Odstające łopatki, okrągłe plecy… Pajączek na pomoc!

Dzieci od wczesnych lat dużo czasu spędzają w pozycji siedzącej. Długie godziny lekcyjne, odrabianie pracy domowej… A obecnie także lekcje on-line, gry i portale społecznościowe. To pozycja siedząca najczęściej sprawia, że dziecko zaczyna się garbić. Trudno przecież siedzieć wyprostowanym zbyt długo. Ostatnia dekada przyniosła też nowy problem. Długie scrollowanie ekranu telefonu również powoduje wadliwą postawę, zgarbienie i wysunięcie głowy do przodu.

Wszyscy rodzice urodzeni około roku 90-tego pamiętają bardzo denerwującą reklamę, w której padało chwytliwe hasło „Nie garb się! Jest pajączek!”. W tamtym czasie popularne były też telezakupy i to właśnie tam swoją karierę rozpoczął nasz dzisiejszy bohater. Jeśli właśnie zastanawiasz się nad tym jaki pajączek na plecy wybrać dla swojego dziecka, to znalazłeś się w odpowiednim miejscu.

Przygotowaliśmy ranking pięciu pajączków. Każdy z nich jest nieco inny. Jedne są tanie, a drugie dużo droższe. Są z dźwiękiem, bez dźwięku, a nawet z wibracją. W pierwszej części rankingu opiszemy każdy z nich. W drugiej wyjaśnimy kiedy taki pajączek może się przydać, jak go stosować i jaki będzie najlepszy. Na końcu wybierzemy zwycięzcę rankingu 2024.

Obraz

Nazwa

Ocena 0-10

Cena

Sprawdź Cenę

      

Pajaczek Dabi

9.9

umiarkowana

Inteligentny korektor Pajączek

9.7

niska

Pajączek Med Patent

9.7

dość wysoka

Med Patent wibrujacy

9.5

wysoka


 

Pajączek z magnesami

9.3

bardzo niska

Pajączek na plecy z magnesami

pajączek na plecy sportowy

Pierwszy produkt w naszym rankingu to korektor postawy z magnesami. Jest najtańszy w całym zestawieniu. Według producenta nadaje się zarówno dla dorosłych jak i dla dzieci, naszym zdaniem jest to jednak przede wszystkim pajączek na plecy sportowy dla dorosłych.

Korektor postawy ma utrzymywać wyprostowane plecy poprzez ściągnięcie ramion do tyłu. Zbudowany jest nieco jak stanik sportowy, swoim wyglądem odbiega od standardowych pajączków. Dodatkowo posiada trzy magnesy umieszczone w linii kręgosłupa, które mają zmniejszać ból pleców.

R

Czy działają?

Jeśli wierzyć opiniom kupujących – nie. Nikt nie potwierdził złagodzenia bólu przez te magnesy. Korektor być może wspomaga utrzymywanie łopatek w prawidłowej pozycji, ale bez sygnału dźwiękowego czy wibracji jego działanie może opierać się tylko na silnym przytrzymaniu. Opinie o tym produkcie niestety nie są dobre.

Przede wszystkim dla dorosłych

  • Cena: bardzo niska
  • Opinie: słabe

Pajączek na plecy MS Fit

med patent pajączek

Ten pajączek do prostowania pleców ma bardzo sportowy i nowoczesny design. Dedykowany jest głównie dorosłym, aktywnym fizycznie. Produkt od MS Fit to rodzaj ortezy, która ściąga łopatki i usztywnia kręgosłup w części piersiowej. Jest pozbawiony sygnału dźwiękowego.

Pajączek wygląda bardzo solidnie. Jest zrobiony z oddychającego materiału, część kręgosłupowa jest usztywniona. Każdy pasek można regulować, dzięki czemu łatwo go dopasować do każdej sylwetki. Powinien przydać się w pracy przy komputerze, podczas biegania czy czytania. Ze względu na jego budowę i brak sygnału, nie będzie to najlepszy pajączek na plecy dla dzieci. Ale za to ten pajączek na plecy opinie ma dobre, chociaż dotyczą głównie stosowania przez dorosłych.

Przede wszystkim dla dorosłych

  • Cena: niska
  • Opinie: dobre

Pajączek na plecy Dabi

pajączek do prostowania pleców

Produkt marki Dabi to typowo tradycyjny i najszerzej znany model pajączka. Ma umiarkowaną cenę i cieszy się bardzo dobrymi opiniami.
Ten pajączek na kręgosłup ma bardzo prostą budowę. Składa się z dwóch regulowanych pasków, które zakłada się na ramiona, tak jak plecak. Pomiędzy nimi znajduje się mechanizm, który już przy delikatnej zmianie postawy, pod wpływem naciągnięcia pasów, reaguje sygnałem dźwiękowym.

Pajączek Dabi jest wyrobem prawnie chronionym w Urzędzie Patentowym. Uzyskał także Świadectwo Jakości Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego, został także wpisany do Rejestru Wyrobów Medycznych. Mamy więc pewność, że jest bezpieczny i skuteczny.

Dla dzieci

  • Cena: umiarkowana
  • Opinie: bardzo dobre

Med Patent pajączek na plecy z wibracją

pajączek na kręgosłup opinie

Tym razem mamy do czynienia z pajączkiem, który zamiast sygnału dźwiękowego, włącza wibracje. Skuteczność takiego impulsu powinna być podobna, a na pewno mniej irytująca.

Produkt od Med Patent ma nieco wyższą cenę. Ale jego budowa nadal jest bardzo prosta. Dwa elastyczne paski są połączone z urządzeniem na środku, które reaguje na napięcie wibracją. Ten pajączek również jest wyrobem medycznym.

Mimo tego, że dość często jest wybierany przez rodziców, to trudno jednoznacznie stwierdzić, że korektor postawy działa. Ten pajączek na plecy wibrujący opinie ma tylko umiarkowane. Najwięcej zarzutów dotyczy tego, że nie jest wystarczająco czuły, przez co jego działanie jest mało skuteczne. A to w końcu najważniejsza cecha dobrego pajączka.

Dla dzieci

  • Cena: dość wysoka
  • Opinie: umiarkowane

Pajączek na plecy Med Patent

Kolejny produkt marki Med Patent stosuje już tradycyjną formę sygnału dźwiękowego. Swoją budową do złudzenia przypomina produkt opisywany wyżej. Trudno więc zrozumieć dlaczego jego cena jest aż tak wysoka.

Ten korektor postawy jest również wyrobem medycznym. Rodzice dość często wybierają ten pajączek, ale niestety, później większość z nich dość krytycznie się o nim wypowiada. Najwięcej uwag dotyczy czułości sprzętu. Nie włącza się odpowiednio wcześnie zwłaszcza u mniejszych dzieci i jest niewygodny. Brak zastrzeżeń co do jakości. Mimo to, za tak wysoką cenę, można oczekiwać lepiej działającego pajączka.

Dla dzieci

  • Cena: bardzo wysoka
  • Opinie: umiarkowane

Kiedy warto sięgnąć po pajączka

Okres największego ryzyka wad postawy to w przypadku dzieci cały etap wzrostu. Czyli naprawdę bardzo długo. Niestety problemy takie jak odstające łopatki, płaska klatka piersiowa, zaokrąglone plecy i wysunięta do przodu głowa, rozwijają się bardzo szybko. Można je zauważyć już u kilkuletnich dzieci. Najważniejsze jest to, żeby zareagować zanim zmiany zajdą za daleko.

Pajączek na plecy pomoże właśnie wtedy, gdy wadliwa postawa nie jest jeszcze zaawansowana. Najlepiej sięgnąć po pajączka wtedy, gdy zauważymy, że dziecko zaczyna mieć tendencję do garbienia się. Dzieje się to głównie w postawie siedzącej. Na tak wczesnym etapie najłatwiej jest wyrobić nowy zdrowy nawyk. To dużo łatwiejsze i skuteczniejsze niż korekta już zniekształconych pleców. Jeśli jednak maluch ma już widocznie odstające łopatki lub inne symptomy pajączek może pomóc, ale z pewnością wraz z odpowiednimi ćwiczeniami.

Pajączek nie przyda się przy bocznych skrzywieniach kręgosłupa czy skoliozie. Tutaj jego używanie może być niestety szkodliwe. Wszelkie stwierdzone skrzywienia kręgosłupa wymagają przede wszystkim ćwiczeń i wizyty u lekarza.

Jak używać pajączka?

Na początku ważne jest odpowiednie dopasowanie długości szelek. Za pierwszym razem konieczna będzie pomoc rodzica. Zakładamy pajączka na ramiona, tak jak plecak, a następnie ściągamy paski. Muszą one ściśle przylegać do ciała, ale nie powodować bolesnego ucisku czy dyskomfortu. Należy wyregulować je tak, aby wbudowany pomiędzy nimi mechanizm, mógł bardzo szybko zareagować na zmianę postawy.

Bardzo ważna jest regularność i systematyczność stosowania. Dziecko może mieć z tym problem, dlatego rodzice muszą je kontrolować. Sporadyczne zakładanie korektora postawy nie przyniesie żadnych efektów. Pajączka należy zakładać 2-3 razy na dobę na nie dłużej niż 15 – 20 minut. Warto zaplanować te sesje na czas, kiedy dziecko wykonuje czynności, przy których najczęściej się garbi. Będzie to więc na pewno czas przed komputerem czy odrabianie lekcji.

Pajączek na plecy – jaki wybrać?

Szukając pajączka dla dzieci, warto wybrać produkt właśnie dla nich stworzony. Będzie miał odpowiednie wymiary i budowę. Pajączki sportowe czy ortezy stworzone dla dorosłych będą za duże i nie spełnią swojej funkcji. Po za tym te dorosłe pajączki często nie mają żadnego sygnału wadliwej postawy, a to jest dość ważne u dzieciaków.

Sygnał informujący o garbieniu się to ważny element pajączka i nie ma sensu z niego rezygnować. Sygnał dźwiękowy wyrobi automatyczną reakcję ze strony dziecka. Może być nieco irytujący, ale umówmy się, taki właśnie ma być, żeby działał. Jeśli zależy na tym, żeby pajączek nie wydawał nieprzyjemnych dźwięków, można sięgnąć także po pajączka z wibracją.

Oprócz pajączka także ćwiczenia

Garbienie się, odstające łopatki i szyja wysunięta do przodu to właściwie już epidemia. Siedzący tryb życia i korzystanie ze smartphonów wpływa druzgocąco na naszą postawę. Nie ważne czy mówimy o dziecku, czy o osobie dorosłej. Dorosłym dużo trudniej jest pracować nad zmianą, bo nasze ciała są dużo mniej elastyczne.

Używanie pajączka powinno być połączone z odpowiednimi ćwiczeniami. Korektory postawy zmuszają do utrzymania prawidłowego ustawienia pleców, barków i łopatek. Nie wpływają jednak na wzmocnienie odpowiednich mięśni i rozciągnięcie przykurczonych ścięgien. Do tego potrzebne są dobre ćwiczenia. W przypadku dzieci, lub poważnych zmian u dorosłych, najlepiej skonsultować się z ortopedą lub fizjoterapeutą. On dobierze najlepszy zestaw ćwiczeń i wyjaśni jak je wykonywać.

Jeżeli nie jest za późno, można samemu w domu zadbać o to, aby wzmocnić jedne i rozluźnić inne partie ciała. Aby jak najlepiej wykonywać ćwiczenia, warto je najpierw obejrzeć.

Poniższy film to propozycja od trenera personalnego. To bardzo proste i skuteczne ćwiczenie na odstające łopatki.

W kolejnym filmiku możecie zapoznać się z całym zestawem ćwiczeń rozciągających spięte przez złą postawę mięśnie oraz wzmacniających odpowiednie partie ciała.

Pajączek na plecy – ranking 2024

Wszystkie zrecenzowane wcześniej produkty zestawiliśmy w poniższej tabeli. Aby jak najlepiej porównać ze sobą wszystkie pajączki na plecy skupiliśmy się na tym czy dany produkt jest wyrobem medycznym, jakie ma opinie oraz jak wysoka jest jego cena.

korektor z  magnesami

orteza

MS Fit

pajączek Dabi

Med Patent z wibracją

Med Patent dźwiękowy

wyrób medyczny

nie

nie

tak

tak

tak

opinie

słabe

dobre

bardzo dobre

umiarkowane

umiarkowane

cena

bardzo niska

niska

umiarkowana

dość wysoka

bardzo wysoka

Najlepszy pajączek na plecy

Po dokładnym porównaniu ze sobą pięciu pajączków na plecy okazało się, że najlepiej wypada pajączek na plecy Dabi. Jest to produkt stworzony z myślą o dzieciach. Ma najprostszą, tradycyjną budowę, a jego miękkie paski są wygodne i nie przeszkadzają w wykonywaniu różnych czynności.

Dabi jest chroniony patentem i został wpisany na listę wyrobów medycznych. Opinie rodziców, którzy sprawdzili pajączka na swoich dzieciach, są bardzo dobre. Produkt jest odpowiednio czuły i nie ma zarzutów co do jego działania. Cena, którą trzeba za niego zapłacić, jest adekwatna do jakości. Ten pajączek powinien z łatwością pomóc dziecku skorygować odstające łopatki i nauczyć prawidłowej postawy.

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Jaki pajączek na plecy wybrać
Average rating:  
 0 reviews
slot thailand slotgacormaxwin wwwl24.mitsubishielectric.co.jp game slot online