W momencie ukończenia pierwszego roku życia dziecko zazwyczaj jest bardzo ruchliwe i zdążyło już uszczęśliwić rodziców wypowiedzeniem pierwszych słów. Przed nim jeszcze jednak wiele ważnych postępów do zrobienia.
Kamienie milowe, które pokonuje dziecko w drugim roku życia, to:
– Pierwsze samodzielne kroki – przeważnie dzieci stawiają pierwszy krok między 9. a 17. miesiącem życia. Średni wiek to 14 miesięcy. Od tego czasu musisz bacznie uważać na swojego malca, bo trudno będzie go zatrzymać.
– Bieganie i wspinanie – dzieci zaczynają biegać mniej więcej pół roku po opanowaniu techniki chodzenia. Szlifują także swoje umiejętności wspinaczkowe. Kanapy, sofy, fotele, łóżka to pierwsze trasy, na których nabierają wprawy przed górskimi wyprawami.
– Kopanie piłki – to bardzo ważna umiejętność, bo chociaż dorosłym kopnięcie piłki wydaje się banalnie proste, wymaga koordynacji i siły. Kiedy maluch odkryje, że piłka odbija się od ściany lub innych obiektów, a następnie do niego wraca, prawdopodobnie zacznie kopać inne zabawki, żeby sprawdzić, czy efekt będzie taki sam.
– Rysowanie i malowanie – drugi rok życia to czas, kiedy u dziecka rozwijają się zdolności manualne. Pewne chwycenie w dłoń kredki lub flamastra pozwoli mu tworzyć pierwsze obrazy, które dla ciebie na pewno będą miały wyjątkową wartość.
– Naśladowanie zachowań dorosłych – dzieciom pomaga w tym coraz lepiej rozwinięta wyobraźnia. Nie zdziw się, gdy „przyłapiesz” swojego malucha na prowadzeniu rozmowy telefonicznej z wyimaginowanym przyjacielem albo karmieniu butelką ulubionego pluszaka.
– Rozwój mowy – pod koniec drugiego roku życia dziecko powinno już próbować układać pierwsze krótkie zdania, składające się co najmniej z dwóch słów.
Rozwój społeczny dziecka w drugim roku życia
Dzięki lepszemu opanowaniu mowy maluszek coraz lepiej porozumiewa się z otoczeniem. Na tym etapie może też nawiązywać pierwsze znajomości z rówieśnikami. Młodsze dzieci raczej nie wykazują zainteresowania zabawą w grupie, jednak teraz to zacznie się zmieniać. Chociaż w tym wieku dziecko z reguły nie ma ochoty dzielić się zabawkami, etap nawiązywania kontaktów to wielki krok ku głębszym więziom i nauce empatii. Rozwój społeczny dziecka to także zmiany w jego stosunkach z rodzicami, które niestety zaczynają być skomplikowane. Z jednej strony malec potrzebuje poczucia mocnej więzi i bezpieczeństwa, a nieobecność rodziców znosi bardzo źle. Z drugiej chce coraz więcej robić po swojemu, wyrażać własne zdanie i podejmować decyzje. Rodzice, choć nie mogą mu we wszystkim ulegać, powinni jednak zaakceptować, że ich mały, słodki maluszek właśnie zaczyna kształtować swój charakter.
Piśmiennictwo:
Toddler Milestones Slideshow: Your Child’s Second Year of Development. https://www.webmd.com/parenting/ss/slideshow-toddler-milestones-second-year
Health Information. https://www.uwhealth.org/health/topic/special/growth-and-development-ages-12-to-24-months/te7089.html. Data dostępu: 11.12.2018.