Płacz, niepokój, podkurczanie nóżek… Co na kolki dla noworodka?

Kolka – to słowo spędza sen z powiek wielu rodzicom. Pod tym krótkim sformułowaniem kryją się czasami całe godziny płaczu maluszka i nerwów mamy i taty. Kolka to skrócona nazwa na dolegliwości trawienne niemowląt, objawiające się bólami brzucha i wzdęciami. Ich przyczyna może być różna.

Oprócz noszenia na rękach, ciepłych okładów i masażu, najczęściej w przypadku takich problemów stosuje się krople na kolki. W aptekach i sklepach internetowych nie brakuje produktów tego typu. Mają różny skład, różną cenę i działanie. Jakie krople na kolki dla noworodka wybrać?

Jeżeli szukasz odpowiedzi na to pytanie, to trafiłeś w dobre miejsce. Przygotowaliśmy ranking kropel na kolki dla dzieci. W pierwszej części szczegółowo zrecenzowaliśmy wszystkie produkty, skupiając się przede wszystkim na składzie. Następnie zbadaliśmy nieco głębiej temat brzuszkowych dolegliwości niemowląt. Na końcu wybraliśmy najlepsze krople na kolki dla maluchów.

Obraz

Nazwa

Ocena 0-10

Cena

Sprawdź Cenę

      

Baby Calm

9.9

Drogie

Kolzym

9.7

Tanie


 

DELICOL

9.6

Drogie


 

Bobotic Forte

9.5

Tanie

Krople na kolki Delicol

krople na kolki

Jedne z bardziej znanych i popularnych kropli na kolki. Ich przeznaczenie to problemy z trawieniem laktozy, które zdarzają się u noworodków, ale nie są jedynym powodem bólów brzuszka.

Najważniejsza w składzie laktaza pochodzi od specyficznego rodzaju grzyba. Sacharoza to nic innego jak cukier pochodzenia roślinnego. Maltodekstryna to pochodna skrobi, jest również węglowodanem. Często znajduje się w produktach dziecięcych. Chociaż jest bardzo kaloryczna, to nie szkodzi i łatwo się trawi. Chlorek sodu natomiast, mimo iż brzmi groźnie, stanowi główny składnik soli kuchennej. Jego śladowe ilości są nieszkodliwe.

Kropelki Delicol mają bardzo dobre opinie. Ich cena jest minimalnie wyższa od pozostałych preparatów. Jeśli natomiast dolegliwości dziecka nie są związane z nietolerancją laktozy, mogą mieć dużo gorszą skuteczność.

R
 • Przeznaczenie: na kolki spowodowane przez zmniejszoną tolerancję laktozy
 • Skład: woda, sacharoza, maltodekstryna, laktaza, chlorek sodu
 • Popularność: bardzo duża
 • Opinie: bardzo dobre
 • Cena: umiarkowana

Krople na kolki Kolzym

kropelki na kolki

Kolzym to kolejne krople na kolki, które opierają się na wspomaganiu trawienia laktozy. Obecne w składzie kropli Kolzym dwa rodzaje laktazy również produkowane są z grzybów. Syrop glukozowy to szeroko stosowana w przemyśle spożywczym substancja słodząca, składająca się głównie z glukozy i będąca pochodną skrobi. Syrop glukozowy szkodliwy jest tylko w dużych ilościach, podobnie jak zwykły cukier.

Kropelki Kolzym są umiarkowanie popularne. Większość opinii dotyczących ich skuteczności jest bardzo dobra. Cena produktu jest stosunkowo niska.

R
 • Przeznaczenie: na kolki spowodowane przez zmniejszoną tolerancję laktozy
 • Skład: woda, laktaza kwaśna, laktaza neutralna, syrop glukozowy
 • Popularność: umiarkowana
 • Opinie: bardzo dobre
 • Cena: niska

Krople na kolki Baby Calm

co na kolki dla noworodka

Ziołowe krople na kolki Baby Calm poprawiają trawienie, wspomagają funkcjonowanie układu pokarmowego i pomagają łagodzić wzdęcia i bóle brzucha. Niezależnie od przyczyny.

Glicerol to pochodna gliceryny, należy do grupy alkoholi. Jest częstym składnikiem kosmetyków i leków. Przy większych ilościach może mieć właściwości przeczyszczające. Dawkowanie kropel z glicerolem wedle zaleceń lekarza lub opisu na ulotce nie jest szkodliwe dla dziecka. Pozostałe elementy składu to olejki roślinne znane z dobroczynnego wpływu na układ trawienny.

Skład tego produktu jest bezpieczny dla dziecka. Krople Baby Calm cieszą się całkiem niezłą popularnością. Za to opinie na temat ich skuteczności są rewelacyjne. Cena preparatu jest bardzo atrakcyjna. Co ciekawe, można je z powodzeniem stosować nawet u dzieci w wieku szkolnym.

R
 • Przeznaczenie: wzdęcia i problemy trawienne
 • Skład: glicerol, koncentrat olejku z kopru włoskiego, koncentrat olejku anyżowego, koncentrat olejku miętowego
 • Popularność: umiarkowana
 • Opinie: świetne
 • Cena: niska

Krople na kolki Bobotic Forte

najlepsze krople na kolki

Te kropelki na kolki można stosować dopiero od 28 dnia życia dziecka. Swoje działanie opierają tylko na symetykonie. Symetykon to substancja stosowana w lekach na wzdęcia, teoretycznie całkowicie bezpieczna dla dziecka, ponieważ nie wchłania się w przewodzie pokarmowym. Symetykon zaczyna działaś dopiero w jelitach, skąd jest w całości usuwany.

Jeżeli chodzi o skład, poza symetykonem, jest tutaj sporo nieciekawych dodatków. Benzoesan sodu to konserwant znany pod oznaczeniem E211. Sacharyna sodowa to substancja słodząca pochodzenia chemicznego (E954). Guma ksantanowa (E415) ma właściwości żelujące, mimo groźnej nazwy nie wykazuje wyjątkowo szkodliwych właściwości.

Bobotic Forte nie jest popularny, ale ma w większości dobre opinie. Cena kropel jest bardzo niska. Warto zastanowić się, czy dobrym pomysłem jest podawać dziecku produkt o takim składzie, nawet jeśli działa.

R
 • Przeznaczenie: wzdęcia i utrudnione oddawanie gazów
 • Skład: symetykon, benzoesan sodu, kwas cytrynowy jednowodny, sacharyna sodowa, guma ksantanowa, aromat malinowy, woda oczyszczona
 • Popularność: niska
 • Opinie: dobre
 • Cena: bardzo niska

Czym są kolki i jak sobie z nimi radzić?

Kolka to jedna z najczęstszych dolegliwości u noworodków i niemowląt. Pojawia się u około 40% dzieci. Według lekarzy nie jest to nic niebezpiecznego. W większości przypadków mija samoistnie, najczęściej po 5 miesiącu życia. Zanim jednak to się wydarzy, rodziców i maluszka czeka wiele godzin stresu, bólu i nieprzespane noce.

Kolka to dokładnie czynnościowe zaburzenie przewodu pokarmowego. To znaczy, że nie jest objawem choroby, lecz sama jest swego rodzaju dolegliwością. Mówimy oczywiście o sytuacji, gdy ogólny rozwój niemowlęcia przebiega prawidłowo. Kolki pojawiają się znikąd i najczęściej równie niespodziewanie ustępują. Objawiają się drażliwością, napadami płaczu i podkurczaniem nóżek. Po za tym łatwo rozpoznać kolki po tym, że marudzącego niemowlaka bardzo ciężko jest uspokoić.

Dokładne przyczyny wyżej opisanych dolegliwości nie są znane. Łączy się je przede wszystkim z niedojrzałością układu pokarmowego oraz rzadziej z problemami z trawieniem niektórych białek mleka, m.in. laktozy. Czasami problemy wynikają z nieprawidłowego składu mikroflory jelitowej. Przy stwierdzeniu takiego stanu przydaje się probiotyk na kolki, który w składzie ma lactobacillus reuteri. Lekarze zauważyli, że właśnie ten szczep probiotyczny ma wysoką skuteczność w walce z dolegliwościami.

krople na kolki dla noworodka ranking

Kolki a dieta mamy karmiącej

Do niedawna powszechnie wierzono, że kolki niemowlęce mają związek z tym, co je mama karmiąca piersią. Stąd nadal żywe przekonanie, że karmiąc piersią nie można jeść produktów powodujących wzdęcia, ciężkostrawnych, z dużą zawartością cukru i niektórych owoców. Być może nasze babcie w to nie uwierzą, ale ten pogląd należy schować między bajki.

Mleko matki nie jest produkowane z treści żołądka, lecz z krwi. A do krwi nie przenikają substancje odpowiedzialne za wzdęcia. Dieta matki karmiącej w zasadzie nie istnieje. Mama może jeść wszystko to, na co ma ochotę. Oczywiście, tak samo jak w ciąży, ważna jest tutaj zbilansowana dieta. Dla zdrowia zarówno matki i dziecka warto zrezygnować ze szkodliwych produktów spożywczych.

Podobnie jest z zależnością między jedzeniem, a ilością matczynego pokarmu. Żadne bawarskie herbatki nie pomogą, kiedy w piersiach brakuje mleka. Mitem jest też to, że karmiąca mama musi jeść dużo nabiału lub popijać rosołek. Zależność jest tylko taka, że przy bardzo ubogiej diecie, odchudzaniu lub wyjątkowo źle skonstruowanym jadłospisie, mleka może być mniej. W rzeczywistości na ilość mleka w piersiach wpływ ma tylko dziecko. Przy prawidłowym karmieniu i odpowiedniej częstotliwości przystawiania do piersi, organizm matki w pełni dostosowuje produkcję pokarmu do potrzeb maluszka.

Co robić?

W zmaganiu się z kolkami bardzo ważne jest zrozumienie problemu. Bolący brzuszek niemowlęcia nie musi oznaczać choroby. Nie świadczy też o nieprawidłowej opiece. Bardzo silna reakcja dziecka nie oznacza też, że dzieje mu się ogromna krzywda. Maluszki po prostu nie potrafią w inny sposób zakomunikować swojego dyskomfortu. Po za tym, to co dla dorosłych może być delikatną dolegliwością, jest całkowicie nową sytuacją dla maluszka, który dopiero przystosowuje się do życia po za łonem matki.

Wizyta u lekarza i dobre krople

Nie mniej jednak, w przypadku wszystkich niepokojących objawów u niemowląt, najlepiej skonsultować się z lekarzem. Pediatra wykluczy możliwość wystąpienia chorób czy zaburzeń rozwoju. Jeżeli cokolwiek jest nie tak, zastosuje odpowiednie leczenie. Pomocne w walce z bólami brzucha mogą być także ciepłe okłady, np. z woreczka z pestkami wiśni podgrzanego w mikrofalówce. Maluszki bardzo szybko uspokajają się w ramionach rodziców, w przypadku kolki może być podobnie. Zazwyczaj pomaga też układanie dziecka na brzuszku. Ta pozycja przyspiesza wydalanie gazów.

Pomocne w walce z kolkami są także omawiane w tym artykule krople. Dostępne na rynku preparaty dzielą się na te, które wspomagają trawienie białek mleka, redukują gazy oraz wspierają funkcjonowanie całego układu pokarmowego. W przypadku malutkich dzieci najważniejszym kryterium wyboru kropli musi być ich skład. Nie ma tutaj miejsca na konserwanty, sztuczne barwniki czy inne chemiczne dodatki. Sprawdzają się zazwyczaj olejki ziołowe, m.in. z kopru włoskiego, anyżu czy mięty. Stosowanie tych ziół pomaga także większym dzieciom oraz dorosłym.

Krople na kolki – ranking 2024

W celu jak najlepszego porównania wszystkich opisanych w pierwszej części preparatów, zestawiliśmy je w poniższej tabeli. Najważniejszy w naszej ocenie jest skład produktu. Druga istotna cecha to przeznaczenie – na co dokładnie pomagają dane kropelki. W ostatnich rubrykach tabeli znajdują się informacje o opiniach i cenie.

Delicol

Kolzym

Baby Calm

Bobotic  Forte

Skład

2

3

4

1

Przeznaczenie

3

3

5

2

Opinie

4

4

5

3

Cena

3

4

4

5

Suma

12

14

18

11

Najlepsze krople na kolki

Po wnikliwej analizie składu, działania, opinii i ceny produktów, udało nam się wyłonić zwycięzcę rankingu. Najlepsze krople na kolki to zdecydowanie preparat Baby Calm. Ich największa zaleta to skład – opierają się na substancjach ziołowych, nie mają żadnych sztucznych ani szkodliwych dodatków.

Ich przeznaczenie jest też najbardziej uniwersalne. Będą pomagać w walce z kolką, bez względu na to, czy jej przyczyną jest utrudnione trawienie laktozy czy cokolwiek innego. Ich działanie opiera się na wspomaganiu układu trawiennego, łagodzenie bólu i wzdęć oraz wspomaganie prawidłowego oddawania gazów. Cena produktu jest atrakcyjna, a opinie jednoznacznie potwierdzają, że krople na kolki Baby Calm są bardzo skuteczne.

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Jakie krople na kolki wybrać
Average rating:  
 0 reviews
slot thailand slotgacormaxwin wwwl24.mitsubishielectric.co.jp game slot online