Jaka jest idealna książka dla trzynastolatka?

Świat się zmienia – duża część życia przenosi się do sieci, technologia rozwija się w galopującym tempie. Podobnie jak nasz kochany trzynastolatek… Mimo takim globalnym zmianom książka nadal trzyma się mocno, a czytanie jest ważną częścią kultury.

Kultury niestety może zabraknąć Twojemu dojrzewającemu dziecku, zwłaszcza, gdy wparujesz do jego pokoju bez pukania. Jakie ciekawe książki dla młodzieży warto mu zaproponować właśnie teraz?

Przygotowaliśmy ranking książek dla 13-latków 2024. Każda z nich jest bardzo popularna i wysoko oceniana, przez amatorów i znawców literatury. To po prostu fajne książki dla młodzieży.

Obraz

Nazwa

Ocena 0-10

Cena

Sprawdź Cenę

      

Hobbit

10.0

Średnia


 

Percy Jackson...

9.8

Średnia


 

Magiczne drzewo

9.7

Tania


 

Przygody Tomka

9.6

Tania


 

Niezwykłe podróże

9.5

Droga

W pierwszej części opiszę każdą z nich, w drugiej opowiem co nieco o trudnym życiu w wieku 13 lat, a na końcu wyłonię zwycięzcę rankingu. Oceniając książki uwzględniam przede wszystkim to, na ile odpowiadają na potrzeby młodzieży w tym wieku.

„Percy Jackson i bogowie olimpijscy” zestaw pięciu tomów

Wydawnictwo Galeria Książki, 1890 stron, oprawa miękka. Oto zbiór  pięciu tomów sagi o Percy’m Jackson’ie,  wydanie z  2016 roku, w imponującej szacie graficznej. Książki są zapakowane w estetyczne pudełko i mają bardzo korzystną cenę.

Na zestaw składają się tytuły: „Złodziej Pioruna”, „Morze potworów”, „Klątwa tytana”, „Bitwa w Labiryncie”, „Ostatni olimpijczyk”.
To jedna z wielu pozycji literatury dla dzieci i młodzieży, która posłużyła za inspirację do filmu. W Polsce nie jest on tak popularny, jak w innych  krajach. O czym jest książka? Tytułowy bohater  dowiaduje się, że jego ojcem jest Posejdon – grecki bóg morza. A to staje się początkiem niesamowitych wydarzeń w jego życiu.

Książka jest przebogata w elementy zaczerpnięte z mitologii. Trzynastolatki są albo w trakcie, albo tuż przed etapem przerabiania mitów. Zwykła antologia, która jest na liście lektur, nie jest zbyt porywająca. Tutaj jest całkiem odwrotnie, akcja ma szalone tempo w każdym rozdziale.

Cała seria cieszy się wysokimi ocenami. Bohaterowie książek są barwni, mają szalone przygody , a zwroty akcji zaskakują czytelnika. Taki zestaw gwarantuje świetną rozrywkę. Ale to nie wszystko. Autor wielokrotnie porusza temat pojęć tak ważnych jak i trudnych, m.in. przyjaźni, miłości, lojalności i odwagi.

Percy’ego lubią czytać także dorośli, a to najlepiej świadczy o tym, jak dobrze napisana jest tak książka. Powinna podobać się większości trzynastolatków. Chociaż nie każdy znajdzie upodobanie w tej tematyce.

Jeśli chcesz, obejrzyj trailer filmu, na podstawie książek.

Pełny zestaw przygód Tomka Wilmowskiego, Alfred Szklarski

Wydawnictwo Muza, książki mają około 200-300 stron, oprawa miękka. Komplet dziesięciu tomów o przygodach nieustraszonego Tomka, który podróżuje po całej kuli ziemskiej.

Tytuły: „Tomek w krainie kangurów”, „Tomek na Czarnym Lądzie”, „Tomek na wojennej ścieżce”, „Tomek na tropach Yeti”, „Tajemnicza wyprawa Tomka”, „Tomek wśród łowców głów”, „Tomek u źródeł Amazonki”, „Tomek w Gran Chaco”, „Tomek w grobowcach faraonów”, „Tomek w tarapatach”.
Tomek Wilmowski przeżywa wiele niesamowitych przygód. Czasami ląduje w poważnych tarapatach, poznaje groźnych ludzi i jeszcze groźniejsze zwierzęta. Autor książek wplata w swoją prozę elementy historyczne, zaczerpnięte z najsłynniejszych wypraw podróżniczych.

Miałam przyjemność przeczytać wszystkie tomy przygód Tomka. Jest to przyjemna i łatwa lektura, która spodoba się każdemu trzynastolatkowi, który interesuje się podróżami. Ale ponieważ książki mają już swoje lata, mogą nie trafić do niektórych nastolatków.

„Magiczne drzewo” Andrzej Maleszka, komplet 11 tomów

Wydawnictwo Znak, każda książka ma między 200 a 400 stron, oprawa twarda. Saga o Magicznym Drzewie, to słynna opowieść, która stałą się inspiracją do nakręcenia filmów, nagrodzonych statuetką Emmy.

Tytuły tomów: „Czerwone krzesło”, „Tajemnica mostu”, „Olbrzym”, „Pojedynek”, „Gra”, „Cień smoka”, „Świat ogromnych”, „Inwazja”, „Berło”, „Czas robotów”.

„Magiczne drzewo” możemy nazwać polską konkurencją dla Harrego Pottera. Tutaj także obracamy się w świecie magii, czarnoksiężników, zaklęć, stworów i cudownych przedmiotów. Ze wszystkim tomów, to „Czerwone krzesło” cieszy się najlepszymi recenzjami.

Wszystko zaczęło się od magicznego dębu, który został powalony przez burzę. Z jego drewna wykonano setki przedmiotów, które znalazły swój dom w różnych krańcach świata. Każdy z nich zachował odrobinę magicznej siły i z czasem zaczyna działaś w różny sposób. Bohaterami książek jest trójka nastoletnich przyjaciół.

Niestety nie podobają mi się okładki książek. Wyglądają jak kiepski fotomontaż. Na plus oceniam za to ilość ilustracji w środku książki. Zwłaszcza, że podróżujemy po różnych krajach. Niestety w odniesieniu do trzynastolatków, obrazki nie są już tak istotne, jak dla młodszych dzieci. To sugeruje do kogo kierowana jest lektura.

Cała historia jest świetna, akcja dynamiczna, a bohaterowie barwni i pełni żywych emocji. Mimo ogólnych bardzo dobrych ocen, można spotkać się z opiniami, o niestosownym słownictwie. Po za tym wygląd książek i wiek bohaterów sugerują, że jest przeznaczona dla nieco młodszej młodzieży.
Adaptację pierwszej części można w całości obejrzeć na YouTube.

„Hobbit, czyli tam i z powrotem” J.R.R. Tolkien

Wydawnictwo Iskry, 320 stron, oprawa miękka. Już za moich czasów szkolnych była to jedna z pozycji na liście lektur obowiązkowych, właśnie w wieku około 13 lat. Światowy bestseller.

Tolkien to żywa legenda literatury, a dzięki adaptacjom jego książek, także filmu. Był profesorem filologii angielskiej i literatury średniowiecznej, ale jego wykształcenie i przedmioty, które wykładał, znacznie wykraczają poza ramy tych dziedzin. „Hobbit” dzieje się przed „Władcą pierścieni” – trylogią, którą oglądał w kinie lub telewizji chyba każdy z nas.

Sam fakt, że książka jest szkolną lekturą, część z rodziców przekona o tym, że warto ją przeczytać. Jeśli to nie wystarczy, to trzeba wziąć pod uwagę fakt, że Tolkien stworzył odrębny i skończony świat, małe uniwersum, pełne przemyślanych do końca szczegółów. W literaturze, która trafia do młodzieży, nie zdarza się to często.

Trylogia „Władcy pierścieni” i „Hobbit” to nie tylko najlepsze książki młodzieżowe. To jedne z najlepszych książek w ogóle, tworzące swego rodzaju fenomen w świecie literatury. Nieco ubolewam nad tym, że filmy tak mocno weszły do popkultury. Żaden trzynastoletni czytelnik nie ma szansy na wyobrażenie sobie od nowa całego świata Hobbita. Wszyscy będą widzieli go przez pryzmat filmów. Mimo to, „Hobbit” to perełka idealna dla trzynastolatka.

Gdyby ktoś miał ochotę przypomnieć sobie „Hobbita” podczas jazdy samochodem, w poniższym linku znajdzie audiobook.

„Niezwykłe podróże” zestaw 15 książek Juliusza Verne’a, z serii wydawniczej „Biblioteka Andrzeja”

Wydawnictwo Jamakasz, książki mają od 200 do 400 stron, oprawa miękka. Zestaw książek prawie w całości opracowanych na podstawie oryginalnych francuskich wydań z XIX wieku. Stąd również zaczerpnięto ryciny, które zdobią karty tomów. Zestaw byłby cudownym prezentem, ale dla kogoś dorosłego.

Tytuły: „Pięć tygodni w balonie”, „Bez góry i dołu”, „Wokół księżyca”, „Z Ziemi na Księżyc”, „Podróż do wnętrza Ziemi”, „Dzieci Kapitana Granta” część pierwsza, druga i trzecia, „Czarne Indie”, „Pięćset milionów Begum”, „20000 mil podmorskiej żeglugi” dwie części, „W 80 dni dookoła świata”, „Michał Strogow”, „Malec”.

Juliusz Verne jest ojcem gatunku literackiego zwanego fantastyką naukową. Jest też mistrzem przygody i intrygi. Prawdziwy podziw wzbudza wiedza, jaką prezentował pisząc swoje książki w drugiej połowie XIX wieku. Jedna z bardziej znanych, „Podróż do wnętrza ziemi” była wydana w 1864 roku, najsłynniejsza – „W 80 dni dookoła świata” w 1872.

Wszyscy wiemy jak wysokiej klasy jest to literatura. Byłoby wspaniale, gdyby trzynastolatki chciały chętnie ją czytać. Po 150 latach od napisania tych utworów, nie są one jednak już tak imponujące. Nie sądzę, żeby sam styl pisania, czy oryginalne ryciny, zaimponowały dzisiejszym nastolatkom.

Top 5 najlepszych książek dla 13 latka

Aby ułatwić porównanie wszystkich opisywanych książek zestawiłam najważniejsze informacje w poniższej tabeli:

Gatunek literacki

Największa zaleta

Ocena

Percy Jackson…”

fantastyka

Sięga do mitologii w rozrywkowy sposób

8/10

Przygody Tomka…”

podróżnicza

Porządna literatura podróżnicza dla młodzieży

6/10

Magiczne drzewo”

fantastyka

Polska konkurencja dla Harrego Pottera

7/10

Hobbit” J.R.R. Tolkien

fantastyka

Początek historii zawartej we Władcy Pierścieni, autor zbudował całe uniwersum, najwyższy poziom literatury

10/10

Niezwykłe podróże”

podróżnicza, fantastyka naukowa

Klasyka literatury światowej

5/10

 

Co się dzieje z trzynastolatkiem?

Wiek 13 lat to prawdziwy moment przełomowy w rozwoju dziecka/nastolatka. Właśnie rozpoczyna się na dobre kształtowanie tak ważnych obszarów jak światopogląd, tożsamość, moralność, emocjonalność i seksualność.

Do tego ciało młodego człowieka zaczyna dynamicznie się zmieniać. Te zmiany zawsze są trudne, nawet jeśli dodają urody. Czasami nowe kształty rozczarowują, lub po prostu ciężko do nich przywyknąć. Nie mówiąc już o owłosieniu, o którym nastolatki już twierdzą, że jak tylko się pojawi, natychmiast powinny się go pozbyć.

Ta cała burza powoduje, że trzynastolatek bardzo zwraca się ku swojemu wnętrzu. Lubi być sam, zamyka się w pokoju, nie chce rozmawiać, wydaje się smutny. Takie skupienie na sobie nie jest aż tak złe, jak może się nam, rodzicom, wydawać. Żeby móc stać się sobą, trzeba się w siebie wsłuchać.

Czy popularne książki młodzieżowe są w stanie pomóc w tym trudnym etapie życia? Jak najbardziej, ale nie chodzi tutaj wcale o płytkie opowiastki o szkolnej młodzieży, ich wybrykach i romansach. Swoje ja można odkryć w całkowicie innym świecie, w silnych i barwnych bohaterach, w pięknej i pouczającej historii.

Na pewno masz taką książkę, która zmieniła Twoje życie. Albo przynajmniej pokazała w całkiem innym świetle pewien jego moment. Czytanie naprawdę rozwija skrzydła, buduje tożsamość, rozszerza horyzonty. My rodzice musimy zadbać, aby szalejące od hormonów trzynastolatki, trafiały na najlepsze lektury.

Książki dla 13 latka – ranking 2024

Ranking na najlepszą książkę dla trzynastolatka wygrywa „Hobbit, czyli tam i z powrotem” J.R.R. Tolkiena. To kawał porządnej literatury. Wejście w cały świat zbudowany przez autora to niesamowite przeżycie. Książki Tolkiena są kultowe, tak jak filmy na ich podstawie. Dzięki nim można totalnie oderwać się od rzeczywistości, ale także w ich bohaterach odnaleźć siebie.

Powiązane Artykuły

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Jaką książkę dla 13 latka wybrać w 2020
Average rating:  
 4 reviews
 by pomoooocy

Od jakiegoś czasu próbuje przekonać swoje dziecko do czytania książek. Mam dziewczynkę. Którą książkę z rankingu polecacie ?
Myślałam nad tą książką o podróżach, ale już sama nie wiem...

 by BaRbaraaa

A mnie zainteresowała saga Magiczne drzewo. Rzeczywiście okładki nie są najlepiej wykonane, ale jak to się mówi 'nie ocenaj ksiażki po okładce'. Wydaje się, że zawartość będzie ciekawa.

 by Nienowoczesny

Jak ja się cieszę, że mama niestandarowe na dzisiejsze czasy dziecko. Bartek to mól książkowy. Hobbita pochłonął w kilka dni. O tej drugiej opcji nie słyszałam, ale muszę przyznać, że mnie zaciekawiła i chyba kupię synowi.

 by książkoholicy

Pierwszy raz spotykam się z książką Percy Jackson. Chyba kupię synowi, bo jest fanem tego typu książek. Mamy tu cała sagę, więc będzie miał co robić przez najbliższy czas 😉

slot thailand slotgacormaxwin wwwl24.mitsubishielectric.co.jp game slot online