Ciemieniucha czyli łojotokowe zapalenie skóry u malucha to łagodne schorzenie o podłożu rumieniowym. Głównie jest to problem natury estetycznej. Właściwa pielęgnacja skóry polegająca na odpowiednim jej nawilżeniu pozwala na pozbycie się łusek. Jakich preparatów stosować, by skutecznie pozbyć się zmian? Co pomaga na ciemienuchę?

Ciemieniucha – dlaczego powstaje?

Ciemieniucha, nazywana też mianem czepca kołyskowego to łojotokowe zapalenie skóry pojawiające się w początkowym okresie życia (ok. 2 – 10 tygodnia). Jest to łagodna postać schorzenia, które cechuje się pojawieniem zmian skórnych o charakterze rumieniowym. Ulegają one nieestetycznemu złuszczeniu po tym jak pokryją się żółtawą łuską. Gdzie występuje ciemieniucha? W przeważającej część przypadków jest to skóra głowy maluszka. Jednak może również dotyczyć środkowej części twarzy (obejmując brwi czy nosa), a także klatki piersiowej czy niekiedy nawet krocza. U podłoża rozwoju tego typu zmian skórnych u noworodka leży stymulacja hormonami matki do nadmiernego wydzielania sebum przez gruczoły łojowe dziecka. Choć samo łagodne łojotokowe zapalenia skóry u malucha wydaje się być głównie problemem natury estetycznej to warto pamiętać, że może dojść do nadkażenia grzybiczego. Brak odpowiedniego działania może w dłuższej perspektywie odpowiadać za pojawienie się także problemów z włosami. Z tego powodu należy wdrożyć właściwe postępowanie w jak najwcześniejszym stadium.

Co pomaga na ciemieniuchę?

Podstawą działania w przypadku łojotokowe zapalenia skóry u niemowlaka jest dbałość o prawidłowe nawilżenie okolicy zmienionej chorobowo. Odpowiednio zmiękczony naskórek umożliwia łagodne i bezbolesne usunięcie zrogowaciałej, nieestetycznej łuski. Ważne jest zatem regularne stosowanie preparatów dedykowanych do problemów z ciemieniuchą. Obecnie dostępny jest szereg środków produkowanych w różnych formułach – olejku, kremu, szamponu (w postaci płynnej lub pianki) , płynu czy żelu. Ich aplikacja jest bardzo łatwa i przyjemna dla dziecka. Skutecznie pielęgnują skórę oraz włosy. W przypadku szamponów – delikatnie myją i jednocześnie nie powodują łzawienia i podrażnienia spojówek.

Warto wybierać takie o łagodnej, niskopieniącej formule. Większość z tych środków zawiera dołączoną w opakowaniu specjalną miękką szczoteczkę lub grzebyk ułatwiające pozbycie się żółtawych łusek. Zastosowana formuła w oparciu np. o olejki naturalne (np.: olejek z kokoszka, ekstrakt z kwiatu lipy czy liści brzozy, olej z nasion ogórecznika lekarskiego czy sok aloesowy) to idealny sposób na dobre nawilżenie skóry zmienionej chorobowo oraz stworzenie mechanicznej bariery chroniącej przed utratą wody. W efekcie można zlikwidować nadmierną suchość i podrażnienie skóry.

Czego unikać?

Większa część środków na ciemieniuchę nie zawiera w składzie konserwantów, barwników, parabenów czy alkoholu i idealnie nadaje się dla alergików. Istotne jest by stosowanie preparatu na ciemieniuchę łączyć z mechanicznym usuwaniem łuski tylko po odpowiednim nawilżeniu. Wówczas efekty będą widoczne bardzo szybko. Należy reagować już przy pierwszych, nawet niezbyt nasilonych objawach. Uchroni to malucha przed zaostrzeniem ciemieniuchy.

Zdecydowanie należy unikać prób wyczesywania łuskowatych zmian, gdy skóra maleństwa jest nadmiernie wysuszona. Może to doprowadzić do powstania licznych drobnych uszkodzeń naskórka, grożących wtórnym nadkażeniem grzybiczym.

Gdzie kupić środki na ciemieniuchę?

Aktualnie preparaty pomocne w walce z ciemieniuchą dostępne są szeroko w aptekach stacjonarnych (z możliwością bezpośredniej konsultacji z farmaceutą) czy internetowych. Coraz powszechniej można je także nabyć w drogeriach czy sklepach kosmetycznych na dziale z asortymentem przeznaczonym do pielęgnacji najmłodszych np. https://www.doz.pl/apteka/k5518-Preparaty_na_ciemieniuche.

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Bezpieczny brzdąc jest dla nas najważniejszy
Average rating:  
 0 reviews
slot thailand slotgacormaxwin wwwl24.mitsubishielectric.co.jp game slot online