Smoczek – taki mały przedmiot, a tak dużo kontrowersji. Jedni zalecają (nasz ranking dobrych smoczków), drudzy zabraniają. Jeśli smoczek się pojawił, na pewno stał się nałogiem. Ale można z nim wygrać wykorzystując odpowiednie momenty w rozwoju, sprytne patenty i silną wolę. Przeczytaj i dowiedz się jak odzwyczaić dziecko od smoczka.
Musisz wiedzieć, że są momenty, w których odstawienie smoczka jest łatwiejsze. Opisałam dwa główne etapy. Pierwszy z nich jest krótki i łatwo go przegapić, dlatego nie obwiniaj się, jeśli tak się stało.
Pożegnanie, którego nie było: 4-7 miesiąc
Pierwszy moment pojawia się wraz z osłabieniem potrzeby ssania, między 4 a 7 miesiącem życia (różne źródła podają: po 3 miesiącu, między 3 a 6 miesiącem, po 4 miesiącu, po 6 miesiącu). Aby to wyłapać, musisz obserwować dziecko i nie proponować mu smoczka, jeśli się tego nie domaga. Jak oduczyć dziecko smoczka w tym czasie?
Metoda małych kroczków
Nie naraża malucha na stres, nie zaburza jego rytmu dobowego, nie jest drastyczna. Polega na stopniowym ograniczaniu dostępu do smoczka. Jak możesz to zrobić?
- Zacznij od poranków: po przebudzeniu dzieci mają najlepszy humor, nie podawaj smoczka tak długo jak to możliwe.
- Wykorzystaj ciekawość: w momencie kryzysu spróbuj zająć niemowlę czymś interesującym.
- Opóźnij drzemkę: zmęczonemu dziecku będzie łatwiej zasnąć bez smoczka. Po prostu padnie ze zmęczenia – to naprawdę nic groźnego, jeśli dzieje się sporadycznie.
- Nocne ssanie zostaw na koniec: najtrudniej będzie oduczyć dziecko smoczka w nocy. Musisz spróbować innych metod usypiania. Na początku odkładanie do łóżeczka potrwa dłużej, ale nie ma innego wyjścia.
Zapoznaj się z opinią logopedy na temat odstawiania smoczka: https://logopedarybka.pl/kiedy-odzwyczaic-dziecko-od-smoczka/
Nie wpadaj w rutynę. Jeśli nagle maluch odmawia smoczka, nie ważne w jakim wieku, po prostu mu go nie dawaj. Pamiętaj, że ukojenie Twojemu dziecku może przynieść także tulenie, kołysanie czy piosenka.
Świadome pożegnanie ze smoczkiem: od 18-tego miesiąca
Pediatrzy podają cezurę jednego lub półtorej roku jako dobry czas na odsmoczkowanie. Logopedzi zaznaczają, że w wieku dwóch lat ssanie smoczka zaczyna działać na szkodę dziecka.
Ukończenie roku to magiczny moment. Maluch zaczyna samodzielnie się poruszać, często ma zajęte ręce. Łatwiej mu zapomnieć o smoczku. Ze starszym dzieckiem jest lepszy kontakt. Zaczyna rozumieć wiele słów, samo coraz więcej mówi. Dwuletnie dzieci są w stanie zrozumieć zależność przyczyna – skutek. Mają zalążki abstrakcyjnego myślenia. Znają zwierzątka, wróżki, smoki i wiele bajkowych stworów. To wszystko daje szereg możliwości jak oduczyć dziecko od smoczka.
Szybko i bezboleśnie
Najlepiej żeby starsze dziecko samo podjęło decyzję o tym, że żegna smoczek na zawsze. Co możesz zrobić, aby tak się stało?
- Tłumacz długo i wytrwale: „jesteś już taki duży, smoczek jest dla malutkich dzieci”.
- Zaaranżuj przekazanie smoczka: wyślijcie smoczek do małej dzidzi, która go bardzo potrzebuje.
- Dziecko może „wymienić” smoczek na nową zabawkę.
Po udanej operacji pożegnania smoczek już nigdy więcej się nie pojawia. Jeśli przyjdzie kryzys, bądź silna!. Znajdź kreatywne rozwiązanie na pocieszenie malucha.
Poznaj sposoby innych mam na odsmoczkowanie dziecka: https://mumandthecity.pl/jak-oduczyc-dziecko-smoczka-29-genialnych-sposobow-waszych/
Trochę wolniej, ale bardzo sprytnie
Kiedy inne sposoby zawodzą, trzeba uciec się do podstępu. Musisz zniszczyć obiekt pożądania. Na początku wystarczy zrobić w smoczku małą dziurkę. Przestanie działać tak, jak dotychczas i być może dziecko go odrzuci.
Jeśli nie – zacznij skracać smoczek o kilka milimetrów każdego dnia. Kiedy dziecko spyta, co się stało – może to myszki, albo ptaszki zniszczyły smoczek? Być może maluch spróbuje używać wybrakowanego smoczka. Ale któregoś dnia będzie już tak krótki, że po prostu mu się to nie uda.
Pożegnanie ze smoczkiem to trudne przeżycie. Mam nadzieję, że te wskazówki pomogą Ci wspierać malucha w tym ważnym kroku. Jeśli masz jakieś uwagi – zostaw je w komentarzu pod tekstem. Podziel się tym poradnikiem z innymi mamami, które stoją przed wyzwaniem odsmoczkowania!
Submit your review | |