Emocje towarzyszą nam zawsze. Dorośli ludzie zazwyczaj radzą sobie z nimi, ale dzieciom często jest zapanować nad konkretnymi odczuciami, które kierują ciałem dziecka. Mały człowiek nie do końca zdaje sobie sprawę, dlaczego czuje się tak a nie inaczej. Często nie potrafi zrozumieć, dlaczego popada w złość podczas, gdy zabawka nie chce współpracować, czy też na kolację jest coś, ćzego nie do końca lubimy. Z pomocą przychodzą nam książki, poruszające tematykę emocji, które pomagają nie tylko zrozumieć konkretne nastroje, ale także nauczyć radzić sobie z nimi. Pozycje te pomagają również w nabyciu dobrych nawyków związanych z zachowaniem w konkretnych sytuacjach. Jeśli kiedykolwiek zastanawiałaś się, jak pomóc dziecku radzić sobie z uczuciami i emocjami, ten poradnik jest dla Ciebie.

Obraz

Nazwa

Ocena 0-10

Cena

Sprawdź Cenę

      

Wszystko o emocjach

9.9

Średnia


 

 

Gucio zazdrości

9.8

Tania


 

 

Self – regulation

9.6

Droga


 

Wielka księga emocji

9.5

Średnia


 

 

Co się dzieje...

9.2

Średnia


 

Specjalnie dla Ciebie, przyjrzeliśmy się dostępnym na rynku pozycjom ciekawych książek dla dzieci, które poruszają problemy związane z  emocjami i stworzyliśmy ranking, składający się z kilku najlepszych tytułów z 2024 roku.

Książki dla dzieci polecane przez psychologów – najpopularniejsze tytuły 2024

Psychologowie od lat polecają rozmowy z dziećmi na trudne tematy. Jednym z nich jest temat emocji, jakie towarzyszą nam podczas różnych sytuacji. W dzisiejszym rankingu wybraliśmy kilka książek dla dzieci, które pomogą w rozmowach z dziećmi.

Gucio zazdrości

Gucio zazdrości to jedna z książek serii Uczucia Gucia. W postać Gucia wciela się jednorożec. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyż jest to często wykorzystywana postać w książkach dla dzieci. Ten jednorożec ma jednak specjalną moc, którą jest zmiana kolory tęczowej grzywy, w zależności od tego co Gucio odczuwa. Każda z ksiązeczek serii skupia się na innym zagadnieniu. W tym przypadku mowa o uczuciu zazdrości.

Książka nie tylko uczy nazywania poszczególnych emocji, ale także sposobów radzenia sobie z każdym z nich. Na końcu każdej historyjki, znajduje się proste ćwiczenia, które można wykonywać razem z dziećmi. Mają one na celu pomóc dziecku w wyciszeniu i zapanowaniu nad emocjami. W książeczce poruszona jest historia, w której Gucio zazdrosny jest o swoją kuzynkę. Uważa, że wszyscy wolą zajmować się młodszą Tosią, a nie nim.

R

Zalety

– zachowania opisane na przykładach, z którymi rodzice mają na co dzień do czynienia;
– doskonałe wsparcie podczas nauki poznawania emocji;
– dodatkowe ćwiczenia oddechowe;
Q

Wady

– książka zawiera opis tylko jednego uczucia.

Self – regulation. Opowieści dla dzieci o tym, jak działać, gdy emocje biorą górę

Książka ta to niejako poradnik skierowany zarówno do dzieci, jak i rodziców. W utworze, razem z przedszkolakami Leną i Kubą wyruszamy w świat, świat codziennych sytuacji i problemów, świat, w którym niejednokrotnie emocje biorą górę. Jest to opowieść, która pokazuje jak zachowywać się w sytuacjach, kiedy nasze ciało działa pod wpływem emocji. Marudzenie podczas kolacji czy awantua na placu zabaw to tylko niektóre z przykładów, z którymi mamy do czynienia na codzień. Lena i Kuba pokazują jak w łatwy sposób poradzić sobie z rozwiązaniem najwet najtrudniejszej sytuacji.

Książka napisana jest w oparciu o podejście Self – regulation, a przy każdej z historii znajduje się ramka z informacją dla rodzica, z wytłumaczeniem sposobu korzystania na co dzień. Wiele emocji, jakie spotykane są u dzieci, spowodowanych jest nadmiernym stresem. Stres może wynikać zarówno z nowych sytuacji, zmiany otoczenia, czy też z presji jakie wywierane są na dziecku. Często wystarczy odnaleźć jego źródło, aby pomóc małemu dziecku z opanowaniem swoich emocji.

R

Zalety

– pozycja doskonała zarówno dla dziecka, jak i rodzica;
– jedyna taka na polskim rynku książka z wykorzystaniem podejścia self – reg;
– wskazówki merytoryczne w ramkach dla rodziców;
– przykłądy zachowań na sytuacjach z życia codziennego;
Q

Wady

– używanie przez bohaterów brzydkich słów.

Wielka księga emocji

Propozycja ta to zbiór baśni i opowieści, w których opisywane są przeróżne emocje i uczucia, towarzyszące ich bohaterom. Książka wprowadza najmłodszych w świat emocji, dzięki czemu potrafią one z łatwością rozpoznawać i nazywać poszczególne uczucia, jakie ich otaczają. Uczy ona także jak okazywać uczucia i jak nad nimi zapanować w zależności od panującej sytuacji. Autorzy pokazują, że nie ma uczuć dobrych, czy złych, natomiast trzeba potrafić wybrać i dostosować okazaywanie ich w zależności od otaczającej sytuacji. Inaczej zachowamy się w urzędzie, a inaczej na seansie w kinie.

Umiejetne okazywanie uczuć i oswojenie się z emocjami cechuje człowieka kulturalnego i opanowego. Warto uczyć dzieci od najmłodszych zachowań, które powinny być dostosowane do okazji. Dzięki bajkom, zawartym w księdze, dzieci uczą się, że nie są same ze swoimi problemami, oraz, że nie tylko im przydarza się mieć gorszy dzień czy humor. Bohaterowie bajek również mierzą się z różnymi problemami, którym towarzyszą przeróżne uczucia, od radości do smutki i łez.

R

Zalety

– krótkie opowieści w formie wierszyków;
– uczy dziecko wyrażania i nazywania uczuć;
– pozycja polecana zarówno dla dzieci, rodziców, jak i nauczycieli;
Q

Wady

– ciężka do zrozumienia dla najmłodszych.

Wszystko o emocjach

Kolejna propozcycja skierowana jest główniedla najmłodszych dzieci w wielu przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Pozycja ta jest bogato ilustrowana, a zawarte w niej obrazki pomagają zrozumieć dlaczefo emocje są takie ważne, czym tak naprawde są i jak zmieniają się w zależności od naszych zachowań. Książka pokazuje również, że na emocje możemy mieć sami wpływ, możemy nimi kierować, tylko należy zrozumieć czym są i co je wywołuje.

To także pozycja, która w łatwy sposób ukazuje co czują najbliżsi z naszego otoczenia, kiedy my próbujemy uporać się z jakimiś emocjami, które tkwią w naszym ciele. Książka w łatny i przyjazny dla czytelnika sposób opowiada o uczuciach, wywołując tym samym uspokojenie u osób, które wsłuchują się w treść. „Wszystko o emocjach” pozwala nie tylko zrozumieć radość, smutek czy złość, ale również ułatwia komunikację między rodzicem, a dzieckiem na trudne tematy dotyczące uczuć.

R

Zalety

– bogato ilustrowana;
– idealna dla najmłodszych dzieci;
– pozwala rozmawiać z dzieckiem na trudne tematy;
Q

Wady

– zbyt mało uczuć i emocji poruszonych w książce.

Co się dzieje w mojej głowie? Jak zacząć z dzieckiem rozmowę o zdrowej głowie

Ostatnia z propozycji pokazuje, jak ważny w życiu każdego człowieka jest umysł. Autor zwraca szczególną uwagę na to, że o zdrowie umysłu należy zadbać od najmłodszych lat, pokazując tym samym praktyczne i sprawdzone sposoby, które poprawiają kondycję głowy. Książka porusza zagadnienia dotyczące pozytywnego myślenia, a także pozytywnego postrzegania siebie. Dzięki rozsądnemu radzeniu sobie z emocjami oraz nawiązywaniu i utrzymywaniu pozytywnych relacji, z łatwością możemy zadbać o kondycję naszego umysłu. Pozwala na wypracowanie dobrych nawyków i wypracowanie strategii, które skutecznie pozwolą na radzenie sobie z największymi trudnościami.

Książka mimo trudnego tematu, jaki przedstawia, została napisana w lekki, przyjazny dziecku sposób, co pomaga w ustaleniu przez najmłodszych fundamentów, które staną się oparciem budowy zdorwia umysłu w przyszłości. Książka ta pozwala znaleźć rodzicom punkty zaczepienia do rozmów na ważne tematy. Pozycja ta, jest ważna nie tylko dla dzieci, ale również dla rodziców.

R

Zalety

– prosty, zrozumiały język;
– książka inspiruje do rozmów z dzieckiem;
– pomocna w tłumaczeniu dzieciom różnych sytuacji;
Q

Wady

– ksiązka nie posiada akcji jak stanardowe pozycje.

Mądre książki dla dzieci – najważniejsze cechy

Wszystkie z przedstawionych propozycji to bardzo dobre pozycje poruszający ważny temat jakim są emocje. Aby ułatwić wybór jednej pozycji warto zwrócić uwagę na cechy charakterystyczne, które przedstawiliśmy w formie tabeli.

Cecha produktu

Gucio zazdrości

Self – regulation

Wielka księga emocji

Wszystko o emocjach

Co się dzieje w mojej głowie?

Wiek dziecka

2+

4+

6+

3+

3+

Ilość stron

32

128

120

32

32

Oprawa

twarda

twarda

twarda

twarda

twarda

Ilustracje

tak

tak

tak

tak

tak

Rodzaj treści

historyjka z ćwiczeniami

opowiadanie

wierszyki

opowiadanie obrazkowe

poradnik

Przystępny język

tak

tak

tak

tak

tak

 

Emocje u dzieci to trudny temat, dlatego tak ważny jest zakup odpowiedniej książki, wspomagającej poruszanie tego tematu razem z dziećmi.

Pamiętaj też jak ważny jest rozwój dziecka, poznaj najlepsze książki edukacyjneKLIKNIJ LINK.

G

Wiek dziecka

Dopasowanie książki do wieku dziecka jest niezwykle istotne, gdyż pomaga w przystępny sposób poruszyć problem, a także zrozumieć go. Jest to szczególnie ważne, jeśli ksiązka porusza ważne, trudne tematy, które niejednokrotnie sprawiają trudności z przyswojeniem.

G

Ilustracje

Barwne ilustracje nie są tylko dodatkiem ozdabiającym książkę. Zazwyczaj pokazują one za pomocą przystępnych form odczucia, które towarzyszą bohaterom książki. Dla małego dziecka łatwiejszą formą jest pokazanie spływających kropelek łez po policzku niż pełen opis okoliczności.

G

Gatunek treści

Z doświadczenia wiemy, że są takie gatunki, które są łatwiej przyswajalne przez małych odbiorców. Do najbardziej polecanych należą przede wszystkimformy wierszowane posiadające rym, gdyż wpadają w ucho i zostają w pamięci. Są one zazwyczaj krótkie, a więc dziecko nie nudzi się podczas czytania lub słuchania poszczególnych wierszy. Inną bardzo ciekawą formą, również lubianą przez najmłodszych są komiksy, a także historyjki obrazkowe. Poprzez przedstawienie problemu w formie graficznej, z uzupełnieniem tekstowym, treści są lepiej przyswajane szczególnie przez młodszych odbiorców. Gorzej przyswajane są poradniki czy tez histoire, które nie posiadają ilustracji.

G

Użyty język

Nie mamy tu na myśli wersji językowej, bo zakładamy, że wszystkie utwory porównywane występują w języku polskim. Jednak mówiąc o języku mówimy o przystępności językowej, czyli łatwości zrozumienia odbioru przez dzieci. Książki napisane łatwym, lekkim językiem, są nie tylko chętniej wybierane i słuchane przez dzieci, ale także więcej wartościowych treści zostaje przekazanych dla odbiorcy. Jest to szczególnie ważne, kiedy w książce poruszane są trudne tematy, niejednokrotnie sprawiające trudności nie tylko dzieciom, ale również rodzicom. Zrozumienie emocji i nauka radzenia sobie z nimi to bardzo ważna umiejętność, a książki mają na celu ułatwienie przyswojenia konkretnych zagadnień.

Ciekawa książka dla dzieci – „Wszystko o emocjach”

Wszystkie przedstawione propozycje w dzisiejszym rankingu 2024 są niewątpliwie warte uwagi. Każda z nich skupia się na problemach i nauce radzenia sobie z emocjami w przystępny dla dziecka sposób. Jednak każda z książek skierowana jest do nieco innej grupy odbiorców, gdyż każda z nich przedstawia problem w innej formie.

Naszym wyborem, który doskonale sprawdzi się u dzieci od najmłodszych lat jest książka „Wszystko o emocjach”. Ważna jest nauka rozpoznawania od wczesnych, dziecięcych lat, dlatego też forma historyjki obrazkowej z krótkimi tekstami sprawdzi się doskonale. Przekazana treść ma czytelną form i zrozumiały język. Ilustracje pozwalają odgadnąć, jakie emocje kierują poszczególnymi osobami, nawet przez najmłodsze dzieci. „Wszystko o emocjach” to doskonała książka na prezent.

Powiązane Artykuły

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Jakie książki dla dzieci o emocjach
Average rating:  
 0 reviews
slot thailand slotgacormaxwin wwwl24.mitsubishielectric.co.jp game slot online