Odkąd zostałam mamą obsesyjnie dbam o czystość w domu. Dotyczy to przede wszystkim dziecięcych akcesoriów. Też tak masz?
Wiadomo, że przesada bywa groźna, bo maluch musi nauczyć się odporności. Ale niektóre gadżety wymagają wyjątkowej higieny. Do tej grupy zdecydowanie należą wszystkie smoczki (dość duży wybór dobrych smoczków) – uspokajacze i te od butelek.
Ale najpierw kilka słów o tym, dlaczego to takie ważne. Nasze maleństwa mają w buzi całe kolonie bakterii. Kolejne gromady żyją na ich łapkach. Jeszcze inne tam, gdzie lubi od czasu do czasu upaść smoczek. Te bakterie stanowią potencjalne zagrożenie i niestety potrafią namnażać się na powierzchni smoczka. A tutaj możesz o tym poczytać: https://niebieskiepudelko.pl/bakterie-na-smoczku/
Z tego artykułu dowiesz się jak wyparzyć smoczek i czy istnieją jakieś alternatywne rozwiązania.
Wyparzanie smoczka krok po kroku
- Przygotuj czyste naczynie, najlepiej szklane i zegarek lub telefon.
- Zagotuj wodę.
- Wlej wrzącą wodę do naczynia.
- Wrzuć smoczek.
- Odlicz 5 minut.
- Ostrożnie wyjmij smoczek.
- Kiedy trochę ostygnie, wyciśnij z niego resztki wody.
- Odłóż do wyschnięcia, najlepiej na papierowy ręcznik, nie wycieraj.
Wskazówki jak wyparzyć smoczek
Smoczek należy dezynfekować w ten sposób przynajmniej raz dziennie. Trzeba to zrobić także wtedy, kiedy upadnie na ziemię, albo stanie się ofiarą domowego zwierzaka. Przed wrzuceniem do wrzątku sprawdź, czy smoczek jest czysty. Jeśli nie – opłucz go pod bieżącą wodą.
Jak wyparzyć smoczek dla noworodka? Tak samo, ale na początku lepiej robić to dwa razy dziennie. Po za tym nowy smoczek, po wyjęciu z opakowania, trzeba koniecznie wygotować – wystarczy kilka minut.
Jeśli karmisz dziecko z butelki, kolekcja smoczków powiększa się. Wszystkie części butelki i laktatora wymagają dezynfekcji po każdym użyciu. Wybierz jedną szklaną miskę, która będzie służyła tylko temu celowi. To dużo ułatwi. Pamiętaj, że lepiej mieć kilka smoczków i trzeba je często wymieniać. Co najmniej raz na miesiąc (sprawdź opakowanie) oraz za każdym razem, kiedy smoczek ulegnie uszkodzeniu.
Na spadające smoczki jest sprytny patent – łańcuszek. Jeden koniec przypina się do smoczka, drugi do ubranka dziecka, wózka lub łóżeczka. Może być drewniany, bawełniany, albo przypominać mały kocyk z uchwytem na smoczek.
Co zamiast wyparzania?
Wyparzanie to najstarszy, najprostszy i najtańszy sposób dezynfekcji. Ale nie można tego zrobić zawsze i wszędzie. Szukasz alternatywnego rozwiązania? Oto kilka z nich:
- Elektryczny sterylizator parowy: całkiem spore urządzenie, przyda się przy karmieniu mlekiem modyfikowanym, albo kiedy dzieci jest więcej niż jedno. Wykorzystuje gorącą parę, która zabija wszystkie bakterie. Modeli jest naprawdę dużo, a przedział cenowy szeroki. Tutaj znajdziesz opinie o bardzo popularnym sterylizatorze: https://www.ceneo.pl/46256828#tab=reviews
- Sterylizator do kuchenki mikrofalowej: zasada działania jest podobna, ale urządzenie wkłada się do mikrofalówki. Jeden z częściej wybieranych modeli możesz obejrzeć tutaj: https://allegro.pl/oferta/chicco-sterylizator-do-kuchenki-mikrofalowej-7676934030
Co zrobić z brudnym smoczkiem na spacerze?
NIGDY nie oblizuj smoczka, który upadł na ziemię i nie podawaj go dziecku! Po pierwsze – nie chcesz najeść się piachu. Po drugie – w taki sposób przenosi się próchnica, nawet jeśli maluch nie ma jeszcze zębów. Po za tym bywamy nosicielami wielu chorób, o których nie mamy pojęcia.
Z pomocą przychodzi super gadżet, którego jestem wielką fanką: kieszonkowy sterylizator do smoczków, wykorzystujący światło UV.
Mam nadzieję, że udało mi się rozwiać wszelkie Twoje wątpliwości odnośnie utrzymania smoczka w czystości. Spodobał Ci się artykuł? Przekaż go dalej! Jeśli masz jakieś uwagi – podziel się nimi w komentarzu.
Submit your review | |