Dzieciaki kochają zwierzęta. Nawet niemowlęta żywo reagują na pieski czy ptaszki spotkane na spacerze. Zainteresowanie rozmaitymi gatunkami jest duże wśród przedszkolaków i uczniów klas początkowych.

Obraz

Nazwa

Ocena 0-10

Cena

Sprawdź Cenę

      

Moje pierwsze 100zwierząt

9.9

Tania


 

 

Mały atlas zwierzaków

9.8

Tania


 

 

Symfonia Zwierząt

9.7

Tania


 

 

Świat Zwierząt

9.6

Tania


 

 

Świat zwierząt Albik

9.5

Droga


 

 

Animalium Muzeum Zwierząt

9.5

Średnia


 

Jakie książki ze zwierzętami dla dzieci warto wybrać? Te, które wciągnął je na dobre, zaserwują dobrą zabawę, piękne ilustracje i porcje wiedzy. Właśnie takie książki zebraliśmy w naszym rankingu 2024. Na początku zrecenzuję sześć wyselekcjonowanych pozycji, później porównam je ze sobą, a na końcu wybiorę tą, która wypada najlepiej pod każdym względem.

„Moje pierwsze 100 zwierząt”

Wydawnictwo: Smart Books, 24 strony, oprawa twarda. Książka w dość dużym formacie jak na wydania dziecięce, zwłaszcza że kierowana jest do niemowląt. Spodoba się także kilkulatkom i przedszkolakom.

To jedna z książeczek serii „Moje pierwsze 100…”, która służy poznawaniu świata, a także nauce słów. Bardzo ciekawie zorganizowano treść książki. Na początku maluch odkrywa zwierzęta żyjące tuż obok – w akwarium, w budzie, później także na wsi. Potem przenosi się na coraz dalsze krańce świata. Poznaje faunę dżungli, oceanów i lodowych pustyń.

Dodatkowa atrakcja w książce to otwierane okienka. Jest ich w sumie około 50 i bardzo urozmaicają lekturę. To także sprawdza się przy malutkich dzieciach, które lubią zabawy sensoryczne. Całość bardzo kolorowa i ładnie wydana. Strony są kartonowe, a więc odporne na zniszczenia.

Zwierzęta w książce „Moje pierwsze 100 zwierząt”  nie są przedstawione na fotografiach, lecz fantazyjnie narysowane. Bajkowe zwierzaki z pewnością podobają się najmłodszym dzieciom, ale mam wątpliwości czy to najlepsze wyjście. Kilkulatkom warto już pokazywać prawdziwe obrazy.

To całkiem dobra książka o zwierzętach, która cieszy się sporą popularnością. Wiele rodziców potwierdza, że można nią zainteresować zarówno roczniaka jak i przedszkolaka. Można  też znaleźć opinie, że pozycja jest dość przeciętna i jej największym minusem są nierealistyczne ilustracje.

„Mały atlas zwierzaków Ewy i Pawła Pawlaków”

Wydawnictwo: Nasza Księgarnia, 40 stron, oprawa twarda. Duet Państwa Pawlaków jest znany z pięknych książek dla dzieci. Ta propozycja jest dobra dla rocznego dziecka, jeszcze lepsza dla 2 i 3 latka, spodoba się także starszakom.

„Mały atlas zwierzaków” opowiada o stworzeniach żyjących w ogrodzie i najbliższym otoczeniu domu Państwa Pawlaków. Żyje tu zaskakująco dużo zwierząt! Chociaż fauna Afryki czy Ameryki jest fascynująca, to warto najpierw dobrze poznać rodzime przykłady. Zwłaszcza w takim wydaniu.

Książka mnie oczarowała. Trudno znaleźć tak piękne ilustracje w jakiejkolwiek dziecięcej lekturze. Wykonane są w różnych technikach. Większość, tak jak na okładce, to fotografie kompozycji ułożonych z kawałków tkanin. Oprócz tego są zdjęcia trójwymiarowych modeli zwierząt. A na deser zdjęcia z natury. Fajny smaczek to wplecione w treść rysunki dziecka – małej Hani. To bardzo zabawne dla rodziców, ale dzieci na pewno będą zachwycone.

Kolejny ważny element to opisy zwierząt. Są niebanalne i zaskakujące, krótkie i treściwe. Można się z nich wiele nauczyć, daleko im jednak do encyklopedycznych wpisów. Może przekazują nieco mniej informacji, ale za to dziecku łatwiej będzie je zapamiętać, bo są ciekawe.

Zaznaczę jeszcze, że książka ma grube kartonowe strony, jest więc wytrzymała. Na pewno nie jest to typowa edukacyjna lektura, ale zachwyca wyglądem i treścią. To widać także po tym jak świetnie się sprzedaje i jak wysokie oceny zbiera.

„Symfonia Zwierząt” Dan Brown

Wydawnictwo: Debit, 48 stron, oprawa miękka. Słynny Dan Brown zabiera się za książkę dla dzieci? A do tego komponuje do niej muzykę? To musi być coś naprawdę dobrego.

To jedna z najbardziej zaskakujących pozycji na rynku dziecięcej literatury. Stworzona przez pisarza światowej sławy, który debiutuje przy okazji jako kompozytor muzyki klasycznej. O zwierzętach opowiada za pomocą krótkich i bardzo miłych dla ucha wierszyków.

Zwierzęta są też muzykami. Przy okazji maluchy mają szansę poznać instrumenty. Na początku książki dostajemy zachętę do zainstalowania aplikacji w telefonie. Nakierowując obiektyw na odpowiednie miejsce na ilustracji możemy odsłuchać muzykę i przy jej akompaniamencie czytać wierszyki.

To jest dla mnie absolutny hit. Dzieci kochają muzykę, a ta symfoniczna działa na nie wyjątkowo dobrze. Okazuje się też, że Dan Brown ma spory talent. Utwory nawiązują do bohaterów wierszy, naśladują ich dźwięki i zachowanie. Utwory zostały wykonane przez Zagreb Festival Orchestra i słucha się ich z ogromną przyjemnością.

Jakby tego było mało, mamy tutaj jeszcze piękne ilustracje, zajmujące całe strony. A na nich wiele smaczków. Ukrytych postaci, literek, a nawet szyfrów. To w stylu Browna, prawda? Oznacza to, że książka działa na wielu płaszczyznach i stymuluje różne zmysły. To gwarantuje dobrą zabawę dziecka, połączoną z nabywaniem wiedzy. Oceny rodziców nie mogą więc być inne niż tylko celujące.

„Świat zwierząt” zestaw 6 książeczek

Wydawnictwo: Arystoteles, 42 strony, oprawa twarda. Niewielka seria książek o zwierzętach dla dzieci w wieku 0+. Solidna teczka zawiera 6 książeczek, które opowiadają o jednym zwierzęciu. Wśród nich: piesek, kotek, motyl, pszczoła, krab i żółw.

To bardzo przeciętny komplet dla najmłodszych dzieci. Książeczki są malutkie i mają zaledwie kilka stron. Tekstu w nich niewiele, dominują kolorowe ilustracje. Szata graficzna nie jest powalająca, ale bardzo barwna i przyjazna.

Najlepiej wypada cena zestawu – za sześć książek zapłacimy tyle co za jedną. Nie ma tutaj żadnej szczegółowej wiedzy, ani artystycznych obrazków. „Świat zwierząt” będzie dobry dla maluchów, które lubią patrzeć na kolorowe kształty. Seria jest popularna i dobrze oceniana. Można znaleźć także inne komplety od tego wydawcy, zbudowane podobnie jak ten, m.in.: „Wesoła zagroda”, „Pojazdy” i „Księżniczki”.

„Świat zwierząt” zestaw z serii Czytaj z Albikiem

Wydawnictwo: Albi, 16 stron, oprawa twarda. Produkt kierowany do dzieci powyżej 6 roku życia, a nawet dla uczniów drugiej czy trzeciej klasy. W zestawie znajdują się: interaktywna książka „Świat zwierząt”, elektroniczne mówiące pióro, ładowarka, kabel usb, przewodnik, 20 naklejek.

Ostatni punkt w naszym rankingu prezentuje coś całkiem innego. Wszystkie książki z serii Czytaj z Albikiem są interaktywne. Przy pomocy elektronicznego urządzenia zwanego piórem można usłyszeć zapisane teksty i dźwięki – w tym przypadku są to odgłosy zwierząt. Pióro działa też jak dyktafon, można stworzyć i zakodować własne opisy albo nawet piosenki!

Ten „Świat zwierząt” obejmuje bardzo wiele różnych ekosystemów, od Biegunów po afrykańskie pustynie. Serwuje też bardzo solidną porcję informacji, przydatną chociażby w szkole. Jest też opcja sprawdzenia swojej wiedzy, czyli quiz, który ma kilka stopni trudności.

Zestaw jest drogi. Kosztuje tyle co kilka lub nawet kilkanaście książeczek dla dzieci, ale prezentuje całkiem inne możliwości. Dla starszych dzieci będzie to ciekawy prezent na różne okazje, wsparcie w nauce i rozrywka na długie godziny. Zaleta kupienia zestawu jest taka, że można skompletować resztę książek, bez konieczności kupowania kolejnych elektronicznych dodatków. Pióro obsługuje wszystkie książki Czytaj z Albikiem.

To bardzo ciekawa propozycja, jest jednak bardziej gadżetem elektronicznym lub grą, niż książką. Dlatego wierne grono fanów chwali sobie wszystkie części serii, ale równie liczne są głosy mówiące o tym, że to przerost formy nad treścią. Osobiście jestem zwolennikiem tradycyjnych książek, ponieważ dzieciaki i tak mają nieograniczony dostęp do dużej ilości elektroniki.

„Animalium” z serii Muzeum Zwierząt, Katie Scott, Jenny Broom

Wydawnictwo: Dwie siostry, 97 stron, oprawa twarda. Przeglądając strony tej książki można się zdziwić, że znalazła się w dziale dziecięcym. To prawdziwe arcydzieło wśród atlasów zwierząt, pełne ilustracji stylizowanych na dawne ryciny.

„Animalium” to książka dla dużo starszych dzieci, moim zdaniem co najmniej 10-12 letnich. Muszą w dodatku być mocno zainteresowane biologią, bo książka jest wymagająca. Przedstawia zwierzęta podzielone na gromady, występują nawet podpisy po łacinie. To solidna dawka wiedzy, w bardzo ciekawej, ale trudnej formie.

Ilustracje i cała stylistyka oprawy graficznej zasługują na szczególną uwagę. Myślę, że książka zachwyciła by wielu dorosłych, dlatego nie mogę ocenić jej wysoko w rankingu książek dziecięcych. Z pewnością jest piękna i bogata w wiedzę o świecie zwierząt.

Książki ze zwierzętami dla dzieci – z dala od encyklopedii

My rodzice chcemy dla swoich dzieci jak najlepiej. Dlatego dbamy o ich wszechstronną edukację tak naprawdę od pierwszych miesięcy życia. Zwierzęta to wdzięczny temat, bo maluchy żywo się nimi interesują, chociażby na spacerze czy wyprawie do lasu.

Wybierając książkę w takiej tematyce dla kilkuletniego dziecka musimy pamiętać o tym, jak ono przyswaja nowe informacje. A robi to najlepiej mimochodem, czyli w zabawie. Nie warto fiksować się na tym, aby włożyć mu do głowy jak najwięcej faktów, bo to nierealne.

Dlatego dobra książeczka o zwierzętach musi być rozrywkowa i bardzo ładna, zwłaszcza w tych dziecięcych kategoriach. Lepiej postawić na mniejszą ilość tekstu kontra więcej zdjęć, rysunków i grafik. Najlepiej oceniam pozycje, które można podarować dzieciom w wieku zarówno poniżej roku, jak i starszakom w przedszkolu, ponieważ są najbardziej uniwersalne.

Poznaj książki edukacyjne dla dzieci – kliknij tutaj.

Porównanie książek i zwycięzca rankingu 2024

Książki dla dzieci o zwierzętach zajmują tak wiele miejsca na księgarnianych półkach, że naprawdę trudno wybrać te najlepsze. W naszym rankingu znalazły się popularne i bardzo zróżnicowane propozycje. Każda z nich ma swoje mocne i słabe strony, a najważniejsze cechy zostały umieszczone w poniższej tabeli.

Wiek

Strony

Treść

Oprawa graficzna

Największa zaleta

Moje pierwsze 100 zwierząt

0+, 2-3 lata

24

Zwierzęta świata, ich środowisko, zwyczaje itd.

Przeciętna, rysunki

Otwierane okienka

Mały atlas zwierzaków

0+, 2-5 lat

40

Zwierzęta domowe, polne, leśne, ciekawe opisy

Wyjątkowa, urozmaicona

Piękna forma, ciekawa treść

Symfonia zwierząt

0+, 2-5 lat

48

Zwierzęta świata, wiersze i zagadki

Ładne ilustracje, całe strony

Aplikacja z muzyką

Świat zwierząt zestaw 6 k.

0+

42

Każda książka opowiada o jednym zwierzęciu

Przeciętna, prosta,

Niska cena

Czytaj z Albikiem

5-6 lat

16

Zwierzęta świata, ich środowisko, odgłosy itd.

Przeciętna, zdjęcia, grafiki

Interaktywny zestaw

Animalium

Powyżej 10 lat

97

Gromady zwierząt, fachowe opisy i ilustracje

Ilustracje stylizowane na ryciny

Piękny wygląd

 

Dobre książki o zwierzętach 2024

Najlepsza książka o zwierzętach dla dzieci to: „Mały atlas zwierzaków Ewy i Pawła Pawlaków”.

Ta książka wygrywa, chociaż bardzo blisko była też „Symfonia zwierząt” Dana Browna. „Mały atlas zwierzaków” jest pełen ciekawej treści. Nie znajdziemy tu sztampowych opisów występowania czy żywienia zwierząt. Tutaj są błyskotliwe uwagi, które skłaniają do samodzielnej obserwacji. Takie opisy dużo lepiej zapadną w pamięć, chociaż sama ilość wiedzy jest mniejsza.

Całkowicie bezkonkurencyjna jest oprawa graficzna. Państwo Pawlakowie to prawdziwy artyści, którzy wiedzą jak trafić zarówno do dziecka, jak i dorosłego. Pomysł na stworzenie prac z wycinków różnych tkanin jest niesamowity, podobnie jak wykonanie papierowych modeli zwierząt. Dodatek w postaci dziecięcych rysunków to także zaleta.

Powiązane Artykuły

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Jakie książki o zwierzętach dla dzieci wybrać
Average rating:  
 0 reviews
slot thailand slotgacormaxwin wwwl24.mitsubishielectric.co.jp game slot online