Pierwszy ząbek! To ważny moment w życiu niemowlęcia. A zaraz po nim pojawia się drugi, trzeci i kolejne… Zastanawiasz się, co zrobić, żeby zęby były zdrowe? Nie wiesz kiedy myć zęby niemowlakowi?

Higiena zębów mlecznych jest bardzo ważna. Próchnica, która raz pojawi się w jamie ustnej dziecka, jest trudna do zatrzymania. Chodzi też o wdrażanie dobrych nawyków od maleńkiego.

Z tego tekstu dowiesz się jak dbać o zęby niemowlaka, kiedy i czym je myć oraz co zrobić, gdy maluszek nie chce współpracować. Nie martw się, to bardzo proste i na pewno Ci się uda.

ranking fotelików samochodowych 15-36

Przynajmniej dwa razy dziennie

Podobnie jak w przypadku dorosłych, maluszkom warto myć ząbki przynajmniej dwa razy dziennie. Rano, gdy produkcja śliny jest najmniejsza i na wieczór, po całym dniu, przed pójściem spać. Jeżeli pierwszym posiłkiem dnia jest mleko, mamy lub modyfikowane, ząbki można umyć tuż po nim.

W wieczornym myciu nie przeszkadza fakt, że maluszek zasypia przy piersi. Wtedy trzeba wyczyścić ząbki przed karmieniem. Mleko matki nie powoduje próchnicy – dzidziuś zasysa pierś głęboko, więc nie ma ono kontaktu z zębami. A po za tym ma składniki zapobiegające namnażaniu się bakterii.

Wszystkie mamy wiedzą, że dzieci uwielbiają chrupki kukurydziane czy ryżowe. Te bez cukru i soli nie są szkodliwe, za to rozwijają umiejętności gryzienia i żucia. Niestety tego typu produkty oblepiają zęby na dłuższy czas. Pamiętaj, aby umyć dziecku zęby także po takiej klejącej przekąsce.

Pasta do zębów dla niemowląt

Na pewno spotkałaś się z różnymi opiniami na ten temat. Od kiedy pasta do zębów dla niemowlaka? Poprawna odpowiedź brzmi: od razu! Chociaż dentyści z mniej aktualną wiedzą, mogą się z tym nie zgodzić.

Najlepsze pasty do mycia zębów dla dzieci są obecnie tak zaawansowane, że nie szkodzą nawet kilkumiesięcznym dzieciom. Najnowsze wytyczne co do pielęgnacji jamy ustnej mówią, że pastę powinno się wprowadzić od pierwszego ząbka. Nie może to być przypadkowa pasta.

Dla niemowlęcia, które przecież nie wypłucze sobie buzi po myciu zębów, wybierz pastę, która jest jadalna i zawiera 500 ppm fluoru. W niektórych pojawia się także ksylitol – to słodzik produkowany z brzozy. W paście dla dzieci ma działać na produkcję śliny oraz dawać przyjemny słodki smak.

Dzidziuś potrzebuje naprawdę minimalnej ilości pasty – odpowiadającej ziarnkowi ryżu. Tak naprawdę wystarczy delikatnie ubrudzić włosie szczoteczki, żeby odrobina produktu na nim pozostała. Tutaj znajdziesz jedną z najpopularniejszych past dla małych dzieci.

ranking fotelików samochodowych 15-36 testy

Nic na siłę, wszystko z uśmiechem

Nie łudź się, że Twoje dziecko pokocha mycie zębów od pierwszego razu. Większość dzieci ma z tym problem, odczuwają dyskomfort, denerwują się, chcą zabrać szczoteczkę i używać jej jako gryzaka. To nic! Pierwsze próby mogą wyglądać jak zabawa.

Żeby maluszek zrozumiał, że to naturalna czynność, możesz zacząć od mycia swoich zębów w jego obecności. Na pewno zwróci uwagę na to, co robisz. Możesz wtedy wręczyć mu jego szczoteczkę i pozwolić siebie naśladować.

Dzieciom opornym na mycie zębów pomagają także książeczki i rymowanki o myciu zębów. Możesz kupić kilka kolorowych szczoteczek lub takie, które są również gryzakami.

Pierwsze zęby dziecka- jak o nie dbać

Kiedy pojawiają się pierwsze ząbki, przed rodzicami pojawia się nowe wyzwanie – zadbanie o ich czystość i zapobieganie próchnicy. Mycie zębów musisz zacząć już od pierwszego ząbka. Kup szczoteczkę dopasowaną do dziecka i jadalną pastę z fluorem.

Zachęcam do podzielenia się swoimi doświadczeniami z myciem pierwszych ząbków w komentarzu. Udostępnij ten tekst, aby wszystkie mamy wiedziały, jak dbać o zęby swoich dzieci.

Powiązane Artykuły

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Jak myć zęby niemowlakowi
Average rating:  
 0 reviews
slot thailand slotgacormaxwin wwwl24.mitsubishielectric.co.jp game slot online