Czy Twoje dziecko zaczyna tracić zęby mleczne? Nie wiesz jak wyrwać mleczaka bez generowania niepotrzebnego bólu? Twoja pierwsza metoda kreatywnego usunięcia mleczaka okazała się nieskuteczna i maluch nie chce przekonać się do bezpiecznego wyrwania zęba?
Zęby mleczne, zwane potocznie mleczakami, muszą wypaść, co jest zupełnie naturalnym procesem. Wraz z rozwojem dziecka, zawiązki zębów stałych wypierają mleczaki, czego skutkiem jest proces zwany resorbcją (zanikaniem korzenia). W tym artykule dowiesz się nie tylko jak wyrwać mleczaka w domu, ale również kiedy wyrastają zęby, co może być objawem zbyt późnego, bądź zbyt wczesnego wypadania zębów u dziecka. Pozwoli Ci to lepiej zorganizować opiekę nad dzieckiem oraz przygotować do rozmowy odnośnie konieczności dbania o higienę i przestrzegania regularnego szczotkowania.
Mleczaki są zębami tymczasowymi, które zaczynają pojawiać się już u niemowląt. Pierwsze utraty zębów u dziecka następują w 5-6 roku życia, a w niektórych przypadkach nawet dużo później. Wszystko jest uzależnione od tempa w jakim rozwija się dziecko, diety, płci oraz uwarunkowań genetycznych. Często zakłada się, że im szybciej dziecku wyrosły mleczaki, tym szybciej wylecą. Również zepsute i uszkodzone zęby wypadają szybciej, gdyż dochodzi do naruszenia korzenia.
U większości dzieci obserwuje daną kolejność wyrastania
- dolne siekacze – jedynki (6-10 miesiąc życia),
- górne siekacze – jedynki (8-12 miesiąc życia),
- górne siekacze – dwójki (9-13 miesiąc),
- dolne siekacze boczne (10-16 miesiąc),
- górne trzonowce pierwsze (13-19 miesiąc),
- dolne pierwsze trzonowce (14-18 miesiąc),
- górne i dolne kły (16-23 miesiąc),
- dolne drugie trzonowce (23-31 miesiąc),
- górne drugie trzonowce (25-33 miesiąc).
Zęby mleczne wypadanie
Często powielanym mitem przez rodziców jest stwierdzenie, że mleczaki wypadają regularnie w tym samym tempie. Niestety nie jest to prawda. Proces wypadania zębów mlecznych przebiega w określonej kolejności. Zazwyczaj najpierw wypadają dolne jedynki (w wieku 6-7 lat), później czas na górne jedynki i dwójki. W późniejszym okresie można się spodziewać wypadania dolnych kłów (9-12 rok życia) oraz górnych kłów (10-12 rok życia). Czwórki zazwyczaj zaczynają wypadać około 9-11 roku życia, a piątki w granicach 10-12 lat. Warto również podkreślić, że szóstki i siódemki wyrastają już jako zęby stałe.
Przyspieszone lub opóźnione wypadanie
Jeżeli dziecko zaczyna zbyt wcześnie lub zbyt późno tracić mleczne zęby, może być to objaw schorzenia lub dolegliwości:
Zbyt wczesne wypadanie:
- łuszczyca,
- cukrzyca,
- choroby dziąseł,
- nieleczone choroby, np. próchnica.
Zbyt późne wypadanie:
- niedobór witaminy D,
- krzywica,
- mukowiscydoza,
- problemy z tarczycą.
Jednakże późne, bądź wczesne wypadanie nie jest jednoznaczne z daną chorobą. Ważne jest regularne odwiedzanie stomatologa, który na bieżąco monitoruje stan uzębienia dziecka.
Problemy z próchnicą u maluchów są często lekceważone przez rodziców. Wiele z nich wychodzi z założenia, że zęby i tak wypadną. Jest to błędne podejście, gdyż dziecko powinno regularnie uczęszczać na wizyty do dentysty. Warto również pomóc dziecku pozbyć się mleczaków i wyrwać je w sposób, który skutecznie zminimalizuje dolegliwości bólowe.
Jak wyrwać dziecku mleczaka?
Podstawową zasadą, która jest powtarzana przez wszystkich dentystów, jest zakaz wyrywania dziecku zęba z zaskoczenia. Rodzice często próbują odwrócić uwagę malucha i niepostrzeżenie wyrwać mleczaka. Jednakże zazwyczaj kończy się to płaczem i strachem przed wyrywaniem kolejnych zębów. Warto wcześniej wytłumaczyć dziecku swoje zamiary, ich cel oraz argumentację. Pomoże to zaoszczędzić stresu zarówno dziecku, jak i rodzicom.
Jak rozpoznać, że ząb może wypaść?
Pierwszym objawem, który powinien zwrócić uwagę rodzica jest rozchwianie. Kiwanie się zęba na boki można uznać za podstawę do usunięcia zęba.
Jak wyrwać mleczaka bez bólu?
Rodzice wymyślają również wiele kreatywnych sposobów na bezbolesne pozbycie się mleczaka. Jeśli maluch nie poczuje bólu, istnieje mniejsze prawdopodobieństwo, że zniechęci się do wizyt u dentysty w przyszłości. Dolegliwości bólowe skutecznie zniechęcają chłopca lub dziewczynkę do wyrywania pozostałych zębów.
Jak szybko wyrwać mleczaka – niezawodny sposób z nitką
Lista niezbędnych rzeczy:
- nitka,
- gaza jałowa do zatamowania krwi,
- zabawka lub smakołyk dla dzielnego pacjenta.
NITKA
Nitka to najbardziej uniwersalna metoda na pozbycie się zębów mlecznych. Porozmawiaj wcześniej z dzieckiem o planach usunięcia mleczaka. Zapewnij dziecko, że wszelkie obawy są nieuzasadnione, ponieważ to bezpieczny i powszechny sposób. Przypomnij o wizycie Wróżki Zębuszki i monecie, którą zostawi pod poduszką. Ten ostatni argument powinien w zupełności przekonać synka lub córkę do pozbycia się mleczaka. Warto przestrzegać następujących czynności:
- Umyj dokładnie ręce.
- Posługuj się sterylną nitką. Możesz użyć do tego nici do szycia, jednak nie zapomnij o jej dezynfekcji.
- Utnij odcinek o długości ok. 1 m. Długość musi być wystarczająca, aby obwiązać ząb.
- W zależności od preferowanej metody:
- Obwiąż delikatnie ząb dziecka, dodatkowo możesz wykonać supełek, który będzie stabilizował ruch ręki.
- Przełóż nitkę, aby oplatała ząb.
- Pociągnij mocno, ząb powinien zostać usunięty natychmiast.
Kroki zostały również przedstawione na filmiku poniżej. Włącz napisy i przekonaj się jak prosta i bezpieczna to metoda.
Użyj gazy – bezpiecznie i szybko
Lista niezbędnych rzeczy:
- gaza jałowa lub chusteczka higieniczna,
- zabawka lub smakołyk dla dzielnego pacjenta.
Jeżeli dziecko nie daje się przekonać do zastosowania nitki, wykorzystaj inny sposób, równie popularny wśród rodziców. Cały proces z użyciem gazy jest zdecydowanie mniej efektowny od pozostałych, dlatego idealny dla dzieci, które nie chcą współpracować przy wyrywaniu zęba. Jedyne czego potrzebujesz to gaza, którą dostaniesz w każdej aptece lub w sklepie osiedlowym. Poproś dziecko, aby nie zamykało buzi przez cały okres wykonywania zadania. Upewnij się, że nie zostaniesz ugryziony/ugryziona. Również w tej metodzie idealną kartą przetargową jest gratyfikacja pieniężna dostarczana nocą bez Wróżkę Zębową, bądź obietnica wybrania się na lody.
- Zacznij od umycia dłoni. W tej metodzie będziesz używał swoich rąk do bezpośredniego wyrwania zęba, warto więc, aby były odpowiednio odkażone i czyste.
- Otwórz opakowanie z gazą i złóż ją na pół.
- Połóż gazę na zębie dziecka, a następnie całość złap palcami.
- Delikatnie pokiwaj zębem i wykonaj zdecydowany ruch.
- Ząb zostanie szybko i bezboleśnie wyrwany.
Zaaranżuj domowy gabinet stomatologiczny!
Lista niezbędnych rzeczy:
- gaza jałowa,
- kleszcze stomatologiczne,
- domowa lampka,
- maseczka jednorazowa,
- fartuszek dla dziecka,
- zabawka lub smakołyk dla dzielnego pacjenta.
Ta metoda wymaga większego zaangażowania, jednakże efekt gwarantowany! Jedyne, co musisz zrobić, to zakupienie podstawowych kleszczy, które może i wyglądają groźnie, ale są bezpieczne. Możesz je znaleźć w każdej aptece lub w sklepie ze sprzętem medycznym. Wyposaż się również w gazę, którą umieścisz pod zębem dziecka, aby imitować gabinet stomatologiczny. Dzięki temu nie tylko odczarujesz obraz dentysty w oczach swojego dziecka, ale także sprawisz, iż maluch nie będzie obawiał się usuwania zębów.
- Kup potrzebny sprzęt. Konieczne będą kleszcze stomatologiczne oraz gaza. Zadbaj, aby narzędzia były odpowiednio odkażone.
- Znajdź lampę, którą umieścisz za swoimi plecami, aby lepiej widzieć zęba. To również ważny element całej zabawy, gdyż imituje profesjonalny gabinet.
- Przygotuj swoje stanowisko. Wykorzystaj maseczki jednorazowe, aby ucharakteryzować się na stomatologa.
- Przygotuj dziecko. Ubierz maluchowi fartuszek, poinstruuj go o konieczności otwierania buzi przez cały okres trwania „zabiegu”.
- Włóż gazę obok zęba mlecznego. Opisuj każdą swoją czynność używając profesjonalnych i zabawnych nazw. Pozwoli to rozładować napięcie, dziecko będzie się mniej stresowało.
- Wykorzystaj kleszcze. Złap zęba, pokiwaj nim na boki i zdecydowanym ruchem usuń go z buzi.
- Za pomocą pozostałej gazy zatamuj krew, która się pojawi.
- Podziękuj dziecku za odwagę. Możesz również pochwalić je za wzorową postawę wręczając mu zabawkę lub smakołyk.
Lista niezbędnych rzeczy:
- gaza jałowa,
- nitka o długości kilku metrów,
- samochód lub dron.
Rodzice często dzielą się w Internecie niestandardowymi sposobami na usunięcie zęba. Jednym z najpopularnieszych obecnie sposobów jest wykorzystanie samochodu, bądź drona. Inny sprzęt, jednakże technika w obu przypadkach jest identyczna.
- Wyposaż się w długą nitkę, najlepiej kilkumetrowy odcinek.
- Po przywiązaniu jednego końca do kiwającego się zęba, drugą należy umieścić albo na zderzaku samochodowym, albo na śmigle drona.
- Podczas gdy samochód, bądź dron będzie ruszał, ząb zostanie usunięty.
Te kreatywne sposoby wymają przede wszystkim obecności kilku osób dorosłych, aby metoda była bezpieczna dla dziecka.
Jeżeli szukasz inspiracji jak w ciekawy sposób usunąć dziecku mleczaka, koniecznie zapoznaj się z poniższym nagraniem, które przedstawia kompilację kreatywnych pomysłów. Pamiętaj jednak, aby każdy pomysł omówić z maluchem.
Podsumowanie – ile zębów mlecznych wypada dziecku?
Dziecko traci łącznie 20 zębów mlecznych. Z tej przyczyny można mnożyć sposoby na kreatywne pozbycie się mleczaków. Część z nich jednak wypadnie samoistnie, np. podczas jedzenia surowych warzyw i owoców. Warto jednak porozmawiać wcześniej z dzieckiem, wytłumaczyć dlaczego zęby wypadają oraz poinstruować co należy zrobić, gdy mleczak zacznie się kiwać podczas nieobecności rodzica, np. w szkole. Pozwoli to zaoszczędzić dużo stresu dziecku.
O zęby mleczne również należy dbać. Już od najmłodszych lat warto nauczyć dziecko regularności w szczotkowaniu zębów. Dobre nawyki pozostaną z maluchem na zawsze, co pozwoli uchronić go przed rozwijającymi się chorobami zębów. Szczególnie niebezpieczna bywa próchnica, która jest wynikiem nieodpowiedniej higieny jamy ustnej.
Jeżeli podobał Ci się ten artykuł, podziel się z innymi rodzicami sposobami na usunięcie mleczaka. Możesz udostępnić ten artykuł, aby zainspirować młodego rodzica do kreatywnego usunięcia zęba dziecku.
Koniecznie zostaw komentarz, w którym opiszesz Twój sposób na usunięcie zęba.
Które sposoby u Was zadziałały, a które się zupełnie nie sprawdziły? Co polecacie miej doświadczonym rodzicom? Każda wskazówka mile widziana!
Submit your review | |