Masz malutkie dziecko i karmisz je piersią? Nie ma nic piękniejszego na świecie! Ta bliskość i świadomość tego, że dajesz swojej kruszynce wszystko co najlepsze dla jej rozwoju.

Maluszek zasypia przy karmieniu – to całkowicie normalne.  Trochę gorzej jest wtedy, gdy nie potrafi usnąć w żaden inny sposób. Jest coraz starszy i nadal nic się nie zmienia. Wówczas zaczynasz się zastanawiać, jak odzwyczaić dziecko od zasypiania przy cycu i czy to w ogóle możliwe?

Spokojnie, to jest możliwe i każdy maluch, nawet największy „cycoholik” w końcu osiąga umiejętność zasypiania bez sutka mamy w buzi. Oczywiście przyda się trochę pracy i kilka sprytnych zagrań, ale z pewnością Wy także dacie sobie radę.

Z tego tekstu dowiesz się, dlaczego dzieci tak chętnie zasypiają przy piersi oraz czy i kiedy trzeba zacząć się tym martwić. Dostaniesz też kilka praktycznych rad na to, jak oduczyć dziecko zasypiania z piersią.

ranking fotelików samochodowych 15-36

Ssanie a zasypianie – początek

Zanim zaczniesz się zamartwiać,  musisz uświadomić sobie dlaczego dziecko zasypia przy karmieniu piersią. A przede wszystkim powinnaś przyjąć do wiadomości, że to całkiem normalne i robią to dzieci na całym świecie.

Pamiętasz jak tuż po porodzie pierwszy raz próbowałaś przystawić maleństwo do piersi? Ssanie to naturalny odruch noworodka, jedna z naprawdę niewielu rzeczy, które świetnie potrafi. Ale to łapczywe szukanie piersi w pierwszej godzinie życia to nie jest oznaka głodu.

Noworodek jeszcze nie wie, że coś się zmieniło i teraz musi ssać, żeby nasycić głód. Do tej pory nie odczuwał głodu – wszystko czego potrzebował było mu dostarczane przez pępowinę. Po wstrząsającym wydarzeniu jakim jest poród maleństwo szuka ukojenia i ma naturalną potrzebę ssania.

Kiedy dostaje pierś,  uspokaja się, a przy okazji dostaje coś nowego i smacznego i szybko zasypia. Po obudzeniu będzie wyraźnie domagać się tego samego, miłego doświadczenia.

Pierwsza rzecz, której uczy się noworodek –  ssanie jest super, daje spokój i jedzenie. Cały świat wykorzystuje uspokajające działanie ssania – w końcu stąd wziął się smoczek uspokajacz.

Zasypianie przy karmieniu – pierwsze tygodnie

Zajmijmy się teraz pierwszymi tygodniami, może miesiącami życia, gdy dziecko zasypia przy karmieniu piersią. Ssanie to dla takiego małego człowieczka całkiem duży wysiłek. Musi też skoordynować to z drugą względnie nową umiejętnością, czyli oddychaniem.

Powinnaś zadbać o to, żebyś nie stała się żywym smoczkiem dla swojego szkraba. Jeśli ma zamknięte oczy, ale nadal je – w porządku. Ale kiedy zauważysz, że smacznie śpi i przestało przełykać, lepiej będzie gdy wyswobodzisz swój sutek.

Za pierwszym razem może wydać się to trudne do zrobienia, ale szybko się nauczysz. Wystarczy wsunąć mały palec w usta dzidziusia, wtedy pierś zostanie uwolniona. Jeśli zassał ją mocniej, spróbuj delikatnie ucisnąć język.

Możesz oczywiście nadal trzymać maleństwo w ramionach, a nawet zdrzemnąć się razem z nim. Ale to ma nauczyć dziecko efektywnego jedzenia. Ciebie zaś uchroni przed bolesnymi zmianami na brodawkach, które mogą się pojawić w wyniku zbyt długiego trzymania ich w buzi dziecka.

Całkiem inaczej wygląda sytuacja, kiedy noworodek nie przybiera odpowiednio na wadze. W pierwszych dwóch miesiącach życia kontroluje to położna środowiskowa, która odwiedza Was w domu. Jeśli dzidziuś nie nabiera wagi to musisz zwrócić uwagę na jego zasypianie przy piersi. Być może zasypia zbyt szybko, lub za mało ssie i niedostatecznie pobudza Twoją laktację.

Żeby nie pozwolić mu zasnąć przy karmieniu możesz:

  • masować jego gołe stópki,
  • masować wnętrze dłoni,
  • delikatnie dotykać buzi,
  • masować pod brodą kierując się ku szyi,
  • często zmieniać pierś w trakcie jednego karmienia,
  • zdjąć jedną warstwę ubranka.

Zazwyczaj takie delikatne zabiegi pomagają. Jeśli nic się nie zmieni i nie zauważysz wzrostu wagi – koniecznie udaj się do lekarza.
Ciekawy i bardzo uspokajający artykuł o zasypianiu przy piersi znajdziesz tutaj: https://dziecisawazne.pl/zasypianie-dziecka-przy-piersi-jest-ok/

ranking fotelików samochodowych 15-36 testy

Czas na wybór mleka modyfikowanego

Naszym maluchom chcemy dawać zawsze to, co najlepsze, dlatego kierujemy się wyborem mleka modyfikowanego według dwóch kryteriów

Pierwszy dotyczy składników obowiązkowych, takich jak białko, węglowodany, kwasy tłuszczowe,
witaminy i minerały. Muszą być na odpowiednim poziomie w każdej porcji. W tym celu sprawdzamy tabelę żywności,
mieszczącą się na etykiecie opakowania od mleka. Drugim kryterium wyboru są składniki nieobowiązkowe, które mają
wzbogacić mleko w cenne składniki. Należą do nich na przykład nukleotydy, laktoferyna, MFGM czy prebiotyki GOS/FOS.

Zasłoń okna i włącz szumienie

W poszukiwaniu nowych metod usypiania dziecka, warto wrócić do podstaw. Kiedy produkuje się melatonina – hormon snu? Wtedy, gdy robi się ciemno. Co zakłóca jej produkcję? Sztuczne światło (zwłaszcza tzw. światło niebieskie emitowane przez różne ekrany może utrudniać zasypianie).

Walcząc o nauczenie malucha zasypiania bez piersi spróbuj zasłonić okna. Z ograniczonym światłem dziennym będzie mu łatwiej się wyciszyć i zapaść w sen. W ogóle uważam, że przy małym dziecku porządne rolety to must have. Jeśli nie masz rolet – poszukaj grubych zasłon (tuż po narodzinach córki, w wynajmowanym mieszkaniu bez karniszy, zasłanialiśmy okno po prostu kocem).

Jeszcze inny sposób na usypianie dzieci to szumienie. Na pewno słyszałaś o Szumisiach – zabawkach z wbudowanym głośniczkiem emitującym przyjemne szumienie. Niedawno były prawdziwym hitem, obecnie już trochę o nich zapomniano. Jeśli nie chcesz niczego kupować wystarczy zainstalować w telefonie odpowiednią aplikację generującą szumy.

Szumienie uspokaja dzieci i pomaga im zasnąć. Związane jest to z dźwiękami, które słyszały w łonie matki (szum krwi i wód płodowych). Po za tym takie częstotliwości są relaksujące także dla dorosłych. Nie musi to być wcale słynny szum suszarki do włosów.

Aplikacje na telefon często mają wiele opcji do wyboru: szum lasu, strumyka, ruch uliczny. Wypróbuj co najlepiej zadziała na Twoje dziecko. U nas sprawdziło się połączenie deszcz + szum drzew. Zasypianie w otoczeniu takich dźwięków było łatwiejsze także dla mnie.

Wiesz już jak usypiać dziecko bez piersi

Zasypianie przy piersi jest całkowicie normalne, naturalne i zdrowe. Sen w bliskim kontakcie z mamą, z możliwością ssania i podjadania, to najlepszy sen na świecie. Dla noworodków niebezpieczne są tylko te sytuacje, kiedy zasypiają zbyt szybko, nie stymulują laktacji mamy, nie jedzą odpowiedniej ilości pokarmu i w konsekwencji nie przybierają na wadzę poprawnie.

Mam nadzieję, że podane wyżej sposoby pomogą Ci odzwyczaić Twoje dziecko od zasypiania tylko przy piersi. Nie musisz się jednak z tym spieszyć, jeśli tylko masz możliwość – pozwól mu na to jak najdłużej. Ten spokój i komfort są ważne dla jego rozwoju.

Podziel się artykułem ze znajomymi, na pewno są wśród nich mamy, które muszą wrócić do pracy i oduczyć dziecko zasypiania przy karmieniu. Zostaw komentarz – powiedz nam co o tym sądzisz.

Kolejne etapy rozwoju, a ssanie piersi

Na pewno już rozumiesz dlaczego dziecko zasypia przy karmieniu piersią i mam nadzieję, że przestałaś się tym martwić. Kolejne pytanie brzmi: do kiedy powinnaś na to pozwolić? Przecież w końcu będziesz musiała wrócić do pracy, albo zająć się czymkolwiek innym. Chcesz też, żeby niemowlę stawało się coraz bardziej samodzielne.
Swoje oczekiwania warto zderzyć z badaniami nad rozwojem maluszków:

„To normalne i rozwojowo odpowiednie, by maluch zasypiał przy piersi tak długo, jak tego potrzebuje. Pierś daje mu komfort i poczucie bezpieczeństwa, a ssanie pozwala się zrelaksować – wszystko to pomaga dziecku łagodnie zapaść w sen. Nie ma większego znaczenia czy maluch ma pół roku, czy dwa lata. Sam w odpowiednim dla siebie momencie dorośnie do zasypiania bez mamy.” M. Karpienia, Karmienie piersią, 2018.

Obawiam się, że w tym momencie złapałaś się za głowę z przerażenia. Nie, nie oznacza to, że będziesz niewolnicą ssącego dziecka, aż skończy dwa lata, ale z odzwyczajaniem od zasypiania przy cycu nie powinnaś się spieszyć. Całkiem inaczej wygląda sytuacja, kiedy musisz nauczyć dziecko innego sposobu zasypiania, bo wracasz do pracy, chorujesz, albo po prostu masz tego dosyć.

Wprowadź nowy usypiający bodziec

To świetny pomysł na wstęp do oduczenia zasypiania przy piersi. Musisz dodać do karmienia inną uspokajającą czynność i wykonywać ją zawsze. Im wcześniej to zrobisz, tym lepiej to zadziała.

Co to może być?

  • spokojne monotonne mówienie, prawie szeptem, możesz nawet powtarzać w kółko to samo,
  • bodźce wizualne przyjemne dla maluszków jak projektory gwiazd – sprawdź opinie,
  • kołysanie – to prawdziwy hit od stuleci, możesz bujać się na boki, albo do przodu i do tyłu,
  • śpiewanie – oczywiście delikatne i spokojne, najlepiej wybrać jedną melodię, nie ma większego znaczenia czy masz talent wokalny.

Wprowadzając taki element do, będziesz mieć punkt zaczepienia przy nauce zasypiania bez piersi. Niemowlę będzie pamiętać Twoje szepty, bujanie czy śpiewanie. Kiedy zaczniesz to robić już bez przystawiania do piersi, jest bardzo duża szansa, że uspokoi się i zaśnie.
Na Blogu Matki Karmiącej jest pełen porad tekst, który może Cię zainteresować: https://www.hafija.pl/2017/07/jak-wyjac-dziecku-z-buzi-piers-jak-ono-juz-zasnie.html

A teraz wkracza on – tata

Pamiętaj – jeśli nie dasz dziecku szansy, żeby zasnęło inaczej niż przy piersi, to samo nigdy na to nie wpadnie. Dlatego po pierwsze: próbuj! Po drugie: nie poddawaj się przy pierwszych niepowodzeniach. To, że kilka prób zakończyło się kapitulacją w postaci przystawienia do piersi, to jeszcze nie jest porażka.
Najprostszy sposób na to, jak odzwyczaić dziecko od zasypiania przy cycu, to oddać go w ramiona kogoś innego. Tak! Przytulone do Ciebie zawsze będzie oczekiwało dostępu do piersi, przecież mama = cycuś.

To świetna okazja, na nawiązanie głębszej więzi taty z maluszkiem. Żeby zwiększyć szansę taty, wybierzcie idealny moment – dziecko jest zmęczone, ale jeszcze nie rozdrażnione i koniecznie najedzone.

Trudno oczekiwać, że mały ssak zaśnie kołysany przez tatę w ciągu kilku minut. Zwłaszcza za pierwszym razem. Chodzi jednak o to, żeby dać maleństwu szansę, na wypróbowanie czegoś nowego. Jeśli nigdy nie spróbujecie uśpić go inaczej niż przy karmieniu, to ono nigdy się tego nie oduczy.

Jeśli nie masz partnera lub po prostu częściej pomaga Ci babcia niż tata, nic nie stoi na przeszkodzie, żeby ona spróbowała usypiać niemowlę. Na pewno ma na to jakiś świetny sposób i być może właśnie to zadziała. Przy takim rozwiązaniu warto, abyś usunęła się z pola widzenia. Po co przypominać dziecku, że mama i jej piersi są w pobliżu? Tutaj liczy się także zapach, który wydziela karmiąca mama.

Karmić po spaniu i oswoić łóżeczko

Dobrym sposobem, jak oduczyć dziecko zasypiania z piersią, jest zmiana rytmu karmień. Wcale nie namawiam Cię do odejścia od karmienia na żądanie, ale do lekkiej modyfikacji tego sposobu. Do tej pory najczęściej karmiłaś dziecko przed jego drzemką.

Chodzi o to, żeby maluch przestał kojarzyć jedzenie tylko ze spaniem. Spróbuj wyprzedzić go o krok – przystaw do piersi po przebudzeniu. Może nie od razu, ale po kilku minutach, kiedy w pełni otrzeźwieje.

Jeśli będziesz konsekwentna, zauważysz w końcu, że maluch zje co ma zjeść i nie usypia. A to da Ci szansę na trenowanie nowych metod usypiania na najedzonym dziecku. Nie możesz oczekiwać tego, że głodne niemowlę karmione piersią, zaśnie bez sutka mamy.

Idźmy dalej. Wieczorem możesz wypróbować karmienie przed kąpielą. Ciepła woda często uspokaja dzieci i pozwala wyciszyć się przed snem. Odpowiednia pielęgnacja w spokojnej atmosferze sprzyja zapadnięciu w sen. Jeśli nakarmisz maluszka wcześniej, być może uda się ukołysać go do snu bez przystawiania do piersi.

Kolejna metoda polega na odkładaniu dziecka do łóżeczka. Po prostu. Pamiętam moment, gdy moja  córka po raz pierwszy sama zasnęła w łóżeczku… stało się to całkowicie przypadkiem. Odłożyłam ją tam, żeby przygotować się do maratonu kołysania, a ona najwyraźniej bardzo zmęczona, po prostu odpłynęła.

Spróbuj dać dziecku szansę, żeby zasnęło samo. Nie zostawiaj go w łóżeczku, gdy płacze – to na pewno nie pomoże. Ale kiedy jest zmęczone, wyciszone, połóż je i bądź obok. Możesz głaskać, śpiewać, mówić, czytać książeczki.

W odpowiednich warunkach dzieciom udaje się zasnąć. To może wydarzyć się po wielu próbach, ale jest realne. Nie poddawaj się i bądź oazą spokoju. Twoje zdenerwowanie momentalnie udziela się dziecku.

Zasłoń okna i włącz szumienie

W poszukiwaniu nowych metod usypiania dziecka, warto wrócić do podstaw. Kiedy produkuje się melatonina – hormon snu? Wtedy, gdy robi się ciemno. Co zakłóca jej produkcję? Sztuczne światło (zwłaszcza tzw. światło niebieskie emitowane przez różne ekrany może utrudniać zasypianie).

Walcząc o nauczenie malucha zasypiania bez piersi spróbuj zasłonić okna. Z ograniczonym światłem dziennym będzie mu łatwiej się wyciszyć i zapaść w sen. W ogóle uważam, że przy małym dziecku porządne rolety to must have. Jeśli nie masz rolet – poszukaj grubych zasłon (tuż po narodzinach córki, w wynajmowanym mieszkaniu bez karniszy, zasłanialiśmy okno po prostu kocem).

Jeszcze inny sposób na usypianie dzieci to szumienie. Na pewno słyszałaś o Szumisiach – zabawkach z wbudowanym głośniczkiem emitującym przyjemne szumienie. Niedawno były prawdziwym hitem, obecnie już trochę o nich zapomniano. Jeśli nie chcesz niczego kupować wystarczy zainstalować w telefonie odpowiednią aplikację generującą szumy.

Szumienie uspokaja dzieci i pomaga im zasnąć. Związane jest to z dźwiękami, które słyszały w łonie matki (szum krwi i wód płodowych). Po za tym takie częstotliwości są relaksujące także dla dorosłych. Nie musi to być wcale słynny szum suszarki do włosów.

Aplikacje na telefon często mają wiele opcji do wyboru: szum lasu, strumyka, ruch uliczny. Wypróbuj co najlepiej zadziała na Twoje dziecko. U nas sprawdziło się połączenie deszcz + szum drzew. Zasypianie w otoczeniu takich dźwięków było łatwiejsze także dla mnie.

Wiesz już jak usypiać dziecko bez piersi

Zasypianie przy piersi jest całkowicie normalne, naturalne i zdrowe. Sen w bliskim kontakcie z mamą, z możliwością ssania i podjadania, to najlepszy sen na świecie. Dla noworodków niebezpieczne są tylko te sytuacje, kiedy zasypiają zbyt szybko, nie stymulują laktacji mamy, nie jedzą odpowiedniej ilości pokarmu i w konsekwencji nie przybierają na wadzę poprawnie.

Mam nadzieję, że podane wyżej sposoby pomogą Ci odzwyczaić Twoje dziecko od zasypiania tylko przy piersi. Nie musisz się jednak z tym spieszyć, jeśli tylko masz możliwość – pozwól mu na to jak najdłużej. Ten spokój i komfort są ważne dla jego rozwoju.

Podziel się artykułem ze znajomymi, na pewno są wśród nich mamy, które muszą wrócić do pracy i oduczyć dziecko zasypiania przy karmieniu. Zostaw komentarz – powiedz nam co o tym sądzisz.

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Jak oduczyć dziecko zasypiania przy cycu
Average rating:  
 0 reviews
slot thailand slotgacormaxwin wwwl24.mitsubishielectric.co.jp game slot online