Jakie książki warto podarować ośmioletniemu dziecku?

Za nami pierwszy rok szkolny i pierwsze wakacje. Ośmioletnie dziecko raźnym krokiem zaczyna drugą klasę. Nie jest już przerażonym początkującym. Świetnie się odnajduje w szkolnej rzeczywistości, co niesie za sobą także mniej pożądane zachowania – ściąganie, przepychanki i kłótnie.

Czy istnieją naprawdę ciekawe książki dla 8 latka?

Czy są jakieś polecane książki dla dzieci, które mogą wspierać jego rozwój intelektualny i emocjonalny? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w przygotowanym rankingu książek dla dzieci w wieku 8 lat.

Lektur dedykowanych dzieciakom w drugiej klasie jest naprawdę dużo. Jak przekonacie się z tego artykułu, wartościowe pozycje można znaleźć zarówno na liście lektur Ministerstwa Edukacji Narodowej, jak i daleko poza nim. Przygotowaliśmy ranking 2024 pięciu kompletnie różnych książek, każda z nich ma w sobie coś wyjątkowego.

Na początku zrecenzuję krótko każdą pozycję, oceniając w skali od 1 do 10 jak bardzo nadają się dla ośmiolatka i na ile są mu przydatne. Potem porównam je ze sobą i wybiorę tę najlepszą. Przy okazji zdradzę także kilka sekretów z życia ośmioletnich dzieci.

„Minecraft. Kolekcja podręczników gracza” Craig Jelley, Milton Stephanie

Wydawnictwo Egmont, 368 stron, oprawa miękka. Zestaw obejmuje cztery podręczniki ze wskazówkami dotyczącymi popularnej gry Minecraft. Książki są zapakowane w zgrabne etui.

Jeżeli macie w domu ośmiolatka, bez względu na płeć, prawdopodobnie macie już dość opowieści o Minecraft. Uczniowie klas 1-3 szaleją na punkcie tej gry. Okazuje się, że także wiele nastolatków, a nawet dorosłych, ma do niej słabość. W naszym rankingu nie mogło więc zabraknąć tej pozycji.

Kolekcja podręczników gracza to swojego rodzaju kompendium wiedzy o Minecraft. Składa się z czterech książek: „Podręcznik podboju Minecrafta”, „Podręcznik kreatywnego budowania”, „Podręcznik użytkowania czerwonego kamienia”, „Podręcznik podboju Netheru i Kresu”. Dla laików brzmi to jak czarna magia, ale młodzi gracze doskonale wiedzą o co chodzi.

Fan Minencraft w wieku 8 lat będzie zachwycony z takiego zestawu książek. Oceniając je jednak pod względem wartości i wpływu na rozwój dziecka, muszę powiedzieć, że nie jest to idealna lektura. Tym bardziej jeśli dziecko uwielbia siedzieć przed komputerem, warto zaproponować mu inny świat fantazji zawarty w dobrej książce z ciekawą fabułą.

Ocena: 5/10

W poniższym filmie znajdziecie recenzję wszystkich podręczników gracza.

„Cukierku, Ty łobuzie!” Waldemar Cichoń

Wydawnictwo Żwakowskie, 60 stron, oprawa twarda. Pierwsza z serii opowieść o psotach pręgowanego kota Cukierka, wpisana na listę lektur Ministerstwa Edukacji Narodowej, dla klas początkowych.

Imię tego kocura jest wyjątkowo mylące. Wcale nie jest taki słodki, ani tym bardziej niewinny. Cukierek to prawdziwy koci łobuz! Jest za to niesamowicie zdolny i mądry, potrafi nawet pomagać w ubieraniu choinki na święta…

Bardzo przyjemna i zabawna książka dla dzieci w wieku 7-9 lat. Jeżeli kochają koty, lub mają jednego w domu, jeszcze bardziej ją polubią. Rodzice także docenią humor autora i chętnie poczytają razem z dziećmi.

Ocena: 7/10

„Nowe przygody skarpetek (jeszcze bardziej niesamowite)” Justyna Bednarek

Wydawnictwo Poradnia K., 160 stron, oprawa twarda. To druga książka poświęcona przygodom skarpetek. Pierwsza z nich – „Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek” – uzyskała tytuł Najlepszej Książki Dziecięcej w konkursie „Przecinek i Kropka”, a także kilka innych wyróżnień. Jeżeli macie w domu pierwszą część skarpetkowej sagi to nie zastanawiajcie się ani chwili i kupcie też tą drugą! Jest jeszcze lepsza!

Przygody skarpetek są naprawdę wciągające, zainteresują także dorosłych. Najbardziej działa na dzieci fakt, że postacie są tak odrealnione, a jednocześnie tak przystępne – w końcu to skarpetki… Możemy wreszcie dowiedzieć się, co się dzieje z pojedynczymi sztukami znikającymi w pralce.

Oprócz humoru i zaskakujących zwrotów akcji, bardzo ważne jest to, co książka przekazuje młodemu pokoleniu. Po pierwsze – warto być ciekawym świata i odważnym. Po drugie – nawet niewielkie nasze działanie może odmienić czyjeś życie, dlatego warto czynić dobro. To takie piękne – skoro skarpetki dają radę pomagać, to dziecku tym bardziej się uda.

Oprócz ciekawej treści mamy w tej książce również cudowne ilustracje. Myślę, że dla ośmiolatka będzie to wspaniała lektura. Jeśli nie do końca radzi sobie z czytaniem samemu, fajnie będzie usiąść z nim razem i troszkę pomóc.

Ocena: 9/10

Zachęcam do posłuchania fragmentu tej fantastycznej książki.

„Afryka Kazika” Łukasz Wierzbicki

Wydawnictwo Bis, 168 stron, oprawa twarda. Zbiór opowiadań dla dzieci stworzony na podstawie reportaży podróżnika Kazimierza Nowaka, który w latach 1931-1936 jako pierwszy przemierzył samotnie Afrykę z północy na południe i z powrotem.

Opowiadania według reportaży z tak niesamowitej podróży? Genialny pomysł! Wyczyn Nowaka nie miał sobie równych w tamtych czasach. Śmiałek podróżował 40 tysięcy kilometrów samotnie, po dzikim i nieznanym kontynencie, pieszo, rowerem, konno a nawet czółnem.

„Afryka Kazika” to świetny sposób na przybliżenie dziecku Afryki oraz tematyki podróżniczej. Nic tak nie uczy jak prawdziwe historie. Zawsze polecam książki, które opowiadają o przełomowych momentach w historii lub o tak odważnych ludziach jak Kazimierz Nowak. Takie lektury mogą odmienić życie młodego człowieka.

Książka jest świetnie wydana, ma bardzo ładne ilustracje. Dodatkowy plus to rozkładana mapa Afryki, którą można zawiesić na ścianie i śledzić na niej trasę podróżnika. Przy okazji dziecko może nauczyć się co nieco z geografii. Ekstra!

Ocena: 8/10

„Karolcia” Maria Kruger

Wydawnictwo Siedmioróg, 136 stron, oprawa miękka. Odświeżone wydanie bestsellerowej książki dla dzieci, która nie traci na popularności już od prawie 50 lat.

„Karolcia” do dzisiaj stoi w mojej biblioteczce. Z rozrzewnieniem wspominam lekturę tej książki w dzieciństwie. To prawdziwa klasyka literatury dziecięcej, która zajmuje należne sobie miejsce na liście lektur obowiązkowych w klasie drugiej.

Tytułowa Karolcia znajduje magiczny koralik, który ma moc spełniania życzeń. Wraz z swoim kolegą Piotrusiem przeżywają z tego powodu wiele radosnych i trudnych przygód. Nie tylko spełniają swoje marzenia, ale także starają się naprawiać świat i pomagać innym.

Ta książka to nie tylko świetna rozrywka, ale także dobra szkoła życia dla dzieci w wieku szkolnym. Z lektury „Karolci” mogą nauczyć się empatii, odwagi i korzystania z własnej fantazji. Przekonają się także, że każde nasze działanie ma swoje konsekwencje, za które trzeba brać odpowiedzialność. Ciekawa historia i ważna nauka w jednym.

Ocena: 9/10

Jaki  jest ośmiolatek?

Okolice ósmych urodzin to ciekawy czas w rozwoju dziecka, które po raz pierwszy zauważa, że nie jest centrum wszechświata. Empatia jest u dzieci czymś naturalnym, warto ją jednak wspierać i uczyć malucha mądrej i dobrej postawy wobec dzieci, dorosłych, a także zwierząt.

To „duże dziecko” nadal bardzo potrzebuje bliskości rodzica. U wielu maluchów objawia się to ciągłą ochotą na przytulanie, buziaki czy po prostu wspólne spędzanie czasu. Wypracujmy sobie zwyczaj, że każdego dnia spędzamy z ośmiolatkiem chociaż 15 minut. To będzie bezcenne dla całej rodziny.

W drugiej klasie zauważa się wśród dzieci zabieganie o akceptację rówieśników. Maluchy są towarzyskie i to bardzo dobrze. Trzeba jednak zawczasu reagować na próby zaskarbienia sobie atencji za wszelką cenę. Nie warto udawać kogoś innego, żeby tylko zdobyć przyjaciół.

Ośmioletnie dzieci doskonale rozróżniają dobro od zła, trzeba więc codziennie im przypominać, że lepiej być po jasnej stronie mocy. Fajna książka dla 8 latka powinna przekazywać mądre wartości, uczyć bezinteresownej pomocy, wrażliwości i odwagi.

Jaka książka dla 8 latki i 8 latka?

Skoro już wiemy jak ważny jest ten moment w rozwoju dziecka, to zróbmy wszystko, aby wyrosło na mądrego i dobrego człowieka. Ale dość już tych górnolotnych słów! Wszyscy mamy dzieci i wiemy, że potrzebują przede wszystkim rozrywki.

Kupując książkę dla dziecka zadbaj o to, aby była interesująca! Nawet jeśli wybujała fantazja autora wyda Ci się trochę przesadzona, pamiętaj – wyobraźnia dzieciaków jest wiele razy bardziej rozwinięta niż nasza.

Jestem fanką fantastycznych historii, zmyślonych bohaterów z innych światów, ożywiania przedmiotów codziennego użytku oraz wszelkich magicznych gadżetów. Po za tym nawet świetnie czytające dziecko doceni ilustracje.  Wybierajmy książki, które mają przynajmniej kilka pięknych grafik i ładne okładki. Wrażliwość estetyczna to także ważna cecha.

Książki dla dzieci – ranking 2024

Skoro już wiemy kim jest ośmiolatek, możemy porównać ze sobą omawiane książki, uwzględniając to co dla niego najważniejsze. Zestawienie w poniższej tabeli:

Cukierku, Ty łobuzie

Afryka Kazika

Treść

Opowieści o niesfornym kotku

Opowiadania na podstawie reportaży

Największa zaleta

Zabawna i ciekawa, łatwo się czyta

Oparta na faktach, pełna informacji

Oprawa graficzna

Przeciętna, nieciekawy styl

Bardzo ładne rysunki zwierząt

Ocena

7/10

8/10

 

Obraz

Nazwa

Ocena 0-10

Cena

Sprawdź Cenę

      

Nowe przygody skarpetek

9.9

Średnia


 

Afryka Kazika

9.8

Średnia


 

Karolcia

9.7

Tania


 

CukierkuTy łobuzie

9.6

Tania


 

Minecraft. Kolekcja gracza

9.4

Droga


 

Znowu same wysokie oceny! Wyłamuje się tylko zestaw podręczników Minecraft, ze względu na jego niską wartość edukacyjną. Dość słabo wypada również książka „Cukierku, Ty łobuzie!” – ale nic straconego, wiele dzieci i tak ją przeczyta jako szkolną lekturę.

Chociaż „Afryka Kazika” otrzymała zaledwie 8 pkt to uważam, że jest świetną książką. Za to pomiędzy „Nowymi przygodami skarpetek” a „Karolcią” wahałam się bardzo długo. Obydwie książki są świetne, zwłaszcza dla ośmiolatków.

Ostatecznie wygrały „Nowe przygody skarpetek (jeszcze bardziej niesamowite)” autorstwa Justyna Bednarek, ponieważ:

  • jest to literatura dziecięca na najwyższym poziomie,
  • książka zadziwia pomysłowością, przygody są tak niesamowite, jak sugeruje tytuł,
  • wyjątkowo działa na wyobraźnię – w końcu wiemy co robią zaginione skarpetki,
  • przekazuje piękne i mądre wartości, niezbędne do wychowania dobrego człowieka,

„Karolcia” jest lekturą obowiązkową, więc i tak będzie trzeba ją przeczytać.

 Miłego czytania!

Powiązane Artykuły

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Jaką książkę dla 8 latka wybrać w 2020
Average rating:  
 0 reviews
slot thailand slotgacormaxwin wwwl24.mitsubishielectric.co.jp game slot online