Małe dzieci są ciekawskie. Chcą wszystkiego dotknąć, a nawet polizać, bo w ten sposób poznają otoczenie. Trudno je pilnować w każdej sekundzie, dlatego tak ważna jest czystość w domu. Szczególnym miejscem jest łazienka, bo tam czai się najwięcej bakterii. Jak zadbać o higienę w tym pomieszczeniu? W tym artykule znajdziesz kilka sprawdzonych porad na temat sprzątania łazienki.

Łazienka bezpieczna dla małych dzieci, czyli jaka?

W łazience musi być czysto, zwłaszcza gdy korzystają z niej małej dzieci. Wszyscy rodzice dąż do tego, aby ich maluchy stawały się samodzielne. Dzieci już w wieku żłobkowym i wczesno przedszkolnym, same wchodzą do łazienki i załatwiają swoje potrzeby fizjologiczne. Wyjmują nocnik albo nakładkę na toaletę i siadają. Co więcej, nawet raczkującym niemowlętom zdarza się wejść do pomieszczenia. Wtedy najlepszą zabawą może być rozrzucanie mokrych ręczników albo brudnych ubrań, leżących pod pralką. Jeszcze bardziej niebezpieczne dla dzieci są pozostawione na wierzchu żele i płyny do czyszczenia. Dlatego warto zachować w łazience czystość i porządek. Wszelkie nieczystości są źródłem bakterii i brzydkiego zapachu, zatem trzeba drobnoustroje usuwać. Odzież do prania powinna leżeć w specjalnym koszu. Środki higieny, takie jak płyny dezynfekujące, proszek do prania odzieży niemowlęcej czy kosmetyki, powinny być ustawione w podwieszonej wysoko szafce albo na niedostępnych dla dzieci półkach.

Jak prawidłowo sprzątać łazienkę?

W tym celu dwa razy dziennie przecieraj brzeg muszli i deskę sedesową ściereczką z płynem dezynfekującym. Wewnątrz muszli przymocuj zawieszkę BREF. Jej aktywna piana przy każdym spłukaniu dokładnie oczyści toaletę i pozostawi świeży zapach. Wybór zapachów jest imponujący, więc w każdym miesiącu Twoja łazienka może pachnieć inaczej. Bardzo popularne są zawieszki o zapachu eukaliptusa, sosen, lawendy i magnolii. Nie przepadasz za intensywnym aromatami roślin? Wybierz zawieszki o zapachu morskim. Prócz toalety regularnie myj wannę, umywalkę i kabinę prysznicową. Pamiętaj o krawędziach drzwi do kabiny i trudno dostępnych miejscach przy zawiasach i prowadnicach. Przetrzyj ściereczką fronty szafek i lustro. Na koniec sprzątania umyj podłogę mopem parowym.

Usuwaj zabrudzenia z fug na glazurze

Na fugach, zwłaszcza w rogach ścian, przy podłodze gromadzi się wilgoć. Jej źródłem są pozostałości wody z kąpieli oraz para wodna. Nad brodzikiem i wanną pozostają też również osady z mydła. Brak dostatecznej wentylacji w łazience oraz niedokładne sprzątanie to prosta droga do powstania pleśni na fugach. Powoduje ona nieładny zapach, który jest szkodliwy zarówno dla dzieci, jak i dorosłych domowników. Odpowiednie środki chemiczne do czyszczenia fug i twarda szczoteczka to najlepszy sposób, aby usunąć zabrudzenia. Żele do czyszczenia fug powinny mieć działanie grzybobójcze, ale nie mogą zawierać chloru, ponieważ może on odbarwić glazurę i terakotę.

Regularne i prawidłowe sprzątanie łazienki to najłatwiejszy sposób na przedłużenie jej trwałości. Długotrwałe zaniedbania coraz trudniej usunąć, a wtedy kąpiel i zabiegi pielęgnacyjne stają się nieprzyjemne. Jedynym wyjściem staje kosztowny gruntowny remont tego pomieszczenia.

slot thailand slotgacormaxwin wwwl24.mitsubishielectric.co.jp game slot online