Kiedy Twój maluch wyrasta z łóżeczka ze szczebelkami, przed Wami wielkie wydarzenie: wybór „dorosłego” łóżka. Skoro zastanawiasz się jaki materac będzie najlepszy, to masz już za sobą pierwszą dobrą decyzję: nie kupujesz tapczanu, wersalki czy rozkładanej amerykanki. Te nadal popularne meble nie są ani wygodne ani zdrowe dla kręgosłupa.

Najlepszy materac dla dziecka to taki, który da odpowiednie podparcie dla szybko rosnącego kręgosłupa oraz zapewni zdrowy sen bez narażenia na bakterie lub przegrzanie. Świetnie jeśli wybrany model może posłużyć przez kilka lat. Rodzajów jest wiele i wszystkie są reklamowane jako dobre dla dzieci. Dlatego w tym artykule opiszę i porównam materace dziecięce o różnej budowie. Właściwości poszczególnych elementów, takich jak pianka, łuska gryki, mata kokosowa czy lateks, opiszę w drugiej części artykułu.

Wszystkie wybrane produkty mają certyfikat OEKO-TEX Standard 100 przyznawany bezpiecznym tekstyliom. To znaczy, że nie przekraczają surowych norm odnośnie stężenia określonych szkodliwych substancji chemicznych. Ten znak mówi również o tym, że produkt jest przyjazny dla środowiska. Oprócz tego wybrane materace mają także polski atest PZH, czyli Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego, który dotyczy bezpieczeństwa i higieny użytkowania.

Po za tym opisywane tutaj materace mają miękkie, pikowane pokrowce, które są zapinane na suwak. Dzięki temu można je łatwo zdjąć i uprać. To bardzo ważna cecha nie tylko w przypadku materacy dziecięcych.

Obraz

Nazwa

Ocena 0-10

Cena

Sprawdź Cenę

      

Materac BIANKA

9.9

Tani


 

Materac Berry

9.7

Tani


 

Materac Minior

9.5

Drogi

Materac Dino

9.4

Średnia


 

Materac Milo

9.4

Średnia


 

Materac Mars

9.4

Średnia


 

Materac BIANKA – gryka, pianka, kokos

Materac Bianka to jeden z najbardziej podstawowych modeli, składający się przede wszystkim z pianki poliuretanowej. Ma dwie dodatkowe warstwy: jedną z włókna kokosowego, a drugą z łuski gryczanej. Z pośród porównywanych materacy ten jest najcieńszy. Cieszy się jednak sporą popularnością, ze względu na niską cenę i zawartość gryki, którą do niedawna polecano ze względów zdrowotnych.

Bianka ma zaledwie 9 cm grubości i jest określana jako średnio-twarda. Wypełnienie materaca stanowi pianka poliuretanowa T25 o grubości 7 cm. Ma niezłą odporność na odkształcenia, dobrze amortyzuje, jest przewiewna i elastyczna. Jednak ta pianka to najtańszy i najmniej wytrzymały rodzaj wypełnienia.

Materac jest dwustronny, przy czym strony różnią się twardością. Po jednej stronie materaca znajduje się 2 cm warstwa łuski gryczanej w pikowanej otoczce. Ta strona jest bardziej miękka (H2). Znajdująca się na odwrocie mata kokosowa jest twardsza (H3). Dookoła znajduje się jeszcze miękka włóknina.

R

Zalety

• mata kokosowa,
• łuska gryczana,
• dwustronny,
• niska cena.
Q

Wady

• bardzo mała grubość,
• wypełnienie najniższej jakości.

Materac Berry – strefowa pianka HR, lateks

ranking fotelików samochodowych 15-36 testy

Berry to także materac piankowy, ale w ulepszonej wersji. Oprócz dwóch rodzajów pianki ma jeszcze warstwę perforowanego lateksu. Jest odrobinę droższy niż poprzedni, ale za to jego grubość jest większa – ma 10 cm. Stopień twardości określany jest jako średnio-miękki.

Najgrubszą częścią wypełnienia materaca Berry jest strefowa pianka wysokoelastyczna HR H30. Ten surowiec charakteryzuje się dobrą cyrkulacją powietrza, dużą elastycznością i znacznie lepiej podtrzymuje kręgosłup. Ma 6 cm grubości i jest podzielona na 9 stref. Strefy różnią się sprężystością w zależności od tego, pod którą częścią ciała mają się znajdować.

Z jednej strony materaca wykorzystano 2 cm piankę poliuretanową (H2). Z drugiej natomiast zastosowano 2 cm perforowany lateks, który dopasowuje się do ciała i hamuje rozwój grzybów i bakterii (H3).

R

Zalety

• pianka wysokoelastyczna,
• podział na strefy,
• warstwa lateksu,
• dwustronny,
• przystępna cena.
Q

Wady

• mała grubość,
• brak włókniny.

Materac Minior – strefowa pianka HR, lateks

ranking fotelików samochodowych 15-36 kg

Kolejny materac w naszym rankingu jest zbudowany z tych samych komponentów co Berry, jednak jest od niego sporo grubszy. Materac Minior ma już 14 cm grubości i jest określany jako średnio-miękki.

Składa się ze strefowej pianki wysokoelastycznej HR H30, warstwy perforowanego lateksu i pianki poliuretanowej. Dodatkowe 4 cm grubości wynikają z tego, że w tym modelu warstwa pianki poliuretanowej ma już 6 cm. Ten materac będzie bardziej komfortowy, ale jest też droższy od modelu Berry.

R

Zalety

• pianka wysokoelastyczna,
• podział na strefy,
• warstwa lateksu,
• bardzo dobra grubość,
• dwustronny.
Q

Wady

• nieco wyższa cena,
• brak włókniny.

Materac Dino – sprężyny kieszeniowe, podział na strefy

ranking fotelików samochodowych 15-36 kilogramów

To najtańszy materac sprężynowy w naszym rankingu. Ma budowę kieszeniową – to znaczy, że każda sprężyna znajduje się w osobnej materiałowej kieszonce. Dino ma 12 cm grubości i jest określany jako średnio twardy.

Główną częścią wypełnienia materaca są sprężyny kieszeniowe wysokości 10 cm. Są podzielone na 9 stref, w zależności od nacisku wywieranego przez leżące na nim dziecko. Sprężyny pracują niezależnie – to znaczy, że Dino zdałby słynny test ze szklanką wody. Nad sprężynami znajduje się przekładka tapicerska z naturalnego filcu, jako dodatkowe zabezpieczenie i wzmocnienie. Na górze materaca jest jeszcze 2 cm warstwa pianki poliuretanowej.

Dino, jak na materac kieszeniowy, ma naprawdę dobrą cenę. Niestety można go użytkować tylko jednostronnie. To może skrócić jego żywotność, ponieważ wszystkie materace warto obracać co 2-3 miesiące.

R

Zalety

• sprężyny kieszeniowe,
• podział na strefy,
• dodatkowe warstwy przekładki tapicerskiej,
• niska cena,
• wystarczająca grubość.
Q

Wady

• jednostronny.

Materac Milo- sprężyny kieszeniowe, podział na strefy, kokos Double Hard

Materac Milo jest twardszy od opisywanych dotychczas modeli, dlatego będzie idealny dla tych, którzy nie lubią miękkich łóżek. Jest określany jako średnio-twardy, ale jedna z jego stron ma dość wysoką twardość H4.

Milo ma aż 15 cm grubości. Zasadnicza część wypełnienia to sprężyny kieszeniowe, podzielone na 9 stref. W porównaniu do poprzedniego modelu tutaj sprężyny są o 2 cm dłuższe. Milo ma również dwie warstwy przekładki tapicerskiej z filcu naturalnego.

Z jednej strony materaca znajduje się pianka poliuretanowa T25 o grubości 2cm i ten bok materaca będzie bardziej miękki. Po przeciwnej stronie znajduje się mata z włókna kokosowego, o właściwościach antyalergicznych oraz nadająca wyższy stopień twardości. Na macie kokosowej jest jeszcze warstwa włókniny.

R

Zalety

• sprężyny kieszeniowe,
• podział na strefy,
• mata kokosowa,
• bardzo dobra grubość,
• dwustronny,
• cena adekwatna do jakości.
Q

Wady

• brak.

Materac Mars – sprężyny kieszeniowe, podział na strefy, kokos

Materac Mars jest najdroższy w naszym rankingu 2024 roku. Swoją budową najbardziej przypomina poprzedni model, czyli Milo. Ma taką samą grubość – 15 cm, ale posiada dodatkową warstwę pianki poliuretanowej, a sprężyny mają nie 12, a 10 cm.

Podobnie jak Milo, Mars oprócz sprężyn kieszeniowych ma także matę kokosową, która daje mu większą twardość. Ale pianka poliuretanowa T25 w tym modelu użyta została dwukrotnie: z jednej strony materaca jako warstwa wierzchnia, a drugiej strony jako podkład pod włókno kokosowe.

Materac Mars ma również przekładki filcowe i włókninę. Dodatkowa warstwa pianki wpływa na cenę materaca, ale trudno powiedzieć, czy daje jakąkolwiek różnicę w użytkowaniu. Jeśli znajduje się pod matą kokosową, raczej nie jest wyczuwalna dla śpiącego dziecka.

R

Zalety

• sprężyny kieszeniowe,
• podział na strefy,
• mata kokosowa,
• bardzo dobra grubość,
• jest dwustronny.
Q

Wady

• nieco droższy,
• niepotrzebna dodatkowa warstwa pianki.

Z czego składa się materac i jakie ma to znaczenie?

Jak widzisz, materace mogą składać się z wielu komponentów, które występują w różnych zestawieniach. Każdy z nich ma inną twardość, wytrzymałość i cenę. Niektóre działają prozdrowotne, inne mają po prostu dobrze podtrzymywać kręgosłup. Nawet dobry materac opinie może mieć różne – w końcu każdy lubi spać inaczej, a sposób traktowania materaca także ma znaczenie. Moim zdaniem, nie możesz świadomie wybrać najlepszego materaca bez podstawowej wiedzy o jego składnikach.

Pianka poliuretanowa

Podstawowy surowiec tapicerski, a także najczęściej stosowane i najtańsze wypełnienie materaca. Pianka poliuretanowa nie wpływa na temperaturę ciała podczas snu. Niestety szybko się odkształca i nie zapewnia odpowiedniego podparcia. W naszym rankingu pojawia się pianka poliuretanowa T25 – to wskaźnik jej gęstości.

Pianka wysokoelastyczna

W przeciwieństwie do poprzedniczki, ta pianka daje całkiem dobre podparcie kręgosłupa. Jest lekka, higieniczna i hipoalergiczna. Po za tym materace z pianki wysokoelastycznej występują w całkiem rozsądnych cenach. Ta pianka jest dobra dla noworodków, ale także większych, bardziej ruchliwych dzieci.

Lateks

Lateks jest surowcem naturalnym, nie gromadzi kurzu i nie rozwijają się w nim pluskwy i roztocza. Po za tym jest także hipoalergiczny i dobrze przepuszcza powietrze. Warstwa lateksu przedłuża żywotność materaca, daje większy komfort użytkowania, ale wpływa na wyższą cenę. Lateks nadaje się dla dzieci w każdym wieku.

Sprężyny kieszeniowe

Jako użytkowniczka kilku materacy, uważam że sprężyny kieszeniowe nie mają sobie równych. Moje zdanie podziela wiele osób. Ale opinie lekarzy na ich temat są podzielone. Jedni zalecają materace sprężynowe po czwartym roku życia, inni dopiero po szóstym.  Sprężyny kieszeniowe świetnie podtrzymują kręgosłup i mają punktową elastyczność – to znaczy, że pracują niezależnie od siebie. Efekt jest taki, że kiedy na łóżku śpią dwie osoby, nie budzą siebie nawzajem podczas przekręcania się.

Mata kokosowa

Naturalna mata kokosowa ma przede wszystkim wpływać na twardość materaca. Przydaje się przy noworodkach, które powinny spać na twardszym podłożu ze względu na słabe mięśnie szyi i ryzyko ustania oddychania. Ale kokos ma też właściwości antybakteryjne i dobrze przepuszcza powietrze. Niestety w sprzyjających warunkach może spleśnieć lub stać się siedliskiem nieprzyjemnych owadów.

Łuska gryki

Była bardzo popularna jako naturalne hipoalergiczne i wentylujące wypełnienie. Niewielkie ilości gryki są zamknięte w pikowanym materiale. Do niedawna chwalono jej właściwości i często pojawiała się w materacach przeznaczonych dla noworodków. Niestety, okazało się, że bardzo często łuska gryki zaczyna po pewnym czasie brzydko pachnieć. W dodatku szeleści w trakcie użytkowania.

Jaka grubość? Jaka twardość?

Grubość materaca znacząco wpływa na wygodę snu dziecka. Pamiętaj, że łóżko często staje się też miejscem zabawy i harców. Z tych dwóch powodów lepiej zapłacić trochę więcej i kupić materac powyżej 10 cm grubości. Będzie dłużej spełniał swoją funkcję, nie ulegnie zniekształceniom, będzie wygodniejszy i zdrowszy dla kręgosłupa, a także zapobiegnie ewentualnym urazom podczas zabawy.

Jeśli chodzi o twardość – sprawa komplikuje się bardziej. Od dawna wiadomo, że lekarze polecają twarde materace. Ale wybór powinien być uzależniony od preferencji dziecka. Najłatwiej byłoby wypróbować kilka materacy. Niech użytkownik wyrazi swoją opinię, a mama zapisze współczynnik twardości czyli H (skala: H1 bardzo miękki  –  H5 bardzo twardy). Warto zaufać swojemu dziecku – jest o wiele lżejsze od Ciebie i może całkiem inaczej czuć twardość materaca, ale połączyć jego wybór ze swoim zdrowym rozsądkiem.

Ranking materacy dla dzieci – porównanie najlepszych produktów na rynku 2024

Opisałam sześć materacy dla dzieci: powszechnie dostępnych, dobrej jakości, bezpiecznych, higienicznych, z certyfikowanymi tekstyliami i z łatwo ściąganymi pokrowcami. Każdy z nich składa się z innych komponentów – opisałam je w poprzedniej części. Różnią się też grubością i stopniem twardości. Poniżej zestawienie wszystkich cech.

BIANKA

BERRY

MINIOR

DINO

MILO

MARS

pianka poliuretanowa

+

+

+

+

+

+

pianka wysokoelastyczna

+

+

lateks

+

+

sprężyny kieszeniowe

+

+

+

kokos

+

+

+

gryka

+

grubość

9 cm

10 cm

14 cm

12 cm

15 cm

15 cm

twardość

H2 / H3

H2 / H3

H2 / H3

H3

H3 / H4

H3 / H4

 

Jak widać mamy tutaj dwie grupy materacy: piankowe i sprężynowe. Wśród tych pierwszych najgorzej wypada materac Bianka , ponieważ składa się głównie z pianki poliuretanowej. Dodatkowe warstwy z kokosa i gryki nie zmieniają mojej oceny, ponieważ materac ma zaledwie 9 cm grubości. To za mało dla kilkuletniego dziecka, tym bardziej dla dorastającej młodzieży. Gryczany materac dla dziecka? Opinie są na tyle podzielone, że nie ryzykowałabym. Jedni chwalą, drudzy piszą zatrważające historie o pleśni, brzydkim zapachu lub szeleście, który budzi dziecko.

Dużo lepiej wypadają dwa kolejne materace: Berry i Minior. Ich najgrubsza warstwa to pianka wysokoelastyczna, o dużo lepszych właściwościach niż poliuretanowa. Obydwa materace będą nadawały się dla noworodka, przedszkolaka i dziecko w wieku szkolnym. Mogą być użytkowane dwustronnie, a każda strona nieco różni się twardością. Ale Minior ma lepszą grubość – 14 cm.

Wśród materacy ze sprężynami kieszeniowymi najtańszy jest Dino. Teoretycznie ma w sobie wszystko co potrzeba do wygodnego spania, jest jednak jednostronny. Grubość materaca Dino to 12 cm – moim zdaniem to dolna granica, ale na pewno da się na nim wyspać.

Ostatnie i najdroższe materace, czyli Milo i Mars, są również kieszeniowe, ale mają już 15 cm grubości. W Milo wynika to z tego, że zastosowane sprężyny są dłuższe, a oprócz pianki poliuretanowej z jednej strony, mamy także włókno kokosowe z drugiej. 15 cm to naprawdę fajna grubość, a mata kokosowa dodaje twardości. Podobnie zbudowany jest Mars, ale ten model ma jeszcze dodatkową warstwę pianki pod kokosem. Nie sądzę, żeby byłą użyteczna, ale przez jej zastosowanie, materac jest droższy.

Najlepszy materac dla dziecka w 2024 roku

W naszym rankingu pierwsze miejsce zajmuje materac Minior ze strefową pianką HR i warstwą lateksu. Mimo mojej sympatii do materacy sprężynowych, nie nadają się dla kilkuletnich dzieci (jeśli szukasz sprężynowego – wybierz Milo).

Za to Minior ma wszystko czego potrzebuje i małe i większe dziecko:

  • główna warstwa to pianka wysokoelastyczna w konstrukcji strefowej, daje bardzo dobre podparcie kręgosłupa i całego ciała, po za tym jest wytrzymała i przepuszcza powietrze,
  • z jednej strony materaca jest warstwa naturalnego lateksu, który wpływa na wygodę, ale także jest hipoalergiczny i zapobiega rozwojowi różnych paskudztw w materacu,
  • ma dobrą grubość – 14 cm,
  • przy dobrym traktowaniu posłuży latami, jest bezpieczny dla niemowląt i większych dzieci,
  • ma cenę adekwatną do jakości.
slot thailand slotgacormaxwin wwwl24.mitsubishielectric.co.jp game slot online