Przewożenie dziecka w samochodzie powinno odbywać się w sposób wygodny i bezpieczny dla naszego Malucha. Jeszcze kilkanaście lat temu normy dotyczące przewożenia dzieci były znacznie mniej zaostrzone i nie było wymogu używania fotelików samochodowych. Na szczęście te czasy już minęły i bezpieczeństwo dzieci podczas jazdy znacznie się poprawiło. Na rynku dostępnych jest jednak wciąż wiele fotelików, tzw. antymandatów, które nie spełniają żadnych norm dotyczących bezpieczeństwa ani nie przeszły żadnych testów zderzeniowych. Czy zastanawiałaś się jaki jest najlepszy fotelik samochodowy? A może właśnie szukasz bezpiecznego fotelika dla dziecka. Przychodzimy z pomocą wraz z rankingiem fotelików samochodowych polskiej firmy Coletto.

Fotelik Coletto Sportivo

ranking fotelików samochodowych 15-36

Pierwsza propozycja to fotelik dla dzieci w zakresie wagowym 9 – 36 kg. Szeroki zakres wiekowy możliwy był dzięki zastosowaniu 7 – stopniowej regulacji położenia zagłówka oraz regulacji pasów bezpieczeństwa.  Fotelik więc doskonale sprawdzi się zarówno u kilkumiesięcznego dziecka, jak i 12 latka. Dodatkowo fotelik został wyposażony w 4 – poziomową regulację położenia oparcia, od pozycji siedzącej, do półleżącej – wygodniejszej dla małych dzieci. Fotelik ten przeszedł testy zderzeniowe w Instytucie TNO w Holandii i otrzymał certyfikat zgodności z normą ECE R44/04. Bezpieczeństwo w foteliku podczas uderzeń bocznych dodatkowo poprawia zastosowanie systemu SPS, czyli dodatkowego wzmocnienia poduszkami bocznymi pochłaniającymi energię podczas wypadku. Fotelik w samochodzie możemy zamontować jedynie przodem, za pomocą pasów bezpieczeństwa. Fotelik wyposażony jest w swoje, osobne, 5 – punktowe pasy bezpieczeństwa wyposażone w naramienniki. Siedzisko fotelika zostało wykonane ze specjalnego materiału, dzięki któremu dziecko nie poci się podczas jazdy nawet w upale dni.

R

Zalety

– dostępność wielu wariantów kolorystycznych;
– materiał nie powodujący pocenia się dziecka;
– bezpieczeństwo potwierdzone testami zderzeniowymi;

Q

Wady

– brak możliwości mocowania tyłem do kierunku jazdy.

Fotelik Coletto Santino

ranking fotelików samochodowych 15-36 testy

Kolejna propozycja to fotelik skierowany dla dzieci z zakresu wagowego 9 – 25 kg. Podobnie jak wcześniejszy model marki Coletto, również i Santiano przeszedł pozytywnie testy zderzeniowe wykonywane w jednym z najlepszych obiektów badawczych do przeprowadzania testów zderzeniowych, znajdującym się w Holandii. Model Santiano został wyposażony w 5 – poziomową regulację oparcia, co pozwala na dostosowanie fotelika do potrzeb, od pozycji siedzącej, do leżącej. Regulowany zagłówek oraz pasy bezpieczeństwa pozwalają na komfortowe i w pełni bezpieczne korzystanie z fotelika dzieciom w każdym wieku, mieszczącym się w podanym zakresie wagowym. Ważnym udogodnieniem, jakie znajdziemy w tym modelu jest możliwość całkowitego zdjęcia tapicerki i wyprania jej, kiedy ta ulegnie zabrudzeniu. Fotelik montujemy w naszym samochodzie klasycznie za pomocą pasów bezpieczeństwa, przodem do kierunku jazdy. Wersja Santino posiada tapicerkę, która uniemożliwia pocenie się malucha, a 5 – cio punktowe pasy bezpieczeństwa posiadają specjalne ochraniacze, które poprawiają komfort jazdy dziecka. Fotelik dostępny jest w 4 wariantach kolorystycznych.

R

Zalety

– możliwość całkowitego zdjęcia tapicerki;
– lekka konstrukcja ułatwiająca montaż;
– 5 – stopniowa regulacja oparcia;
– atrakcyjna cena;

Q

Wady

– możliwość jazdy tylko przodem.

Fotelik Coletto Mokka

ranking fotelików samochodowych 15-36 kg

Coletto Mokka to fotelik dla nieco młodszych dzieci, gdyż nadaje się już od urodzenia, aż do momentu osiągnięcia przez nie 18 kg wagi. Fotelik ten posiada specjalny system, pozwalający na obracanie fotelika i przewożenie dziecka zarówno przodem, jak i tyłem do kierunku jazdy. Funkcja obrotu o 360 stopni jest również bardzo wygodnym rozwiązaniem jeżeli chodzi o wkładanie dziecka do fotelika. Wystarczy obrócić fotelik tak, aby był przodem do drzwi, umieścić w nim dziecko i wybrać pozycję, w której chcemy, aby podróżowało. Dodatkowo fotelik ma możliwość regulacji zagłówka, a także specjalną wkładkę redukcyjną, dzięki czemu dziecko zaraz po urodzeniu może komfortowo i bezpiecznie w nim podróżować. Fotelik przeszedł pozytywnie testy zderzeniowe wykonywane w Niemczech przez Instytucję Sabelt i otrzymał certyfikat ECE R 44/04. Fotelik montowany jest do samochodu wyłącznie poprzez zapięcie ISOFIX, a więc nie nadaje się do aut, które nie zostały w nie wyposażone.

R

Zalety

– możliwość jazdy tyłem oraz przodem;
– funkcja obrotu o 360 stopni ułatwiająca włożenie dziecka;
– dobry dla dziecka od pierwszych dni życia;

Q

Wady

– wysoka cena;
– brak możliwości korzystania jako nosidełko.

Fotelik Coletto Vento

ranking fotelików samochodowych 15-36 kilogramów

Kolejny fotelik jest propozycją skierowaną dla osób, które nie chcą zbyt często wymieniać fotelika. Zakres wagowy modelu Vento to 0 – 25 kg, a więc nasze dziecko może korzystać z niego nawet 6 lat. Fotelik ten w zależności od potrzeb możemy montować tyłem, lub przodem do kierunku jazdy. W przypadku chęci przewożenia dziecka tyłem, fotelik montujemy za pomocą pasów bezpieczeństwa. Kiedy zaś chcemy umieścić nasze dziecko klasycznie, przodem – fotelik montujemy za pomocą systemu ISOFIX oraz dodatkowego pasa kotwiczącego Top Tether. Fotelik spełnia normy bezpieczeństwa testów zderzeniowych oraz posiada certyfikat niemieckiego instytutu TUV Nord. Dzięki dużemu zagłówkowi, posiadającemu możliwość regulacji oraz wysokim bokom fotelika, podczas uderzeń bocznych, nasze dziecko posiada dodatkową ochronę. Fotelik posiada specjalny materacyk oraz wkładkę wypłacającą dla niemowląt, a także posiada możliwość 4 – stopniowej regulacji oparcia. Tapicerka w modelu Vento jest demontowalna, dzięki czemu z łatwością możemy ją wyprać kiedy zaistnieje taka potrzeba.

R

Zalety

– duży zakres wagowy;
– możliwość przewożenia dziecka zarówno tyłem, jak i przodem;
– demontowalna tapicerka;
– specjalna wkładka dla niemowląt;

Q

Wady

– kłopotliwy montaż fotelika tyłem;
– sztuczne materiały powodujące pocenie się dziecka.

Fotelik Coletto Tessa

dobry fotelik samochodowy 15-36 kg

Ostatnia propozycja marki Coletto to fotelik Tessa przeznaczony dla dzieci ważących od 9 do 36 kilogramów. Duży zakres wagowy możliwy jest dzięki zastosowaniu specjalnego 11 – stopniowego systemu regulacji zagłówka oraz długości pasów fotelika. Fotelik ten montowany jest do samochodu za pomocą systemu ISOFIX oraz pasa kotwiczącego Top Tether. Niestety fotelik Tessa możemy zamontować jedynie zgodnie z kierunkiem jazdy. Dodatkowo bezpieczeństwo podczas bocznych zderzeń zwiększa specjalny system SIP. Fotelik przeszedł również pozytywnie testy zderzeniowe przeprowadzane przez niemiecki instytut Sabelt, otrzymując tym samym certyfikat bezpieczeństwa spełniający europejskie normy ECE R 44/04. Aby podróż była wygodna, fotelik Coletto Tessa daje możliwość regulacji oparcia w 4 pozycjach. Fotelik występuje w 3 wariantach kolorystycznych.

R

Zalety

– 11 – stopniowy system regulacji zagłówka;
– bezpieczny montaż za pomocą ISOFIX oraz pasa Top Tether;

Q

Wady

– montaż jedynie zgodnie z kierunkiem jazdy.

Spośród przedstawionych fotelików samochodowych firmy Coletto znajdują się modele, które będą dobre zarówno od urodzenia, jak i te, które posłużą nam dłużej, ale nasze dziecko musi osiągnąć pewien pułap wagowy. Cechy wszystkich fotelików zebraliśmy w formie tabeli, aby z łatwością móc wybrać odpowiedni fotelik do naszych potrzeb.

Cecha fotelika

Fotelik Coletto Sportivo

Fotelik Coletto Santino

Fotelik Coletto Mokka

Fotelik Coletto Vento

Fotelik Coletto Tessa

zakres wagowy

9 – 36 kg  

9 – 25 kg

0 – 18 kg

0 – 25 kg 

9 – 36 kg

zapięcie 

pasy bezpieczeństwa 

pasy bezpieczeństwa 

ISOFIX

pasy bezpieczeństwa/ISOFIX

ISOFIX

montaż w samochodzie

przodem

przodem

przodem/tyłem

przodem/tyłem

przodem

regulacja oparcia

TAK – 4 poziomowa

TAK – 5 poziomowa

TAK – 4 poziomowa

TAK – 4 poziomowa

TAK – 4 poziomowa

testy zderzeniowe

TAK TAK TAK

TAK

TAK

 

Szukając w internecie opinii o fotelikach Coletto znajdziemy mnóstwo pochlebnych opinii. Każdy z nich przeszedł pozytywnie testy zderzeniowe, a więc każdy spełnia normy bezpieczeństwa obowiązujące w Europie. Jeśli jednak nadal zastanawiasz się jaki fotelik Coletto wybrać, a pytania mnożą się w Twojej głowie, postaramy się ułatwić Ci wybór i odpowiemy na te, najczęściej zadawane.

Na co zwrócić szczególną uwagę podczas zakupu fotelika?

Na rynku dostępnych jest wiele modeli fotelików. Coraz częściej fotelik samochodowy możemy zakupić w hipermarkecie. Jednak w większości przypadków nie spełnia on żadnych norm dotyczących bezpieczeństwa. Przed zakupem fotelika warto sprawdzić jego specyfikację i to, jak wypada w testach zderzeniowych, jeśli był takowym poddawany. Modele, które nie brały udziału w takich testach lepiej omijać szerokim łukiem, jeśli bezpieczeństwo dziecka jest dla nas najważniejsze.

najlepszy fotelik samochodowy 15-36 kg

Przodem, czy tyłem?

Według niezależnych badań jednoznaczną odpowiedzią jest, że dziecko należy przewozić tyłem do kierunku jazdy najdłużej jak to możliwe. Siły, jakie występują podczas hamowania sa na tyle duże, że przewożąc dziecko przodem odcinek szyjny kręgosłupa poddawany jest nawet 5 razy wyższym obciążeniom niż podczas jazdy tyłem. Tym samym ryzyko uszkodzenia go szczególnie u małych dzieci jest bardzo wysokie.

ISOFIX, czy pasy bezpieczeństwa?

Zacznijmy od tego, że nie każdy samochód przystosowany jest do zapięcia fotelika poprzez system ISOFIX. JEśli jednak nasz model posiada odpowiednie wpięcia, lepiej wybrac fotelik, który mocowany jest za pomocą systemu ISOFIX. Gwarantuje On szybkie i bezpieczne wpięcie fotelika za każdym razem.

Nasz wybór w 2024 roku- Coletto Mokka.

Z racji faktu, że foteliki znajdujące się w dzisiejszym rankingu 2024 są z zakresu różnych grup wagowych, podczas wyboru najlepszego fotelika skupiliśmy się na wspólnym przedziale 9 – 18 kg. W tej kategorii niekwestionowanym zwycięzcą jest model Mokka, głównie ze względu na możliwość przewożenia dziecka tyłem do kierunku jazdy, co jest najbezpieczniejszym rozwiązaniem. Mokka to fotelik zapinany za pomocą  systemu ISOFIX, a więc nie musimy martwić się o poprawne zapięcie pasów bezpieczeństwa, aby nasze dziecko stabilnie podróżowało samochodem, a w razie wypadku fotelik z dzieckiem pozostał na swoim miejscu. Fotelik posiada tez bardzo ciekawą opcję obrotu, ułatwiającą wkładanie dziecka do fotelika.

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Jaki fotelik Coletto wybrać
Average rating:  
 0 reviews
slot thailand slotgacormaxwin wwwl24.mitsubishielectric.co.jp game slot online