Najlepszy żel na ząbkowanie dostępny w 2024
Dziecko płacze, budzi się częściej niż zwykle, ślini się, wkłada rączki do buzi? Prawdopodobnie Twoje Maleństwo ząbkuje. Mimo że czekamy na pierwsze, śnieżnobiałe ząbki, jednak zazwyczaj dla dziecka nie ma w tym nic przyjemnego.
Przy tym procesie większość dzieci odczuwa ból i dyskomfort. Rodzice biorą w tym czynny udział, bo jak nie zauważyć, że dziecku jest źle? Poza tym każdy chciałby ulżyć Maluchowi w tym trudnym czasie. Jak mu pomóc? Można podać schłodzony gryzak. Niestety działa to tylko przez chwilę. Poza tym gryzak może być prędzej wyrzucony z rączki niż włożony do buzi. Może smoczek? Nie każde dziecko go chce, poza tym lepiej, żeby dziecko za często go nie używało.
Bardzo dobrym i sprawdzonym sposobem są żele na ząbkowanie, nakładane bezpośrednio na dziąsła. Polecane są przez pediatrów, dentystów i rodziców. Sprawdzi się przy każdym wychodzącym ząbku. Ale jak wybrać odpowiedni? Poniżej przedstawiamy ranking żelów na ząbkowanie.
Obraz | Nazwa | Ocena 0-10 | Cena | |
---|---|---|---|---|
Orajel Baby żel | 9.9 | Drogi | Sprawdź Cenę | |
Anaftin Baby Żel | 9.8 | Tani | Sprawdź Cenę | |
CHICCO żel wielofunkcyjny | 9.7 | Tani | Sprawdź Cenę | |
Multi-Mam Baby Dent | 9.6 | Drogi | Sprawdź Cenę | |
Bebble żel | 9.5 | Drogi | Sprawdź Cenę |
Orajel Baby – żel na ząbkowanie prosto zza oceanu.
Orajel Baby to łagodzący żel na ząbkowanie. W opakowaniu znajdują się dwie tubki, każda po 5,1g. Jedna przeznaczona jest na dzień, a druga na noc (w składzie znajduje się dodatkowo wyciąg z rumianku). Żel jeszcze do niedawna był trudno dostępny w Polsce. Po wycofaniu produktu z rynku z powodu szkodliwej benzokainy w składzie, producent stworzył nową formułę, niezawierającą tej substancji. Orajel Baby łagodzi obrzęk dziąseł i daje uczucie chłodu. Żel nie zawiera sztucznych barwników, mentolu oraz niewskazanych substancji, takich jak SLS i parabeny. W składzie nie ma cukru, który mógłby zaszkodzić dopiero co wychodzącym ząbkom. Wygodą jest to, że tubkę „dzienną” można zabierać np. na spacer, a tubka na noc jest na stałe przy dziecięcym łóżeczku. Żel przeznaczony jest dla dzieci od 3. miesiąca życia. Można go stosować do 4 razy dziennie. Niestety mimo dostępności w Polsce można go kupić tyko przez internet. Żel nie jest dostępny w aptekach. Dodatkowym minusem jest wysoka cena. Trzeba też bardzo uważać, żeby przypadkiem nie kupić produktu zawierającego benzokainę.
Zalety
– szybkie działanie,
– bez cukru,
– bez sztucznych barwników, SLS, parabenów.
Wady
– dosyć wysoka cena,
– ograniczenie w dawkowaniu do 4 razy dziennie.
Anaftin Baby Żel na ząbkowanie należy do najczęściej wybieranych przez rodziców w Polsce.
Żel ma lepką konsystencję, która jak opatrunek przylega do bolącego dziąsła. Tworzy przezroczystą warstwę, która chroni przed zewnętrznymi czynnikami mogącymi powodować ból. Od wewnątrz substancje, m.in. wyciąg z aloesu, łagodzą podrażnienia i zmniejszają zaczerwienie. Opakowanie zawiera silikonowy aplikator z wypustkami do masowania dziąseł dziecka, co dodatkowo zmniejsza dyskomfort związany z ząbkowaniem. Anaftin Baby Żel na ząbkowanie nie wywołuje szczypania i pieczenia. Ma bananowy smak, który powinien przypaść dziecku do gustu. Poza złagodzeniem bólu, żel zmniejsza ślinienie i zwiększa apetyt. W przypadku wielu dzieci na pewno sprawdzi się silikonowa szczoteczka, dzięki której rodzic może pomasować dziąsła, co dodatkowo ukoi objawy związane z ząbkowaniem. Szczoteczka pomaga również w nakładaniu żelu. Produkt można stosować bez ograniczeń w dawkowaniu. Ze względu na aplikator, jedna tubka żelu może być przeznaczona tylko dla jednego dziecka. Na szczęście 10ml to nie jest tak dużo, żeby miało zmarnować się.
Zalety
– działa jak łagodzący opatrunek,
– smak bananowy (dziecko łatwiej zaakceptuje nakładanie żelu),
– aplikator do masażu, ułatwiający nakładanie żelu,
– można używać tak często, jak to konieczne.
Wady
– jedna tubka może być stosowana u jednego dziecka.
Ile zadań może spełnić CHICCO żel wielofunkcyjny na ząbkowanie ?
Żel wielofunkcyjny na ząbkowanie CHICCO łagodzi objawy związane z wyrzynaniem się ząbków i chroni przed próchnicą. Zawiera wyciąg z rumianku i ksylitol. Aby wzmocnić działanie łagodzące, żel można schłodzić w lodówce przez 30 min. Produkt zawiera nakładkę silikonową zakładaną na palec, do nakładania żelu i masowania dziąseł. W składzie znajduje się rumianek, który łagodzi ból i zmniejsza obrzęk dziąseł. Druga główna substancja – ksylitol, zapobiega próchnicy i rozwijaniu się bakterii. Pomaga w utrzymaniu higieny jamy ustnej. Produkt jest bezpieczny, nawet jeśli dziecko połknie trochę żelu i jest bez dodatków smakowych. Zaletą jest spora pojemność – 30ml. W przeciwieństwie do wyżej opisanego produktu, żel wielofunkcyjny na ząbkowanie CHICCO można stosować 4-6 razy dziennie. Należy pamiętać, że produkt jest przeznaczony dla dzieci powyżej 4 miesiąca. Rzadko ząbki wychodzą wcześniej, ale warto mieć to na uwadze.
Zalety
– żel działa łagodząco i przeciwbakteryjnie,
– możliwość schłodzenia żelu,
– dodatkowa nakładka do masażu dziąseł.
Wady
– nie można stosować częściej niż 4-6 razy na dobę.
Żel Multi-Mam Baby Dent zawiera kompleks 2QR – opatentowaną naturalną substancję, składającą się z polisacharydów. Zapobiegają one przyleganiu do tkanek szkodliwym bakteriom. Dodatkowo kompleks 2QR wspomaga gojenie i łagodzi ból spowodowany ząbkowaniem. Produkt nie zawiera substancji znieczulających. Żel ma łagodny, przyjemny smak i nie zawiera cukru. Jest bezpieczny w przypadku połknięcia. Produkt można trzymać w lodówce, w temp. 2-8<sup>o</sup>C. Multi-Mam Baby Dent można nałożyć na smoczek lub gryzak, w miejscach, które stykają się z dziąsłami dziecka. Żel może być stosowany bez ograniczeń. Nie należy jednak przekraczać 15 ml (jednej tubki) w ciągu doby. Multi-Mam Baby Dent należy do droższych żelów na ząbkowanie.
Zalety
– neutralizuje szkodliwe bakterie,
– możliwość schłodzenia żelu,
– nie zawiera cukru,
– bezpieczny w razie połknięcia.
Wady
– stosunkowo wysoka cena.
Ziołowo i zdrowo – spójrzmy na Bebble Żel na ząbkowanie.
Bebble Żel na ząbkowanie zawiera naturalne składniki, takie jak wyciągi z rumianku, szałwii i głogu (dzikiej róży), które nie tylko łagodzą ból, ale również działają antybakteryjnie i wspomagają gojenie. Produkt zawiera ksylitol i sorbitol, które działają przeciw próchnicy, jednocześnie nadając słodki smak, który jest akceptowany przez dzieci. Rumianek i szałwia zawarte w składzie poza działaniem kojącym, mają działanie przeciwzapalne i ściągające, co wspomaga gojenie zranionych dziąseł. Dodatkowo zwalczają wolne rodniki. W napinaniu tkanek i zmniejszeniu krwawienia pomaga również wyciąg z dzikiej róży bogatej w witaminę C i inne witaminy oraz karoten. Hialuronian sodu łagodzi podrażnione dziąsła. Ksylitol, sorbitol oraz wyciąg ze stewii nadają słodki smak, jednocześnie chronią przed rozwojem bakterii i przed próchnicą. Sorbitol dodatkowo daje uczucie chłodzenia i koi obrzęk dziąseł. Bebble Żel na ząbkowanie można tak często używać, jak tylko jest taka potrzeba, ponieważ nie zawiera środków leczniczych. Produkt zawiera 20ml żelu.
Zalety
– naturalne składniki,
– słodki smak,
– można stosować od pierwszego ząbka, bez ograniczeń w dawkowaniu.
Wady
– wysoka cena.
Ząbkowanie – objawy
Pierwsze objawy ząbkowania mogą pojawić się nawet kilka tygodni przed pojawieniem się ząbka, lecz nie więcej niż 2 miesiące. Dziecko jest marudne, rozdrażnione, ma problemy ze snem. Ma rozpulchnione i zaczerwienione dziąsła. Dziecko może ślinić się bardziej niż zwykle, wkładać częściej rączki lub inne przedmioty do ust. Czasami zmniejsza się apetyt. Objawami mogą być biegunka i podwyższona temperatura – te jednak zawsze trzeba sprawdzić u lekarza. Podobnie gdy przy ząbkowaniu pojawia się katar lub kaszel, należy pójść z dzieckiem do pediatry.
Najwięcej bólu dziecko odczuwa zazwyczaj przy pierwszych i przy ostatnich ząbkach. Nie jest to oczywiście zasadą, ale warto o tym pamiętać.
Kalendarz ząbkowania
Rozwój dziecka i jego tempo jest sprawą indywidualną. Podobnie jest z ząbkowaniem. Kalendarz ząbkowania jest orientacyjny, chociaż ząbki wychodzą zazwyczaj według takiej samej kolejności.
- 3. – 9. miesięcy – pojawiają się dolne jedynki,
- 5. – 12. miesięcy – jedynki górne,
- 9. – 13. miesięcy – dolne i górne dwójki,
- 10. – 18. miesięcy – dolne i górne czwórki,
- 15. – 20. miesięcy – dolne i górne trójki,
- 23. – 33. miesięcy – dolne i górne piątki,
Jeśli do pierwszych urodzin nie pojawi się żaden ząbek, należy skonsultować to z lekarzem. Ząbkowanie zazwyczaj kończy przed skończeniem przez dziecko trzech lat.
Żel najlepszym sposobem na ząbkowanie
Istnieją różne sposoby na zmniejszenie objawów ząbkowania. Można podawać dziecku specjalnie schłodzony gryzak, smoczek, podawać kropelki, leki przeciwbólowe lub smarować dziąsła żelem. Ostatni sposób jest najbardziej skuteczny. Żel stosuje się miejscowo, bezpośrednio na obrzęknięte dziąsło. W związku z tym mamy natychmiastowe działanie. I nie dajemy środków obciążających cały organizm. Poza tym żele sprawdzą się na każdym etapie ząbkowania, zarówno u kilkumiesięcznego dziecka, jak i u dwulatka. Żel do ząbkowania można kupić bez recepty w aptece.
Na co warto zwracać uwagę przy wyborze żelu na ząbkowanie a sezonie 2024 ?
Tak jak przy każdej rzeczy dla małego dziecka warto sprawdzać, czy chcąc pomóc dziecku, niechcący nie zaszkodzimy. Trzeba uważać, żeby żel nie zawierał substancji znieczulającej, takiej jak benzokaina i lidokaina (te substancje mogą doprowadzić nawet do śmierci dziecka). Niektóre żele mogą zawierać alkohol. Najlepsze są produkty, które zawierają naturalne składniki, głównie zioła, np. rumianek lub szałwię. Chociażby ze względu na to, że żel może zostać połknięty przez dziecko. Warto też wybierać te żele, które poza działaniem kojącym zapobiegają próchnicy.
Kiedy żel nie wystarcza…
Oczywiście może się tak zdarzyć, że mimo częstego smarowania żelem, dziecko dalej cierpi. Dobrym sposobem jest masowanie bolącego dziąsła silikonową nakładką z wypustkami, zwykłą szczoteczką do zębów lub czystym palcem. Niektórzy producenci dołączają silikonowe aplikatory do nakładania żelu i masażu dziąseł (np. CHICCO, żel wielofunkcyjny na ząbkowanie, Anaftin Baby Żel na ząbkowanie).
Jeśli masz wątpliwości, spytaj lekarza, co jeszcze możesz podać dziecku, żeby zmniejszyć ból. Jest to szczególnie ważne w przypadku, kiedy chcesz skorzystać z leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych.
Ranking 2024 żelów do ząbkowania
Ranking obejmuje żele opisane w tym artykule. Uwzględniono działanie żelu na ząbkowanie, skład, czy zawiera aplikator, czy można podawać go bez ograniczeń i cenę.
Przedstawione w artykule żele nie zawierają szkodliwych środków znieczulających i alkoholu. Za to zawierają substancje, które łagodzą ból i obrzęk dziąseł. Dodatkowo żele CHICCO, Multi-Mam Baby Dent i Bebble mają w składzie substancje, które zapobiegają próchnicy
W tym rankingu najlepiej wypada Bebble Żel na ząbkowanie. Ma bardzo dobry skład złożony głównie z naturalnych substancji i można stosować go bez ograniczeń. Dodatkową zaletą jest to, że ma dobrą cenę w porównaniu z pozostałymi żelami.
Higiena ząbków
Pamiętaj, żeby od początku dbać o higienę jamy ustnej dziecka. Zdrowe zęby to podstawa! Jeśli razem z dzieckiem zadbasz o mleczaki, nie będzie mieć problemów z zębami stałymi. Stosuj odpowiednią dietę dla dziecka, ubogą w cukry, najlepiej bez słodyczy. Od początku ucz go regularnego mycia zębów. Wybór szczoteczek i past do zębów dla dzieci, nawet tych, które można zjeść, jest bardzo szeroki. Przy pierwszych ząbkach wystarczy wyszczotkowanie bez pasty, dopóki nie nauczy się jej wypluwać. Ważne są kontrole stomatologiczne. Możesz spytać swojego dentysty, kiedy zaleca pierwszą wizytę. Przecież każdy chce, żeby dziecko jak najwięcej się uśmiechało i żeby ten uśmiech był piękny!
Życzę jak najmniej przykrości związanych z ząbkowaniem zarówno dzieciom jak i ich rodzicom!
[kkratings]
Submit your review | |
Jako mama co prawda starszych dzieci (5l i 2l) mogę z czystym sumieniem rekomendować Viburgel do smarowania dziaseł. Trzymałam go w lodówce dla jeszcze lepszego efektu, a ten jest niemalże natychmiastowy. Żel pomaga i przynosi widoczną ulgę.
A gdzie polski Viburgel? Działa momentalnie, jest tani i skuteczny. Czemu tylko pisze się i mówi o firmach zagranicznych? :/
"takiej jak benzokaina i lidokaina (te substancje mogą doprowadzić nawet do śmierci dziecka)" - ale nie pisze Pani chyba o żelu na ząbkowanie, te mają max 0,3-0,5% i choćby dziecko zjadło dwie tubki nic złego się nie stanie.
Dla nas najlepszym wyborem była camilia i dentinox, żele bez znieczulenia tylko drażniły małą
my też stosujemy Gengigel. Mnie przekonuje, ze jest bez dodatku lidokainy o bez konserwantów. Bardzo fajnie nam się sprawdza. Tunka duża , faktycznie.
witam, jestem po przetestowaniu kilku opcji najlepiej się u nas sprawdził Gengigel żel na ząbkowanie - Na długo nam tubka wystarczyła.
Moim zdaniem ząbkowanie trzeba dzieciom “umilać”. Nie jestem jedną z tych eko mamek, które niczego dziecku nie podają, bo po co. Nie przesadzam też z lekami i co mogę, to staram się innym sposobem zaleczyć, ale wiem, że ząbkowanie może boleć i należy dziecku takie żeliki dawać. Bo wtedy nie cierpi.
Ogólnie miałam jakiś żel, którego tutaj nie ma, a polecono mi go w aptece i naprawdę dał radę. Nie było problemów z boleściami czy gorączkami, noce mieliśmy przespane. Tylko gryzaki takie jakieś kupowaliśmy i było w porządku. Ale widzę, że można jeszcze taniej takie żeliki kupić. To dobra wiadomość.
Bebbie żel to miała moja koleżanka, krocie z niego zapłaciła, a ja miałam żel z apteki (nie mogę sobie przypomnieć jaki) i też było dobrze. A to był BoboDent. I dziecko nie płakało, a zęby wychodziły jeden po drugim fajna sprawa. A dodam jeszcze, że z tym pierwszym żelem to problem z dostępnością jest, z drugim nie ma.
Ok, jestem po zastosowaniu Anaftinu Baby i muszę powiedzieć, że wszystko jest w porządku, nic się nie dzieje. Dziecko nie płacze, ząbkowanie jest ale mniej bolesne. To dobrze, bo nie chcieliśmy maluszka męczyć.
Jak ja sobie przypomnę, co było z moim synem 15 lat temu, kiedy ząbkował, to mnie aż ściska w gardle. Mały miał naprawdę problemy, a wtedy takich żeli to nie było i człowiek robił co mógł, żeby dziecku niczego nie brakowało. Ech, no ale teraz to te młode mamy mają dobrze 😉 .