Dzieciaki uwielbiają zabawy w piasku. Lato, wakacje, plaża – a tam radosne maluchy godzinami budujące skomplikowane piaskowe konstrukcje. Zabawy piaskiem oprócz frajdy, są też źródłem ważnych bodźców sensorycznych i stymulują rozwój dzieci, nie tylko w zakresie sprawności ich rączek.

Co zrobić, gdy na dworze pada i skończyły się pomysły na zabawę w domu? Stworzyć domową piaskownicę! Piasek kinetyczny jest dużo fajniejszy od zwykłego, bo dzięki odpowiednim dodatkom ma większą wilgotność i lepiej się klei.

Droga mamo, wcale nie musisz biec do sklepu i kupować gotowego produktu! Dzisiaj dowiesz się jak przygotować taką zabawkę własnoręcznie. Jak za chwilę się dowiesz, być może wszystkie potrzebne składniki masz w swojej kuchni.

Piasek kinetyczny – od jakiego wieku można dać go dziecku do zabawy? To zależy z czego będzie się składał, bo rodzajów super piasku jest więcej niż myślisz! Niektóre będą się nadawały nawet dla niemowląt.  Poznaj popularne i bardzo proste receptury na piasek kinetyczny.

Co to właściwie jest piasek kinetyczny

Piasek kinetyczny ,co to takiego? Z powodzeniem można go nazwać super piaskiem, bo w dotyku przypomina zwykły piasek z piaskownicy, ale jest od niego dużo fajniejszy. Według opinii najlepszy piasek kinetyczny świetnie się klei i długo zachowuje wilgotność. Można z niego lepić fantazyjne konstrukcje, które będą dużo bardziej trwałe niż tradycyjne babki.
Piasek kinetyczny, który można kupić w sklepach z zabawkami składa się ze zwykłego drobnego piasku z domieszką nietoksycznego polimeru – ten składnik zmienia jego właściwości fizyczne. Inne dodatki to z pewnością barwniki, które urozmaicają zabawę, zazwyczaj także bezpieczne dla dzieci.

Zobacz, jak świetnie wygląda piasek kinetyczny dostępny w sklepach z zabawkami. Przyjrzyj się jego strukturze, aby lepiej przygotować swoją mieszankę.

Inną odmianą piasku kinetycznego jest piasek księżycowy. Jeśli chodzi o nazewnictwo to tak naprawdę stosuje się je zamiennie, ale słowo „księżycowy” częściej odnosi się do mieszanki zrobionej z mąki, nie z piasku. Taki piasek jest biały, dlatego wygląda jak z Księżyca.

Piasek z mąki jest bezpieczniejszy, ponieważ nie grozi zatruciem w przypadku zjedzenia. Oczywiście, jeśli bawią się nim bardzo małe dzieci, warto mieć je na oku. To, że piasek jest z mąki nie znaczy, że mogą go jeść bez opamiętania.

Piasek księżycowy ma inną teksturę – w końcu składa się z mąki, nie z prawdziwego piasku. Ale ta miękka, miła w dotyku masa, może spodobać się dzieciom nawet bardziej. Daje też inne możliwości zabawy i wcale nie powoduje więcej bałaganu.

Jak zrobić piasek kinetyczny w domu

Piasek kinetyczny to świetna zabawka, stymulująca rozwój dzieci. Niestety jego cena w sklepach z akcesoriami dla dzieci nie jest niska. Na szczęście piasek kinetyczny można łatwo zrobić w domu i to na kilka różnych sposobów. Niektóre z nich są naprawdę zaskakujące. Wszystkie jednak opierają się na grupie podobnych składników, które prawdopodobnie zawsze masz w swojej kuchni. Oprócz piasku oczywiście.

ranking fotelików samochodowych 15-36

Do zrobienia piasku kinetycznego potrzebne będą

Piasek

Podstawowy składnik. Najlepiej, aby był bardzo drobny i oczyszczony. Świetnie było by kupić odpowiedni rodzaj, np. przeznaczony do piaskownicy, ewentualnie drobniutki piasek dostępny w sklepach zoologicznych. W razie czego można wykorzystać zwykły piasek znaleziony gdzieś w ogródku, ale efekt na pewno nie będzie tak dobry (warto go przesiać przed użyciem, aby usunąć małe kamyczki).

Mąka

Bazowy składnik piasku zwanego księżycowym. Nie ma większego znaczenia jaką mąkę wybierzesz, ale pamiętaj, że jej kolor wpłynie na wygląd mieszanki. Poza tym mąki różnią się lepkością, pszenna zachowuje się inaczej niż amarantusowa. Ta druga jest dość droga, więc nie wydaje mi się, że warto ją zużywać do zabawy. Mąka żytnia ma nieco szarawy kolor. Za każdym razem warto powoli dodawać składniki i sprawdzać konsystencję. W przepisach na piasek kinetyczny i księżycowy pojawia się także mąka kukurydziana, zwana czasami skrobią.

Olej roślinny

Słonecznikowy, rzepakowy, kokosowy. Występuje w przepisach na piasek z mąki i jest dość ważnym składnikiem.

Płyn do mycia naczyń

Pojawia się w jednym z najpopularniejszych przepisów na piasek kinetyczny. Daje fajną konsystencję i zapach, ale nie jestem zwolenniczką stosowania tej substancji, w końcu piasek będzie miał długi kontakt ze skórą dziecka.

Barwniki spożywcze

Oczywiście można się bez nich obyć, ale kolorowy piasek będzie dużo bardziej atrakcyjny, przy okazji takie produkty naprawdę przydają się w domu, w którym są małe dzieci (wybierz barwniki z najlepszym składem, oparte na naturalnych pigmentach). Ewentualnie możesz spróbować zabarwić piasek suszonymi produktami, np. burakami, papryką słodką, cynamonem czy kakao. Uważaj na smakowite zapachy – mogą zachęcać do zjedzenia zabawki.

Mój ulubiony przepis na piasek kinetyczny, chociaż w tym wypadku w źródle znajduje się nazwa księżycowy. Biorąc pod uwagę fantastyczną konsystencję może rzeczywiście lepiej pasuje do niego ta druga nazwa. Podane ilości składników są dosyć duże, za pierwszym razem lepiej zmniejszyć je o połowę.

G

Składniki

5 szkl. piasku,
2 i pół szkl. mąki kukurydzianej,
1 szkl. wody,
barwnik spożywczy.

Przepis II

źródło: https://www.growingajeweledrose.com/2015/01/homemade-kinetic-sand.html

 

Wymieszaj dokładnie piasek ze skrobią, a w oddzielnym naczyniu wodę z płynem do mycia naczyń. Następnie wlej mydliny do piasku i mieszaj. Lepiej będzie wlewać wodę powoli i dodać więcej, gdyby piasek był zbyt suchy. To jeden z najpopularniejszych przepisów na piasek kinetyczny. Dodatek płynu do naczyń dodatkowo poprawia lepkość i daje lekki zapach. Ale nie jestem fanką i nie polecam najmłodszym dzieciom.

G

Składniki

1 szkl. piasku,
1 łyżka mąki kukurydzianej,
1 łyżeczka płynu do naczyń,
1 szkl. wody.

Ten przepis wymaga najwięcej wysiłku, ale produkt końcowy jest najbardziej zbliżony do kupionego w sklepie piasku kinetycznego. Z drugiej strony jest na tyle „ciągnący”, że nieco kojarzy się z ciastoliną. W źródle pojawia się składnik, który można przetłumaczyć jako płynna skrobia i najprawdopodobniej chodzi tu o rodzaj krochmalu. Podane ilości są zaokrąglone, ponieważ oryginalny przepis korzysta z innych miar.

G

Składniki

150 ml bezbarwnego kleju w płynie,
1 szkl. krochmalu (lub skrobi rozpuszczonej w wodzie na gęsto),
900 g piasku.

Piasek wysyp na blachę i praż w piekarniku przez 4-5 godzin w temp. 120 stopni. Ten zabieg ma usunąć z niego całą wilgoć. Wymieszaj dokładnie klej z krochmalem i dodawaj do piasku powoli, kontrolując konsystencję. Im więcej kleju, tym mieszanka mniej przypomina piasek kinetyczny, dlatego bądź ostrożna.

Przepisy na bazie mąki

Przepis I

źródło: https://parentingchaos.com/taste-safe-moon-sand-recipe/

Najprostsza receptura na piasek kinetyczny z mąki. Nadaje się dla najmłodszych dzieci, które lubią wkładać wszystko do buzi, bo składa się z niegroźnych dla ich zdrowia produktów.

Całe przygotowanie piasku polega na dokładnym wymieszaniu składników. Jedyną trudność może sprawiać równomierne rozpuszczenie barwnika – trudno to zrobić bez wody. Autorka zaleca więc długo i dokładnie mieszać składniki, najlepiej szpatułką do ciasta. Barwnik warto najpierw wymieszać z olejem, a dopiero potem dodać do mąki.

G

Składniki

  • dowolna mąka i dowolny olej w proporcjach 8 do 1,
  • barwnik spożywczy (opcjonalnie).

Barwnik rozpuść w oleju. Mąkę wsyp do miski i połącz z olejem. Wymieszaj bardzo dokładnie – to wszystko.

G

Składniki

4 szkl. mąki kukurydzianej lub amarantusowej,
1 szkl. oleju kokosowego,
barwnik spożywczy.

Jak przechowywać piasek kinetyczny

Wielką zaletą domowego piasku kinetycznego jest to, że nie musisz go wyrzucać po jednej sesji zabawy. Przechowywany w zamkniętym pojemniku, bez dostępu powietrza, powinien przetrwać kilka dni. Jeżeli w trakcie zabawy lub po otwarciu pudełka okaże się zbyt suchy, wystarczy dodać do niego odrobinę wody lub innego rozpuszczalnika, którego użyłaś.

Trochę inaczej wygląda sprawa z piaskiem z mąki – tutaj przechowywanie go wiąże się z ryzykiem rozwoju pleśni lub nieprzyjemnym zapachem. Teoretycznie można go szczelnie zamknąć i poczekać kilka dni. Może jednak bezpieczniej będzie robić mniejsze ilości i zużywać od razu.

Od jakiego wieku

Piasek kinetyczny, zrobiony z prawdziwego piasku, nadaje się tylko dla tych dzieci, które nie wkładają co chwilę rączek do buzi. Tym bardziej jeśli zdecydujesz się na przepis z wykorzystaniem kleju. Osobiście odczekałabym przynajmniej do 3 roku życia – takie szkraby już rozumieją co jest jadalne, a co nie. Ładne kolory mogą zachęcać do eksperymentów, dlatego lepiej nie ryzykować.

Piasek księżycowy, czyli wariant składający się przede wszystkim z mąki, nie stanowi zagrożenia i można go bezpiecznie spróbować. Co nie znaczy, że maluchy powinny go jeść łyżkami. Ta zabawka nada się już dla rocznego dziecka, ale tylko pod nadzorem rodzica.

Wielki plus piasku kinetycznego/księżycowego to fakt, że sprawia radość nawet dzieciom w wieku szkolnym. Zwłaszcza, gdy nie mogą wyjść na dwór. Sam fakt, że mama pozwala brudzić się w domu to powód do radości.

Jak się bawić

W tej kwestii generalnie możesz zaufać swojemu dziecku. Gdy dostanie kolorową masę do ręki będzie doskonale wiedzieć jak sobie z nią poradzić. Zdziwisz się, jakie pokłady kreatywności może wyzwolić zwykły piasek lub mąka.

Starsze dzieci warto wyposażyć w parę gadżetów. Najlepiej sprawdzają się te, których normalnie używa się w piaskownicy. Jeśli nie macie ich w domu, wystarczą foremki do ciastek i plastikowe miseczki i sztućce.

Maluszki, które dostaną mieszankę z mąki, prawdopodobnie będą się nią bawić gołymi rączkami. Nie trzeba im w tym zbytnio przeszkadzać. Wystarczy odpowiednio zabezpieczyć otoczenie. Może przydać się folia malarska rozłożona na podłodze. A szkraba najlepiej będzie ubrać w gorsze ciuszki, albo rozebrać do pampersa.

Większe dzieci świetnie sobie radzą na stoliku, siedząc na krzesełkach. Niemowlęta najlepiej usadzić na podłodze, a piasek księżycowy umieścić w przezroczystym pojemniku lub misce.

Jeżeli masz w domu kilka barwników, podziel miksturę i zrób różne kolory. Taki wielokolorowy piasek sprawi najwięcej radości i podsunie nowe pomysły do zabawy. Poeksperymentuj z suszonymi owocami, warzywami czy przyprawami, jeśli nie masz barwników.

Lepkość i konsystencja zależy od przepisu, który wybierzesz. Daj dzieciom możliwość wybrania swojego ulubionego, eksperymentuj z recepturami, kombinuj z kolorami i zapachami. To wszystko ma wpływ na to, co maluchy zrobią z nową zabawką.

Piasek kinetyczny świetna zabawka dla dziecka

Piasek kinetyczny jest świetną zabawką dla dzieci w różnym wieku. Pierwszy, który znalazł się w naszym domu pochodził ze sklepu i szybko się zużył. Każdy kolejny przygotowywałam sama, a dzieciaki bawiły się nim świetnie (chyba nawet trochę lepiej niż tym kupnym, bo ilość, którą dostały była kilkukrotnie większa). Piasek z mąki ma inną konsystencję i jest bezpieczny dla malutkich dzieci.

Mam nadzieję, że spodobał Ci się ten artykuł i spróbujesz zrobić piasek dla swojego dziecka. Nie zrażaj się jeśli za pierwszym razem coś pójdzie nie tak, proporcje są dość umowne ponieważ piasek i mąka miewają różne grubości. Składniki płynne dodawaj po trochu, a całość wymieszaj bardzo dokładnie.

Podziel się ze swoimi znajomymi i daj nam znać co sądzisz o tym artykule.

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Jak zrobić piasek kinetyczny
Average rating:  
 0 reviews
slot thailand slotgacormaxwin wwwl24.mitsubishielectric.co.jp game slot online