Często wiele osób ma problem z wyborem prezentu dla dziecka. Urodziny, imieniny, gwiazdka czy pierwsza komunia to tylko niektóre z okazji, na które poszukujemy prezentów dla dziecka. Chociaż obecne czasy mocno nakreśliły trend obdarowywania dzieci drogimi prezentami czy też wręczania im po prostu gotówki, warto poświęcić nieco czasu i wybrać prezent, który nie tylko ucieszy dziecko, ale także pozwoli na jego rozwój. Duży nacisk podczas kupowania prezentu kładziony jest na książki. Owszem, są one bardzo dobrym pomysłem. Jednak równie wartościowym pomysłem na prezent są wszelkiego rodzaju gry planszowe. Dlaczego właśnie planszówki? Wszystko za sprawą mocnej cyfryzacji i komputeryzacji świata. Dzieci od najmłodszych lat posiadają telefony komórkowe czy komputery. Zarówno na jednych, jak i drugich mają możliwość granie w wiele tytułów gier, które w większości nie wpływają pozytywnie na rozwój i ukształtowanie małego człowieka. Gry planszowe są wiec idealnym pomysłem na prezent zarówno dla starszych, jak i młodszych dzieci. Gry planszowe mogą stanowić nie tylko cały prezent, ale również dodatek do prezentu. Może warto w prezencie komunijnym prócz koperty z gotówką podarować fajną grę planszową dla 9 latka?

Obraz

Nazwa

Ocena 0-10

Cena

Sprawdź Cenę

      

PANTOMIMA MINI ALEXANDER

9.9

Tania


 

 

CLUEDO HARRY POTTER

9.8

Droga


 

 

Talisman Magia iMiecz

9.7

Droga


 

 

HISTORYCZNA WIELCY POLACY

9.6

Średnia


 

Śladami Phileasa Fogga

9.5

Średnia


 

 

Gry planszowe dla 9 – latka – ranking 2024

Wśród dostępnego na rynku asortymentu znajdziemy wiele edukacyjnych gier planszowych dla 9 – latka. Nie da się ukryć, że ich wybór przynosi wiele korzyści dla dziecka. W dzisiejszym rankingu zebraliśmy najlepsze gry planszowe w tej kategorii wiekowej. Oto i one:

Gra logiczna Cluedo: Harry Potter

Cluedo to jedna z najpopularniejszych gier detektywistycznych. W przypadku tej edycji akcja umieszczona jest w świecie Harrego Pottera. Gracze wcielają się w bohaterów powieści J. K. Rowling i stają przed trudnym zadaniem odnalezienia swojego przyjaciela. W grze wcielamy się w rolę detektywów którzy śledzą tajemnicę zniknięcia jednego z nich. Wśród graczy masz swoich sojuszników, ale także przeciwników. Jeśli uda Ci się wpaść na właściwy trop, od zwycięstwa dzieli Cię tylko krok. Musisz udać się do Nory i wypowiedzieć oskarżenie. W zestawie znajdziemy planszę, 5 kart tożsamości, 6 pionków, 29 kart pomocy, 32 karty mrocznej talii, 21 kart tajemnicy, notatnik, 40 żetonów proszku fiuu, 6 żetonów podejrzanych, 6 żetonów przedmiotów, koperta, zieloną kostka, czarna kostka oraz instrukcje. Po rozłożeniu planszy i podarowaniu każdemu z graczy karty Tożsamości, kartki z notatnika, ołówka oraz żetonów proszku fiuu, należy wylosować po jednej karcie tajemnicy rozłożonej na polach przedmioty, lokalizację oraz podejrzani i schować je do koperty. Pozostałe karty należy podzielić pomiędzy uczestników gry. Przy planszy należy umieścić karty pomocy oraz karty z mrocznej talii. Gracze rzucają jednocześnie obiema kośćmi. Czarna może wskazywać bieg wydarzeń, dzięki tej kości możemy zarówno wiele zyskać, jak i wpaść w ogromne tarapaty. Z Zielonej zaś odczytujemy cyfrę o ile pól na planszy możemy, ale nie musimy się przesunąć. Za pomocą sieci fiuu gracze mogą teleportować się do danej lokalizacji i tam wypowiadać sugestie. W grze zadajemy pytania pozostałym graczom, aby przybliżyć się do poznania tajemnicy i zwycięstwa.

R

Zalety

– idealna dla długie wieczory;
– uczy dedukcji i logicznego myślenia;
– doskonała dla fanów Harrego Pottera;
Q

Wady

– brak możliwości zakupu samego notesu.

Gra planszowa Pantomima Mini

Pantomima to gra, w której gracze za pomocą mowy ciała, gestów, znaków czy mimiki muszą przekazać w możliwie jak najkrótszym czasie hasła swojej drużynie. Po rozłożeniu planszy oraz oddzieleniu kart z hasłami od kart marionetek gracze powinni podzielić się na minimum dwie drużyny, w skład których wchodzić będą co najmniej dwie osoby. Każda z drużyn wybiera swój kolor pionka i umieszcza go na polu startowym. Poszczególne drużyny wybierają kolejność, w jakiej uczestnicy występować będą jako mimowie. Mim rzuca kostką w celu wyboru koloru karty, na której ukryte jest hasło do odgadnięcia, a pozostali użytkownicy drużyny w czasie, w którym kręcić będzie się bączek muszą znaleźć prawidłową odpowiedź. Jeśli mi mówi uda się przekazać prawidłowe hasło przed upływem czasu, może wziąć kolejna kartę do przedstawienia. Każde odgadnięte hasło przybliża drużynę do wygranej o 1 punkt, który zaznaczamy przesuwając się pionkiem po planszy. Po ukończeniu pierwszej rundy, kolejna uzależniona jest od pola, na jakim znajduje się pionek danej drużyny. Wśród nich wyróżnić możemy: pole pantomima, czyli podczas rozgrywki zachowujemy się w sposób adekwatny do 1 rundy, losując kolor i kartę z grupy pantomima. Pole marionetka oznacza, że kartę należy wylosować z grupy kart oznaczonych hasłem marionetka, a mimike i gesty pokazywać właśnie na dołączonej do zestawu laleczce. Po znalezieniu się na polu wszyscy na jednego, cała drużyna pokazuje hasło, a jedną osobą musi go odgadnąć. Wśród pól znajdziemy także pole zgaduje każdy, które daje możliwość zgadywania także drużynom przeciwnym, pole dźwięki, które umożliwia wydobywanie mi mówi dźwięków, jednak nie mogą to być słowa. Ostatnim z pół jest pole bonusowe, które charakteryzuje się zasadami adekwatnymi do pola pantomima, lecz po prawidłowym odgadnięcia hasła, drużyna przesuwa się nie o jedno pole a o sumę 1 i ilości punktów jakie wskaże rzut kostka.

R

Zalety

– rozwija umiejętności rywalizacji drużynowej;
– uczy komunikacji za pomocą gestów;
– uczy działań na czas;
Q

Wady

– gra wymaga zaangażowania większej liczby graczy;
– mało kart z hasłami.

Gra Talisman Magia i Miecz

Propozycja od wydawnictwa Galakta to już druga edycja gry Talisman Magia i Miecz, tym razem pod tytułem Wyprawa do krainy smoków i magii. Rozpoczynając rozgrywkę, gracze wcielają się w jednego z bohaterów władających magia i mieczem. Wędrując po kolejnych kolorowych polach planszy rozwija umiejętności swojego bohatera, zbiera doświadczenie, a także odnajduje lub kupuje przedmioty. Z pewnością dla każdego gracza, rozgrywka stanowi niesamowitą przygodę, która za każdym razem może potoczyć się nieco inaczej. Gracz, który jako pierwszy odzyska starożytny artefakt – wygrywa. Talisman to gra, ciesząca się popularnością od 35 lat, jest to już poniekąd kultowy tytuł w każdej domowej biblioteczce. W skład zestawu wchodzą:  plansza, 24 Karty Zaklęć, 14 kart Poszukiwaczy, 104 karty Przygód, 28 kart Ekwipunku, 4 karty Talizmanów, 4 karty Ropuch, 4 karty Charakteru, 18 plastikowych figurek, 6 sześciościennych kości, 40 żetonów Siły, 40 żetonów Mocy, 40 żetonów Życia, 30 sztuk złota, 36 żetonów Losu, a także instrukcja.

R

Zalety

– łatwe do zrozumienia zasady gry;
– rozrywka zarówno dla dzieci, jak i starszych graczy;
– bardzo estetyczne wydanie;
Q

Wady

– niepomalowane figurki;
– wysoką cena. 

Historyczna gra edukacyjna Wielcy Polacy

Czy nauka historii musi być nudna? Z pewnością bez dodatkowych pomocy edukacyjnych, przyswojenie kolejnych dat czy nazwisk, dla małego człowieka może nie być interesującym zajęciem. Dlatego warto pomoc dziecku i w formie przystępnej gry edukacyjnej przekazać nudna i trudna do zapamiętania wiedzę. Wielcy Polacy to jedna z pozycji, która pomaga w nauce. W grze tej zapoznajemy się z sylwetkami Polaków, którzy zasłużyli się w rozwoju kraju i rozsławianiu go na arenie światowej. Na 55 kartach dołączonych do zestawu znajdują się informacje, fakty oraz ciekawostki z życia zasłużonych Polaków urodzonych do 1918 roku. Gra pozwala nie tylko na poznanie sylwetek tych postaci, ale także do poznania mniej i bardziej znanych wydarzeń z historii Polski. Gracze rzucając kostką przemieszczają się po planszy, na której zaznaczone są kolejne numery od 1 do 55, po stanięciu kostką na dane pole, należy odnaleźć kartę z informacjami i na podstawie opisu postaci zgadnąć o jaką postać chodzi. Gra pozwala na wielogodzinną rozgrywkę dla całej rodziny.

R

Zalety

– nauka poprzez zabawę;
– pozwala na poznanie historii polski;
– przedstawia fakty i ciekawostki o wybranych postaciach;
Q

Wady

– gra może okazać się mało interesująca dla osób, które nie interesuje historia.

Gra planszowa Śladami Phileasa Fogga

Śladami Phileasa Fogga to gra inspirowana powieścią J. Vernea „W 80 dni dookoła świata” Celem gry jest przemierzenie świata przed upływem 12 rund, co odpowiada 80 dniom. Zwycięża ten gracz, który jako pierwszy okrąży świat, a przy tym zaoszczędzi jak najwięcej pieniędzy. Każda runda składa się z kilku etapów. Przygotowani do podróży musimy zakupić bilety poprzez dobranie dwóch kart ze stosu Szczęśliwy traf, następnie przychodzi moment, w którym mamy możliwość utrudnienie przeciwnikowi podróży, a tym samym ułatwienia jej sobie poprzez kartę „Przeciwności losu”. Karta „Nowy cel podróży” pozwala nam zaś wtedy, gdy chcemy przesunąć swoje pionki do nowej lokalizacji. Ostatnim etapem rundy jest sprzedaż biletów. Początkowo można odnieść wrażenie, że rozgrywka jest zbyt skomplikowana, jednak dzięki instrukcji, z zasadami gry poradzi sobie każdy gracz. W zestawie znajdziemy planszę, planszetkę Biuro Podróży, 4 planszetki postaci, 4 pionki, 50 kart Biletów, 8 kart Podróży Pieszo, 12 kart Rund, 30 kart Wydarzeń, 56 banknotów, znacznik pierwszego gracza, znacznik rundy, oraz instrukcję z zasadami gry.

R

Zalety

– bardzo staranne wydanie gry;
– oparta na powieści „W 80 dni dookoła świata”
– przejrzyste zasady;
Q

Wady

– niektóre pytania mogą sprawić trudność.

Jaka powinna być fajna gra planszowa dla 9-latka?

Nie każda gra planszowa zaciekawi dziecko. Mimo iż producenci prześcigają się między sobą w coraz to lepszej oprawie graficznej czy dopracowywaniu szczegółów do perfekcji, zdarza się, że nasze dziecko wcale nie będzie zainteresowane zakupioną planszowka. Dlatego przed zakupem gry warto przeanalizować oferty jakie dostępne są na rynku w 2024 roku. Czym się różnią, a także która pozycje wybrać, żeby nasze dziecko chętnie sięgało po grę planszowa? Zebraliśmy najważniejsze cechy poszczególnych gier planszowych dla 9 – latków w formie wygodnej tabeli.

Cecha produktu

Gra logiczna Cluedo: Harry Potter.

Gra planszowa Pantomima Mini. 

Gra Talisman Magia i Miecz. 

Historyczna gra edukacyjna Wielcy Polacy.

Gra planszowa Śladami Phileasa Fogga.

Wiek dziecka

powyżej 9 roku życia

powyżej 9 roku życia

powyżej 9 roku życia

powyżej 9 roku życia

powyżej 9 roku życia

Ilość graczy

min 2 , max 5

min 4

min 2 max 6

min 1 max 8

min 2 max 4

Rodzaj gry

logiczna, detektywistyczna

edukacyjna, pamięciowa

przygodowa

edukacyjna

przygodowa

Przewidywany czas gry

do 1 godziny

do 2 godzin

powyżej 2 godzin

do 1 godziny

do 2 godzin

Dodatkowe akcesoria

tak

tak

tak

tak

tak

 

Dlaczego poszczególne cechy gier planszowych są tak ważne? Otóż od dopasowania produktu zależy zainteresowanie. Z racji iż dobre, starannie wykonane i z ciekawą fabułą planszówki bywają drogie, warto przed zakupem dowiedzieć się na co zwracać szczególną uwagę.

G

Wiek dziecka

Gry planszowe przedstawione w dzisiejszym rankingu dopasowane są w do dzieci, które ukończyły 9 lat. Jest to bardzo ważna składowa, która zawsze należy brać pod uwagę, kiedy stajemy przed zakupem planszowki dla dziecka. Niezależnie czy nasza pociecha ma 3, 5 czy 9 lat, gra, która kupujemy powinna być dopasowana do wieku. Producenci nie tylko gier, ale wszystkich produktów dla dzieci, zobowiązani są podawać minimalny wiek dziecka. Nie tylko ze względu na możliwość zawartości w zestawie elementów niebezpiecznych, ale przede wszystkim w celu jak najlepszego dopasowania produktu do odbiorców. Gry powinny rozwijać, a źle zrozumienie, czy zbyt wysoki poziom skomplikowania może mieć działanie zupełnie odwrotne niż zamierzone.

G

Ilość graczy

Kupując grę dla dziecka, warto przemyśleć sprawę ewentualnych wspólnych rozgrywek. Jeśli nie posiadamy więcej dzieci w podobnym wieku, zakup gry, w którą dziecko nie może zagrać samodzielnie, będzie zupełnie nie trafionym prezentem. Jeśli kupujemy zaś grę z zamiarem wspólnych rozgrywek, musimy wziąć pod uwagę maksymalna ilość graczy. Może się zdarzyć, że ilość chętnych osób do rozegrania planszówki będzie większa niż maksymalna ilość jednorazowej rozgrywki.

G

Rodzaj gry

Twoje dziecko ma ścisły umysł, a logiczne zagadki są dla niego fascynujące? Zastanów się nad zakupem gry, która sprawi mu przyjemność, a jednocześnie pozwoli na rozwój. A może poszukujesz idealnej rozrywki na długie jesienne wieczory? W tym przypadku świetnie sprawdzą się gry pamięciowe. Z kolei jeśli nasze dziecko ma trudności z przyswojeniem jakiegoś materiału, czy też chcemy postawić na Jego ukierunkowany rozwój, warto zainteresować się pozycjami o charakterze edukacyjnym. Rodzaj gry ma znaczenie. Każda kategoria gier rozwija inne umiejętności u naszego dziecka.

G

Przewidywany czas gry

Czas gry jest parametrem równie ważnym co ilość graczy. Odpowiada po części za możliwość rozegrania gry. Jeśli nie będziemy dysponowali odpowiednią ilością czasu, rozgrywka stanie się automatycznie niemożliwa. Kupując gry, które wymagają poświęcenia powyżej godziny czasu, należy liczyć się z okazjonalnym rozgrywkami. Jeśli poszukujemy gry planszowej dla dziecka, które chce codziennie w wolnym czasie zagrać w planszowke, musimy wybierać pozycje, których rozegranie trwa znacznie mniej czasu.

G

Dodatkowe akcesoria

Czym byłaby gra, która posiadałaby kostkę, pionki i planszę? Z pewnością byłaby ona mniej atrakcyjna dla naszego dziecka niż te, które posiadają dodatkowe akcesoria, które należy wykorzystywać podczas rozgrywki. Takie właśnie są planszówki, które wybraliśmy do rankingu 2024.

Nasz wybór 2024 – Gra Pantomima Mini

Dlaczego wybraliśmy akurat tą grę planszową w 2024 roku? Powodów jest kilka. Jednym z nich jest fakt, że jest to doskonała propozycja gry dla całej rodziny. Gra ta jest z gatunku gier edukacyjnych. Nie da się ukryć, że w Pantomimę grac możemy zarówno we 2 osoby, jak i w większych grupach, dzięki czemu gra jest niesamowicie uniwersalna. Co prawda, gra polega na jak najszybszym dojściu do mety przez drużynę, jednak z powodzeniem możemy przerobić ją na tzw. Kalambury i tak długo prowadzić, na ile pozwoli nasz wolny czas.

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Jakie gry planszowe dla 9 latka wybrać
Average rating:  
 4 reviews
 by laborantka

Nie wiem skąd u mojego dziecka zainteresowanie historią. U nas sami biolodzy w domu...Szukałam czegość na prezent i dopiero u was natrafiłam na tą gre o wielkich polakach. Zamówiłam od razu. Dzięki za podpowiedź!

 by mama Harrego

Mam w domu prawdziwego fana Harrego. Wybór jest prosty - Cluedo. Młody będzie szczęśliwy.

 by UROparty

Moja 9 latka wyprawia niedługo urodziny dla grupi koleżanek. Szukałam jakiejś fajnej gry zespołowej i znalazłam ten ranking. Zamówię Pantomimie. Wydaje mi się, że sprawdzi się idealnie. Oby!

 by cioteczka

Wpadła mi w oko gra insporowaną powieścią 80 dni dookoła świata. Kupie bratanicy na urodziny, interesuje się podróżami, lubi ksiązki podróżnicze. Myślę, że dobrze się wstrzele z tematem.

slot thailand slotgacormaxwin wwwl24.mitsubishielectric.co.jp game slot online