Inhalację po raz pierwszy w medycznej literaturze opisano pod koniec XVIII wieku. Wówczas angielski lekarz John Mudge opublikował pracę, w której stworzył listę substancji pomocnych w leczeniu chorób górnych dróg oddechowych i jako pierwszy użył w tym kontekście słowa inhalator. 80 lat później w Anglii i Francji zaczęły powstawać pierwsze tego typu urządzenia, dając początek terapii wziewnej – gałęzi medycyny z powodzeniem stosowanej do dziś, zarówno przez lekarzy, jak i samych pacjentów, w warunkach domowych.

 

  1. Inhalator dziecięcy – czym się różni od tego dla dorosłych?
  2. Inhalator dziecięcy – jak wybrać model najlepszy dla malucha?
  3. Inhalator dziecięcy – kiedy warto po niego sięgnąć?

 

Inhalacja jest jednym z podstawowych sposobów walki ze schorzeniami takich organów jak płuca, oskrzela, zatoki czy gardło. Co ważne, ze względu na różnorodność preparatów stosowanych w inhalacji, jest ona rekomendowana zarówno dla dorosłych pacjentów, jak i dla dzieci. W drugim przypadku należy jednak użyć specjalnego, dostosowanego do potrzeb najmłodszych inhalatora. W tym tekście wyjaśniamy, na co zwrócić uwagę, by wybrać odpowiedni inhalator dla swojego dziecka, zapewniający bezproblemowe i skuteczne leczenie różnych dolegliwości.

 

Inhalator dziecięcy – czym się różni od tego dla dorosłych?

Zdecydowana większość inhalatorów dla dzieci, które znajdziemy dziś na rynku to w gruncie rzeczy nebulizatory. Pod tym określeniem skrywa się urządzenie, które samo przetwarza płyn do postaci pary wodnej. Nie wymaga zatem nalewania do zbiornika wrzątku, co w przypadku małych dzieci ma szczególnie duże znaczenie, w ogromnym stopniu minimalizując ryzyko oblania się i poparzenia. Znacznie ułatwia też inhalację pary, która w przeciwieństwie do tradycyjnych urządzeń nie jest gorąca.

 

Najpopularniejszym rodzajem inhalatora dziecięcego jest urządzenie tłokowe. Składa się on z komory, do której nalewamy płyn inhalacyjny, kompresora ciśnieniowo tłoczącego parę, filtru oraz akcesoriów umożliwiających wygodną inhalację, takich jak ustniki, wężyki i kable. Jest wprawdzie głośniejszy, ale równie efektywny, a przy tym znacznie tańszy od inhalatora ultradźwiękowego, który poza tym nie nadaje się do wszystkich rodzajów leków – w przeciwieństwie do uniwersalnego inhalatora tłokowego.

 

Inhalator dziecięcy – jak wybrać model najlepszy dla malucha?

Odpowiedni inhalator dla Twojego dziecka to ważna inwestycja – od jego doboru zależy skuteczność terapii. Nie sposób też zapomnieć o tym, że problemy nieodłącznie związane z wyborem nieodpowiedniego urządzenia na pewno będą źródłem stresu odczuwanego zarówno przez malucha, jak i rodziców. By tego uniknąć, przy wyborze inhalatora warto wziąć pod uwagę kilka najważniejszych cech:

 

  • wielkość wytwarzanych kropelek: ma ona znaczenie, jeśli chodzi o zdolność dotarcia preparatu do poszczególnych organów;
  • długość inhalacji: szczególnie ważna w przypadku małych dzieci, które mogą nie znieść długiego czasu spędzonego z maseczką na twarzy;
  • głośność kompresora: głośno pracujące urządzenie może niepotrzebnie stresować malucha;
  • długość pracy na jednym włączeniu;
  • dodatkowe akcesoria: między innymi maseczka dostosowana do konkretnego wieku, torba do przenoszenia czy narzędzia do czyszczenia.

 

Inhalator dziecięcy – kiedy warto po niego sięgnąć?

Inhalator dziecięcy znajduje wszechstronne zastosowanie. Można użyć go na przykład w następujących schorzeniach:

 

  • zapaleniu oskrzeli;
  • przeziębieniu;
  • grypie;
  • zapaleniu gardła;
  • problemach z zatokami;
  • katarze alergicznym
slot thailand slotgacormaxwin wwwl24.mitsubishielectric.co.jp game slot online