Uczą abstrakcyjnego myślenia, rozwijają zdolności manualne, kreatywność oraz wyobraźnię, a przy tym są doskonałym sposobem na spędzenie wolnego czasu. Mowa o klockach. Klocki to zabawka, jaką każdy z nas doskonale zna i pamięta z własnego dzieciństwa. Jednak wraz z rozwojem technologii, a także konkurencji i oczekiwań klienta, na rynku w 2024 roku zaczęły pojawiać się kolejne propozycje. Dziś klocki dostępne są we wszystkich możliwych kształtach, a te klasyczne, jakie pamiętamy z naszych młodzieńczych lat, wcale nie odeszły do lamusa.

Dlaczego warto inwestować w klocki? Bo to świetna zabawka, na każdym etapie życia dziecka. Nie tylko pozwalają na kreatywne spędzanie czasu, ale także z ich pomocą możemy uczyć dziecko kolorów, kształtów, a nawet liczenia. Zastanawiasz się nad zakupem klocków dla swojej pociechy? Nie wiesz na jakie się zdecydować? Postaramy sie Ci pomóc w podjęciu tej decyzji.

Obraz

Nazwa

Ocena 0-10

Cena

Sprawdź Cenę

      

LEGO Classic Kreatywne

9.9

Drogie


 

 

MINI WAFLE MARIOINEX

9.8

Średnia


 

 

LEGO CITY Traktor

9.6

Średnia


 

 

KLOCKI MAGNETYCZNE NEOCUBE

9.4

Tanie


 

KLOCKI KONSTRUKCYJNE SŁOMKI

9.3

Tanie


 

 

Ranking klocków dla dziecka 2024

W dzisiejszym artykule zebraliśmy najpopularniejsze, ale również mocno zróżnicowane propozycje klocków dla dzieci. Jeśli jesteście na etapie poszukiwań idealnych klocków, zapraszamy do zapoznania się z naszym rankingiem. Z pewnością pomoże w wyborze najlepszych klocków dla Waszej pociechy.

Magnetyczne kulki do budowania

ciekawe klocki dla dzieci

Pierwszą z propozycji są magnetyczne klocki w kształcie różnokolorowych kulek o średnicy 5 mm. Dzięki temu, że cała powierzchnia kulek jest namagnesowana, możemy z nich budować różnego rodzaju budowle, często o mocno niestandardowych kształtach. Silne magnesy pozwalają na utrzymanie kilku kulek bez potrzeby dodawania innych konstrukcji. Klocki zapakowane są w pudełko, w którym znajduje się aż 216 kulek, po 36 z każdego koloru. Co ważne mamy możliwość łączenia poszczególnych zestawów ze sobą, a dzięki wygodnemu opakowaniowi, kulki możemy zabrać ze sobą w podróż. Jest to zabawka pobudzająca wyobraźnię, a także doskonale ćwicząca wyobraźnię przestrzenną.

R

Zalety

 • silne magnesy;
 • rozwija wyobraźnię;
 • pozwala na budowanie różnorodnych form;
Q

Wady

 • do ułożenia większej formy konieczność zakupu kolejnych zestawów.

Klocki konstrukcyjne słomki

ranking klocków dla dzieci

Klocki w formie słomek, pozwalają na tworzenie sporych konstrukcji 3D. Zestaw klocków konstrukcyjnych składa się aż z 800 elementów, w skład których wchodzą słomki długie, słomki krótkie oraz łączniki. Za pomocą plastikowych krzyżaków, łączymy poszczególne słomi ze sobą, tworząc przy tym różnorakie kształtne figury. Co istotne, w zestawie znajdziemy także broszurkę, zawierającą przykładowewizualizacje projektów, co może stanowić inspirację dla najmłodszych. Z racji plastyczności oraz wysokiej elastyczności, ze słomek możemy ukłądać zarówno proste kształty, jak i kóła, czy różnego rodzaju elipsy, a słomki wykorzystywać wielokrotnie.

R

Zalety

 • duży zestaw;
 • posiada certyfikat CE;
 • rozwija motorykę małą;
Q

Wady

 • mało stabilne przy większych konstrukcjach.

LEGO Classic – zestaw średni

klocki dla dzieci kreatywne

Klocków LEGO chyba nie trzeba nikomu przedstawiać. Jest to klasyk wśród dziecięcych klocków, znany od lat i ceniony za swoją wysoką jakość wykonania. W zestawie znajdziemy az 484 elementów, a wśród nich klocki w 35 różnych kolorach i rozmiarach, a także 18 felg i opon, dzięki którym dziecko budować może różnego rodzaju pojazdy, a także duża płytka konstrukcyjna, okno oraz 3 zestawy oczy. Taki zestaw pozwala na budowanie różnego rodzaju budowli, a barak konkretnie sprecyzowanego zestawu sprawia, że to dziecko może stać się projektantem, kontruktorem oraz budowniczym. Wszystkie klocki zamknięte są w plastikowym pudełku z zamknięciem. Dodatkowo w zestawie znajdziemy inspiracje, jakie moemy stworzyć za pomocą tychże klocków.

R

Zalety

 • wysoka jakość wykonania;
 • dużo elementów;
 • możliwosć konstruowania wymyślonych budowli;
Q

Wady

 • wysoka cena.

Mini waffle – Marioinex

klocki dla dzieci konstrukcyjne

Dostępność klocków na rynku z roku na rok się powiększa. Odkryciem ostatnich lat są klocki Marioinex, któe nie tylko wyróżniają się kształtem, ale także materiałem. W odróżnieniu od znanych klocków, wykonane zostały z miękkiego materiału, nieco przypominającego gumę, a ich kształt, nawiązuje do znanych klocków z dzieciństwa w kształcie wafli. Mini waffle są jednak znacznie mniejszych rozmiarów, co otwiera przed dzieckiem możliwość tworzenia złożonycn konstrukcji, bez zastanawiania się o przestrzeń, jaką będzie ona zajmować. Klocki są kolorowe, ciche i bezpieczne dla dzieci już od 2 roku życia. Co ważne w zestawie znajdziemy aż 140 elementów, któe zostały wyprodukowane w Polsce.

R

Zalety

 • bezpieczny i przyjemny materiał;
 • niewielki rozmiar;
 • wyprodukowane w Polsce;
Q

Wady

 • konstrukcje muszą być oparte o figurę kwadratu.

Lego City – Traktor

Wspominane już w dzisiejszym rankingu klocki LEGO to nie tylko zestawy, które umożliwiają budowanie samodzielnie wymyślanych budowli czy pojazdów, ale także zestawy tematyczne. Umożliwiają one zbudowanie tylko jednego przedmiotu czy pojazdu, a cały proces skladania opisany jest w kilku lub kilkunastu krokach. W tym przypadku mamy do czynienia z wiernie odwzorowanym modelem traktora wraz z dwiema postaciami, zwierzątkiem, a także ze skrzynką warzyw i owoców. Co ważne kołą traktora obracają się, przez co wykorzystywany może być do zabawy z innymi pojazdami.

R

Zalety

 • realistyczne odwzorowanie;
 • w zestawie 2 postaci;
 • zawiera instrukcję krok po kroku;
Q

Wady

 • możliwość ułożenia tylko jednego, konkretnego przedmiotu.

Ciekawe klocki dla dziecka – czy kształt ma znaczenie?

Na rynku w roku 2024 dostępne są klocki, które różnią się między sobą nie tylko producentem, czy wielkością, ale także kształtem oraz sposobem układania ich. Wielu rodziców zastanawia się, na jakie klocki zdecydować się, aby nie tylko zaciekawiły dziecko, ale także miały realny wpływ na jego rozwój. Chociaż wydawać mogłoby się, że generalnie klocki między sobą za wiele się nie różnią, to w praktyce, każde z przedstawionych w dzisiejszym rankingu są całkowicie odmienne. Są jednak pewne cechy, które warto wziąć pod uwagę rozważając zakup klocków dla swojego dziecka.

Dopasowanie do wieku

Niezależnie czy kupujemy zabawkę, klocki, czy jeszcze inne akcesoria dziecięce, zawsze musimy zwrócić szczególną uwagę na dopasowanie produktu do wieku naszej pociechy. Umieszczone oznakowanie dotyczące minimalnego wieku nie służy jedynie bezpieczeństwu, chociaż w dużej mierze tak jest. Jeśli zestaw zawiera małe elementy, niezależnie od tego czy nasze dziecko ma tendencje do wkładania przedmiotów do buzi czy też nie, bezwzględnie należy ów czynności przestrzegać. Dodatkowo zalecany przez producenta wiek mówi, kiedy dziecko może w pełni wykorzystać potencjał zabawki. Jest to ważne ze względu na rozwój dziecka i istotny udział w tym zabawki.

Instrukcja obsługi

Chociaż wydawać mogłoby się, że klocki to na tyle intuicyjna zabawka, iż nikt nie potrzebuje instrukcji obsługi, aby móc z nich skorzystać. Jednak dziecko, szczególnie podczas pierwszych prób, nie ma jeszcze na tyle wykształconej wyobraźni i zdolności kreatywnego, abstrakcyjnego myślenia, że przykładowe budowle, jakie można stworzyć z ów klocków, stanowić będą bazę do dalszego rozwoju samodzielnej zabawy. Instrukcja obsługi przyda się także w przypadku klocków o mało spotykanym kształcie, których łączenie nie jest intuicyjne.

Możliwość samodzielnego tworzenia konstrukcji

Mimo iż instrukcja obsługi wraz z dołączonymi przykładowymi konstrukcjami jest rzeczą bardzo cenną i pożądaną, kupując klocki dla dziecka warto zwrócić uwagę na możliwość samodzielnego tworzenia konstrukcji. Dlaczego? Otóż o ile w pierwszych dniach, czy też tygodniach zabawy klockami, dziecko z chęcią korzystać będzie z dołączonej instrukcji, tak po kilkukrotnym ułożeniu tych samych konstrukcji, zechce zbudować coś od siebie. Gotowe zestawy, jakie możemy kupić umożliwiają zbudowanie tylko jednej konstrukcji w dokładnie jeden sposób. Brak tu miejsca na własną inwencję i kreatywność.

Wygodne opakowanie

Niezależnie jaką zabawkę kupujemy, musimy ją gdzieś schować. Warto więc przyjrzeć się, czy klocki, jakimi jesteśmy zainteresowani posiadają już wygodne opakowanie, do którego możemy je chować po skończonej zabawie. Pozwoli to nie tylko na uporządkowanie i znalezienie miejsca, ale także na segregacji zabawek tematycznie, co znacznie ułatwi zabawę kolejnym razem. Jeśli klocki posiadają opakowanie, dopasowane do wielkości klocków, z łatwością możemy zabrać je ze sobą w podróż, bez ryzyka nie tylko o uszkodzenie, ale przede wszystkim o rozsypanie się poszczególnych elementów po całym bagażu.

Zróżnicowanie

Klocki, zazwyczaj różnią się kolorami, co pozwala na wyodrębnianie niektórych elementów. Dobre klocki, które pozwalają na zbudowanie większej ilości konstrukcji, różnią się bowiem nie tylko kolorystycznie, ale przede wszystkim mnogością wyboru rozmiarów, a czasem nawet kształtów. Nie trudno się nie zgodzić, że znacznie łatwiej i więcej ułożyć możemy z zestawu, w skład którego wchodzą zarówno koła, jak i kwadraty czy prostokąty w różnych kolorach, niż z adekwatnych klocków, które dostępne są w jednym kolorze i rozmiarze. Zróżnicowanie klocków w zestawie pozwala na jeszcze lepsze rozwinięcie zdolności kreatywnych.

Sposób łączenia

W zależności od wieku dziecka, warto przyjrzeć się sposobowi łączenia poszczególnych elementów ze sobą. Im dziecko młodsze, tym powinniśmy wybierać klocki o łatwym, lekkim sposobie łączenia, gdyż zbyt skomplikowane operacje mogą sprawiać, że pociecha niechętnie sięgać będzie do zabawy klockami. Uniwersalne klocki, w kształcie prostokątnym pozwalają na zrozumienie sposobu łączenia nawet kilkulatkom. Co ważne, klocki powinny łączyć się lekko, jednak nie powinny one luźno leżeć na sobie, gdyż to mogłoby się wiązać z przypadkowym burzeniem się konstrukcji podczas wykonania mało prezycyjnego ruchu.

Jakie klocki dla dziecka w 2024 roku? Zwycięzca od lat jest niezmienny

Czasy się zmieniają, a klocki oferowane przez producentów posiadają coraz to nowe kształty. Są jednak takie pozycje, które mimo upływu lat, nadal zachwycają i cieszą się popularnością. Jednym z nich są znane klocki LEGO, które wyróżniają się nie tylko jakością, ale także mnogością konstrukcji, jakie z jednego zestawu możemy stworzyć. Zestaw klocków Lego umożliwia zbudować nie tylko konstrukcje budowlane, ale także pojazdy i postaci, gdyż wśród klocków znajdziemy zarówno koła, jak i oczy. Klocki w zestawie dostępne są w różnych rozmiarach i kolorach dzięki czemu możemy zbudować zarówno kolorowe konstrukcje, jak i tak wybrać klocki, aby oddawały realistycznie kolory.

Klocki Lego sprzedawane są w wygodnym opakowaniu, do którego możemy zbierać klocki po zabawie. Lego, od lat doskonali sposób wykonania swoich już kultowych klocków, a więc sprawy takie jak sposób łączenia czy łatwość, zostały możliwie maksymalnie dopracowane. Klocki pozwalają na pracę wyobraźni, jednak dla tych dzieci, które potrzebują jeszcze wsparcia i pomocy w wymyślaniu swoich własnych konstrukcji, do zestawu dołączona została instrukcja, wraz z przykładowymi realizacjami, jakie możemy stworzyć przy użyciu konkretnych klocków. Według producenta, prezentowany zestaw klocków Lego skierowany jest z myślą o dzieciach powyżej 3 roku życia i dla nich jest w pełni bezpieczne. Jeśli nasze dziecko jest młodsze, z powodzeniem możemy znaleźć odpowiedniki w większym rozmiarze z serii duplo.

Powiązane Artykuły

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Jakie klocki dla dzieci wybrać
Average rating:  
 0 reviews
slot thailand slotgacormaxwin wwwl24.mitsubishielectric.co.jp game slot online