Karmisz piersią i musisz zostawić maluszka na kilka godzin? A może wybrałaś inny sposób karmienia, czyli swoim pokarmem, ale z butelki?
W obydwu sytuacjach musisz odciągnąć pokarm laktatorem i odpowiednio go przechować. Mleko kobiece znacznie różni się od mleka zwierzęcego i wymaga określonych warunków. Z tego samouczka dowiesz się jak przechowywać mleko matki, aby pozostało w pełni wartościowe i bezpieczne dla dziecka. Możesz być pewna, że z odpowiednim zaopatrzeniem to nic trudnego.
Przechowywanie mleka matki
Żeby odpowiednio zadbać o jakość przechowywanego pokarmu potrzebujesz dobrego pojemnika. Najlepsze wyjście to specjalnie stworzone do tego celu woreczki lub pojemniczki. Zazwyczaj mają na sobie podziałkę, która pozwala kontrolować ilość pokarmu w jednej porcji. Pojemniki najczęściej są kompatybilne z laktatorami co znacznie ułatwia i przyspiesza całą zabawę w odciąganie i przechowywanie pokarmu.
Woreczki znanego producenta akcesoriów dla dzieci, które bardzo często wybierają mamy karmiące, możesz znaleźć tutaj.
Oczywiście można sobie poradzić bez specjalistycznych gadżetów, ale nie każdy sterylny pojemniczek nada się do przechowywania mleka matki. Plastikowe zakręcane pudełeczka nie mogą zawierać bisfenolu. Ten szkodliwy związek przenika do pokarmu i jest niebezpieczny dla dziecka. Można wykorzystywać również szklane opakowania, ale to o czym nie możesz zapomnieć to sterylizacja. Zarówno przed pierwszym, jak i każdym kolejnym napełnieniem pojemnika, musisz go przynajmniej wyparzyć we wrzątku lub użyć sterylizatora do akcesoriów niemowlęcych.
Przechowywanie pokarmu dla wcześniaków lub chorych dzieci wymaga szczególnej troski o jakość i sterylność pojemnika. W tym przypadku nie ryzykuj – używaj tylko jednorazowych opakowań.
Jak długo i w jakich warunkach
Jeśli chodzi o mleko matki przechowywanie wcale nie jest takie trudne. Naszemu cudownemu pokarmowi wystarczy zwykła lodówka. Najlepiej zarezerwuj w niej stałe miejsce, blisko tylnej ścianki i na środkowej półce. Tamte obszary są najmniej narażone na zmiany temperatury podczas otwierania lodówki. Ten sprzęt AGD wymaga określonej higieny i w czasie, gdy magazynujesz swoje mleko, także o tym nie zapominaj. Przed schowaniem porcji opisz ją dokładnie, abyś wiedziała, jak długo trzymasz ją w lodówce i mogła odróżnić jedną od drugiej.
Sprytny gadżet dla mamy odciągającej pokarm to datownik. To małe urządzenie przyspieszy cały proces. Najprostszy datownik jest do kupienia w tym miejscu.
Uwaga – swoje mleko możesz mrozić! I wystarczy zrobić to w tych samych pojemnikach, o których pisaliśmy wcześniej. Najwygodniejsze będą jednak woreczki. Mleko musi być również być dokładnie opisane. Oczywiście raz rozmrożone, nie może być ponownie schowane w zamrażalniku, tak jak inne produkty spożywcze. Generalnie każdą porcję mleka lepiej zużywać na raz, lub wylewać to, co pozostanie. Absolutnie nie mieszaj ze sobą świeżego pokarmu, z tym odciągniętym wcześniej. Po za tym, porcja mleka, która została wyjęta z zamrażalnika, powinna być podana w ciągu 24 godzin.
Pokarm może być przechowywany w lodówce do 4 dni, a w zamrażarce nawet pół roku. Jeśli chcesz zostawić dziecko pod opieką tatusia i wyskoczyć na zakupy, zapas mleka spokojnie może stać w temperaturze pokojowej nawet 6 do 8 godzin (temperatura pokojowa obejmuje zakres 19°-24° C).
Jak pogrzać przechowywane mleko
Oczywiście pokarmu kobiecego nie gotujemy ani nie podgrzewamy w garnku! Najlepsza będzie kąpiel wodna, można to zrobić w pojemniku do przechowywania lub w docelowej butelce. Mleko z lodówki, po jakimś czasie rozwarstwia się. Na powierzchni oddziela się warstewka tłuszczu. Dlatego przed podgrzaniem trzeba je solidnie wstrząsnąć.
Więcej szczegółów na temat przechowywania odciągniętego mleka znajdziesz na blogu Hafija.
Już wiesz, jak przechowywać odciągnięte mleko. Przede wszystkim w odpowiednim opakowaniu i niezbyt długo. Każdą porcję warto podpisać, a niedojedzone resztki lepiej wyrzucić.
Mam nadzieję, że z pomocą woreczków lub pojemniczków zapewnisz swojemu maleństwu odpowiednie zapasy. Jeśli artykuł wydał Ci się pomocny – daj znać w komentarzu i udostępnij go innym karmiącym mamom.
Na podstawie: https://mamaginekolog.pl/odciaganie-i-przechowywanie-pokarmu-kobiecego/
Submit your review | |