Fluor jest popularnym składnikiem past do zębów od wielu lat. Ma udowodnione działanie wzmacniające szkliwo, a co za tym idzie, przeciwdziała powstawaniu próchnicy. Są jednak sytuacje, w których nie jest wskazany.

Po pierwsze nie stosuje się fluoru u malutkich dzieci. Po drugie niektórzy dorośli próbują unikać jego używania z powodu na opinie o szkodliwości tego składnika. Dla dzieci i dla dorosłych ważny jest też dobry skład pasty. Jaka pasta do zębów bez fluoru będzie najlepsza?

Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w naszym artykule. Wzięliśmy pod lupę cztery znane pasty bez fluoru o zróżnicowanym składzie. W pierwszej części zrecenzujemy je szczegółowo. W drugiej powiemy nieco więcej na temat fluoru i jego wpływu na dzieci i dorosłych. Na końcu wybierzemy najlepszą pastę bez fluoru.

Obraz

Nazwa

Ocena 0-10

Cena

Sprawdź Cenę

      

NEOBIO BEZ FLUORU

9.9

Droga


 

ZIAJA Pasta Szałwiowa

9.8

Średnia


 

 

HERBAL Rebi-dental

9.5

Tania

WHITENING Rebi-dental

9.5

Tania

Ziaja szałwiowa pasta do zębów bez fluoru

ziaja pasta bez fluoru

Pierwszy produkt w rankingu to Ziaja pasta bez fluoru z dodatkiem szałwii. Jej cena jest przystępna, a popularność chyba największa ze wszystkich. Stoi za tym z pewnością znana marka oraz dobry skład produktu.

Szałwia ma działanie ściągające i będzie redukować podrażnienia w jamie ustnej. To może przydać się dorosłym z problemami dziąseł, a także ząbkującym dzieciom. Mocny miętowy smak tym pierwszym z pewnością się spodoba, tym drugim – prawdopodobnie nie.

Pasty tej marki są znane i lubiane. Mają krzemionki, które ułatwiają czyszczenie. Ta pasta bez fluoru nie jest jednak uniwersalna i będzie najlepsza dla dorosłych.

R

Informacje

* ma mocny smak, co na pewno nie spodoba się dzieciom

 • skład: dobry
 • popularność: bardzo duża
 • cena: przystępna

Rebi-dental pasta do zębów bez fluoru

pasta bez fluoru

Rebi-dental to marka specjalizująca się w pastach do zębów i innych produktach do higieny jamy ustnej. Cena tej pasty jest niska, mimo to jej popularność jest dużo mniejsza od innych produktów.

Producent obiecuje, że pasty Rebi-dental stosują indyjską recepturę. Przyglądając się bliżej składowi produktu, można jednak w to zwątpić. Bo czy indyjscy mędrcy stosowali do mycia zębów składniki takie jak niesławny SLS? Z pewnością nie. Taki skład nie będzie też zbyt dobry dla najmłodszych. To zdecydowanie nie jest dobra pasta bez fluoru dla dzieci.

R

Informacje

 • skład: średni
 • popularność: umiarkowana
 • cena: niska

Neo-bio pasta do zębów bez fluoru z ksylitolem

pasta do zębów bez fluoru

Kolejna pasta pochodzi od wiele obiecującej nazwą firmy Neo-bio. Jej cena jest nieco wyższa od pozostałych produktów, ale okazuje się, że w tym przypadku warto jest zapłacić więcej.

Pasta bez fluoru Neo-bio jest naszpikowana ziołowymi i naturalnymi składnikami. Trudno tutaj znaleźć cokolwiek szkodliwego, zarówno dla dorosłych jak i dla dzieci. Ogromnym plusem tego produktu jest zawartość ksylitolu, który wpływa na zdrowie zębów, ograniczając ryzyko próchnicy. Nie ma w niej sylikonu, parafiny czy produktów naftopochodnych. Brakuje również barwników. To naprawdę naturalna pasta do zębów bez fluoru.

Ta pasta cieszy się też bardzo dużą popularnością, co sprawia, że łatwo jej zaufać. Co prawda ma w sobie olejek miętowy, jednak kupujący twierdzą, że jej smak jest łagodny i przyjemny. To powinno spodobać się małym dzieciom.

R

Informacje

* zawiera ksylitol, który pomaga ograniczyć ryzyko próchnicy

 • skład: bardzo dobry
 • popularność: bardzo duża
 • cena: umiarkowana

Rebi-dental Whitening pasta do zębów bez fluoru wybielająca

pasta bez fluoru dla dzieci

Ostatni produkt ponownie pochodzi od firmy Rebi-dental. Podobnie jak pierwsza pasta, nie cieszy się wielką popularnością. Ta pasta ma mieć właściwości wybielające i część użytkowników to potwierdza.

Sam skład produktu nie jest jednak najlepszy, podobnie jak poprzedni produkt tej firmy, opisywany wcześniej. Wybielanie być może spodoba się dorosłym, ale na pewno nie jest potrzebne dzieciom. Mimo niskiej ceny, Rebi-dental Whitening nie zyskała naszego zaufania.

R

Informacje

 • skład: średni
 • popularność: umiarkowana
 • cena: niska

Fluor – dobry czy zły?

Fluor jest popularny w produktach do higieny jamy ustnej, ponieważ pobudza mineralizację szkliwa znacząco wpływając na jego wzmacnianie. Ma też udowodnione działanie przeciwpróchnicze. Większość dorosłych pamięta także zabiegi fluoryzacji zębów odbywające się regularnie w szkołach.

Działanie na zęby dzieci jest rzeczywiście cenne. Jego pozytywne właściwości spadają jednak wraz z wiekiem. Okazuje się, że mniej więcej po 20-stym roku życia, przyjmowanie dużych ilości fluoru może być nie tylko niepotrzebne, ale też szkodliwe. W pierwszej kolejności może prowadzić do zatrucia fluorem, w ekstremalnych przypadkach do uszkodzenia narządów wewnętrznych.

Objawia się także tzw. fluorozą, czyli chorobą polegającą na nieprawidłowościach w tworzeniu się szkliwa. Fluorozę łatwo zauważyć – na zębach pojawiają się perłowe linie, czasem przebarwienia. Zęby stają się słabsze i bardziej kruche, mogą również stać się bardziej wrażliwe. Jeśli chcesz przeczytać szczegółowe informacje na temat, zajrzyj tutaj: http://www.czytelniamedyczna.pl/1715,niektore-problemy-zwiazane-z-toksykologia-fluorkow.html

Przedawkować fluor?

Skąd w ogóle pomysł, że fluor można przedawkować, skoro w pastach do zębów jest go stosunkowo niewiele, a do mycia używamy zaledwie odrobiny produktu? A no stąd, że przecież fluor występuje dość powszechnie w naszym środowisku. Znajduje się między innymi w różnych produktach spożywczych, a także uwaga – w wodzie kranowej. Przyjmuje się, że zbilansowana dieta pokrywa większość zapotrzebowania na fluor w naszym organizmie.

Nie można jednak popadać w skrajności. Fluor ma udowodnione działanie na nasze szkliwo i warto go stosować. Jeżeli ktoś z różnych powodów chce ograniczyć jego używanie to wybór pasty bez fluoru będzie dobrym rozwiązaniem.

Fluor a szyszynka

W komentarzach osób stosujących pasty bez fluoru można przeczytać, że kieruje nimi troska o szyszynkę. To jeden z wielu gruczołów w naszym organizmie. Ten konkretny jest odpowiedzialny za produkcję melatoniny, które reguluje nasz dobowy rytm snu i aktywności. Głosy mówiące o szkodliwym wpływie fluoru na jego funkcjonowanie są jednak w większości nieprawdziwe. Jeżeli chcesz dokładnie zgłębić ten temat zajrzyj tutaj: https://fakehunter.pap.pl/en/raport/8d88ba1a-625c-4d95-a9bf-d79138a5152e

Higiena zębów dla najmłodszych

Higiena jamy ustnej jest bardzo ważna, nawet wtedy, gdy nie ma w niej jeszcze zębów. Dentyści zalecają dbanie o bezzębne dziąsła noworodków od pierwszych dni życia. Na początku wystarczy codzienne, regularne, przemywanie dziąseł wacikiem zwilżonym wodą lub wyciągiem z rumianku. Taki zabieg wpłynie nie tylko na higienę, ale także na wpajanie dobrych nawyków od samego początku. Przemywanie dziąseł może także zapobiegać pleśniawkom, w którymi miewają problemy malutkie dzieci.

Kolejny etap to miękkie gumowe szczoteczki, które zakłada się na palec. Przydadzą się, kiedy niemowlęciu zaczną się wyżynać pierwsze zęby. Zadbają o higienę, pomogą rozmasować bolące dziąsła i ponownie przyzwyczają malucha do zabiegów wykonywanych w jego buzi. To bardzo ważne, bo rodzice dość długo, bo nawet do szóstego roku życia, powinni wyręczać maluchy w myciu zębów.

Konieczność stosowania pasty do zębów pojawi się, kiedy zębów mlecznych będzie już co najmniej cztery. Ogólnie rzecz biorąc, dentyści nie mają nic przeciwko niewielkim dawkom fluoru w pastach dla malutkich dzieci. Warto jednak pamiętać o tym, że zęby mleczne mają nieco inne właściwości od stałych. Przede wszystkim charakteryzują się całkiem inną mineralizacją. Szkliwo tych zębów jest dużo słabsze. Będzie też podatniejsze na wspomnianą wcześniej fluorozę. To może szybko objawić się przebarwieniami, które ją sygnalizują.

Niektórzy obawiają się także fluoru w pastach dla dzieci ze względu na duże ryzyko połknięcia specyfiku. To właściwie nie jest ryzyko lecz pewność. Maluchy zawsze połykają pastę. Ale właśnie dlatego wszystkie pasty, nie tylko te dla dzieci, mają dość obrazowo opisane, jaką ilość należy stosować, aby było to bezpieczne. Odpowiednia, niewielka dawka pasty, nawet połknięta w całości, nie zaszkodzi ani dziecku, ani dorosłemu. Rozwiązaniem pomiędzy brakiem, a dużą ilością fluoru, są pasty dla dzieci o zmniejszonej zawartości tego składnika.

Dość ważny będzie też wybór szczoteczki. Te pierwsze egzemplarze muszą mieć niezbyt długą i niezbyt krótką rączkę. Taką, aby rodzic mógł wygodnie dotrzeć do wszystkich zakamarków, ale bez ryzyka wykonania jakiegoś mało przyjemnego dla malucha ruchu. Ich główki powinny być na początku małe i okrągłe. To znacząco ułatwi mycie pierwszych ząbków. Dla niemowląt wybieramy oczywiście tylko miękkie włosie szczoteczki.

Cenne wskazówki dotyczące higieny jamy ustnej niemowląt, usłyszysz w tym filmie.

A może ksylitol?

W jednej z naszych past w rankingu, tak jak w wielu produktach na rynku w 2024 roku, pojawia się dodatkowy składnik – ksylitol. Znany jest przede wszystkim ze swoich właściwości smakowych. Ksylitol może zastąpić cukier, przez co staje się zdrowym i dietetycznym środkiem słodzącym.

Ksylitol to nic innego jak cukier produkowany z brzozy. Ma dużo mniejszą kaloryczność, a jego moc słodzenia, jest znacząco lepsza od standardowego cukru z buraków cukrowych. Oprócz tego, że nie tuczy, nie ma także szkodliwego działania na zęby. A o tym, jak zabójczy jest dla nich zwykły cukier, wiadomo nie od dziś.

Co więcej, ksylitol nie tylko nie szkodzi zębom, ale także pozytywnie wpływa na ich zdrowie. Przede wszystkim hamuje rozwój bakterii odpowiedzialnych właśnie za rozwój próchnicy. Dlatego często pojawia się w pastach dedykowanych najmłodszym. Jego słodki smak może również zachęcić malucha do mycia zębów.

Pasty bez fluoru – ranking 2024

Aby jeszcze lepiej porównać ze sobą cztery recenzowane pasty do zębów bez fluoru, zestawiliśmy je w poniższej tabeli. Oceniamy cztery najważniejsze cechy każdego produktu, czyli: jego skład, skuteczność (popartą także składem, ale również opiniami), cenę oraz popularność. Każda pasta mogła zdobyć maksymalnie 20 punktów.

 

Ziaja pasta szałwiowa

Rebi-dental

Neo-bio

 z ksylitolem

Rebi-dental Whitening

skład

4/5

2/5

5/5

2/5

skuteczność

4/5

3/5

5/5

3/5

cena

4/5

5/5

3/5

5/5

popularność

5/5

2/5

5/5

3/5

suma

17/20

12/20

18/20

13/20

Najlepsza pasta bez fluoru

Pasty do zębów bez fluoru znajdują swoich użytkowników w dwóch grupach. Pierwsza z nich to najmniejsze dzieci. Druga to dorośli, którzy poszukują pasty bez fluoru, ponieważ uważają go za szkodliwy. Ci drudzy zazwyczaj szukają także naturalnego składu, który sprzyja również maluchom. Dlatego właśnie skład był dla nas najważniejszy przy wybieraniu najlepszej pasty.

Zwycięzcą rankingu 2024 została pasta bez fluoru Neo-bio z ksylitolem. Jeżeli chodzi o skład – nie ma sobie równych. To naprawdę naturalna pasta bez szkodliwych dodatków. Łagodny smak przypadnie do gustu także dzieciom. Ogromnym plusem jest zawartość ksylitolu przydatnego w trosce o zdrowe zęby. Mimo odrobinę wyższej ceny, Neo-bio cieszy się ogromną popularnością i świetnymi opiniami.

Powiązane Artykuły

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Najlepsza pasta bez fluoru
Average rating:  
 0 reviews
slot thailand slotgacormaxwin wwwl24.mitsubishielectric.co.jp game slot online