Kąpiel dziecka to jeden z najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych, jednak wiele mam zadaje sobie podstawowe pytanie jak często kąpać noworodka? Chociaż odpowiedź na to pytanie nie jest trudna, to stale zmieniające się zalecenia i nowe trendy dotyczące kąpieli naszych pociech, sprawiają, że natłok informacji może nas trochę zdezorientować.

Jednak brak orientacji i stres rodziców związany z częstotliwością kąpieli noworodka nie musi być problemem. Pamiętajmy, że mimo obaw, które są naturalne każdy rodzic dokładnie wie co jest dobre dla swojego dziecka, a poniższy artykuł pomoże uporządkować najważniejsze informację i odpowiedzieć na pytanie jak często kąpać niemowlę.

Najczęstsze obawy i wątpliwości rodziców

Informację dotyczące częstotliwości i zasad kąpieli noworodka mogą nas przytłoczyć. Z jednej strony słyszymy, że maluch powinien być kąpany codziennie z innej zaś, że nie ma takiej potrzeby. Często pojawiają się także wątpliwości dotyczące temperatury wody, kosmetyków do pielęgnacji, wyboru najlepszej wanienki dla noworodka oraz innych akcesoriów. Zatem co zrobić i kogo słuchać? Jak często kąpać dziecko?

Przede wszystkim musimy zdać sobie sprawę, że skóra niemowlaka znacznie różni się od skóry osoby dorosłej. Jest ona dużo cieńsza i delikatniejsza, dlatego wymaga szczególnej pielęgnacji. Do kąpieli powinniśmy używać specjalnie to tego przeznaczonych kosmetyków i pamiętać o odpowiedniej temperaturze wody, która powinna wynosić około 36 stopni.

Mycie noworodka, jak często?

Z uwagi na to, że niemowlęta mają wrażliwą skórę oraz nie brudzą się tak bardzo jak starsze dzieci nie muszą być kąpane codziennie. Zdecydowanie wystarczy kiedy nasze maluchy będą kąpane dwa lub trzy razy w tygodniu. Jednak nie zapominajmy wówczas o codziennej higienie buzi i pupy niemowlaka. W dni kiedy kąpiel całego ciała jest pomijana należy zadbać o to, aby przemyć buzię oraz pupę naszego dziecka na przykład wacikami zamoczonymi w ciepłej wodzie.

Należy również pamiętać, że ze względu na higienę może się zdarzyć, że będziemy musieli umyć naszego malucha z powodu niecodziennych sytuacji. Kiedy na przykład maluch wybrudzi się podczas jedzenia, uleje mu się lub przecieknie mu pielucha, zdecydowanie potrzebna będzie kąpiel.

jak często kąpać niemowlę

Czy codzienna kąpiel jest konieczna?

W ostatnim czasie pojawia się wiele opinii, że częste i długie mycie noworodka może niekorzystnie wpływać na jego delikatną skórę. Dawniej zalecano codzienne kąpiele, jednak dziś już wiemy, że nie jest to konieczne. Kąpiąc niemowlę dwa lub trzy razy w tygodniu z pewnością dbamy o jego higienę, ale również możemy uniknąć problemów z przesuszeniem skóry oraz wystąpieniem podrażnień. Częste kąpiele mogą również powodować naruszenie naturalnego filmu, występującego na skórze dziecka, który chroni je przed bakteriami i utratą wilgoci.

Wielu ekspertów i dermatologów przestrzega przed nadmiernym myciem niemowląt oraz poleca specjalnie do tego przeznaczone kosmetyki zawierające emolienty (https://www.youtube.com/watch?v=D3bsqaFCHAk).

Szczególną uwagę należy zwrócić w przypadku kiedy nasze dziecko ma problemy ze skórą i cierpi na przykład na atopowe zapalenie skóry (AZS). Wówczas powinniśmy myć je rzadziej aby nie doprowadzić do nasilenia problemów skórnych.

Rytuał kąpieli

Codzienna kąpiel niemowląt polecana jest szczególnie kiedy dzieci bardzo ją lubią oraz gdy uspokaja dziecko.

 

Wszystko jednak zależy również od upodobań naszych pociech. Jeśli dziecko już od pierwszych dni bardzo lubi wodę, a kąpiel uspokaja je i pomaga mu zachować pewien rytm, można myć je każdego dnia. Jeśli jednak niemowlę płacze i denerwuje się kiedy tylko je zamoczymy, możemy zrezygnować z codziennych kąpieli.

Wiele niemowląt lubi systematyczność i pewien porządek dnia. Powtarzalność różnych czynności daje im poczucie spokoju i bezpieczeństwa. Dlatego rodzice mogą zaproponować dziecku codzienną kąpiel jako rytuał przed snem. Dzięki temu niemowlę łatwiej się wyciszy i zrelaksuje.

jak często kąpać noworodka

Dobroczynna moc kąpieli

Często kąpiel naszego dziecka może również pomóc w przeciwdziałaniu różnym dolegliwościom. Jeśli noworodek cierpi na kolki i problemy związane z bólem brzuszka ciepła kąpiel może powodować znaczna ulgę. Łagodne polewanie brzuszka wodą pomoże dziecku w złagodzeniu bólu oraz uspokoi je. Jeśli dziecko lubi kąpiel może ona być zbawienna w łagodzeniu objawów kolki.

Częstotliwość kąpieli noworodka

To jak często kąpiemy noworodka zleży w głównej mierze od dziecka oraz od jego rodziców. Pamiętajmy, że nie musimy robić tego codziennie. Zastanówmy się przede wszystkim:

  • czy nasze dziecko lubi kąpiel

  • czy niemowlak ma problemy skórne

  • czy kąpiel pomaga dziecku w dolegliwościach związanych z kolką

Kiedy nasz maluch lubi codzienne kąpiele wykorzystajmy to aby wprowadzić mu codzienny rytm dnia oraz poczucie bezpieczeństwa. Jednak gdy niemowlę nie lubi wody, nie obawiajmy się, że kąpiel dwa lub trzy razy w tygodniu to za mało. To, jak często kąpać niemowlę zależy w głównej mierze od stanu skóry dziecka oraz jego upodobań. Jeśli macie jakieś pytania, opinie lub wątpliwości dotyczące tego jak często kąpać dziecko zostawcie komentarz pod artykułem.

Powiązane Artykuły

slot thailand slotgacormaxwin wwwl24.mitsubishielectric.co.jp game slot online