Jakie książki warto podarować siedmiolatkowi?

Wiesz jaki moment w pierwszych latach życia dziecka jest dla niego najbardziej stresujący? Pierwszy dzień w szkole. Prawdziwa szkoła to całkiem co innego niż przedszkole. My dorośli wcale tego nie ułatwiamy, bo nakręcamy maluchy przez całe lato, sami przeżywając ogromne emocje.

Pierwsza klasa to naprawdę szkoła życia! Nowi koledzy, prawdziwa nauka, czytanie i pisanie, wychowawca… Zastanawiasz się jaka książka dla 7 latki lub 7 latka pomoże mu w tym szalonym czasie?

Obraz

Nazwa

Ocena 0-10

Cena

Sprawdź Cenę

      

Czytamy metodą sylabową

9.9

Średnia


 

Mój pierwszy elementarz

9.9

Średnia


 

Pucio ćwiczenia

9.8

Średnia


 

Ciało człowieka

9.8

Droga


 

Co robią dinozaury

9.7

Tania


 

Dzisiaj dowiesz się jakie dobre książki dla dzieci przydadzą się na początku szkoły. Przygotowałam ranking popularnych pozycji 2024 – każda z nich jest nieco z innej bajki. Opowiem o nich kilka słów i porównam ze sobą. Każda recenzja jest opatrzona oceną, która określa czy i jak bardzo dana lektura jest dopasowana do wieku i pomocna.

Na koniec wyłonię zwycięzcę rankingu na najlepszą książkę dla siedmiolatka. Po drodze podrzucę Ci także kilka faktów o życiu siedmiolatków, które były najważniejsze przy porównywaniu książek.

„Mój pierwszy elementarz – czytamy metodą sylabową”, Alicja Karczmarska-Strzebońska

Wydawnictwo Greg, 88 stron, oprawa twarda. „Mój pierwszy elementarz” otwiera całą serię książeczek poświęconych czytaniu sylabowemu.  To świetny początek nauki czytania, bogaty w proste ćwiczenia, następnie coraz bardziej rozbudowane zdania, a w końcu czytanki uszeregowane od najłatwiejszej do najtrudniejszej.

Biorąc pod uwagę bogatą ofertę książek dla dzieci w wieku 7 lat, elementarz wygląda dość archaicznie. Oprawa graficzna nie powala, ale dzieci mogą mieć całkiem inne zdanie. Po za tym książka ma służyć także do nauki – może dzięki mniej rozbudowanej dekoracji dzieciom łatwiej jest skupić się na czytaniu.

Zastanawiam się, czy 7 lat to nie jest już za późno na zakup Pierwszego Elementarza. Książka prezentuje najpierw wszystkie litery, następnie przechodzi do sylab czy też zgłosek, a na końcu pojawiają się całe wyrazy i zdania. Wszystkie słowa są podzielone na sylaby.

Cała seria tych książek jest ogólnie znana i polecana, także przez nauczycieli wczesnoszkolnych. Metodą sylabową uczą się czytać praktycznie wszystkie dzieci. Większość z nich poznaje jednak te pierwsze elementy już w wieku 6 lat. Wówczas ta książka będzie już trochę za łatwa.

Ocena: 7/10

„Czytamy metodą sylabową” – zestaw trzech książek

Wydawnictwo Greg, 160 stron, oprawa miękka. Te trzy książki są kolejnymi częściami serii, następującymi po omawianym wcześniej elementarzu. Ich tytuły to: „Elementarz. Czytamy metodą sylabową”, „Elementarz. Czytamy bajki metodą sylabową” oraz „Czytanki metodą sylabową”.

Struktura tych trzech części jest podobna. Odpowiednie opracowanie ma ułatwić ćwiczenie czytania sylabami. Sylaby są pisane dwoma kolorami, kolorowe obrazki są na uboczu i nie rzucają się zbytnio w oczy. Wszystko po to, aby maluch skupił się na czytaniu tekstu.

Wszystkie teksty są ułożone od najłatwiejszych do tych bardziej skomplikowanych. Pierwsza książka to zestaw czytanek składających się z prostych zdań.  Druga zawiera najbardziej znane bajki polskich pisarzy – wszystkie oczywiście odpowiednio zredagowane. Ostatnia książka jest zbiorem najsłynniejszych bajek i baśni Andersena, Perrault i braci Grimm.

Myślę, że ten zestaw będzie idealny dla siedmiolatka. Jeśli ma już za sobą pierwsze kroki w nauce czytania, będzie miał okazję poćwiczyć na dobrze przygotowanych tekstach. Książki nie są drogie, więc warto się w nie zaopatrzyć. Ciekawy wybór bajek rozszerzy słownictwo dziecka i zapozna go z klasykami literatury polskiej i światowej.

Ocena: 9/10

W poniższym filmiku możesz obejrzeć jak maluchy radzą sobie z serią „Czytamy metodą sylabową”.

„Pucio i ćwiczenia z mówienia, czyli nowe słowa i zdania” Marta Galewska-Kustra

Wydawnictwo Nasza Księgarnia, 40 stron, oprawa twarda. To trzeci tom przygód małego chłopca Pucia i jego wesołej rodzinki. Poprzednie dwie książki to „Pucio uczy się mówić” i „Pucio mówi pierwsze słowa”. Po naśladowaniu dźwięków i nauce słów, przyszła pora na zdania!

Rodzina Pucia tym razem udała się na ferie w góry. To okazja do nauki wielu nowych słów, nazywania czynności i cech. Ale książka jest nastawiona przede wszystkim na ćwiczenie mówienia pełnymi zdaniami, zadawanie pytań i odpowiadanie. Dziecko przy okazji zapoznaje się z zasadami gramatyki, odmianą rzeczowników i przymiotników.

Nie trudno zgadnąć, że jestem fanką całej serii Pucio (tak jak moje dzieci). Ta książka może okazać się równie przydatna, jak dwie poprzednie części dla dzieci w wieku zarówno 4 jak i 7 lat. Wszystko zależy od tego na jakim etapie mówienia się znajdują.

Skoro dzisiaj zajmujemy się książkami dla siedmiolatków, to muszę zauważyć, że większość z nich mówi już pełnymi zdaniami. Czasami mają problem z gramatyką. Ćwiczenia z mówienia nie są więc idealne dla wszystkich dzieciaków, ale mogą bardzo pomóc tym, które jeszcze potrzebują poprawić to i owo w sposobie mówienia.

Ocena: 8/10

„Ciało człowieka. Interaktywna mówiąca książka” z serii czytaj z Albikiem

Wydawnictwo Albi, oprawa twarda. Interaktywna książka, do której potrzebne jest elektroniczne pióro, którego niestety nie ma w zestawie. Trzeba je dokupić oddzielnie. Na szczęście raz kupione pióro będzie obsługiwało wszystkie tomy serii.

Seria interaktywnych książeczek ma w sobie zakodowane nagrania dźwięków i teksty czytane przez lektorów. Odsłuchuje się je przez dotknięcie piórem. Dzięki temu dzieciaki w każdym wieku mogą zainteresować się lekturą, nawet gdy jeszcze nie potrafią czytać.

„Ciało człowieka” to część poświęcona budowie ludzkiego organizmu. W poznawaniu go towarzyszy dziecku ufoludek, który przybył na Ziemię, aby dowiedzieć się jak najwięcej o człowieku. Ta książka to naprawdę kawał rzetelnej wiedzy o funkcjonowaniu naszego ciała, a do tego podanej w przystępny dla dziecka sposób.

Dodatkowo lektura jest wzbogacona o różne zagadki, quizy i testy, co pomoże utrwalić wiedzę. Pióro ma również funkcję nagrywania – można zapisać głosową notatkę i dodać w wybrane miejsce w książce.

„Ciało człowieka” jest fajnym pomysłem na prezent dla ucznia. Ale czy nadaje się dla siedmiolatka? Z pewnością nie każde dziecko w tym wieku zainteresuje się i będzie w stanie zrozumieć zawiłości biologii. Jeszcze mniej dzieci będzie zainteresowanych rozwiązywaniem testów.

Wydawnictwo zaznacza, że książka jest dla dzieci od 7 lat. Ja uważam, że dopiero ośmiolatki wyciągną z niej najwięcej. Ale znam osobniki, które już w wieku 5 lat pochłaniały wszystkie informacje związane z funkcjonowaniem ciała ludzkiego. Także jak zawsze – wszystko zależy od dziecka.

Ocena: 7/10

Jeśli chcesz lepiej poznać serię Czytaj z Albikiem, obejrzyj poniższy film.

„Co robią dinozaury” z serii Opowiem Ci mamo Emilia Dziubak

Wydawnictwo Nasza Księgarnia, stron 28, oprawa twarda. Wystarczy otworzyć tę książkę, aby przekonać się, jak wyjątkowe jest to dzieło. Przeważają tutaj ilustracje… Ale za to jakie!

Bohaterami książki są Kudłacz – spory mężczyzna z bujnym owłosieniem i Karaluch – czyli po prostu prawdziwy karaluch. W tym tomie cofają się w czasie o wiele milionów lat i trafiają na Ziemię opanowaną przez dinozaury.

Książka operuje datami i nazwami epok. Pojawiają się rysunki dinozaurów wraz z podpisami. Jest ich naprawdę dużo! Podziwiam całostronicowe ilustracje, jak ta ze światem podwodnych stworów. Coś pięknego! Zachwycone tą książką będą dzieci zafiksowane na punkcie dinozaurów, a takich nie brakuje.

Tylko teraz kwestia wieku. Z opinii widzę, że książkę kupują głównie rodzice przedszkolaków. Przeważa opinia, że nadaje się dla dzieci powyżej trzeciego roku życia. Z drugiej strony trudne nazwy i operowanie datami nie przyjdą z łatwością takim maluchom. Czy siedmiolatki będą zadowolone? Jeśli lubią dinozaury to pewnie tak. Nie jest to jednak najlepsza książka dla siedmiolatka.

Ocena: 6/10

Wszystko naprawdę kręci się wokół szkoły…

… i trudno się temu dziwić. Pójście do szkoły to prawdziwy przełom, a myśli o tym co będzie się działo, towarzyszą dziecku na długo przed pierwszym dzwonkiem.

Siedmioletnie dziecko często stawia sobie bardzo wysoko poprzeczkę, dlatego mocno przeżywa pierwsze niepowodzenia. Rolą rodziców i nauczycieli jest przeprowadzenie go przez tą pierwszą klasę tak, aby żadne potknięcia nie zniechęciły go do nauki.

W życiu malucha pojawiają się nowi koledzy. Nową personą jest także pani/pan wychowawca. Zdanie tej osoby będzie niemalże równoważne z opinią rodziców. Szczęśliwi ci, którzy trafią na prawdziwy autorytet.

Książka do czytania dla 7 latka?

Znacie dzieciaki, które w tym wieku siadają spokojnie w swoim pokoju i pochłaniają po cichutku kolejne strony ulubionej lektury? Ja też nie, ale podobno takie dzieci też istnieją. Tymczasem ogromna większość siedmiolatków stawia pierwsze kroki w czytaniu i zaczyna czytać sylaby.

Bardzo szybko zaznaczy się spora różnica w umiejętności czytania, dlatego fajnie jest wspomóc swoje dziecko w tej sztuce. Oczywiście przyda się każda książka, ale te opracowane specjalnie do ćwiczenia czytania sylabowego to strzał w dziesiątkę.

Generalnie polecane książki dla dzieci w tym wieku mają ogromną rozpiętość tematów. Pierwszoklasiści to już nie są maluszki, wiedzą sporo o świecie i wiele rozumieją. Wśród najlepiej opiniowanych książek znajdują się takie, które oprócz fantastycznej historii, przemycają trochę wiedzy i mądrości życiowej.

Ranking książek dla dzieci w wieku 7 lat

W poniższej tabeli zebrałam kilka najważniejszych cech wybranych książek oraz ich oceny.

Czytamy metodą sylabową

Ciało człowieka

Korzyści dla 7-latka

Świetne ćwiczenia czytania

Nauka o ciele człowieka

Największa wada

BRAK

Brak pióra w zestawie

Oprawa graficzna

Przeciętna i minimalistyczna

Poprawne ilustracje

Ocena

9/10

7/10

 

Jak widać, udało się wybrać wyjątkowo ciekawe książki dla 7 latka. Wszystkie oceniam bardzo wysoko i zachęcam do zapoznania się z nimi. Nie mniej jednak zwycięzca jest tylko jeden i jest nim:

Zestaw trzech książeczek „Czytamy metodą sylabową” ponieważ:

  • wspomaganie nauki czytania w wieku 7 lat jest kluczowe dla całej edukacji dziecka, a także ważne dla jego rozwoju,
  • te książki są świetnie opracowane i potrafią zająć malucha na długo,
  • przy okazji nauki czytania dziecko ma szansę poznać najsłynniejsze bajki i baśnie, a każda z nich ma w sobie cenną naukę lub mądrość życiową.
„Czytamy metodą sylabową”

najlepsze książki dla dzieci

Powiązane Artykuły

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Jaką książkę dla 7 latka wybrać w 2020
Average rating:  
 0 reviews
slot thailand slotgacormaxwin wwwl24.mitsubishielectric.co.jp game slot online