Nowocześni rodzice stawiają na edukację dzieci już od pierwszych lat życia. Dużą wagę przywiązujemy też do rozwoju logicznego myślenia, spostrzegawczości, sprytu i wielu innych cech, które są bezcenne zarówno w szkole jak i w dorosłym życiu.

Dlatego tak dużym zainteresowaniem cieszą się lektury edukacyjne. Wśród nich największą część zajmują książki do czytania dla dzieci, a na drugim miejscu plasują się książki z ciekawostkami oraz zagadki i kolorowanki. Co wybrać, aby zapewnić maluchowi zarówno rozwój umiejętności jak i dobrą zabawę?

Obraz

Nazwa

Ocena 0-10

Cena

Sprawdź Cenę

      

Wielka ksiega zagadek

9.9

Tania


 

 

Pucio umie opowiadać

9.8

Tania


 

 

Elementarz Marian Falski

9.6

Średnia


 

 

Bing na tropie

9.5

Tania


 

 

Kocham czytać -logopedyczna

9.5

Droga

W tym rankingu zebraliśmy dobre książki dla dzieci z kategorii edukacyjne. Na początku zrecenzuję krótko każdą z nich, przytoczę także opinie kupujących ją rodziców. Następnie podrzucę kilka ważnych wskazówek odnośnie wyboru książki edukacyjnej. Na końcu wyłonię zwycięzcę rankingu 2024.

„Pucio umie opowiadać”

Wydawnictwo: Nasza Księgarnia, wiek: 0-6 lat, 40 stron, oprawa twarda. To już piąta książka z serii przygód Pucia. Wszystkie pozycje powstały z myślą o rozwoju mowy dziecka, od pierwszych prób naśladowania dźwięków, po ćwiczenie umiejętności opowiadania.

W rodzinie Pucia dzieje się coś bardzo ważnego. Mama zachodzi w ciążę i wszyscy oczekują na narodziny Bobo. W końcu przychodzi na świat i wiele rzeczy wygląda teraz całkiem inaczej. Pojawienie się nowego członka rodziny jest pretekstem do opowiadania, ma też skłonić dziecko do zadawania pytań o własne narodziny i pierwsze miesiące życia.

Jeżeli chodzi o książki edukacyjne dla dzieci, to w kategorii rozwój mowy, trudno znaleźć coś lepszego niż Pucio. Wiele dzieci właśnie z nim wypowiada pierwsze słowa. O tym jak dobre są to książki świadczą także opinie rodziców, wśród których trudno znaleźć jakąkolwiek krytykę.

„Pucio umie opowiadać” na każdej stronie, oprócz głównej ilustracji i tekstu, ma małe obrazki sytuacyjne zachęcające do opowiadania. Tworzenie historii, która ma początek, koniec i logiczny sens, nie jest wcale proste. Dziecko musi opanować myślenie w kategorii przyczyna – skutek oraz zrozumieć pojęcie czasu. Coś było wcześniej, coś później. Ta książka z pewnością w tym pomoże.

Produkt jest solidnie wykonany. Okładka i strony są z grubego kartonu, który trudno zniszczyć. Są bardzo mocno sklejone na grzbiecie, dlatego wiele osób potwierdza, że są niezniszczalne. Warto zauważyć też ciekawy styl ilustracji. To będzie świetna książka edukacyjna dla dzieci, które już mówią zdaniami, więc moim zdaniem powyżej 2 lub 3 roku życia.

„Elementarz” Marian Falski

Wydawnictwo: WSiP, 160 stron, okładka twarda. To najczęściej i najdłużej wydawany i sprzedawany podręcznik dla dzieci w Polsce. Pierwsze wydanie miało miejsce w 1910 roku! W tamtych czasach była to książka rewolucyjna, która całkowicie zmieniła podejście do nauczania. Prawdziwa klasyka jeśli chodzi o książki do nauki czytania dla dzieci.

Nowość, która została zawarta w „Elementarzu” polegała na tym, że zastosowano tutaj metodę wyrazowo-analityczną. Według niej dziecko ma najpierw nauczyć się obejmować wzrokiem całe wyrazy, zanim przejdzie do czytania zdań. Całkiem inaczej niż w równie popularnym czytaniu sylabowym. Książka zawiera w sobie cały kurs nauki czytania, od samego początku.

Warto docenić ilustracje Janusza Grabiańskiego. Dla większości dorosłych będą one wyglądały bardzo znajomo. To właśnie tutaj po raz pierwszy pojawiła się słynna Ala z Elementarza. Grabiński to uznany polski artysta, tworzący w dużej mierze dla dzieci. Natomiast autor, Marian Falski, był pedagogiem i działaczem oświatowym.

„Elementarz” jest przeznaczony dla dzieci w wieku szkolnym. A konkretniej – dla tych, które zaczynają uczyć się czytać. Jeżeli Twoje dziecko już wcześniej interesuje się czytaniem, możesz spróbować zainteresować go tą książką. Jedyny minus tej pozycji, na tle pozostałych, to jej nieco archaiczna forma. Doceniam klasykę literatury, jednak dzisiaj na rynku jest dużo bardziej atrakcyjnych książek edukacyjnych dla dzieci.

„Wielka księga zagadek i łamigłówek”

Wydawnictwo: Greg, 252 strony, okładka miękka, wiek: 6+. Dosłownie wielka księga wypełniona po brzegi różnorodnymi zadaniami dla dzieci. Można w niej znaleźć elementy z całego świata, a także z poza niego. Podzielona na wiele rozdziałów, m.in.: „Dinozaury”, „Księżniczki i rycerze”, „Morza i oceany” czy „Pojazdy”.

W księgarniach jest dużo tego typu książek – tzw. zeszytów do ćwiczeń, wypełnionych kolorowankami, rebusami, labiryntami czy prostymi zadaniami matematycznymi. Ta pozycja wybija się znacznie na ich tle. Po pierwsze swoją objętością (252 strony!) i różnorodnością łamigłówek. Po drugie niezwykle atrakcyjną, jak na książki edukacyjne dla najmłodszych, szatą graficzną.

„Wielka księga zagadek i łamigłówek” pomoże doskonalić inteligencję, pamięć i spostrzegawczość. Pomoże stawiać pierwsze  kroki w matematyce i rozwijać czytanie. To także kolorowanka, którą przecież każde dziecko musi mieć w swojej biblioteczce. Zadania są na tyle zróżnicowane, że można ją podarować już 5-letniemu szkrabowi, ale także 8 i 10 latki znajdą tutaj coś trudnego dla siebie.

Opinie rodziców są fenomenalne. Wynika z nich, że dzieciaki naprawdę kochają trenować swoje małe główki przy pomocy Księgi. Do tego ładna oprawa graficzna i całkiem przyjemna cena. Wynika ona niestety z jakości papieru i miękkiej okładki, która może skrócić żywot książki. Mimo to, wypicie ciepłej kawy w spokoju, gdy maluch się bawi, gwarantowane.

„Bing na tropie. Szukaj i znajdź”

Wydawnictwo: Egmont, 24 strony, oprawa miękka. Całkiem duża książka dla małych dzieci. Na każdej stronie znajdują się kolorowe, ale nie nadmiernie skomplikowane ilustracje, a pod nimi polecenia. Zadaniem dziecka jest znaleźć wskazane przedmioty i bohaterów.

Bing jest dziecięcą gwiazdą. Ten czarny zajączek ma swoją własną bajkę animowaną oraz coraz bardziej rozbudowaną serię publikacji. To całkiem fajne książki dla dzieci. Spodoba się przede wszystkim fanom bajeczki, ale wiele kilkuletnich dzieci będzie zadowolonych z takiego prezentu.

Zabawy typu „szukaj i znajdź” są świetnie dla 2, 3, 4 a nawet 5 letnich dzieci. Bing daje dużo frajdy przede wszystkim tym najmłodszym. Pomaga rozwijać spostrzegawczość, może być ciekawą pomocą przy nauce słów. Maluchy z pewnością będą korzystać z tej dość popularnej książki z pomocą rodziców. Największy minus – miękka okładka i wiotkie strony, które łatwo się niszczą.

„Kocham czytać. Seria logopedyczna”

Wydawnictwo Edukacyjne, 360 stron, oprawa miękka. 18 zeszytów w kartonowym opakowaniu, przeznaczonych dla dzieci, które zaczynają uczyć się literek i czytania, a także dla starszych, które przejawiają symptomy dysleksji lub mają wady wymowy.

Seria logopedyczna ma za zadanie wprowadzić w naukę czytania i pisania. Zaczyna się od poznawania liter, potem pojawiają się kolejne elementy. Oprócz ćwiczeń w czytaniu mamy tutaj także kolorowanki, które również utrwalają nowe słowa. Dla większych dzieci będzie to okazja do urozmaicenia swojego słownictwa.

W zestawie jest także poradnik metodyczny dla nauczycieli i rodziców. Tłumaczy jak korzystać z zeszytów, a także wyjaśnia neuropsychologiczne podłoże nauki czytania. To pomaga lepiej zrozumieć dzieciaki, którym przychodzi to nieco trudniej niż innym.

Analizując opinie rodziców, którzy pracowali z dziećmi przy pomocy pakietu „Kocham czytać” dochodzę do wniosku, że jest on świetny dla maluchów z problemami. Pomaga walczyć z pierwszymi objawami dysleksji, jest wybawieniem dla osób, które nie radzą sobie z czytaniem w szkole.

Niestety wygląd tych zeszytów jest bardzo zły. Oprawa graficzna wydaje się nie mieć znaczenia dla autorów książki. Jest całkowicie przypadkowa i niestaranna. Do tego cena zestawu jest dość wysoka. Pozycja z pewnością jest jedną z dobrych książek dla dzieci, ale pod względem merytorycznym. Wygląd i jakość pozostawiają wiele do życzenia.

Książki edukacyjne dla najmłodszych 2024

Dobre książki dla dzieci to coś, w co naprawdę warto inwestować. Świadomi rodzice wiedzą, że warto jest wspierać rozwój dziecka na wszystkich płaszczyznach już od pierwszych lat życia. Edukacyjne książeczki to jednak przede wszystkim dobra zabawa. Maluchy właśnie przez zabawę najlepiej się uczą, poznają świat i ćwiczą umiejętności.

Jaka powinna być dobra książka edukacyjna? Na pewno dopasowana do wieku. Warto zapoznać się z zaleceniami wydawcy, a także opiniami rodziców. Musimy brać też pod uwagę indywidualne cechy własnego dziecka. Niektóre szkraby zaczynają czytać literki już w wieku 3 lat, a inne mają problemy z płynnym czytaniem nawet w drugiej czy trzeciej klasie.

Moim zdaniem najważniejsza jest różnorodność. Fajna książka to taka, z którą nie można się nudzić. Jestem zwolenniczką urozmaiconych gier edukacyjnych połączonych z łamigłówkami, czytaniem i liczeniem. To, co najbardziej zabija dobrą zabawę, to nuda i monotonia.

Jeśli chodzi o książki do nauki czytania – jest w czym wybierać. Najpierw warto się zdecydować jaka metoda jest najlepsza, lub jaką stosuje się w szkole. Sylabami czy może wyrazami, tak jak w kultowym „Elementarzu”? Czytanka musi być też ciekawa i kolorowa, ale nie krzykliwa. Oprócz czytania książki edukacyjne przemycają też wiedzę ze wszystkich dziedzin, uczą spostrzegawczości, logiki i rysowania.

Dwie ostatnie kwestie to ilość stron i ilustracje. Im więcej stron, tym więcej wolnego czasu dla rodzica… A ilustracje powinny być po prostu ładne. Osobiście zawsze porównują ilość stron do ceny książki. Czasami za niewielkie pieniądze można kupić bardzo bogatą książkę edukacyjną.

Najlepsze książki dla dzieci aktywizujące i edukacyjne 2024

W rankingu Książek edukacyjnych dla dzieci znalazło się pięć bardzo popularnych i wysoko ocenianych pozycji dostępnych w księgarniach w 2024 roku. Każda z nich jest nieco inna i pozwala ćwiczyć różne umiejętności. Poniższa tabelka zawiera porównanie książek pod względem najważniejszych cech.

Wiek dziecka

Objętość

Umiejętności

Szata graficzna

Pucio umie opowiadać

2-6 lat

40 stron

mówienie, opowiadanie, nauka słów

Atrakcyjna, interesująca,

Elementarz M. Falski

4-8 lat

160 stron

Nauka liter, czytanie, pisanie

Klasyczne ilustracje z 1910 r,

Wielka księga zagadek i…

4-10 lat

252 strony

Spostrzegawczość, myślenie logiczne, czytanie, liczenie, kolory

Bardzo bogata, piękne ilustracje

Bing na tropie. Szukaj i znajdź

2-4 lata

24 strony

Spostrzegawczość, nauka słów

Prosta, ale atrakcyjna dla małego dziecka

Kocham czytać. Seria logoped.

4-9 lat

360 stron

Nauka czytania, wsparcie dla dzieci z problemami

Brzydkie, przypadkowe ilustracje

 

Najlepsza książka edukacyjna dla dzieci 2024

Nasz wybó to: „Wielka księga zagadek i łamigłówek” wydawnictwa Greg.

Ta książka absolutnie podbiła moje serce. Ma w sobie praktycznie wszystko to, co rodzice wyobrażają sobie pod pojęciem książki edukacyjnej. Pomaga zarówno w nauce czytania i liczenia, jak i rozwoju spostrzegawczości i logicznego myślenia. Ma aż 252 dwie strony, kosztuje niewiele, a zapewni zajęcie na wiele godzin. Nadaje się zarówno dla przedszkolaka jak i dziecka w 2 lub 3 klasie.

Po za tym nie jest to typowy zeszyt ćwiczeń, który bardziej kojarzy się z ciężką pracą niż zabawą. Tutaj zapowiedź frajdy widać już na pięknej okładce, a w środku jest jeszcze lepiej. Dzięki „Wielkiej księdze” dziecko nawet nie wie, że właśnie się uczy, bo zbyt dobrze się bawi. A po za tym piękne ilustracje w niebanalnym stylu czynią ją jeszcze bardziej atrakcyjną.

Powiązane Artykuły

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Jakie książki edukacyjne dla dzieci wybrać
Average rating:  
 0 reviews
slot thailand slotgacormaxwin wwwl24.mitsubishielectric.co.jp game slot online