Rozszerzanie diety niemowląt to przygoda na wiele miesięcy. Zaczęliście od warzyw i owoców, później przyszła pora na kaszki zbożowe. A teraz patrzysz na jajko i zastanawiasz się, czy to prawda, że może być groźne?
Bo takie opinie krążą w sieci i wiele autorytetów straszy alergią na jajko. Pamiętaj, że alergie należą do rzadkości. A nietolerancje pokarmowe często mijają z wiekiem.
Z tego artykułu dowiesz się wszystkiego na temat wprowadzania jajka do diety. Poznasz też sposoby na to jak podać jajko niemowlakowi.
Cała prawda o jajku w diecie niemowląt
„Niektórzy zalecają unikanie jajek do końca pierwszego roku życia, inni odradzają podawanie białka. Obie koncepcje to bezpodstawne mity. Z doświadczenia wiem, że jajko – w całości, tak jak występuje w naturze – jest bardzo zdrowe i można je podawać już około szóstego miesiąca życia, czyli w tym samym czasie, w którym wprowadzamy inne pokarmy stałe.”1
To opinia jednego z najbardziej znanych pediatrów w Stanach Zjednoczonych, Michel'a Cohen'a. Jego poradnik, który serdecznie polecam, znajdziesz w przypisie.
Oczywiście warto stosować zalecenie WHO o karmieniu wyłącznie piersią do ukończenia 6-tego miesiąca życia. Ale wygląda na to, że jajka nie musisz się bać i możesz je podać swojemu dziecku w dowolnym momencie rozszerzania diety.
Mało tego. Badania dowodzą, że wczesne podawanie alergenów niemowlętom sprawia, że ich organizmy uodparniają się. Więcej możesz przeczytać w tym artykule: https://www.termedia.pl/dermatologia/Wczesne-podanie-pokarmow-alergennych-moze-chronic-przed-alergia,23500.html
Niemowlęce menu jajeczne
Nie wiesz jak przygotować jajko dla niemowlaka? Przy pierwszej próbie wystarczy je mądrze ugotować:
- Wybierz jajka z wolnego wybiegu, kupione w sprawdzonym miejscu.
- Jajko koniecznie umyj ciepłą wodą, przy użyciu gąbki.
- Ugotuj jajko na twardo, ale nie dłużej niż 9 minut.
Podaj dziecku rozgniecione jajko na łyżeczce. Może różnie zareagować, bo ugotowane jajko ma całkiem zabawną konsystencję. Jeśli za pierwszym razem maluch nie wykaże entuzjazmu – daj mu kilka dni i spróbuj jeszcze raz.
Jesteś entuzjastką BLW?
Jeśli Twoje dziecko pewnie siedzi i ładnie celuje rączką do buzi – można spróbować tej metody. Oprócz ugotowanych jarzyn i makaronu, świetnie sprawdza się też jajko. Wystarczy je pokroić na ósemki i podać maluchowi.
Jeśli nie wiesz na czym polega metoda BLW polecam bloga: https://alaantkoweblw.pl
Jajko w duecie i solo
Kiedy Twoja pociecha już polubi jajka możesz zacząć je dodawać do potraw. Najłatwiej dodawać jajka do zup, miksując z pozostałymi składnikami.
Ale dziecko może jadać także typowe dania z jajek. Jajecznica, omlet – czemu nie? Pod warunkiem, że będą przygotowane bez dodatku tłuszczu i soli. Zamiast smażenia lepiej przygotować je na parze.
Tutaj znajdziesz trzy podstawowe przepisy na dania z jajek dla niemowląt: https://mamotoja.pl/rozszerzanie-diety-niemowlaka-kiedy-podac-jajko,rozszerzanie-diety-niemowlaka-artykul,22156,r1p1.html
A tu, nieco bardziej skomplikowane dania dla większych dzieci: https://www.osesek.pl/ksiazka-kucharska-dziecka/jajka-w-glownej-roli.html
Jajko na zdrowie
No dobra, a może jajko w diecie niemowlaka wcale nie jest potrzebne? Teoretycznie można się bez niego obejść. Ale byłoby szkoda pozbawić malucha tak wielu składników odżywczych.
Jedno jajko (około 56 g) zawiera:
- 7,03 g białka
- 5,33 g tłuszczu
- 31 mg wapnia
- 0,98 mg żelaza
- 7 mg magnezu
- fosfor, potas, sód i cynk
- tiaminę, ryboflawinę i niacynę
- witaminy B6 i B12
- kwas foliowy
- witaminy A, E, D i K
Wiem, że wprowadzanie pokarmów stałych może być stresujące. Zwłaszcza, że tak łatwo trafić na sprzeczne informacje. Jajko to samo zdrowie, a zawarty w nim cholesterol nie jest groźny dla dziecka. Maluchy są w ciągłym ruchu i spalają wiele kalorii na swój wzrost i rozwój. Jakiekolwiek oznaki alergii zauważysz w ciągu dwóch godzin od podania posiłku. Jeśli masz wątpliwości – skonsultuj się z pediatrą.
Mam nadzieję, że udało mi się rozwiać wszelkie Twoje wątpliwości dotyczące podawania jajka niemowlęciu. Jeśli masz jakieś sugestie, lub chcesz się podzielić swoją opinią – napisz komentarz.
1. „Dziecko od A do Z” Michel Cohen, wyd. Grupa Wydawnicza Foksal sp. z o.o., Warszawa 2015, s. 107,
Submit your review | |