Przestronne, komfortowe, spalające niewiele paliwa – takie powinno być idealne auto rodzinne w przekonaniu większości rodziców. Równie ważne, a właściwie ważniejsze, jest jednak bezpieczeństwo jazdy. Jak je sprawdzić? Czym się kierować, by kupić najbezpieczniejsze auto rodzinne?
Crash testy – dlaczego są ważne w przypadku aut rodzinnych?
Niektórzy kierują się mylnym przekonaniem, że duże samochody kombi lub SUV-y są zawsze bezpieczniejsze niż miejskie auta. Niestety, wielkość pojazdu osobowego nie ma znaczenia, jeżeli chodzi o bezpieczeństwo jazdy. Aby wybrać auto rodzinne, które zmniejsza ryzyko wystąpienia poważnych obrażeń u pasażerów w trakcie wypadku, dobrze jest kierować się wynikami testów zderzeniowych. Podczas crash testów, które organizują między innymi Euro NCAP i IIHS&HLDI, sprawdza się, jakie uszkodzenia powstają w samochodach podczas zderzenia czołowego i bocznego przy określonej prędkości. Co ważne, w przypadku testów zderzeniowych dla samochodów rodzinnych, powinno się brać pod uwagę głównie wyniki Euro NCAP. Ośrodek badawczy sprawdza bowiem nie tylko bezpieczeństwo dorosłych pasażerów, ale i dzieci, które podróżują na tylnej kanapie w fotelikach samochodowych.
Bezpieczny montaż fotelika samochodowego
Do ukończenia 12. roku życia lub do osiągnięcia 150 cm wzrostu, dzieci muszą być przewożone w fotelikach. Jest to obowiązek każdego kierowcy, dlatego brak specjalnego siedziska dla pociechy jest powodem do wystawienia mandatu. Kupując auto rodzinne, dobrze jest sprawdzić, czy zmieszczą się w nim nosidełka i podkładki dla wszystkich dzieci w rodzinie, a także, czy samochód jest wyposażony w system Isofix. Jeżeli rodzina ma trójkę dzieci, powinna pamiętać, że jedno z nich może być zgodnie z prawem przewożone bez fotelika na środkowym siedzeniu tylnej kanapy. Dla zwiększenia bezpieczeństwa trzeciego dziecka można stosować smart kid belt, czyli specjalny pas, który może być stosowany już od 5. roku życia.
Sprawdzony sprzedawca aut używanych
Jeżeli wybiera się rodzinne auto używane, powinno się szczególną uwagę zwrócić na jego stan techniczny i historię użytkowania. Samochody powypadkowe, z dużym przebiegiem, po wielu poprawkach blacharsko-lakierniczych są złym wyborem, dlatego ważne jest sprawdzenie, czy handlarz jest uczciwy. Dobrze jest również sprawdzić, czy handlarz posiada zarejestrowaną działalność gospodarczą i jak oceniają go dotychczasowi klienci.