Fotelik samochodowy to nie tylko obowiązkowy element wyposażenia samochodu, kiedy podróżują z nami dzieci, ale także akcesorium bezpośrednio wpływające na bezpieczeństwo naszej pociechy. Chcąc mieć pewność, że kupowany przez nas fotelik spełni nie tylko wymagania narzucone przez polskie prawo, warto uważnie przyjrzeć się oferowanym modelom przez poszczególnych producentów. Wielu z nich oferuje nie tylko sprawdzone przez lata rozwiązania, ale także potwierdzone stosownymi testami wymogi bezpieczeństwa najmłodszych. Na rynku znajdziemy wiele modeli, które różnią sie między sobą nie tylko sposobem montażu, jakością wykonania, gwarancją bezpieczeństwa czy designem, ale także wygodą codziennego użytkowania. Rodziców małych dzieci nie trzeba przekonywać do tego, że często mimo przykładania uwagi do zachowania czystości, zdarza sie, że rzeczywistość jest nieco inna. Plamy, które tworzą dzieci, zazwyczaj są ciężkie do wywabienia,ze względu na ich pochodzenie. Marchewka, soczki czy mleko, to przykłady tylko niektórych produktów plamopochodnych. Wybierając więc fotelik samochodowy warto zwrócić uwagę na jego ewentualną późniejszą możliwość wyczyszczenia. Jeśli będziesz zmuszony do wyczyszczenia fotelika, przedstawiamy kilka praktycznych rad.

Jak prać fotelik samochodowy – dostępne rozwiązania

Decydując się na zakup fotelika samochodowego, warto zwrócić szczególną uwagę na możliwość wyczyszczenia pokrowca, na którym dziecko siedzi. Jest to istotnie nie tylko ze względu na ewentualną wymianę przy uszkodzeniu, ale także jeśli chcemy zmienić kolor tapicerki, czy najzwyczajniej w świecie – wyczyścić zabrudzenia. Możliwości prania tapicerki fotelika samochodowego uzależnione są od jego sposobu montażu i faktu, czy jest on demontowalny, czy też nie. Inne rozwiązania stosować możemy, jeśli mamy możliwość zdjęcia pokrowca, a inne, kiedy mamy do czynienia z tapicerką bez możliwości demontażu. Które rozwiązanie jest bardziej praktyczne? Co lepiej wybrać pod kątem użyteczności? W dzisiejszym artykule przedstawimy możliwe rozwiązania, zarówno z wykorzystaniem domowych metod, jak i specjalistycznych, czyszczenia obu typów fotelików samochodowych.

Jak prać fotelik samochodowy

Jak prać fotelik samochodowy?

Fotelik samochodowy można prać na kilka sposobów w zależności od jego rodzaju. Nie da się ukryć, że te ze zdejmowanym pokrowcem są znacznie wygodniejsze w codziennej eksploatacji. Nie oznacza to jednak, że te bez zdejmowanej tapicerki są gorsze, czy też możliwość wyczyszczenia jej staje się niemożliwa. Przyjrzyjmy się możliwościom, jakie mamy do wyboru, chcąc wyczyścuć fotelik ze zdejmowanym pokrowcem, a także te modele, które posiadają zamontowaną na stałe tapicerkę.

Foteliki samochodowe ze zdejmowanym pokrowcem

Foteliki samochodowe ze zdejmowanym pokrowcem pozwalają na łatwe zdjęcie tapicerki. Czasem zdarza się, że do ściągnięcia pokrowca niezbędne będzie użycie narzędzi typu śrubokręt czy klucz imbusowy, a niejednokrotnie, czynność ta jest ułatwiona na tyle, że nie będziemy musieli wykonywać żadnych dodatkowych czynności. Oto najpopularniejsze sposoby czyszczenia fotelika, ze zdejmowanym pokrowcem.

Pranie ręczne

W zależności od materiału z jakiego wykonany jest pokrowiec, nieuniknione może być pranie go w rękach. Dzieje się tak, ze względu na wykorzystanie delikatnych materiałów, których włożenie do pralki grozić mogłoby uszkodzeniem. Prać ręcznie możemy także tapicerkę, która nie wymaga całościowego wyczyszczenia. Jeśli zdarzy się, że dziecko poplami jedynie niewielką część tapicerki, możemy wyczyścić ten element z użyciem delikatnych środków piorących . Dzieki możliwości zdjęcia tapicerki i wyczyszczenia ręcznie jego niewielkiego elementu pozwala na nieniszczenie się tkaniny pokrowca.

Pranie w pralce automatycznej

Wygoda w postaci zdjęcia tapicerki umożliwia wrzucenie pokrowca do pralki i wygodne wyczyszczenie go.W tym celu warto wybrać program do prania delikatnych ubrań, aby zbyt wysoka temperatura, czy też obroty nie zniszczyły materiału fotelika. Warto wybrać także delikatny proszek do prania. Wiele osób decyduje się na wykorzystanie w tym celu płynu lub proszku do prania ubrań dziecięcych. Gwarantuje to nie tylko delikatny środek dla materiału, ale także bezpieczeństwo dla malucha, w postaci braku reakcji alergicznej na składniki piorące.

Oddanie do wyczyszczenia w pralni chemicznej.

Wiele mam ma obawy o samodzielne czyszczeni fotelika samochodowego w domu. W torsce o dokładne wyczyszczenie, a także z obawy przed zniszczeniem, wielu rodziców decyduje się na zdjęcie pokrowca i oddanie go do wyczyszczenia w pralni chemicznej. Takie rozwiązanie jest przede wszystkim wygodne. Specjalne pakiety, jakie oferują nam pralnie pozwalają nie tylko na dokładne wyczyszczenie tapicerki fotelika samochodowego, ale także pozbycie się bakterii i drobnoustrojów z tkaniny pokrowca. Czyszczenie fotelika samochodowego w pralni, nie jest jednak zbyt tanim rozwiązaniem, a z pewnością nie różni się wiele od możliwości jakie mamy we własnym domu.

Czyszczenie odkurzaczem piorącym

Jeśli jesteśmy posiadaczami odkurzacza piorącego, pokrowiec fotelika samochodowego, po uprzednim zdjęciu, możemy wyczyścić z wykorzystaniem odpowiedniej końcówki. Czyszczenie za pomocą odkurzacza piorącego gwarantuje nie tylko dokładne wyczyszczenie tkaniny, ale także pozbawienia jej zalegających roztoczy, bakterii i wirusów. Warto pamiętać nie tylko o czyszczeniu z użyciem delikatnego środka piorącego, ale także o późniejszym, dokładnym wysuszeniu tapicerki, przed założeniem go na podstawę fotelika.

Foteliki samochodowe bez zdejmowanego pokrowca

Wiele fotelików samochodowych, mimo bardzo dobrych opinii, a także pozytywnie przebytych testów zderzeniowych, nie posiada możliwości demontażu tapicerki, przez co wyczyszczenie go staje się nieco bardziej problematyczne. Nie oznacza to jednak, że nie istnieją sposoby, na wyczyszczenie ów tapicerki. Rozwiązania, jakie przedstawiamy są nie tylko dostępne, ale także niezbyt kosztowne.

Czyszczenie z użyciem odkurzacza piorącego

Odkurzacz piorący wykorzystać możemy zarówno do czyszczenia pokrowców, które możemy zdjąć, jak i te, które przymocowane są na stałe do fotelika. W przypadku, kiedy nie mamy możliwości zdjecia pokrowca do wyczyszczenia, z pomocą przychodzą odkurzacze pioręce, którymi wyczyścić możemy nawet trudno dostępne miejsca w foteliku, takie jak zgięcia. Jedyne o czym należy pamiętać podczas prania tapicerki fotelika samochodowego to wybieranie możliwie bezpiecznych środków piorących, a także dokładnym wysuszeniu czyszczonej powierzchni.

Punktowe czyszczenie wilgotną szmatką lub gąbką z użyciem delikatnego płynu piorącgo

Zdarza się, że zabrudzenia są na tyle niewielkie, że do wyczyszczenia ich wystarczy lekko zwilżona wodą gąbka, czy też użycie wody z delikatnym środkiem piorącym. Takie rozwiązanie ma swoje zalety i wady. W przypadku czysczenia fotelika o czarnym pokrowcu, metoda ta zdaje egzamin w 100 procentach. Problem zaczyna pojawiać się wtedy, gdy tapicerka fotelika samochodowego jest jasna. Czyszczenie punktowo zabrudzeń, skutkować może powstawaniem odbarwień, czy też większych plam, które powstały wskutek czyszczenia. Zdarza się również tak, że czyszczona powierzchnia mimo ogólnego dobrego wyglądu jest już całościowo zabrudzona, a wyczyszczenie niewielkiego elementu, znacznie uwidoczni ów zabrudzenia.

Czyszczenie za pomocą specjalnych preparatów do prania tapicerki

Na rynku dostępnych jest wiele preparatów do czyszczenia dywanów i tapicerki. Wyczyścić nimi możemy nie tylko domowe kanapy, czy fotele, ale także tapicerkę samochodu, czy też tapicerkę fotelika samochodowego. Ów preparaty zazwyczaj przyjmują wygodną formę sprayu, który nalezy nanieść na zabrudzenie, po czym odczekać chwilę i zetrzeć lub odkurzyć, czyszczone miejsce. Niektóre środki do czyszczenia tapicerki posiadają także specjalne szczotki do jej czyszczenia. Istotną zaletą takiego rozwiązania jest fakt, że możemy niemalże natychmist korzystać z fotelika, gdyż jest on zazwyczaj suchy po kilku czy kilkunastu minutach od zastosowania preparatu czyszczącego. Niestety na rynku nie ma dostępnych specjalnych środków z przeznaczeniem do użytku przez małe dzieci, a więc wykorzystanie ów preparatu mogłoby powodować reakcje alergiczne.

Oddanie fotelika specjalistycznej firmie

Coraz więcej firm oferuje rozwiązania kompleksowego czyszczenia samochodu. Wśród usług jakie owe firmy oferują znajduje się także czyszczenie tapicerki samochodowej. Mimo iż wiele z nich nie chwali się usługą czyszczenia fotelika samochodowego, większość posiada taką opcję. Oddanie fotelika do wyczyszczenia przez specjalną firmę, jest rozwiązaniem kompleksowym, które pozwala na dokładne wypranie tapicerki. Nie jest to jednak tania usługa, a więc osoby, którym zależy na oszczędności, powinny wybrać inne możliwe rozwiązania wyczyszczenia tapicerki.

Zakup fotelika to poważna decyzja – wybierz bezpieczeństwo i wygodę

Dla wielu rodziców zakup fotelika to najważnijszy element wyprawki dla malucha. Nie da się ukryć, że od właściwego dobrania fotelika samochodowego uzależnione jest bezpieczeństwo dziecka. Bezpieczeństwo malucha opiera się jednak nie tylko na stronie technicznej, ale także praktycznej. Łatwość wyczyszczenia tapicerki fotelika samochodowego gwarantuje pozbycie się szkodliwych wirusów, bakterii czy roztoczy, którymi nasza pociecha zmuszona byłaby oddychać przebywając w foteliku. Warto więc zwrócić uwagę nie tylko na posiadane testy i atesty fotelika, ale także łatwość utrzymania fotelika w czystości. Na rynku dostępne są modele, które posiadają zdejmowalny pokrowiec, a także takie, które nie dają możliwości zdjęcia pokrowca. Mimo iż jedne i drugie możemy wyczyścić, znacznie wygodniejszym rozwiązaniem, jest możliwość zdjęcia materiałowego pokrowca, a następnie wyczyszczenia go. Takie rozwiązanie ułatwia także suszenie pokrowca.

Szeroki wachlarz fotelików samochodowych umożlwia więc wybór fotelika nie tylko ze względu na bezpieczeństwo, ale także wygodę użytkowania. Mamy nadzieję, że w dzisiejszym artykule dość szczegółowo opisaliśmy możliwości prania fotelików samochodowych w zależności od ich rodzaju. Chcąc ułatwić sobie czyszczenie, a także zyskać większe pole możliwości, wybieraj te foteliki, które mają zdejmowalny pokrowiec. Nic nie stoi na przeszkodzie, abyś metody opisane w dziale czyszczenia fotelika z montowaną na stałe tapicerką wykorzystała do czyszczenia już zdjętego pokrowca. Wybór zależy wyłącznie od Ciebie.

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Jak prać fotelik samochodowy
Average rating:  
 0 reviews
slot thailand slotgacormaxwin wwwl24.mitsubishielectric.co.jp game slot online