Czy istnieje książka stworzona dla dwunastolatków?

Skoro Twoje ukochane dziecko skończyło już 12 lat, z pewnością w wasze wspólne życie wkroczyło dojrzewanie. Na sam dźwięk tego słowa wielu z nas drży ze strachu przed burzą hormonów i buntowniczym zachowaniem.

Trudno o lepszy moment na dobrą lekturę. Porządna książka pomoże nastolatkowi oderwać się od przytłaczającej rzeczywistości, zanurzyć w świat fantazji, w którym wszystko jest możliwe. A przy okazji nauczyć się czegoś o świecie i zasadach, które nim rządzą. Polecane książki dla młodzieży często przekazują im bardzo ważne, ponadczasowe wartości.

Obraz

Nazwa

Ocena 0-10

Cena

Sprawdź Cenę

      

Percy Jackson...

9.9

Średnia


 

Zniszcz ten dziennik

9.9

Tania


 

Opowieści z Narni

9.8

Średnia


 

Przygody Tomka

9.7

Tania


 

Dzieci z Bullerbyn

9.6

Tania


 

Zebraliśmy ciekawe książki dla młodzieży w wieku 12 lat. Przed Tobą ranking 2024, z którego dowiesz się jakie fajne książki dla 12 latka warto kupić. Zrecenzuję pięć pozycji i porównam je ze sobą. Podane oceny określają jak dobrze książka dopasowana jest do wieku. Po drodze podrzucę kilka faktów o trudnościach z jakimi zmagają się 12-letni ludzie. Na koniec wybiorę najlepsza książkę w naszym rankingu.

„Percy Jackson i bogowie olimpijscy” pakiet pięciu tomów, wydanie 2016 r

Wydawnictwo Galeria Książki, 1890 stron, oprawa miękka. Zestaw pięciu tomów historii Percy’ego Jackson’a wydany w 2016 roku, w interesującej szacie graficznej, zapakowany w estetyczne pudełko, w bardzo korzystnej cenie.

Tytuły: „Złodziej Pioruna”, „Morze potworów”, „Klątwa tytana”, „Bitwa w Labiryncie”, „Ostatni olimpijczyk”. Kolejna popularna pozycja w tzw. literaturze dla dzieci i młodzieży, która trafiła na duży ekran. Filmy zdają się być (przynajmniej w Polsce) nieco mniej popularne niż inne tego typu adaptacje. Tytułowy bohater pewnego dnia dowiaduje się, że jego ojcem jest grecki bóg Posejdon. A to historia!
Historia także dosłownie – motywy z greckiej mitologii występują tutaj bardzo gęsto. Dwunastolatki są w trakcie poznawania mitów, a jeśli nie, to wkrótce przyjdzie im się z nimi zmierzyć. Zwykła antologia, którą zazwyczaj czyta się w szkole, nie porywa. Tutaj natomiast mamy szalone tempo akcji na każdej stronie.

Książki z tej serii zbierają bardzo wysokie oceny. Bohaterowie są barwni, przygody szalone, a zwroty akcji zaskakujące – to miks gwarantujący rozrywkę na najwyższym poziomie. Autor wielokrotnie odwołuje się też do pojęć takich jak przyjaźń, miłość, odwaga i lojalność.

Nie wszystkie książki dla dzieci i młodzieży są tak dobrze napisane, że doceniają je także dorośli. A z tą sagą tak właśnie jest. Film można sobie podarować, za to warto zaproponować nastolatkowi lekturę Percy’ego. Jestem pewna, że się spodoba.

Ocena: 9/10

Ten filmik z jednej z nakręconych części, pomoże zrozumieć jakie są te książki.

„Dzieci z Bullerbyn” Astrid Lindgren, wydanie kolekcjonerskie

Wydawnictwo Nasza Księgarnia Sp. Z o.o.,376  stron, oprawa twarda. Prawdziwa gratka dla dorosłych, którzy pokochali tę książkę za dzieciaka. Świetny prezent dla dziecka, które chcemy zapoznać z Bullerbyn.

Piękne wydanie kolekcjonerskie wykorzystujące opracowanie graficzne i ilustracje z roku 1975, autorstwa Hanny Czajkowskiej. Wielu dorosłych doskonale je pamięta, mi też na widok tej książki łezka stanęła w oku.

„Dzieci z Bullerbyn” to klasyka literatury dziecięcej. Większość z nas zgodzi się, że każde dziecko powinno przeczytać tę książkę. Sześcioro dzieci w wieku około 7-9 lat mieszka w maleńkiej wiosce, w której nie da się nudzić. Sielanka, przyroda, zabawa, fantazja i prawdziwa przyjaźń.

Chociaż całym sercem polecam tę książkę i cieszę się, że nadal widnieje na liście lektur, to obawiam się, że nie nadaje się już dla 12-sto latka. Bohaterowie są od niego dużo młodsi. W większości szkół książkę przerabia się w 1 lub 2 klasie.

Ocena: 6/10

Zestaw dziesięciu tomów przygód Tomka Wilmowskiego, Alfred Szklarski

Wydawnictwo Muza, książki mają około 200-300 stron, oprawa miękka. Pełny komplet tomów o przygodach sławnego Tomka, który podróżuje po całym świecie. Klasyk nad klasykami!

Tytuły: „Tomek w krainie kangurów”, „Tomek na Czarnym Lądzie”, „Tomek na wojennej ścieżce”, „Tomek na tropach Yeti”, „Tajemnicza wyprawa Tomka”, „Tomek wśród łowców głów”, „Tomek u źródeł Amazonki”, „Tomek w Gran Chaco”, „Tomek w grobowcach faraonów”, „Tomek w tarapatach”.
Odważny nastolatek podróżuje i przeżywa wiele przygód. Czasami miewa poważne kłopoty, poznaje ciekawych i groźnych ludzi. Oprócz fascynującej fikcji, autor podrzuca czytelnikowi prawdziwe historie, związane z najsłynniejszymi wyprawami i odkryciami na świecie.

Wszystkie tomy przygód Tomka czytałam jako dziecko i muszę przyznać, że jest to lektura lekka, łatwa i przyjemna. Przypadnie do gustu każdemu dwunastolatkowi, którego pasjonuje tematyka podróżnicza. Musimy jednak pamiętać, że książka ma już swoje lata i dla młodzieży może się wydać nieco archaiczna.

Wszystkie dziesięć książek zyskało miano kultowej literatury dla chłopców. Ale moim zdaniem płeć czytelnika nie ma tutaj żadnego znaczenia. Osobiście styl pisarza uznaję za dobry, ale książki nie są porywające.

Ocena: 7/10

Zestaw sześciu tomów z serii „Zniszcz ten dziennik” Keri Smith

Wydawnictwo K.E. Liber, 224 strony, oprawa miękka. Coś do czytania, pisania, malowania, zgniatania, brudzenia, eksperymentowania… Czy to jeszcze książka czy już całkiem co innego?

Tytuły: „Zniszcz ten dziennik”, „ To nie książka”, „Bałagan – przewodnik po wypadkach i błędach”, „Twój łowca skarbów”, „Zniszcz ten dziennik – czerwony, edycja rozszerzona”,  „Zniszcz ten dziennik Nowy”.

„Zniszcz ten dziennik” to światowy bestseller wśród książek dla młodzieży, a do tego prawdziwy fenomen na rynku czytelniczym. Autorka nie do końca jest pisarką, lecz raczej artystką. Jej książki składają się z szablonów, w których zachęca czytelnika do działania i pozostawienia po sobie śladu. Dosłownie.

Cała idea polega na tym, żeby dzienniki kreatywnie przekształcić, przez niszczenie, brudzenie ale też rysowanie czy malowanie. Strony zawierają polecenia, które mogą brzmieć dziwacznie i abstrakcyjnie, np. „zabierz dziennik pod prysznic” (nie wszystkie z nich trzeba rozumieć dosłownie).

Autorce chodzi przede wszystkim o to, aby w nastoletnim czytelniku uruchomić pokłady kreatywności. Chce go nakłonić do wyrażenia w formie artystycznej swojego stanu ducha, emocji i przemyśleń. Każda książka staje się dziełem czytelnika, każda jest niepowtarzalna.

Dla przybliżenia przesłania tych książek wstawiam cytat z jednej z nich: „Kreatywna destrukcja osiągnęła większe rozmiary niż sądzisz! Zyskasz coś więcej niż zwykłe niszczenie stron tej książki, jeśli dasz się ponieść wyobraźni. Ten dziennik jest wytchnieniem, ucieczką, bezpiecznym rajem, siłą natury, wyzwaniem, manifestem, wyzwoleniem, ujściem, relacją społeczną, przyjacielem, eksperymentem, doznaniem fizycznym, odwagą, tajemnicą, narzędziem, terapią, eksplozją…”

Jak dla mnie idea jest świetna! Jestem fanką edukacji przez sztukę, terapii sztuką i całej sztuki w ogóle, zwłaszcza jeśli angażuje młodzież. Mam tylko wątpliwość czy 12 lat to już moment na ten zestaw. Może warto poczekać jeszcze rok, dwa?

Ocena: 9/10

A tutaj możecie sprawdzić, co czytelnik wyprawia z książkami z serii „Zniszcz ten dziennik”.

„Opowieści z Narni. Lew, czarownica i stara szafa” Clive Staples Lewis

Wydawnictwo Media Rodzina, 184 strony, oprawa miękka. Odświeżone wydanie książki, której okładka wykorzystuje kadry z filmu Walta Disneya, który nakręcono na podstawie opowieści.

Rodzicu dwunastolatka, znasz Narnię? Pewnie zgodzisz się ze mną, że to jedna z najpiękniejszych książek dla dzieci w historii literatury światowej. Podobnie jak film na jej podstawie jest prawdziwą perełką. Nie wiele jest lektur tak dobrych i mądrych, których bohaterowie potrafią chwytać za serce, a jednocześnie są bardzo odważni.

Musimy jednak pamiętać, że „Opowieści z Narni” to jednak fantasy, które ma to do siebie, że nie każdemu się podoba. Mamy tutaj też wiele symboli i elementów religijnych. Niedojrzała młodzież może sobie nie poradzić z odbiorem treści. Warto kupić na początek jeden tom i sprawdzić czy nasze dziecko będzie zainteresowane.

Wiele dorosłych przyznaje, że książki o Narni zdefiniowały ich dzieciństwo. Warto zaproponować je młodemu człowiekowi zanim obejrzy film. Czy 12 lat to idealny moment? Czy może już trochę za późno? To zdecydowanie indywidualna kwestia.

Ocena: 8/10

Dojrzewanie pełną parą – rozwój 12 latka

O dwunastolatku możemy już z pewnością mówić per młodzież. Zdecydowana większość osób w tym wieku jest w samym środku huraganu, jakim jest dojrzewanie. To bardzo trudny czas dla całej rodziny. Sporo tu buntu, nerwów, demonstracji.

Uczniowie w jednej klasie mogą się od siebie znacząco różnić. Jedne dziewczyny noszą już staniki, a drugie wyglądają całkiem jak dzieci. Podobnie jest u chłopców. To nie sprzyja budowaniu pewności siebie, zwłaszcza jeśli jesteśmy w tej mniej rozwiniętej fizycznie grupie.

Dwunastolatki nie czują się już dziećmi. Nie wolno ich więc tak traktować, bo grozi to karczemną awanturą, lub co najmniej trzaśnięciem drzwiami i nieobecnością przez długie godziny. W tym wieku młodzież bardzo chce stać się już samodzielna. Warto pozwolić im nauczyć się odpowiedzialności za własne czyny i zachowania.

Ostatnia i może nawet najważniejsza sprawa to pierwsze miłostki. Chłopcy i dziewczyny zaczynają już siebie zauważać i chcą się sobie podobać. Musimy pamiętać, że zawód miłosny, boli tak samo w każdym wieku. Nie wolno wyśmiewać ani bagatelizować takiej sytuacji w życiu nastolatka.

Porównanie książek z rankingu 2024

Treść

Największa zaleta

Ocena

Percy Jackson

Przygody chłopca, którego ojcem jest Posejdon, 5 tomów zaskakujących przygód

Bardzo dynamiczna akcja, dobrze napisane, czyta się w mgnieniu oka

9/10

Dzieci z Bullerbyn

Grupa dzieci przeżywa mnóstwo przygód na szwedzkiej wsi

Piękna, klasyczna literatura dziecięca

6/10

Przygody Tomka

Odważny nastolatek podróżuje po świecie i przeżywa przygody, 10 tomów

Opowieści o całym świecie, wtręty historyczne

7/10

Zniszcz ten dziennik

6 tomów książki, która ma wyzwolić kreatywność, dać się wyrazić przez działanie

Działanie na wyobraźnię, zachęta do wyrażenia się przez sztukę

9/10

Opowieści z Narni

Rodzeństwo trafia do magicznej krainy przez szafę

Przepiękna historia pełna wzruszeń i szlachetnych zachowań

8/10

 

Jaka książka dla 12 latka będzie najlepsza?

Ranking książek dla dwunastolatków wygrywa zestaw pięciu tomów „Percy Jackson i bogowie olimpijscy” Rick’a Riorda’na, ponieważ:

  • jest najlepiej dopasowana do wieku,
  • została napisana świetnym stylem,
  • opowiada ciekawą historię z wykorzystaniem motywów z mitologii,
  • jest pełna zwrotów akcji,
  • cała opowieść jest bardzo dynamiczna i wciągająca, trudno się od niej oderwać.
PAKIET PERCY JACKSON I BOGOWIE OLIMPIJSCY

najlepsze książki dla dzieci i młodzieży

Powiązane Artykuły

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Jaką książkę dla 12 latka wybrać w 2020
Average rating:  
 4 reviews
 by Robinsonowie

Moje dziecko wybrało Przygody Tomka. Polecamy z czystym sumieniem. Ciekawa, lekka książeczka, rozwijająca wybraźnię.

 by OLena

Opowieści z Narni czytałam sama. Pamiętam, jak bardzo wciągnęła mnie ta książka. Teraz kupie ją córce.

 by Tulipanek

Dzieci z Bullerbyn to hit ze starych czasów, ale jakże aktualny. Jest dokładnie tak jak piszecie - łezka kręci się w oku na widok tej książki. Jednak dla 12-latka to torchę infantlna książka. Poleciłabym dla młodszych dzieciaków.

 by Wanda Malarska

Świetnie, że wspomnieliście o "Zniszcz ten dziennik". To idealan pozycja dla nastolatek, mogą pobudzić pokłady kreatywności, wyrzucić z siebie to co złe, ale też zanotować wspaniałe momenty.

slot thailand slotgacormaxwin wwwl24.mitsubishielectric.co.jp game slot online