała ona podczas II wojny światowej, a Jej twórcą był słynny matematyk profesor Karol Borsuk. Ewenementem na skalę światową jest fakt wykorzystania w grze dwunastościennej kostki do gry. Jednak nie tylko kostka zasługuje na uwagę, także jej reguły są unikalne i wyjątkowe. Jak przystało na matematyka, gra ta należy do grupy gier ekonomicznych. Umiejętności, jakie rozwija, czyli liczenie, planowanie czy przewidywanie, aktualne były zarówno kiedyś, jak i dzisiaj. W grze wcielamy się w rolę farmera, który w swojej zagrodzie posiada zwierzęta, sukcesywnie powiększając swoje stado. W okolicy panuje jednak groźny wilk, a także chytre lisy, dla których Twoja hodowla jest łakomym kąskiem. Polecana gra wydawana jest przez wydawnictwo Granna od 10 lat, przez ten czas ciągle trwają prace, aby wydanie mimo upływu wielu lat wciąż cieszyło się popularnością i nadał było chętnie wybierane nie tylko na prezent, ale także zupełnie bez okazji. Gra od oryginału różni się zmienioną szatą graficzną. Obecne ilustracje stworzone zostały przez Piotra Sochę. W zestawie, prócz ilustrowanych czterech planszy znajdziemy także 2 dwunastościenne kostki, 120 kartoników z obrazkami zwierząt, 6 plastikowych figurek psów oraz instrukcję w języku polskim.

R

Zalety

– jedna z najlepszych polskich gier planszowych;
– posiada bogatą historię;
– doskonała na odprężenie;
Q

Wady

– zbyt trudna dla 7 – latka;

Gra rodzinna „Nie mów tak, nie mów nie”

Nie mów tak, nie mów nie to propozycja gry planszowej, która pozwoli na miłe spędzenie czasu rodziców razem z dziećmi. Gra zawiera aż 900 pytań, które ułożone są zarówno pod kątem dorosłych, jak i dzieci. Pytania dotyczą znajomości m.in. muzyki, geografii, sportu, historii oraz telewizji. Gra nie tylko bawi, ale także uczy. W grze może uczestniczyć od 2 do 6 osób jednocześnie. Zasady są bardzo proste. Jeden z graczy losuje kartę i przekazuje dowolnej osobie do odczytania pytań na niej zawartych. Trudność polega na tym, że udzielając odpowiedzi, nie możemy używać słów „tak” oraz „nie”. Zadanie na pozór proste, może sprawić wiele kłopotów, ale także niejednokrotnie rozbawi do łez. Jeśli któryś z uczestników wyłapie, że w naszej wypowiedzi znalazło się zakazane słowo, uderza w dzwonek alarmowy. W przypadku, gdy tak dobierzemy słownictwo, że w wypowiedzi nie znajdzie się ani „tak”, ani „nie”, możemy przesunąć swój pionek ku wewnętrznej stronie planszy. Rozgrywkę wygrywa ten uczestnik, który jako pierwszy dotrze do środka planszy. W skład zestawu prócz 6 pionków oraz planszy wchodzi dzwonek alarmowy, 55 kart dla dzieci, 55 kart dla dorosłych oraz instrukcja.

R

Zalety

– podział kart na pytania dla dzieci i dla dorosłych;
– doskonały trening dla tworzenia wypowiedzi bez określonych słów;
– nauka nowych słów, a także przyswajanie wiedzy z nowych dziedzin;
Q

Wady

– krótkie, szybkie rozgrywki.

12 w 1 Carcassonne BIG BOX

Carcassonne to propozycja od wydawnictwa MINDOK. Jest to przykład prawdziwie familijnej gry, w której bez względu na różnice pokoleń, każdy odnajdzie coś interesującego dla siebie. Gra ta to propozycja idealna na prezent nie tylko dla 7 – latka. Celem gry jest zbudowanie z niewielkich żetonów twierdzy, miast, dróg i łąk. A dzięki możliwości rywalizacji między sobą o przejęcie kontroli nad lokacjami, które są dla nas bardziej atrakcyjne, gra wciąga i pochłania wiele godzin wolnego czasu. Wykonując dobrze przemyślane zagrania, możemy pozbawić przeciwników ukończenia budowy miasta, czy też przejęcia kontroli nad danym obszarem. W grę jednocześnie grać może 2 graczy, a maksymalnie 6. Co ważne Carcassonne w zestawie zawiera nie tylko podstawową wersję planszówki, ale także 11 dodatków, w tym 7 unikatowych pozycji, których nie ma możliwości zakupu poza zestawem. Wśród dodatków znajdziemy pozycje takie jak: Rzeka, Opat, Karczmy i katedry, Kupcy i budowniczowie, Maszyny latające, Promy, Kurierzy, Kopalnie złota, Mag i wiedźma, Bandyci oraz Kręgi w zbożu. W opakowaniu znajdziemy elementy podstawowej wersji Carcassonne, czyli 72 płytki terenu, 1 tor punktacji, 6 płytek punktowych 50/100, 48 podwładnych w 6 kolorach. Każdy z zestawów dodatkowych zawiera kolejne elementy. Całość gry pozwala na miłe spędzenie czasu w rodzinnym gronie.

R

Zalety

– możliwość zakupu unikalnych dodatków;
– pudełko, które pomieści całość gry;
– szybkie przygotowanie rozgrywki;
Q

Wady

– wysoka cena zestawu.

Edukacyjna gra planszowa – Było sobie życie

„Było sobie życie” to gra oparta na podstawie kultowego filmy Alberta Barille'a pod tym samym tytułem. Planszówka ta pozwala nie tylko na miłe spędzenie czasu wspólnie z dzieckiem, ale także na naukę o poszczególnych częściach ciała, a także zasadzie działania narządów znajdujących się w organizmie. Celem gry jest zdobycie 7 żetonów Hemo. Jednak to zadanie wcale nie należy do prostych, chociaż na pierwszy rzut oka polega na przemieszczaniu się po planszy, rzucając kostką. Po drodze atakowani jesteśmy przez wirusa, wyzywani na pojedynki, a także wywoływani do udzielania odpowiedzi na niezbyt proste pytania. Zawsze jednak możemy liczyć na wsparcie Mistrza. Gra od wydawnictwa Hipokampus, jest nie tylko świetnie wykonana, ale także posiada kolorowe, nawiązujące do tematyki ilustracje. To wspaniała rozrywka, dla całej rodziny. Aby móc rozegrać rozgrywkę potrzebne są dwie osoby. Maksymalna ilość graczy zaś to 4 osoby. W opakowaniu prócz planszy znajdziemy 8 pionków do gry, kostkę, 53 karty Pytania łatwe, 53 karty Pytania trudne, 45 kart Szansa, 45 kart Pech, 65 żetonów Leukocyt, 65 żetonów Lekarstwa, 130 żetonów Globinka, 30 żetonów Hemo, 4 detektory odpowiedzi, 4 karty przelicznik oraz instrukcję obsługi.

R

Zalety

– pozwala na przyswojenie wiedzy w prosty sposób;
– świetne wykonanie;
– wspiera rozwój dziecka;
Q

Wady

– długi czas rozgrywki;
– wysoka cena.

Dobre gry planszowe dla 7 – latka 2024

W dzisiejszym rankingu zebraliśmy propozycje ciekawych gier planszowych dla 7-latka. Nie zabrakło pozycji stricte edukacyjnych, ale też takich, które są świetną alternatywą do standardowej zabawy z dzieckiem. W tabeli przedstawiliśmy najważniejsze cechy poszczególnych planszówek.

Cecha produktu

Rodzinna gra planszowa Grzybobranie

Gra planszowa Emocje

Gra Superfarmer DeLux

Gra rodzinna „Nie mów tak, nie mów nie”

12 w 1 Carcassonne BIG BOX

Edukacyjna gra planszowa – Było sobie życie

Wiek dziecka

3+

7+

6+

7+

7+

7+

Ilość graczy

2 – 4

2 – 4

2 – 4

2 – 6

2 – 6

2 – 4

Rodzaj gry

przygodowa

edukacyjna

przygodowa

familijna

logiczna, strategiczna

edukacyjna

Wykonanie

 średnia jakość

wysoka jakość

wysoka jakość

wysoka jakość

wysoka jakość

wysoka jakość

Przewidywany czas gry

około 30 minut

do godziny

15 – 30 minut

do 20 minut

powyżej 2 godzin

do godziny

Dodatkowe akcesoria

 tak

 tak

 tak

 tak

 tak

 tak

 

G

Wiek dziecka

Powtarzany wszędzie do znudzenia, natomiast nadal wielu rodziców nie dopasowuje zabawek, czy pomocy edukacyjnych do wieku swojej pociechy. Zarówno zakup gry planszowej dla młodszych, jak i dla starszych dzieci, jest niekorzystne dla naszej pociechy, gdyż odpowiednio gra go nuży lub jest zbyt trudna w odbiorze.

G

Ilość graczy

Większość gier wymaga współuczestnictwa drugiego gracza. Wybierając planszówkę dla naszego dziecka, warto wybrać takie pozycje, które umożliwiają rozgrywki w większym gronie. Sprawdzą się one idealnie podczas świąt czy urodzinowej rozgrywki z przyjaciółmi.

G

Rodzaj gry

Decydując się na zakup planszówki, musimy wziąć pod uwagę fakt, ze na rynku dostępnych jest wiele rodzai gier. W zależności od tego, na kształtowaniu jakich cech dziecka nam zależy, powinniśmy wybierać adekwatne pozycje. Jeśli nasze dziecko świetnie radzi sobie z matematyką, a gorzej przychodzi mu język polski, może warto wybrać pozycje, która zmusi go poprzez zabawę do otwarcia się i rozpoczęcia opowiadania. Istnieje także grupa rodziców, która wybiera gry, wspierające umiejętności dziecka, czyli w przypadku ścisłego umysłu, gry logiczne, ekonomiczne oraz strategiczne.

G

Jakość wykonania

Kupując grę dla dziecka, warto zwrócić uwagę na jakość elementów, z których składa się zestaw. Nie każdy siedmiolatek potrafi obchodzić się z grą na tyle delikatnie, żeby nie uszkodzić delikatnych kart, z których składa się planszówka, dlatego wybierajmy gry nie tylko warte uwagi pod względem edukacyjnym, ale także trwałe, pod względem wykonania.

G

Przewidywany czas gry

Czas rozgrywki to bardzo ważny parametr przy wyborze gry. Zbyt długie rozgrywki mogą znudzić 7 – letnie dziecko, krótkie zaś pozostawiają niedosyt. Optymalnym czasem wydaje się więc godzina. Czas ten jest idealny zarówno dla rodziców, którzy chcą poświecić czas dziecku, a także dla dziecka, gdyż nie jest ono w stanie znudzić się rozgrywką i z zainteresowaniem uczestniczy w grze od początku do końca.

Najlepsza gra planszowa dla 7 – latka 2024  – Emocje

Z przedstawionych w dzisiejszym rankingu gier planszowych, zdecydowanym faworytem jest gra Emocje. Pozwala ona nie tylko na zachęcenie dziecka do rozmowy, ale także do nauki nazywania poszczególnych emocji. Jest to gra edukacyjna, a więc doskonała dla dziecka, które właśnie rozpoczyna edukację szkolną. Emocje, jakie towarzyszyć mu będą podczas pierwszych dni to doskonały temat do poruszenia podczas rozgrywki. Gra standardowo trwa około godzinę, a więc tyle ile 7 – letnie dziecko jest w stanie poświęcić swoją całą uwagę.

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Jakie gry planszowe dla 7 latka wybrać
Average rating:  
 5 reviews
 by Jowita

Polecam grę l.a.m.a. z egmontu. Świetna zabawa dla całej rodziny 🙂

 by psychoPatka

Mamy Emocje, polecam gorąco dla zamkniętych dzieci. Gra rozwija i dzięki niej dzieciaki zaczynają się otwierać, mówić co czują. Dla mnie rewelacja.

 by fanka

Już od jakiegoś czasu korzystam z waszych rankingów przy wyborze prezentów dla dzieciaków z rodziny. No i znowu mam okazje. Chrześniakowi kupię było sobie życie, bo coś o tym wspominał, a z tego co przeczytałam powinna być fajna.

 by Mama małego rolaska

Fajne zesatwienie. Od razu wpadł mi w oko Super farmer. Mój synek to zapalony rolnik, więc nie ma innego wyboru 😉

 by grzybiara2021

Sama w dziecińswtie mialam grę grybobranie - uwielbiałam ją. Nigdzie nie mogłam jej znaleźć, a tu proszę u was w rankigu. Super!

slot thailand slotgacormaxwin wwwl24.mitsubishielectric.co.jp game slot online