Gra w planszowki to jeden ze sposobów na spędzenie rodzinnie wolnego czasu. Nie da się ukryć, że na rynku dostępnych jest wiele propozycji na wspólne rozgrywki nie tylko w długie zimowe wieczory. Gry, jakie oferowane są przez producentów, z roku na rok są coraz bardziej dopracowane oraz coraz ciekawsze w odbiorze. Producenci zastępują klasyczne, nudne pionki, starannie wykonanymi postaciami zwierząt czy innych postaci, co znacznie zwiększa pozytywny odbiór gry przez graczy. Jeśli zastanawiasz się w jaki sposób spędzic czas w rodzinnym gronie, zakup jednej z planszowej to bardzo dobra propozycja, nawet dla tych, którzy sceptycznie podchodzą do tematu gier. Czym kierować się podczas zakupu i jaka grę wybrać? Postaramy się rozwiać wszelkie Państwa wątpliwości.

Obraz

Nazwa

Ocena 0-10

Cena

Sprawdź Cenę

      

GRA EUROBIZNES

9.9

Tania


 

Gra Hasbro Monopoly

9.8

Droga


 

 

Gra Pędzące żółwie

9.7

Średnia


 

 

Gra TWISTER POLSKA

9.6

Średnia

Gra DOBBLE REBEL

9.5

Średnia


 

 

Gry planszowe rodzinne – ranking 2024

Do dzisiejszego rankingu wybraliśmy gry, które od lat cieszą się uznaniem oraz zainteresowaniem nie tylko Polaków, ale także ludzi na całym świecie. Większość z nich to pozycje kultowe, znane i lubiane od pokoleń.

Gra Eurobuisness

gry planszowe rodzinne opinie

Eurobuisness to gra planszowa przeznaczona dla osób powyżej 14 roku życia. To bez wątpienia jedna z najpopularnijeszych oraz najchętnije kupowanych gier planszowych na całym świecie. To gra, która nie tylko przynosi wiele radości, ale także doskonale spprawdza się w ćwiczeniu myślenia strategicznego. O ruchu w grze decyduje kostka, a więc nasz wynik poniekąd uzależniony jest od szczęścia, a częściowo opiera się na słusznych decyzjach graczy. Zostaniesz milionerem czy bankrutem? Niezależnie od tego warto mieć tą planszówkę w domu i w wolne jesienne czy zimowe wieczory usiąść z rodziną do partyjki pełnej emocjonujących wydarzeń. W skład gry wchodzi plansza, 5 pionków, co świadczy, że maksymalna liczba graczy to właśnie 5, 32 figurki domów, 12 figurek hoteli, 2 kostki, 2 zestawy po 16 kart „Szansa”, 28 kart „Akt własności”, banknoty oraz instrukcja. Każdy z graczy rozpoczyna rozgrywkę z taką samą sumą pieniędzy. Kolejni gracze ustawiają swoje pionki na polu start i poprzez rzut kostką wybierają kolejność ruchów. Każdy rzut kostką wiąże się z przesunięciem pionka o odpowiednią liczbę pól. Jeśli pionek zatrzyma się na jednym z wolnych pół, gracz ma możliwość zakupu go. Jeśli nabędzie prawo do nieruchomości, każdy kolejny gracz, po zatrzymaniu się na tym polu będzie zmuszony uiścić podatek w ustalonej odgórnie kwocie. Oprócz pól, ktore możemy zakupić znajdują się także te, oznaczone znakami zapytania, po stanięciu na których musimy wylosować jedną z szans, oraz pole więzienie, które traci nam dwie kolejki. Każdorazowe okrążenie planszy wiąże się z wypłatą z banku określonej kwoty pieniędzy. Rozgrywka koczy się, kiedy wyłoniony zostanie jeden zwyciężca.

R

Zalety

 • kultowa gra, lubiana na całym świecie;
 • uczy strategicznego myślenia;
 • możliwość grania aż w 5 osób;
Q

Wady

 • zwycięstwo użależnione od szczęscia.

Gra planszowa Monopoly Classic

rodzinne gry planszowe

Gra Monopoly od wydawnictwa Hasbro to zaktualizowane wydanie popularnej już planszowki, znanej też jako Eurobuisness. Ta kultowa pozycja, rozpoznawana jest na całym świecie. Gra ta polega na handlu nieruchomościami. Okrążając planszę po uprzednim rzucie kostką mamy możliwość zakupu oraz sprzedaży poszczególnych ulic, placów czy alei. Na poszczególnych polach, których jesteśmy właścicielami, mamy możliwość postawienia domów czy hoteli, dzięki czemu każdorazowy postój pozostałych uczestników gry będzie dla nich kosztowny, a nam z kolei przyniesie dodatkowe zyski. Jednak los lubi być przekorny i to, że aktualnie jesteśmy milionerami, wcale, że zwyciężymy daną rozgrywkę. Warto więc mieć się na baczności i dokonując kolejnych ruchu wnikliwie analizować wszelkie możliwości. Gra nie tylko uczy zarządzania pieniędzmi, ale także pozwala nauczyć się zachowań stricte biznesowych. Nowa wersja gry Monopoly została wzbogacona o trzy dodatkowe gumowe pionki. Teraz do wyboru mamy jeden spośród 8 dostępnych pionków w kształcie kaczki, dinozaura, pingwina, psa, kota, cylinder, samochód wyścigowy i statek. Gra ta, od lat cieszy się popularnością i inspiracją do powstawania kolejnych wersji. W pudełku prócz planszy i pionków znajdziemy także 28 kart własności, 16 kart Szansa, 16 kart Kasa społeczna, 32 domy, 12 hoteli, banknoty, kostki do gry oraz instrukcję.

R

Zalety

 • pozycja kultowa od wielu lat;
 • uczy podstaw biznesu;
 • ciekawe pionki w różnych kształtach;
Q

Wady

 • wysoka cena.

Gra rodzinna Pędzące żółwie. Wyścig do sałaty

najlepsze gry planszowe dla rodziny

Gra planszowa „Pędzące żółwie. Wyścig do sałaty” to ciekawa propozycja, która z pewnością spodoba się nie tylko najmłodszym,ale także nieco starszym użytkownikom. Jednak z myślą o tych mniejszych graczach, wydawnictwo Egmont postanowiło wypuścić produkt o wysokiej jakości, tak, aby mógł służyć przez lata. Dlatego w zestawie znajdziemy wysokiej jakości elementy, które opatrzone są w barwne grafiki. W pudełku prócz planszy gry,przypominającej ogródek wraz ze ścieżkami pełnymi sałaty, znajdują się także 52 barwne karty ruchu, 5 kartoników do wylosowania koloru żółwia, 5 drewnianych, kolorowych figurek żółwia, a także przejrzystą instrukcję gry. W grze tej jednocześnie może uczestniczyć maksymalnie 5 graczy, a do tego aby możliwe było rozegranie rozgrywki, minimum 2. Jedna rozgrywka zajmuje z kolei około 20 minut. Grę rozpoczyna się od wylosowania unikalnego kartonika wskazującego kolor żółwia. Wszystkie figurki należy ustawić na polu „START”, nawet w przypadku jeśli gramy mniejszą ilością uczestników, natomiast bez informowania przeciwników, jakiego koloru żółwia wylosowaliśmy. Każdy z uczestników dostaje po 5 kart ruchu, na których znajdują się szczególowe informacje, jakiego koloru żólwia należy przesunąć, a także, w którą stronę należy oddać ruch. W przypadku, jeśli wylosujemy wielokolorową kartę, możemy wykonać ruch dowolnym żółwiem. A gdy uda nam się trafić na pole, na którym stoi już inny zółw, nie kładziemy go obok, lecz na nim i razem z żółwiem, który znajduje się na spodzie przesuwamy się dalej po planszy. Rozgrywka kończy się w momencie, kiedy którykolwiek z zólwi dotrze do pola „METY”, a co za tym idzie wygrywa gracz, którego był to żółw. W grze tej nie posługujemy się klasyczną kostką, a wskazówkami umieszczonymi na kartach, dzięki czemu będzie doskonałą rozrywką także dla starszych dzieci.

R

Zalety

 • proste zasady gry;
 • doskonała jakość elementów planszówki;
 • rozwija proces myślowy;
 • zapewnia rozrywkę nie tylko dzieciom;
Q

Wady

 • wysoka cena.

Gra zręcznościowa Twister

gry planszowe rodzinne

Twister to kolejna z propozycji, której nie może zabraknąć w żadnym domu. To świetna gra, która sprawdzi się nie tylko w rywalizacjach rodzinnych, ale także podczas wszelakiego rodzaju imprez i spotkań ze znajomymi. Zasady gry są banalnie proste. W skład gry wchodzi rozkładana plansza z rzędem kół w różnych kolorach, zielonym, zółtym, niebieskim oraz czerwonym, a także specjalna plansza ze wskazówką. Po zakręceniu wskazówką, gracze kolejno wykonują polecenia. Wylosować możemy ruch jednej z rąk lub nóg. Po wskazaniu konkretnej kombinacji, np zółta prawa noga, gracz musi wykonać polecenie. Co ważne, po ustawieniu sie w konkretnej pozycji nie można się poruszać do momentu wylosowania kolejnego polecenia. W przypadku jeżli już wszystkie pola danego kolory są zajęte, kręcimy jeszcze raz wskazówką. Twister to gra niezwykle wciągająca, która świetnie sprawdzi się na domówkach. Grę wygrywa oczywiście ten z graczy, który jak najdłużej wytrzyma w odpowiedniej pozycji, a to wcale nie jest takie proste.

R

Zalety

 • świetna gra na imprezę;
 • ćwiczy refleks i doskonale rozciąga ciało;
 • brak maksymalnej ilości graczy;
Q

Wady

 • bardzo śliski materiał planszy.

Gra planszowa Dobble

gry planszowe rodzinne ranking

Grając w Dobble ćwiczyć można przede wszystkim refleks, ale także umiejętność szybkiego kojarzenia nazw. Gra składa się z okrągłych kartoników z narysowanymi różnego rodzaju obrazkami, jednak każda z kart jest nieco inna, różnią się nie tylko obrazki, ale także ich wielkość. Gra pozwala na zabawę od 2 do 8 osób. Poszczególne karty tasowane są i rozdzielane pomiędzy graczami. Każdy z nich otrzymuje określoną liczbę kart, jednak nie może wybierać spośród nich, tylko korzystać z kart po kolei. Jedno z kółek zostaje na środku stołu, po czym poszczególni gracze mają możliwość dopasowywania poszczególnych obrazków ze swojej karty z tymi, które widnieją na karcie położonej na stole. Jeśli obrazki zgadzają się, nalezy je nazwać i położyć kartę na tej, która już jest na blacie. Zadanie na pozór łątwe, wcale takie nie jest, gdyż po pierwsze cięzko jest nazwać szybko konkretne obrazki, a po drugie, grając w dużej drużynie, karta, do której należy dopasowywać kolejne, bardzo szybko zmienia się na inną. Gra dobble to doskonały pomysł na prezent. Na uwagę zasługuje fakt iż karty zapakowane są w eleganckie metalowe pudełko, dzięki czemu nie niszczą się, a także łatwo zabrać je ze sobą w podróż.

R

Zalety

 • możliwość bezpiecznego przenoszenia;
 • nauka działania pod presja czasu;
 • doskonała zabawa dla całej rodziny;
Q

Wady

 • wraz z ilością rozegranych partii, gra staje się mniej atrakcyjna.

Fajne gry planszowe rodzinne – na co zwrócić uwagę?

Zakup gry planszowej w 2024 roku, która zainteresuje każde pokolenie rodziny to niezwykle istotny aspekt, na który należy zwrócić uwagę podczas zakupu. Przyjrzyjmy się dokładniej dzisiejszym propozycjom.

Cecha produktu

Gra Eurobiznes

Monopoly Classic

Pędzące żółwie

Twister

Dobble

Ilość graczy

 2 – 5

2 – 6

 2 – 5

 minimum 2

 minimum 2

Przewidywany czas gry

do 2 godzin

do 2 godzin

do 30 minut

do 15 minut

do 15 minut

Wiek dziecka

W przypadku gier rodzinnych warto przyjrzeć się modelowi swojej rodziny oraz wiekowi poszczególnych jej członków. Jeśli posiadamy dzieci w wieku przedszkolnym i chcemy z nimi wspólnie grać i cieszyć się spędzonym czasem powinniśmy wybierać pozycje dopasowane do ich wieku. Gdy nasze dzieci są w wieku szkolnym, lepiej postawić na planszówkę, która pomoże im w codziennym życiu poprzez naukę podejmowania decyzji czy rozwijanie umiejętności logicznego myślenia. Zawsze jednak należy wybierać gry, które odpowiadają wiekiem do naszych dzieci.

Ilość graczy

Wszystkie gry przedstawione w dzisiejszym rankingu eymagają minimum 2 osób do rozegrania rozgrywki. W przypadku gier familijnych jest to naturalne, gdyż i tak zazwyczaj podejmujemy rozgrywkę w większym gronie. Istotna jest rónież maksymalna ilość graczy. Jeśli nasz rodzina to 2+2, większość propozycji będzie spełniała te wymagania, gdy zaś posiadamy bardziej liczną rodzinę, może się okazać że ilość graczy przekracza maksymalną ilość i ktoś musi zrezygnować.

Rodzaj gry

Na rynku w roku 2024 znadziemy róznego rodzaju gry. Wśród najpopularniejszych warto wspomnieć o tych logicznych, karcianych czy zręcznościowych. Tak naprawdę wybierając poszczególne planszówki powinniśmy kierować się nie tylko opisem producenta, ale właśnie rodzajem gry, jaką jesteśmy zainteresowani. Może się okazać, że poszukujemy gry podczas której chcemy odpocząc po pracy czy szkole, a ta, którą wybierzemy wymaga wykonywania różnego rodzaju zręcznosciowych figur. Jeśli jesteśmy typem humanisty, lepiej sprawdzą się u nas planszówki, które wykorzystują nasze umiejętności, niż gry matematyczno – logiczne.

Przewidywany czas gry

W dzisiejszym rankingu znalazły się gry, które wymagają większej lub mniejszej ilości czasu na pojedynczą rozgrywkę. Nie da się ukryć, że im rozgrywka dłuższa, tym więcej czasu możemy spędzić w swoim rodzinnym gronie. Gry, na które potrzebujemy minimum godziny tworzą również swego rodzaju fabułę, zachęcającą do kontynuowania rozgrywki. Jeśli jednak szukamy czegoś, w co możemy zagrać między dwiema czynnościami jakie wykonujemy, lepiej sięgnąć, po szybkie, nie zajmujące pozycje, jak np. dobble.

Dodatkowe akcesoria

Nie każda gra potrzebuje dodatkowych akcesorii, jednak nie da się ukryć, że te które je posiadają są chętniej wybierane przez potencjalnych klientów. Ozdobne pionki czy waluta, którą możemy płacić w grze to przykłądy tylko niektórych z nich. Pozwalają nie tylko na zwiększenie atrakcyjności gry, ale także na naukę operowania gotówką, co jest niezwykle istotne w dzisiejszych czasach.

Czy materiały użyte do produkcji zjeżdżalni mają znaczenie?

Wszystkie propozycje zjeżdżalni, które znalazły się w rankingu wykonane są z bardziej lub mniej jakościowego plastiku. Jeśli produkt służyć ma nam na lata, a nie będzie każdorazowo składany po zabawie warto wybrać modele pokryte specjalną warstwą UV chroniącą zabawkę przed blaknięciem kolorów. Warto mieć również na uwadze fakt, iż decydując się na zakup samego ślizgu musimy zapewnić wejście do niego. Zazwyczaj ślizgi takie montowane są do istniejących już drewnianych placów zabaw. Z uwagi na bezpieczeństwo naszych dzieci przed oddaniem placu zabaw do użytku pociech sprawdźmy, czy wszystkie krawędzie są odpowiednio wygładzone. Na rynku oczywiście znajdziemy również zjeżdżalnie metalowe, natomiast wybór ich do ogródkowego placu zabaw nie jest najlepszym pomysłem. Metal bardzo nagrzewa się w słońcu, co może skutkować poparzeniem dziecka podczas zabawy.

Najlepsza gra planszowa dla rodziny 2024 – Eurobuisness

Eurobuisness to gra, znana od pokoleń, nasz wybór nie mógł więc paść na inną propozycję. Gra ta wymaga od uczestników umiejętności przewidywania i logicznego myślenia, dlatego odpowiednia jest dla dzieci powyżej 14 roku życia. Jeśli więc nasze dzieci są w wieku szkolnym – sprawdzi się doskonale. Aby możliwa była rozgrywka niezbędni są dwaj gracze, natomiast maksymalnie grać może do 6 osób jednocześnie, co wpisuje się w trendy obecnych rodzin. Co prawda, na rozgrywkę potrzeba czasem nawet dwóch godzin, jednak czas spędzony wspólnie to świetna okazja nie tylko do poświęcenia się gdze, ale także na rozmowę między domownikami. Aby urealnić grę, gracze mają do dyspozycji figurki domków i hoteli, które stawiać mogą na polach, jeśli uda im się wykupić wszystkie pola jednego koloru oraz banknoty, którymi można dokonywać transakcji.

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Jakie gry planszowe rodzinne wybrać
Average rating:  
 0 reviews
slot thailand slotgacormaxwin wwwl24.mitsubishielectric.co.jp game slot online