Jak znaleźć ciekawe książki dla dzieci w wieku 9 lat?

Dziewięciolatek to wymagający czytelnik. Ma już swoje upodobania co do książek i nie zachwyci się byle czym. Dlatego naprawdę trudno jest znaleźć dla niego odpowiednią lekturę.

Jeśli chcesz poznać naprawdę fajne książki dla dzieci, to dobrze trafiłeś. Przygotowałam ranking świetnych lektur dla dziewięciolatków. Wybrane pozycje różnią się od siebie, ale każda z nich jest wysoko oceniana przez rodziców oraz bardzo często kupowana.

Na początek opiszę krótko wybrane książki dla dzieci 9 lat. Podpowiem, co jest ważne w wyborze książki dla dziecka w tym wieku. Następnie porównam ze sobą pozycje z rankingu 2024, a na koniec wyłonię jego zwycięzcę.

Obraz

Nazwa

Ocena 0-10

Cena

Sprawdź Cenę

      

Nowe przygody skarpetek

9.9

Tania


 

Afryka Kazika

9.8

Tania


 

Harry Potter

9.6

Droga


 

Minecraft. Kolekcja gracza

9.5

Średnia


 

Magiczne drzewo

9.2

Średnia


 

„Nowe przygody skarpetek (jeszcze bardziej niesamowite)” Justyna Bednarek

Wydawnictwo Poradnia K., 160 stron, oprawa twarda. Ta książka jest drugim tomem poświęconym przygodom skarpetek. Pierwszy tom – „Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek” – otrzymał nagrodę Najlepszej Książki Dziecięcej w plebiscycie „Przecinek i Kropka”. Została wyróżniona także na innych konkursach literackich. Wszyscy, którzy przeczytali tą pierwszą część sagi, powinni od razu zaopatrzyć się w drugą! Choć wydaje się to niemożliwe – jest jeszcze lepsza!

Opowieści o perypetiach skarpetek zainteresują nie tylko dzieci, ale także ich rodziców, ponieważ są naprawdę zaskakujące. Skarpetki w roli bohaterów książki? To takie abstrakcyjne, a jednocześnie takie proste! Właśnie dlatego dzieci je kochają. Po za tym, w końcu możemy poznać sekret, gdzie podziały się te zaginione w praniu skarpetki.

Książka jest pełna zwrotów akcji i świetnego humoru. Ale nie to jest najważniejsze. W mojej (i nie tylko) opinii. „Nowe przygody skarpetek” przekazują dzieciom bardzo ważne wartości. Mówią o tym, że trzeba być ciekawym świata i pełnym odwagi. Każde nasze działanie, nawet to najmniejsze, potrafi odmienić czyjeś życie. Zróbmy wszystko, aby zmieniać świat na lepsze.

Po za ciekawą treścią, możemy podziwiać interesujące ilustracje. Wydaje mi się, że to bardzo dobra lektura dla dziewięciolatka, który chętnie poczyta ją wieczorami. Pomoże mu to uwierzyć we własne możliwości i chętniej angażować się w pomoc innym.

Ocena: 9/10

Fragmentu tej wspaniałej książki możesz posłuchać tutaj.

„Afryka Kazika” Łukasz Wierzbicki

Wydawnictwo Bis, 168 stron, oprawa twarda. Ta książka jest zbiorem opowiadań napisanych na podstawie relacji z podróży Kazimierza Nowaka, dostosowanych dla dzieci w wieku około 9 lat i nie tylko.

Nowak dokonał czegoś niesamowitego. W latach 1931-1936 udało mu się samotnie przemierzyć Afrykę, z jej północnego na południowy koniec oraz z powrotem. Zrobił to jako pierwszy człowiek na świecie. Pokonał w sumie 40 tysięcy kilometrów na dzikim lądzie. Podróżował pieszo, konno, na rowerze i czółnem.

Trudno wyobrazić sobie lepszy sposób na zainteresowanie dziecka podróżami niż „Afryka Kazika”. I nie chodzi tu tylko o Czarny Ląd. Po za tym najbardziej trafiają do nas informacje przekazywane na podstawie prawdziwych historii.

„Afryka Kazika” to opowieść o odważnym człowieku, który wierzył w swoje marzenie. Taka lektura, jeśli trafi na podatny grunt, może rozszerzyć horyzonty i zainspirować. Na koniec dodam, że jest całkiem ładnie wydana i ma w środku wielką rozkładaną mapę Afryki, którą można przykleić na ścianie i poznawać trasę, którą wędrował Nowak.

Czy to książka idealna dla 9-latka? Na pewno jest dobrym pomysłem. Ale idealna tylko dla dzieci, które w tym czasie interesują się geografią, podróżami albo Afryką, ewentualnie historią. Czy będą miały 7, 9 czy 11 lat – to ma mniejsze znaczenie.

Ocena: 8/10

„Harry Potter” – zestaw siedmiu tomów z okładkami Jonny’ego Duddle’a, w pudełku z widokiem Hogwartu

Wydawnictwo Media Rodzina, 3656 stron, oprawa twarda. Nowe, przepiękne wydanie siedmiu tomów sagi o Harrym Potterze. Jeśli nie wiesz kto to Harry Potter, to musisz pochodzić z obcej planety.

Ten zbiór to prawdziwa gratka dla każdego fana! Okładki są przepiękne, a pudełko z Hogwartem wygląda obłędnie. Cena nie jest niska, ale okazuje się, że kupując każdą książkę osobno zapłacimy jeszcze więcej. Na początku każdej książki znajduje się mapa Hogwartu. Ciekawym dodatkiem są tzw. „akta personalne” autorki zamieszczone na końcu pierwszego tomu. Są tam ciekawostki o niej, jej życiu i upodobaniach.

O fenomenie Harrego Pottera można pisać eseje. Filmy zarobiły grube miliony i do dzisiaj wracają jak bumerang na mały ekran. Dziewięcioletnie dzieci w znakomitej większości rozpoznają Harrego, lub widziały przynajmniej urywek filmu.

Oprócz świetnej historii napisanej językiem najwyższej jakości i niesamowitych bohaterów, mamy tutaj także prawdziwą przyjaźń, miłość, lojalność, wartość wiedzy i nauki, trudności, zawody, a nawet śmierć. Dlatego jestem pewna, że lektura Pottera to nie tylko wspaniała rozrywka, ale także dawka nauki dla młodego rozumu.

Nie mam jednak pewności czy dziewięciolatki są w stanie przeczytać wszystkie tomy. Jak wiemy, każdy kolejny jest coraz bardziej „dorosły”, mroczny i trudny. Może na początek wystarczy „Kamień filozoficzny” i zobaczymy co dalej?

Ocena: 7/10

Zobacz, jak prezentuje się siedmiopak Harrego Pottera.

„Minecraft. Kolekcja podręczników gracza” Craig Jelley, Milton Stephanie

Wydawnictwo Egmont, 368 stron, oprawa miękka. Kolekcja składa się z czterech podręczników dotyczących wskazówek dla gracza w Minecraft. Zestaw został zapakowany w atrakcyjne etui.

Jeżeli Wasz dziewięciolatek kocha grać w Minecraft, to nie jest wyjątkiem. Ta gra to prawdziwy hit wśród uczniów klas początkowych oraz nieco starszej młodzieży. Okazuje się, że niektórzy rodzice także dali się wciągnąć w jej kwadratowy świat.

Zestaw podręczników stanowi kompendium wiedzy dla początkującego i średniozaawansowanego gracza. Składa się z następujących tytułów: : „Podręcznik podboju Minecrafta”, „Podręcznik kreatywnego budowania”, „Podręcznik użytkowania czerwonego kamienia”, „Podręcznik podboju Netheru i Kresu”. To znaczy, że przeprowadzi dziecko przez wszystkie najważniejsze etapy gry.

Każdy fan Minecrafta będzie szalał z radości na widok tej kolekcji. Jeśli miałabym jednak ocenić ją pod względem przydatności dla dziewięciolatka, muszę przyznać, że nie jest to najlepszy prezent. Granie nie jest niczym złym, ale myślę, że lepiej wspierać inne aktywności niż przesiadywanie przed komputerem. Nawet młodego gracza można zainteresować jakimś innym światem i bohaterami.

Ocena: 6/10

„Tajemnica mostu. Magiczne drzewo tom 2” Andrzej Maleszka

Wydawnictwo Znak, 432 strony, oprawa twarda. Drugi tom sagi o Magicznym Drzewie, która stała się podstawą do nakręcenia znanych na świecie (nieco mniej w Polsce) filmów, nagradzanych  statuetką Emmy.

„Magiczne drzewo” to niezła konkurencja dla Harrego Pottera. Tutaj także wpadamy w świat magii, czarodziejów, zaklęć, niesamowitych stworzeń, potworów i przygód, w które trudno uwierzyć. Pierwszy tom miał świetne przyjęcie, drugi niektórzy czytelnicy oceniają nieco gorzej.

Początkiem historii jest niefortunnie wypowiedziane zaklęcie, przez które chłopiec o imieniu Filip zapada na dziwną „chorobę”. Jego przyjaciele próbują zrobić wszystko, żeby mu pomóc. Książka jest pełna zwrotów akcji i do końca trzyma w napięciu.

Okładka nie powala. Wygląda jak kiepski fotomontaż. Za to przyjemnie zaskoczyła mnie ilość ilustracji w środku książki. Taka przerwa w czytaniu, na oglądanie obrazka z bohaterami, przydaje się dzieciakom i pomaga w wyobrażeniu sobie sceny. Chociażby w Wenecji, którą nie każde dziecko musi znać z widzenia.

Historia jest świetna,  a bohaterowie barwni. Wiele dzieciaków w wieku 7-10 lat czyta tę książkę jednym tchem. Oczywiście trzeba trafić w gust. Niektórzy rodzice są zdania, że mimo wszystko książka jest przeciętna i czasami pojawia się w niej mało stosowne słownictwo. Z powodu takich opinii obniżam jej ocenę.

Ocena: 7/10

Dzieci w wieku 9 lat – co powinny czytać?

Dziewięciolatek powinien już świetnie czytać i pisać, dlatego prezent w postaci książki będzie dla niego prawdziwą przyjemnością. W końcu oprócz ćwiczeń może oddać się dojrzałej lekturze i w pełni docenić jej wartość. To także czas spędzania godzin w samotności, za zamkniętymi drzwiami pokoju. Idealne warunki do czytania!

Ten czas bywa trudny dla rodziców, którzy tracą nieco ze swojej pozycji w oczach dziecka. Zyskują natomiast jego koledzy, co nie zawsze niesie ze sobą dobre skutki. Rodzicu – zrób wszystko by nadal robić coś razem z dzieckiem, nawet gdy ono ma na to nieco mniejszą ochotę. Może tego nie okazywać, ale nadal bardzo Cię potrzebuje. Może trudno będzie poczytać mu na dobranoc, ale świetnie zadziała to, że będzie widział Ciebie częściej z książką niż z telefonem.

Niewiele rodziców zdaje sobie sprawę z tego, że 9-cio latki często się zamartwiają i przejmują każdym drobiazgiem. Po za tym nie bardzo wierzą w swoje umiejętności i do nowych sytuacji podchodzą niepewnie i z rezerwą. Polecane książki dla dzieci zazwyczaj dotykają tematu wiary we własne możliwości – nie bez powodu to takie ważne. Jeśli ciężko nam wesprzeć dziecko, możemy podbudować jego samoocenę odpowiednią lekturą.

Jeszcze jedna rzecz, w którą trudno jest uwierzyć. Dziewięciolatki stresują się – i to naprawdę sporo. Złą oceną, przytykami ze strony kolegów, problemami z zajęciami w-f czy sytuacją w domu. To duże dzieci, które rozumieją co się w okół nich dzieje. Jeśli rodzice mają zmartwienia, to one także to przeżywają. Dlatego bezcenna jest dobra rozrywka! Dzieci w wieku 9 lat mogą zaczytać się na długie godziny w książce, która je zainteresuje.

Książki dla dzieci – ranking 2024 książek dla 9-cio latka

Treść

Największa zaleta

Nowe przygody skarpetek

Podróże i przygody skarpetek

Rozrywka oraz nauka ważnych wartości

Afryka Kazika

Opowiadania na podstawie reportaży

Rozrywka i zapoznanie z Afryką i historią

Harry Potter Zestaw 7 tomów

Niezwykły chłopiec w szkole dla czarodziejów

Rozrywka na najwyższym poziomie

Minecraft Kolekcja podręczników

Wskazówki dotyczące gry Minecraft

Rozrywka, doskonalenie gry

Tajemnica mostu Magiczne drzewo

Grupa przyjaciół w świecie pełnym magii

Rozrywka, dużo ilustracji

 

Obraz

Nazwa

Ocena 0-10

Cena

Sprawdź Cenę

      

Nowe przygody skarpetek

9.9

Tania


 

Afryka Kazika

9.8

Tania


 

Harry Potter

9.6

Droga


 

Minecraft. Kolekcja gracza

9.5

Średnia


 

Magiczne drzewo

9.2

Średnia


 

Najlepsza książka dla dziewięciolatka w naszym rankingu 2024

„Nowe przygody skarpetek (jeszcze bardziej niesamowite)” Justyny Bednarek, ponieważ są najlepiej dopasowane do wieku dziecka, bardzo dobrze napisane, mają zaskakującą historię i niesamowitych bohaterów, przekazują ważne wartości i uczą dobrych wzorców. Pozycja została doceniona w najważniejszych konkursach na książkę dla dzieci i innych literackich.

Powiązane Artykuły

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Jaką książkę dla 9 latka wybrać w 2020
Average rating:  
 0 reviews
slot thailand slotgacormaxwin wwwl24.mitsubishielectric.co.jp game slot online