Czytanie rozwija mowę, słownictwo, wyobraźnię, dlatego rodzice powinni czytać swoim dzieciom już od pierwszych chwil życia. W dzisiejszym poradniku podpowiemy, jak rozpalić w dziecku miłość do literatury od najmłodszych lat.
Czytanie na dobranoc buduje więź
Na pewno warto zacząć od czytania bajek i baśni. Na początku dziecko niewiele z nich rozumie, ale kojący głos rodzica i jego obecność wpływa odprężająco i pomaga zasnąć. Bez wątpienia, gdy maluch jest już starszy, czeka na ten moment, gdy położy się do łóżka, a rodzic będzie czytać mu kolejny fragment książki. Wspólne czytanie buduje więź. Dziecko też szybciej się rozwija. Z czasem interesuje się tym, co znajduje się na poszczególnych kartach, ogląda grafiki, zdjęcia, zadaje pytania. Czytanie to wyciszająca chwila i relaks dla wszystkich. Jeżeli od dziecka czytanie kojarzy się dziecku z bliskością i więzią, a także poznawaniem świata czy możliwością oderwania się od rzeczywistości i przeniesienia w świat wyobraźni, który bywa lepszy i ciekawszy, to jest szansa, że nie będzie od niego stronić nawet w okresie młodzieńczego buntu i sięgnie po książki dla młodzieży dla własnej przyjemności, a nie jedynie lektury, które powinno przeczytać. Na pewno wtedy polecisz mu serię o Harrym Potterze albo Igrzyska Śmierci. Jeżeli nie czytałeś tych pozycji, to warto się z nimi zapoznać. Będziesz wiedzieć, kiedy możesz zaproponować dziecku takie lektury. W końcu powinny być dopasowane do wieku i stopnia rozwoju.
Czytanie źródłem pomysłów na ciekawe zabawy
Sposobem na zachęcenie dziecka do czytania jest łączenie go z zabawą. Można przeczytać rozdział książki, a następnie razem z dzieckiem stworzyć ciąg dalszy historii. Dziecko w pewnym wieku lubi zabawy w odgrywanie ról, zatem możecie pobawić się w bohaterów bajki, baśni czy książki przygodowej. Książki mogą podsunąć pomysły na spędzanie czasu wolnego albo nowe pasje. Jeżeli bohater lektury, z którym dziecko się utożsamia, ma określone zainteresowania, to często dziecko również próbuje w tym swoich sił, poszerzając jednocześnie umiejętności, ale i świetnie się bawiąc. Poprzez czytanie i dokańczanie historii dziecko rozwija słownictwo i uczy się nowych wyrazów. Jednocześnie robi to bez wysiłku i z dużą chęcią.
Dobre nawyki z dzieciństwa procentują w przyszłości
Bez wątpienia warto organizować rodzinne wieczory z książką, bo dobre nawyki procentują w przyszłości. Możecie zdecydować się nawet na dzień bez elektroniki, w którym stronicie od smartfonów, laptopów, a także telewizora i skupiacie się na innych rozrywkach takich jak właśnie czytanie. Musicie być tutaj konsekwentni i nie chować się pokątnie, by przejrzeć wiadomości w telefonie czy portale internetowe. Oczywiście ma to być miły czas, a nie jakaś kara i tak powinien być traktowany przez wszystkich. Pamiętajcie, by zawsze na wyjazdy zabierać ze sobą jakąś lekturę. Dając dobry przykład dzieciom, sprawiacie, że one same również chętniej sięgają po książki. Czytanie nawet w przypadku dorosłych ułatwia zasypianie, a jednocześnie pozwala oderwać się od problemów i trosk. Dlatego im dziecko szybciej zrozumie, że warto czytać i czytanie jest fajne, tym lepiej. Warto też podkreślić, że dzieci, które szybciej zaczynają czytać, lepiej się rozwijają i nauka przychodzi im z większą łatwością. Miłość do literatury może zostać z nimi na całe życie.
Artykuł Sponsorowany