Wybierając się w podróż samochodem, niezależnie od tego czy kończy się ona pod pobliskim marketem, tuż obok parku czy w mieście oddalonym o dziesiątki kilometrów od miejsca zamieszkania, zależy nam na tym, by przebiegła ona bez przeszkód i nieprzyjemnych niespodzianek. Szczególnie, gdy towarzyszy nam, zatroskanym i przejętym rodzicom, nowo narodzony maluszek – wówczas to jego bezpieczeństwo liczy się najbardziej.

Okazuje się jednak, że podstawowe akcesorium gwarantujące bezpieczeństwo dziecka podczas jazdy wcale nie tak łatwo wybrać. Czy zdarzyło Ci się kiedyś, oglądając foteliki dziecięce odnieść wrażenie, że sprzedawca nie wie o czym mówi? A może w kilku sklepach uzyskałeś odmienne informacje o tym, kiedy zmienić nosidełko na fotelik samochodowy i tak naprawdę wciąż nie masz pojęcia, czy nadszedł już ten moment?

Dokonanie właściwego wyboru fotelika dziecięcego, chroniącego zdrowie i życie podczas wypadku, daje pewność, że Twój maluszek jest bezpieczny w podróży, tej małej i tej dużej. To szczególnie ważne, gdy Ty, mimo silnego pragnienia towarzyszenia mu w samochodowej przygodzie, całą uwagę musisz skupić się prowadzeniu pojazdu.

Bezpieczna podróż – prawidłowo dopasowany do potrzeb fotelik ma wielkie znaczenie

Wielokrotnie zdarza się, że w pewien sposób my, rodzice, umniejszamy rolę siedziska samochodowego dla dziecka. Nie wynika to jednak z beztroskiego podejścia do kwestii bezpieczeństwa czy jakiejkolwiek formy ignorancji, a jedynie z faktu, że umyka nam istotna wspólnej podróży, gdy staramy się zdarzyć z przygotowaniem wyprawki dla maluszka. Zwłaszcza wtedy, gdy robimy to po raz pierwszy. Przewożenie dziecka samochodem często odchodzi na dalszy plan, choć bardzo szybko, właściwie tuż po narodzinach maluszka, okazuje się jedną z najistotniejszych kwestii.

W pierwszych tygodniach życia nie mamy wątpliwości – tak maleńkiemu człowiekowi potrzebne jest nosidełko, jednak nie byle jakie, a takie spełniające normy bezpieczeństwa podróżowania pojazdem. Ma ono przecież za zadanie chronić zdrowie i niejednokrotnie ratować życie, w sytuacji poważnego zagrożenia na drodze. Choć głęboko liczymy na to, że uda nam się uniknąć wypadku i nasze dziecko nigdy nie doświadczy realnego niebezpieczeństwa, związanego z poruszaniem się po drogach samochodem, to jednak jesteśmy na nie narażeni od chwili, gdy tylko wyjedziemy za bramę własnego garażu.

Jak wybrać najwłaściwszy model siedziska i kiedy zmienić nosidełko na fotelik?

Prawidłowo dostosowane do wieku, wzrostu i masy ciała dziecka siedzisko, właściwie zamontowane w pojeździe, naprawdę jest w stanie zapewnić mu należytą ochronę, dlatego warto poświęcić nieco więcej uwagi takim kwestiom, jak model nosidełka czy fotelika oraz jego dopasowanie do potrzeb maluszka, jak i specyfiki pojazdu.

Nadal wyszczególnia się 5 grup wagowych fotelików, choć liczne testy wykazały, że nie tylko masa ciała przewożonego dziecka ma znaczenie dla prawidłowego dopasowania siedziska. W sklepach bez trudu znajdziesz najróżniejsze nosidełka klasy 0 dla dzieci ważących mniej nić 10 kg, klasy 0+ dla dzieci o masie ciała mniejszej niż 13 kg oraz I, II i III dla dzieci ważących kolejno: od 9 do 18 kg, od 15 do 25 kg oraz od 22 do 36 kg.

Zazębiające się w dużym stopniu ramy powyższych norm sprawiły, że na rynku wykształciła się pewna tendencja produkcyjna, która stworzyła tzw. grupy łączone fotelików samochodowych. Tym sposobem na półkach sklepowych prezentowane są głównie siedziska typu łupinki (0-13 kg), foteliki z własnymi pasami lub specjalną osłoną tułowia, posiadającą własny system zapięcia (9-18 lub 9-25 kg) oraz wysokie foteliki, dostosowane do użytku pasów samochodowych (22-36 kg).

Nie oznacza to, że nie znajdziesz wśród nich propozycji typu „combo”, pozwalających na przewożenie dziecko od 11 miesięcy do 4-5 lat (9-36 kg), choć te nie cieszą się ani szczególną popularnością, ani też uznaniem specjalistów.

kiedy zmienić nosidełko na fotelik

Pierwszy fotelik samochodowy – funkcjonalna łupinka spełniająca normy bezpieczeństwa

Zastanawiając się, co sprawdzi się lepiej i porównując dwa tak różne od siebie produkty, nosidełko a fotelik samochodowy, należy zwrócić uwagę na ich funkcjonalność, sposób, w jaki chronią maluszka podczas jazdy oraz cechy, pozwalające dodatkowo jeszcze zwiększyć bezpieczeństwo w czasie niebezpiecznych sytuacji na drodze. Dowiedz się więcej o tym, na co należy zwracać uwagę podczas jazdy z dzieckiem.

Nowo narodzone maleństwo przewożone w dużym foteliku, nawet z odpowiednio dopasowaną wkładką nie będzie skutecznie chronione, ponieważ jego anatomia i możliwości motoryczne wymagają utrzymania określonej pozycji w czasie jazdy. Foteliki RWF montowane tyłem do kierunku jazdy, dostępne w wielu wariantach w sklepach internetowych to obecnie najlepsze rozwiązanie dla dziecka siedzącego, od 1 roku do 4 lat.

Tutaj poznasz opinię eksperta, która może ułatwić Ci wybór. Jednakże noworodek urodzony w terminie, jak i przedwcześnie, powinien być przewożony w ergonomicznej, spełniającej rygorystyczne normy bezpieczeństwa łupince – nosidełku samochodowym 0-13 kg, i to jak najdłużej jest to możliwe, czyli do chwili aż sam zacznie siadać. To najlepszy moment na zmianę nosidełka na fotelik samochodowy typu RWF, zapewniający znaczną widoczność dla ciekawskiego maluszka, a jednocześnie wciąż odpowiednio chroniący zarówno jego głowę, nogi, jak i prawidłową postawę całego ciała.

Na ostatni z proponowanych na rynku w roku 2024, wysoki fotelik montowany przodem do kierunku jazdy warto jeszcze zaczekać. Tutaj poznasz wyniki crash testu, porównującego foteliki RWF i FWF.

Jeśli jednak z różnych przyczyn Twój wybór padnie na fotelik samochodowy 2w1 dla dziecka 9-36 kg, weź pod uwagę modele z osłoną tułowia zamiast pasów. Mogą okazać się najlepszym rozwiązaniem dla niespokojnych, wiercących się maluszków, które wychylają się ze znudzenia poza chroniący je od boków obrys fotelika. Mogłoby wydawać się, że to jedynie detal, jednak podczas jazdy bezpieczeństwo dziecka zależy od takich właśnie drobiazgów – dowiedz się, co na ten temat mówią eksperci.

Od jakiego wieku fotelik samochodowy może zastąpić nosidełko?

Szukając rzetelnych informacji, które pozwoliłyby zadecydować o zmianie rodzaju siedziska natrafiłeś na wyraźne różnice w przyjętych zasadach oraz niespójność w przepisach? Brak ujednoliconych norm dla bezpiecznego przewożenia dzieci samochodem osobowym jest niestety mylący. Sprawdź tutaj, w jaki sposób zapewnić dziecku odpowiednią ochronę i nie narazić się na konsekwencje prawne, związane z błędami, popełnionymi podczas wyboru nosidełka oraz fotelika.

Pierwszym i niezmiennym od lat czynnikiem kwalifikującym do zmiany fotelika jest masa ciała dziecka. Gdy maluszek wyraźnie przekracza ramy wagowe dla danego typu nosidełka, bez wątpienia należy zmienić je na inne, lepiej dostosowane do jego potrzeb. Jednak pamiętaj, że masa ciała to nie jedyne kryterium. Wiele dzieci nie przybiera tak szybko na masie, jednak wzrostem przekracza normy fotelika. Wystająca ponad zarys oparcia (górną krawędź fotelika) głowa maluszka to również ważny czynnik alarmujący, że najwyższy czas na zmianę.

Nie wyprzedaj faktów – poczekaj, aż dziecko przekroczy limity danego modelu. Zrób to dla jego bezpieczeństwa

Spróbuj jednak nie przesadzać malca do większego fotelika zbyt wcześnie, a dopiero wówczas, gdy ewidentnie przekroczy limity dla danego modelu – to istotne w przypadku pierwszych nosidełek, które w szczególny sposób zabezpieczają nie tylko głowę dziecka, ale również gwarantują mu ochronę boczną. Zawsze też zwróć uwagę na minimalne wymagania nowego siedziska, uwzględniając zarówno masę ciała, jak i wzrost dziecka. Podczas pierwszych przymiarek fotelika sprawdź również ułożenie pasów barkowych i linię uszu względem zagłówka, pod kątem spełniania minimalnych norm. To nie wszystko – sprawdź tutaj, na co jeszcze powinieneś zwrócić uwagę podczas testu.

Nie warto niczego przyspieszać – do nowego fotelika Twoje dziecko i tak wkrótce dorośnie. Zadbaj, by było bezpieczne nie za chwilę, ale tu i teraz – podczas każdej wspólnej jazdy.

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Kiedy zmienić nosidełko na fotelik samochodowy
Average rating:  
 0 reviews
slot thailand slotgacormaxwin wwwl24.mitsubishielectric.co.jp game slot online