Trzy latka? Najwyższa pora na książeczki! Tylko jakie…?

Czytające dziecko to piękny widok. Zanim jednak uda nam się zaobserwować takie zjawisko w swoim domu, musimy zacząć czytać razem z dzieckiem. Trzy lata to wiek, w którym warto zainteresować malucha książeczkami. Polski rynek obfituje w ciekawe książki dla dzieci. Jest też pełen bezwartościowej tandety…

Nie wiesz jaka książka dla trzylatka będzie dobrym prezentem? Szukasz czegoś co go zainteresuje, ciekawej historii, a jednocześnie chcesz wspierać rozwój jego mowy? Przedstawiam Ci ranking książeczek dla trzyletnich dzieci.

Podjęliśmy się wyzwania i zestawiliśmy pięć bardzo często kupowanych książek dla dzieci w wieku około trzech lat. Opiszę krótko każdą z nich, wskaże jej dobre i złe strony. Porównam wszystkie ze sobą, a na koniec wybiorę tę, która wypada najlepiej. Przy okazji dowiesz się co nieco o tym, jakie są polecane książki dla 3 latka.

„Kicia Kocia” zestaw książeczek z maskotką

Wydawnictwo Media Rodzina, 24 strony, oprawa miękka… a do tego główna bohaterka w postaci maskotki. To świetny patent na podniesienie atrakcyjności książeczek.

Kicia Kocia przeżyła wiele przygód, bywała na placu zabaw, w parku, czy w lesie. Zmaga się z codziennymi problemami małych dzieci, takimi jak choroba czy nauka siusiania do nocnika. Chyba właśnie te historie, dotyczące codziennych sfer życia malucha sprawiają, że Kicia Kocia jest taka popularna.

Została napisana prostym i miłym językiem, tekstu na stronach jest niewiele. Ilustracje zainteresują trzyletnie dziecko, tak samo jak same historyjki. Miękka oprawa nie stanowi problemu, tylko jeśli nasz maluch już wyrósł z niszczenia papierowych stron. Fajna propozycja z dodatkowym bonusem w postaci maskotki Kici Koci.

„Psi Patrol. Wyprawa w nieznane” z serii Wielka Księga Bajek

Wydawnictwo Media Service Zawada, 104 strony, oprawa twarda. Naprawdę wielka księga bajek dla miłośników Psiego Patrolu. Miękkie strony oprawia twarda okładka, co poprawia żywotność książeczki.

Z pewnością obowiązkowa lektura trzyletniego fana Psiego Patrolu. Wśród dzieci w tym wieku takich zapaleńców nie brakuje. Historyjki są ciekawe, a książka naprawdę długa, więc nie znudzi się szybko.

Co do wyglądu – ilustracje naśladują wiernie styl kreskówki. Spodobają się dzieciom, które je oglądają. Dorośli na pewno nie docenią tego stylu. Cała książka to po prostu gadżet serialowy, podobnie jak piłeczki czy koszulki. Nie zmienia to faktu, że jest bardzo popularna, chociaż nie wnosi wiele w życie dziecka.

„Mądre bajki” Agnieszka Antosiewicz

Wydawnictwo Greg, 64 strony, oprawa twarda. Bardzo ładne dziecięce wydanie. Opowiastki są względnie krótkie, więc nie zanudzą malucha.

Agnieszka Antosiewicz postanowiła stworzyć takie bajki, które w przystępny sposób opowiadają o najważniejszych wartościach: miłości, przyjaźni, tolerancji. Niektóre historie dotykają spraw trudnych lub smutnych, które istnieją w życiu każdego człowieka, a których nam rodzicom tak trudno jest rozmawiać  z maluchami.

„Mądre bajki” są bardzo ładne i solidne. Niestety w opiniach wielu rodziców tematy poruszane w książce są za trudne dla trzyletniego dziecka. Pojawia się motyw śmierci bliskiej osoby, lub myśli o ucieczce z domu. Pozycja ma tyle samo fanów co przeciwników.

„Pucio uczy się mówić. Zabawy dźwiękonaśladowcze dla najmłodszych”

Wydawnictwo Nasza Księgarnia Sp. Z o.o., 40 stron, oprawa twarda. Bardzo solidnie wykonana książka, którą trudno zniszczyć. Dość duża i ciężka.
Pierwsza książka z serii o miłym chłopcu Puciu i jego rodzince. Przeznaczona dla dzieci, które jeszcze nie mówią , lecz zaczynają naśladować dźwięki.

Na wszystkich stronach znajdziemy osoby, zwierzęta i przedmioty, które wydają dźwięki. Zadaniem rodzica jest zaprezentowanie każdego „ko ko ko” czy „tup tup” i zachęcenie malucha do powtarzania.

Pucio ma oszczędną kolorystykę, ilustracje wydają się wręcz szaro bure. To wszystko po to, aby dziecko skupiło się na treści i dźwiękach oraz zaczęło chętniej je powtarzać. Ten mały chłopiec jest bardzo popularny wśród rodziców i dzieci.

Zabawy dźwiękonaśladowcze teoretycznie nie nadają się dla trzyletniego dziecka. W końcu taki brzdąc powinien już całkiem sprawnie mówić pełnymi zdaniami. Każdy logopeda przyzna jednak, że nie brakuje dzieci, które mają z tym problem. I właśnie dla nich wspaniałym wsparciem będzie ta książka.

„Pucio mówi pierwsze słowa”

Wydawnictwo Nasza Księgarnia Sp. Z o.o., 40 stron, oprawa twarda. Dokładnie tak samo wykonana jak pierwsza z serii książka o Puciu.
W tej książeczce czytamy o życiu Pucia na co dzień i w wyjątkowe okazje. Patrzymy jak chłopiec i jego rodzina ubierają się, chodzą na zakupy czy idą do przedszkola. Wszystkie przedmioty, które wokół nich się znajdują, są zilustrowane i nazwane na dole każdej strony.

Książka do nauki słów przyda się każdemu trzylatkowi. To idealny czas na trenowanie mówienia, być może dopiero na pierwsze dokładnie wypowiedziane słowa. Książka pomoże też nauczyć się nowych nazw, wzbogaci słownictwo. Jest pisana prostym, przyjemnym językiem.

Stylistyka poprzedniego tomu została zachowana, więc może nie przypaść do gustu niektórym rodzicom. Gusta dzieci mogą nas jednak zaskoczyć – nie zawsze potrzeba ferii barw i kształtów. Większość maluchów lubi styl Pucia, ale są oczywiście wyjątki. „Pucio mówi pierwsze słowa” najbardziej pokochają te dzieci, które wyrosną z „Pucio uczy się mówić”. Jeśli chodzi o dorosłych – wiele osób potwierdza zbawienny wpływ lektury na zasób słownictwa dziecka i niekończące się zainteresowanie książeczką.

Dobre książki dla dzieci – co to znaczy?

Warto czytać dzieciom – to już wszyscy wiemy. Warto czytać z dziećmi, a także obok nich – kiedy już same opanują tę umiejętność. Książki rozwijają wszechstronnie, wzbogacają wyobraźnię, słownictwo, dają spokój i radość.

Nie wystarczy jednak po prostu jakaś książka. Jeśli chodzi o dzieci, tak samo jak z jedzeniem, każdy składnik ma znaczenie. Trudno oczekiwać zainteresowania od małego dziecka, jeśli książka dotyczy tematów, o których nie ma zielonego pojęcia.

Książka dla dziecka nie może być nudna. Im mniejsze dziecko, tym więcej atrakcji potrzebuje. Dlatego maluszkom funduje się książeczki sensoryczne, większym dzieciom wystarczają dobre ilustracje, a starszaki zaspokoi już tylko interesująca historia.

To, co najbardziej rozwija czytanie książek dziecku, to oczywiście rozwój mowy. Wybierając lekturę dla malucha zwrócić uwagę, czy pomoże mu w nauce słów. 2 i 3 latki bardzo intensywnie nad tym pracują.

Czy książki dla dzieci muszą być z morałem? Wcale nie. Niektóre rzeczy robimy dla rozrywki, nie zawsze trzeba uczyć się czegoś mądrego. Całym sercem jestem jednak za tym, aby historie były mądre. Jeśli przy okazji książka przekazuje dobre wartości – to wspaniale. Ale czy dla każdego z nas, te najważniejsze prawdy są takie same?

Świetnie jeśli książeczka dla 3 latka dotyka tego, co dziecko zna lub dopiero poznaje. Może właśnie zaczęło chodzić do przedszkola albo uczy się ubierać. Czasem wyjeżdża do dziadków lub jeździ na rowerze. Te przyziemne sprawy najbardziej go zainteresują. A przy okazji pozna słownictwo związane z jego codziennym życiem.

Jeśli chodzi o książki-gadżety, na licencjach bajek czy filmów, osobiście nie jestem ich fanem. Dzieci fascynują się kreskówkami i to jest super. Nie można jednak fiksować się na jednej historii! Dajmy maluchowi szanse poznać różne światy i bohaterów.

Pamiętaj, że małe dziecko eksperymentuje i bawi się na sposoby, które nam nie przyszły by nawet do głowy. Dlatego nawet dla kilkulatka warto kupować książki, które nie zniszczą się przy pierwszym rzucie o podłogę.

Chcesz wiedzieć dlaczego warto czytać książki dzieciom i nie tylko? https://cleverkid.pl/dlaczego-warto-czytac-ksiazki/

Porównanie książeczek dla trzylatka

Ciekawa

Pouczająca

Rozwijająca mowę

Odporna na zniszczenie

Idealna dla trzylatka

Kicia Kocia

+

+

+

Psi Patrol

+

+

Mądre Bajki

+

Pucio mówi pierwsze słowa

+

+

+

Pucio uczy się mówić

+

+

+

+

 

Obraz

Nazwa

Ocena 0-10

Cena

Sprawdź Cenę

      

Pucio uczy
się

9.9

Tania


 

Pucio mówi

9.8

Średnia


 

Kicia Kocia

9.8

Tania


 

 

Psi Patrol

9.6

Droga

Mądre bajki

9.5

Średnia


 

Z tabeli powyżej wynika, że najlepszą książką dla trzylatka jest „Pucio uczy się mówić”.

Pucio uczy się mówić

książki dla trzy latka cena

„Pucio uczy się mówić” najlepsza książka dla trzylatka. Dlaczego?

  • to, co dzieje się na każdej stronie jest dziecku znane, ale jednocześnie ciekawe,
  • książki z tej serii zostały stworzone do tego, aby rozwijać umiejętność mówienia u dzieci,
  • solidne wykonanie z naprawdę grubej tektury gwarantuje, że nie da się jej łatwo zniszczyć,
  • zarówno wygląd, treść historii, jak i samo zadanie – nauka słów – to wszystko idealnie pasuje dla dziecka w wieku około trzech lat.

Jeśli chcesz poznać więcej ciekawych pozycji książkowych, zajrzyj na bloga Matka Wariatka: https://matkawariatka.pl/tag/ksiazki-dla-3-latka/ lub Wikilistka: https://wikilistka.pl/ksiazki-dla-3-4-latka/

Powiązane Artykuły

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Jaką książkę dla 3 latka wybrać w 2020
Average rating:  
 0 reviews
slot thailand slotgacormaxwin wwwl24.mitsubishielectric.co.jp game slot online