Najlepsze książki dla sześciolatka 2024

Twoje dziecko skończyło już sześć lat? W takim razie przed Wami wielki krok ku samodzielności. W zależności od sytuacji będzie to zerówka lub pierwsza klasa. To ogromne wydarzenie dla całej rodziny!

Oprócz opuszczenia przedszkola w życiu malucha dzieje się znacznie więcej. Dziecko w wieku 6 lat zaczyna coraz więcej rozumieć, przeżywać, miewa wątpliwości i boi się. Czasem krzyczy i podważa zdanie rodziców. Potrzebuje być zauważonym i docenionym, uwielbia być w czymś dobry. A jego wyobraźnia wznosi się na wyżyny.

Jaka książka dla 6 latka pomoże mu w nauce? Czy lepiej wybrać taką, która wspomoże rozwój emocjonalny i kształtowanie osobowości? A może po prostu wystarczy ciekawa opowieść przeznaczona dla dzieci w tym wieku?

W tym rankingu porównam ze sobą kilka popularnych pozycji. Wybraliśmy tylko te dobre książki dla dzieci – polecane przez rodziców, nauczycieli, pedagogów  i najczęściej kupowane. Podpowiem Ci co jest najważniejsze w tym czasie dla dziecka i jak to się ma do książek. Na koniec wybiorę zwycięzcę rankingu 2024.

*Każda z recenzowanych przeze mnie książek została opatrzona oceną od 1 do 10. Ta cyfra określa stopień dopasowania treści książki do wieku sześcioletniego dziecka oraz jej pozytywny wpływ na jego rozwój.

„Mój pierwszy elementarz – czytamy metodą sylabową”, Alicja Karczmarska-Strzebońska

Wydawnictwo Greg, 88 stron, oprawa twarda. To pierwsza książka z całej serii poświęconej czytaniu sylabowemu. Stanowi wstęp do nauki czytania, zawiera pierwsze ćwiczenia, w dalszej części proste zdania, a na końcu czytanki – każda kolejna jest odrobinkę trudniejsza od poprzedniej.

Muszę przyznać, że nie podoba mi się archaiczny wygląd tej książki. To jednak zdanie dorosłego – dzieciom może wydawać się całkiem odwrotnie. Oceniając tą pozycję pod względem przydatności dla sześciolatka, jej wygląd to właściwie jedyna wada.

6 lat to dobry moment na zakup takiego elementarza. Książka prezentuje po kolei wszystkie litery alfabetu, dalej przechodzi do sylab i zgłosek, a na końcu całych wyrazów i zdań. Te ostatnie są podzielone na sylaby, co ułatwia maluchowi naukę.

Serię elementarzy polecają nauczyciele przedszkolni i klas 1-3. Metoda sylabowa to ogólnie znany i lubiany sposób nauki czytania. Myślę, że „Mój pierwszy elementarz” świetnie sprawdzi się dla sześcioletniego dziecka, które uczy się czytać.

Ocena: 9/10

„Czytamy metodą sylabową” – zestaw trzech książek

Wydawnictwo Greg, 160 stron, oprawa miękka. Ten zestaw zawiera trzy kolejne części serii poświęconej czytaniu sylabowemu: „Elementarz. Czytamy metodą sylabową”, „Elementarz. Czytamy bajki metodą sylabową” oraz „Czytanki metodą sylabową”.

Elementarze są tak opracowane, aby jak najbardziej ułatwić dziecku naukę czytania sylabami,  Sylaby są podkreślone dwoma kolorami, a ilustracje zostały umieszczone tak, aby  nie odwracały uwagi od tego co najważniejsze, czyli tekstu.

Czytanki są uszeregowane według poziomu trudności. Tom I składa się z bardzo łatwych czytanek. Tom II jest zbiorem najbardziej znanych polskich bajek, zredagowanych w odpowiedni dla przedszkolaka sposób. Natomiast tom III  zawiera znane na całym świecie baśnie Andersena, Perrault i braci Grimm.

Co lepsze dla sześciolatka? Pierwsza książka, ze wstępem do czytania czy od razu zestaw trzech elementarzy? Jeżeli jesteście na początku drogi do czytania (tak jak większość dzieci w tym wieku) zdecydowanie powinniście kupić „Mój pierwszy elementarz” a na opisywany tutaj zestaw książek przyjdzie czas w następnej kolejności.

Ocena: 8/10

„Świat zwierząt” Interaktywna mówiąca książka z serii Czytaj z Albikiem

Wydawnictwo Albi, oprawa twarda. Interaktywna książka poświęcona zwierzętom. Aby móc w pełni z niej skorzystać potrzeba dokupić pióro Albi, które uruchamia nagrania zawarte pod kodami umieszczonymi w książce.

Na początek wielki minus za to, że pióro jest sprzedawane oddzielnie. Wydawca oczywiście broni się tym, że seria jest obszerna, a każdą książkę obsługuje się tym samym urządzeniem.

„Świat zwierząt” wygląda bardzo fajnie. Ma wiele ilustracji dobrej jakości. W nagraniach poznajemy odgłosy zwierząt i słuchamy lektorów opowiadających o ich zwyczajach. Dla naszych sześciolatków, wychowanych w erze tabletów, obsługa tego zestawu to będzie bułka z masłem.

Rodzice są w większości zachwyceni tą książką. Głównie dlatego, że maluch może ją czytać i słuchać sam. Zawiera wiele ciekawych informacji i dobre ilustracje. Obawiam się tylko tego, że dzieci, które mają dostęp do elektroniki, szybko znudzą się tą interaktywną książką. Może lepiej ją zafundować młodszemu dziecku?

Ocena: 7/10

„Brzechwa dzieciom” – zbiór najpiękniejszych wierszy Jana Brzechwy

Wydawnictwo Greg, 144 strony, oprawa miękka. To bardzo obszerny zbiór wierszy w niezwykle okazyjnej cenie. Bez względu na to w jakim wieku masz dziecko, warto zaopatrzyć się w tą książkę.

Zacznę od końca – od ilustracji. Jak barwna jest książka widać już po jej okładce, a w środku jest jeszcze ciekawiej. Obrazki pokrywają całe strony, są dookoła tekstu. To naprawdę ładne, kolorowe wydanie. Warto dodać, że mimo wielu ilustracji, tekst pozostaje bardzo czytelny.

Uważam, że wszystkie dzieci powinny poznawać wiersze Jana Brzechwy. To jeden z moich ulubionych pisarzy z dzieciństwa i sądzę, że wielu rodziców myśli podobnie. Niektóre utwory, jak chociażby „Tańcowała igła z nitką”, tak mocno utkwiły w naszej pamięci, że nadal potrafimy je recytować.

Sześciolatki lubią wiersze, niektóre z nich znają już kilka na pamięć. Dlatego zakup zbioru „Brzechwa dzieciom” to całkiem dobry pomysł. Jeżeli w dodatku mamy w domu małego geniusza, który w wieku 6 lat potrafi już czytać, to tym bardziej warto podsunąć mu zbiór wierszy Jana Brzechwy.

Ocena: 8/10

„Proszę mnie przytulić” Przemysław Wechterowicz, Emilia Dziubak

Wydawnictwo Agencja Edytorska Ezop, 36 stron, oprawa twarda. Jedna z najpiękniejszych i najbardziej wzruszających książek dla dzieci jakie widziałam. Wiele dobrego mogą nauczyć się z niej także dorośli.

Bohaterami książki są niedźwiedzie – tata i syn. Tata Niedźwiedź nauczył swojego synka, że wystarczy się do kogoś przytulić, aby poczuć się lepiej. Dlatego podczas wędrówki po lesie przytulają napotkane zwierzęta i nie tylko – przytulony zostaje nawet myśliwy.

O tym jak piękna i mądra to książka świadczą wszystkie wyróżnienia, które otrzymała, m.in.: Nagroda Literacka Miasta Stołecznego Warszawy, wpisano ją na Listę Skarbów Muzeum Książki Dziecięcej oraz do katalogu Białych Kruków zbierającego książki z całego świata. Na podstawie tej książki powstała także kreskówka.

Uważam, że każdy przedszkolak powinien dostać taką książkę. Jeżeli przekażemy naszym dzieciom najważniejsze wartości, nauczymy je empatii i czułości, pokażemy jak ważny jest i jak wiele zmienić może zwykły gest płynący z serca, to możemy wierzyć w to, że świat będzie lepszy. To dużo ważniejsze niż nauka czytania i pisania.

Ocena: 9/10

Książka do czytania dla 6 latka – czym się kierować w jej wyborze?

Sześcioletnie dzieci to trochę mali dorośli. A przynajmniej za takich siebie uważają i tak chcą być traktowani, co przysparza wiele kłopotów. Wokół czego skupia się najwięcej rodziców? Oczywiście wokół nauki, a przede wszystkim czytania, pisania i liczenia.

Wszystko, co da się czytać, może pomóc w ćwiczeniu tej umiejętności, ale nieocenione są specjalnie przygotowane książki, m.in. te do czytania sylabowego. One także znalazły się w naszym rankingu 2024.

Sfera, o której zapominamy wybierając dobrą książkę dla dziecka, to emocje i uczucia. Nie wiem dlaczego tak się dzieje, przecież sześciolatki codziennie pokazują nam jak wiele dzieje się w ich główkach i serduszkach. W tym wieku coraz więcej widzą i słyszą. Mocno przeżywają rozmowy dorosłych usłyszane zza drzwi. Boją się, wątpią, szukają wsparcia i same próbują takie wsparcie innym okazywać.

Wychowanie i model rodziny, w której wzrastamy, naznacza nas na całe życie. Nie wszyscy dzisiejsi rodzice mają wystarczające narzędzia, aby swoje dzieci wychować na czułych, otwartych, odważnych i mądrych ludzi. Tymczasem odpowiednia książka może w tym pomóc. I to nie tylko dziecku, ale także jego rodzicom.

Po za tym Drogi Rodzicu, Ty znasz swoje dziecko najlepiej. Wiesz jakie słownictwo będzie dla niego zrozumiałe, zdajesz sobie sprawę z tego co go interesuje i które ilustracje przypadną mu do gustu. Zanim zdecydujesz się na jakąkolwiek książkę, nawet najlepiej ocenianą przez innych rodziców, weź ją do ręki i obejrzyj (ewentualnie sprawdź w internecie).

Top 5 najlepszych książek dla sześciolatka

Aby ułatwić porównanie wszystkich opisywanych książek zestawiłam najważniejsze informacje w poniższej tabeli:

Treść

Największa zaleta

Wygląd

Ocena

Mój pierwszy elementarz

Nauka literek, sylab, czytanie sylabami

Bardzo dobra pozycja dla 6 latka

Nieciekawy, książka do nauki

9/10

Czytamy metodą sylabową

Czytanie sylabowe, różne poziomy

Świetne do ćwiczenia czytania

Przeciętny, najważniejszy tekst

8/10

Świat zwierząt z Albikiem

O zwierzętach, nagrane dźwięki

Jest interaktywna

Ciekawe ilustracje zwierząt

7/10

Brzechwa dzieciom

Wiersze Jana Brzechwy

Najpiękniejsze wiersze dla dzieci

Ilustracje na całych stronach

8/10

Proszę mnie przytulić

Opowiadanie dla dzieci

Przekazuje bardzo ważne wartości

Piękne wydanie, ozdobniki, ilustracje

9/10

Obraz

Nazwa

Ocena 0-10

Cena

Sprawdź Cenę

      

Proszę mnie przytulić

9.9

Średnia


 

Mój pierwszy elementarz

9.9

Tania


 

Czytamy metodą sylabową

9.8

Średnia


 

Brzechwa dzieciom wiersze

9.8

Średnia


 

Świat zwierząt Albik

9.7

Droga

Jak widać wszystkie książki w rankingu dostały wysokie oceny. Tak naprawdę każda z nich wniesie coś dobrego w życie sześcioletniego dziecka. Ale zasady są jasne i szukamy prawdziwego strzału w dziesiątkę.

Dwie lektury otrzymały po 9 punktów. „Mój pierwszy elementarz” to moim zdaniem idealna książka dla sześciolatka, jeśli chcemy skupić się na rozwoju jego umiejętności. Z kolej  „Proszę mnie przytulić” nie ma sobie równych, jeżeli zależy nam na wychowaniu mądrego i empatycznego człowieka. Która książka wygrywa?

Książki dla dzieci – ranking dla sześciolatka 2024

Zwycięzcą rankingu zostaje „Proszę mnie przytulić” autorstwa Przemysława Wechterowicza i Emilii Dziubak, ponieważ sześcioletnie dziecko jest na tyle mądre i wrażliwe, że warto wpoić mu tak piękne wartości, zawarte w tej książce. Jeśli chodzi o budowanie postawy młodego człowieka, jego spojrzenie na ludzi, empatię, czułość, uznaję to za znacznie ważniejsze, niż tylko troska o odpowiednie wykształcenie i umiejętności.

Powiązane Artykuły

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Jaką książkę dla 6 latka wybrać w 2020
Average rating:  
 4 reviews
 by Julita

Polecam elementarz do nauki czytania. U nas się sprawdza.

 by miłośniczka tygrysków

Gdzieś w sklepie zwróciłam już uwagę na tą inetraktywną książkę,ale nie miałam okazji żeby kupić bratanicy. Szkoda, że pióro nie jest w zestawie. Wolałabym dopłacić i mieć wszsytko razem, no ale ktoś nie pomyślał...

 by poetka

Pamiętam jak mama czytała i Brzechwę. Fajnie powspominać i przekazać mądrości autora swoim dzieciom.

 by Tamara K

Zdecydowanie kupię "Proszę mnie przytulić", bo mam w domu małego przytulaska. Córa jest bardzo empatyczna i lubi takie historie.

slot thailand slotgacormaxwin wwwl24.mitsubishielectric.co.jp game slot online