Co jest najgorszą cechą dziecięcych smoczków? To, że co chwilę trzeba ich szukać pod łóżeczkiem, albo za kanapą, spadają na brudną podłogę, albo wprost na ulicę. I to zawsze w najmniej odpowiednim momencie.
Nie możesz pozwolić maluchowi na ssanie brudnego smoczka, nie możesz też oblizywać go i mu podawać. Kiedy nie ma warunków na szybką i skuteczną dezynfekcję uspokajacza, świetnie sprawdza się zawieszka do smoczka.
Ten sprytny gadżet przypina się z jednej strony do smoczka (zobacz ranking smoczków dla niemowlaków), a z drugiej do ubranka dziecka. W sklepach jest tego mnóstwo, ale wszystkie łańcuszki wyglądają podobnie. Dzisiaj dowiesz się, jak łatwo możesz sama wyczarować piękną i niepowtarzalną zawieszkę dla swojego dziecka.
Zawieszka do smoczka handmade może być także pięknym prezentem dla chrześniaka lub siostrzenicy. W tym artykule opowiem Ci o trzech sposobach na łatwe w wykonaniu łańcuszki. Każdy z nich możesz wykonać także z imieniem dziecka. Wszystkie potrzebne elementy kupisz w pasmanterii lub sklepie z półproduktami dla rękodzielników, lub z wyposażeniem dla plastyków.
Bawełniana wstążeczka lub smycz do smoczka
W wielu sklepach możesz spotkać takie smycze do smoczków. Są wykonane z bawełnianego materiału, wyglądają trochę jak wstążki. Bywają bardzo proste lub ozdobione koronką, haftem lub koralikami.
Materiałowa smycz jest najprostsza i najszybsza do zrobienia. Jest miękka i nie obudzi malucha, gdy ten przypadkiem się na niej położy. Z drugiej strony narażona na ślinienie i brudzenie, kilkukrotnie prana może szybko się zniszczyć.
Do jej wykonania możesz wykorzystać resztki tkanin lub ubrania, które masz w domu. Ale pamiętaj, że muszą być bezpieczne dla dziecka, czyli bawełniane i bez chemicznych farb i nadruków. Warto wybrać trwały materiał i bardzo mocno przyczepić ewentualne dekoracje.
Czego potrzebujesz
- nieduży kawałek bawełnianego materiału (najlepiej typowo dziecięca tkanina),
- wstążka lub gumka(opcjonalnie),
- igła i nitka lub maszyna do szycia,
- klips,
- dodatkowe ozdoby, jeśli chcesz.
Tkanina musi mieć około 20 cm długości. Wytnij z niej wąski prostokąt i złóż na pół, tak żeby uzyskać tasiemkę. Długie brzegi zawieszki przeszyj na maszynie lub ręcznie. Możesz użyć nitki pasującej do tonacji materiału albo kontrastowej, dla dodatkowego efektu.
Do jednego końca musisz przymocować klips czy też klamerkę, która będzie przypięta do ubranka dziecka. Najłatwiej jest przełożyć tasiemkę przez uchwyt klipsa i zaszyć. Klamerki są różne – do tego typu zawieszki najlepsza będzie szeroka klamerka.
Drugi koniec wstążki służy do przymocowania do smoczka. Możesz użyć wstążki, gumki lub kawałka materiału pozostałego z szycia smyczy. W ostatnim przypadku warto obszyć jego brzegi. Zrób z wstążki długą pętelkę i wszyj ją w drugi koniec zawieszki. Będziesz mogła przywiązywać nią smoczek.
W ten sposób powstaje bardzo prosta bawełniana zawieszka do smoczka. Możesz ozdobić ją dodatkową koroną czy inną tasiemką z pasmanterii. Możesz doszyć (bardzo mocno!) małe guziczki. Jeśli haftujesz – spróbuj wykonać imię swojego dziecka! W ten sposób powstanie imienna zawieszka do smoczka.
Oto kilka inspiracji:
Pleciona zawieszka do smoczka
Plecione zawieszki można zobaczyć na dzieciach najrzadziej. Trudno je także znaleźć w sklepach, sprzedają je raczej tylko rękodzielnicy. Dlatego właśnie ta zawieszka do smoczka handmade skradła moje serce.
Wbrew pozorom nie wymaga wielkich umiejętności w wyplataniu, ani specjalnych i drogich materiałów. Wygląda przepięknie, zwłaszcza jeśli uda Ci się opanować jakiś fajny splot. Co do wytrzymałości – to zależy głównie od tego, z czego zostanie zrobiona.
Czego potrzebujesz
- kilka rzemyków lub sznurek bawełniany,
- klips lub klamerka,
- koraliki (opcjonalnie),
- nietoksyczny klej dla wzmocnienia.
Zaplatanie najłatwiej zacząć od smoczka – przewlecz rzemyk lub sznurek przez jego uchwyt. Ten kawałek musi być naprawdę długi, będzie stanowił podstawę całej zawieszki. Kilka centymetrów od smoczka zawiąż porządny supeł. Poniżej węzełka będziesz dodawać kolejne elementy.
W trakcie szaleństwa zaplatania pamiętaj, że na końcu musi znaleźć się klips. Wszystkie wątki powinnaś związać na koniec w supełek, a następnie przełożyć przez uchwyt klipsa. W razie trudności możesz użyć bezpiecznego nietoksycznego kleju i zakleić końcówki.
Zawieszka z rzemyków może być bardzo prosta, np. w postaci warkoczyka czy kłosa. Ciekawy efekt daje zastosowanie różnych kolorów i grubości. Wybierz te grubsze i bardziej wytrzymałe rzemienie z litej skóry.
Podrzucam Ci tutorial jak zrobić zawieszkę do smoczka z rzemyka: https://www.mylittlehomemypassion.pl/2016/08/diy-zawieszka-do-smoczka.html
Jeśli masz zdolności lub chcesz nauczyć się czegoś nowego, możesz wykonać zawieszkę do smoczka przypominającą małą makramę. Te elementy dekoracyjne, wykonane ze sznurka bawełnianego, stały się ostatnio bardzo popularne, zwłaszcza w stylu boho. Makramy można wykonywać na miliony sposobów. Ale zawieszka do smoczka musi być przede wszystkim mocna i mieć zwięzłą formę, bez dużych ażurów.
Zaplatanie zacznij od smoczka, przewiąż przez niego wątek. Pamiętaj o klipsie na końcu makramowej zawieszki. Tutaj znajdziesz kilka podstawowych wiązań, z których łatwo stworzysz łańcuszek do smoczka: https://www.marhericrafts.pl/2018/07/3-podstawowe-wiazania-makramy-tutorial-krok-po-kroku.html
Jeśli chcesz stworzyć coś naprawdę wyjątkowego, wpleć w zawieszkę koraliki. Możesz użyć także tych z literkami czy cyferkami, zrobić napis z datą urodzenia, wagą i imieniem dziecka.
Zawieszka z drewnianych koralików
Łańcuszki wykonane z koralików są najbardziej popularne ze wszystkich. Najłatwiej kupić je w sklepie, ale zrobienie ich w domu zajmuje dosłownie chwilkę. Różnorodne koraliki dają możliwość stworzenia wielu indywidualnych kompozycji.
Koralikowe zawieszki są też najbardziej dziecięce, wyglądają jak zabawki lub gryzaki. Bardzo często służą właśnie za gryzak. Niektóre mamy specjalnie wybierają zawieszki z bardzo dużymi elementami, które dziecko może sobie podgryzać, kiedy tylko zechce.
Możliwość znalezienia się łańcuszka w buzi dziecka jest na tyle duża, że musisz zadbać o odpowiednie koraliki. Powinny być drewniane, a jeśli zależy Ci na kolorze – pomalowane nietoksyczną, bezpieczną farbą. W tej zawieszce dużo większe znaczenie ma solidność wykonania. Zbyt słaby sznurek grozi przerwaniem i połknięciem drobnych elementów. Drewniane koraliki niosą ze sobą także ryzyko uderzenia się dziecka w twarz czy inne części ciała.
Wybierając elementy do stworzenia takiej zawieszki możesz szaleć do woli. Drewniane koraliki przybierają wszystkie możliwe kształty, wybierz to co najbardziej Ci się podoba. Jeśli chcesz kup koraliki z literkami, w ten sposób stworzysz imienną zawieszkę.
Czego potrzebujesz
- klips lub klamerkę,
- mocną gumkę lub sznurek,
- drewniane koraliki,
- opcjonalnie zawieszki lub literki.
Gumka (czy też sznurek) musi mieć co najmniej 40 cm długości. Na początek złóż ją na pół i zrób supełek w niewielkiej odległości od końca. Od razu możesz zacząć nawlekać swoje koraliki i ozdoby, w sposób jaki tylko przyjdzie Ci do głowy. Po nałożeniu wszystkich elementów zawiąż ciasno drugi koniec zawieszki.
Za obydwoma supełkami powinny być kilkucentymetrowe fragmenty sznurka/gumki. Jeden z nich posłuży do przywiązania smoczka, a drugi do przewleczenia przez klips. Ta zawieszka jest odrobinę cięższa, dlatego klamerka musi być bardziej wytrzymała.
Poczytaj, jak zrobić taką zawieszkę krok po kroku:
http://bepositive.pl/tutorial/zawiesza-do-smoczka-tutorial.html
Zobacz, jak może wyglądać zawieszka z drewnianych koralików:
https://allegro.pl/oferta/zawieszki-drewniane-lancuszek-do-smoczka-imie-wzor-6858148680
https://allegro.pl/oferta/zawieszka-przywieszka-lancuszek-do-smoczka-krolis-7415349786
Dlaczego warto mieć zawieszkę
Już wiesz z czego zrobić zawieszkę do smoczka własnoręcznie. Ale może zastanawiasz się nad tym, czy to w ogóle potrzebne. Po co zawieszka do smoczka? Dla zdrowia i bezpieczeństwa Twojego dziecka, a także dla Twojego spokoju.
Noworodek czy kilkumiesięczne niemowlę ma niewielkie możliwości ruchu, a mimo to smoczek potrafi wylądować daleko od jego łóżeczka. Wyobraź sobie szukanie smoczka w sypialni przy wyłączonym świetle. Większe dzieci uwielbiają same wyrzucać swój uspokajacz, zwłaszcza na spacerze. Podobnie jak rzucają wszystkimi innymi przedmiotami.
Zawieszka zapobiega zaginięciu uspokajacza w nocy, zabrudzeniu go na spacerze lub uniemożliwia maluchowi beztroskie rzucanie nim na prawo i lewo. A to oznacza, ze chroni Twoje dziecko przed kontaktem z milionami bakterii, które żyją na różnych powierzchniach. A Ty nie jesteś skazana na schylanie się po smoczek co dwie minuty.
Niektóre mamy rezygnują z łańcuszków w obawie przed uduszeniem, czy słusznie? Teoretycznie każdy sznurek czy łańcuszek stwarza zagrożenie uduszenia. Dzieci mają niesamowite pomysły, które nie zawsze kończą się szczęśliwie. W przypadku zawieszki do smoczka , dla bezpieczeństwa wystarczy tylko odpowiednie przymocowanie jej do ubranka.
Zawieszka do smoczka – jak założyć
W kwestii bezpieczeństwa najważniejsze będzie zamocowanie zawieszki na odpowiedniej wysokości. Smoczek musi swobodnie dosiegać do ust dziecka, ale klips nie może znaleźć się za wysoko, zbyt blisko szyi. Zrób kilka prób i wybierz miejsce, które nie pozwoli na owinięcie tasiemki wokół szyi.
Przymocowanie zawieszki jest bardzo łątwe. Klips służy do przypięcia do ubranka dziecka. Uważaj, żeby nie zadrapać jego skóry. Umieść w klamerce jak najwięcej materiału, żeby utrzymała się na miejscu, nawet przy silnym szarpaniu.
Nawet na łańcuszku smoczek musi być czysty
Zawsze pamiętaj o odpowiedniej higienie smoczka i zawieszki. Ten drugi element także będzie trafiał do buzi dziecka i będzie się brudził. Bawełnianą lub sznurkową zawieszkę możesz prać w rękach, nie wyżymać i wysuszyć dokładnie.
Drewniane koraliki także trzeba czyścić. Wystarczy ciepła woda, ale lepiej zapoznaj się z tym, co pisze producent tych akcesoriów. Może będzie możliwość odkażenia ich raz na jakiś czas spirytusem.
Przy każdej okazji warto przypominać o tym, jak ważne jest poprawne wyparzanie smoczka. Nawet jeśli nie spada na ziemię czy podłogę, to nadal ma kontakt zarówno ze śliną dziecka, jak i z bakteriami na jego rękach.
Najprostszy sposób na odkażenie smoczka to wyparzenie we wrzątku. Wystarczy do tego szklanka z gorącą wodą. Wrzucamy do niej smoczek i odczekujemy pięć minut. Następnie należy wycisnąć z niego resztki wody i osuszyć papierowym ręcznikiem.
Wyparzanie smoczka jest najważniejsze w pierwszych tygodniach życia dziecka. Wtedy warto to robić nawet dwa razy dziennie. Straci to na znaczeniu, kiedy dziecko zaczyna coraz więcej się ruszać i dotyka łapkami różnych powierzchni. Mimo wszystko, nawet raczkującemu dziecku trzeba wyparzać smoczek.
Wykonanie zawieszki do smoczka jest banalnie proste
Zawieszka do smoczka handmade to wspaniały pomysł. Możesz wykonać coś, co naprawdę Ci się spodoba, będzie niepowtarzalne i wygodne w użytkowaniu. Produkty kupione w sklepie bywają bardzo ładne, ale przedmioty wykonane własnoręcznie są dużo bardziej osobiste.
Łańcuszki do smoczków są naprawdę potrzebne, potrafią zapobiegać awanturom na spacerze i długim poszukiwaniom w domu. Oszczędzą Ci kłopotów z koniecznością czyszczenia smoczka bez możliwości wyparzenia go.
Wypróbuj jeden z trzech przedstawionych przeze mnie sposobów na wykonanie zawieszki. Pamiętaj, żeby wybierać elementy bezpieczne dla dzieci, także jeśli chodzi o farbę. Wszystkie sznurki i gumki muszą być mocne i solidne, koraliki powinny być drewniane.
Mój ulubiony już znasz, a który Tobie najbardziej przypadł do gustu? Zostaw komentarz pod artykułem i podziel się swoją opinią. Chętnie zobaczymy, jaką zawieszkę udało Ci się zrobić.
Jeśli uważasz, że tekst jest ciekawy, udostępnij go w swoich mediach społecznościowych.
Submit your review | |