Święta to czas obdarowywania się prezentami. Zdarza się, że nad inspiracjami na prezenty dla rodziny zasiadamy kilka tygodni wcześniej. Częstym problemem jest wybór wartościowego prezentu dla dzieci. Kolejny zestaw klocków Lego czy lalka Barbie, może i ucieszą pociechę, ale zabawa nią nie będzie trwałą długo. Dobrym pomysłem są książki. Szczególnie takie, które zawierają wartościowe treści. Zakup książki pozwoli nie tylko w rozwoju dziecka, ale może sprawić, że zaczniemy spędzać razem więcej czasu, np poprzez wieczorne czytanie do snu.

Książki nie tracą na wartości merytorycznej, dlatego warto, żeby zawsze były chociażby uzupełnieniem prezentu. W dzisiejszych czasach nie jest problemem znalezienie pięknej książki dla dzieci. Wydawnictwa prześcigują się w coraz to ciekawczych wersjach wydawanych pozycji. Kolorowe ilustracje, wysoka jakość kartek, czy utwory, które czytały zarówno nasze mamy, jak i dziadkowie – to wszystko świadczy o jakości wybranego prezentu. Jeśli jeszcze nie masz pomysłu na prezenty dla najbliższych, nic straconego. Podpowiemy Ci czym kierować się podczas zakupu książek dla dzieci, oraz przedstawimy kilka ciekawych propozycji dla dzieci w każdym wieku.

Obraz

Nazwa

Ocena 0-10

Cena

Sprawdź Cenę

      

Baśnie do poduszki

9.9

Średnia


 

Baśnie czterech stron

9.8

Średnia


 

Dawno dawno temu

9.7

Tania


 

Konik garbusek

9.6

Tania


 

Beskid bez kitu

9.5

Droga


 

Piękne bajki dla dzieci – o tych pozycjach warto pamiętać?

Każdy z nas w życiu przeczytał z pewnością wiele książek. Jednak niejednokrotnie mamy problem z wymienieniem kilku tytułów utworów, które polecilibyśmy innym. Zebraliśmy kilka najpiękniejszych bajek dla dzieci, aby ułatwić wybór pozycji, która znajdzie się pod choinką.

Baśnie do poduszki

Któż nie pamięta baśni czytanych przez mamę czy babcię do snu. Pokażmy dzieciom, jak piękny może być świat, nauczmy ich ważnych przesłań, które płyną z baśni, znanych od pokoleń. Książka ta to zbiór prac najpopularniejszych pisarzy, takich jak Christian Andersen, bracia Grimm, Charles Perrault. Wśród baśni znajdziemy zarówno polskie utwory, jak i zagraniczne. Wybierając baśnie do poduszki, wybieramy takie utwory jak: Czerwony Kapturek, Kopciuszek, Kot w butach, Szewczyk Dratewka, Jaś i Małgosia, Brzydkie kaczątko, Nowe szaty Cesarza i wiele wiele innych. Na ponad czterystu stronach, wykonanych z solidnego, kredowego papieru znajdziemy 21 pięknie ilustrowanych baśni.

Dzieci z pewnością będą zachwycone z otrzymanego prezentu, a rodzice ze względu na przepiękne wydanie z chęcią poczytają razem z nimi. Warto wspomnieć, że Baśnie do poduszki to już druga część  Baśni z czterech stron świata.

R

Zalety

– zbiór klasycznych baśni;
– wysoka jakość wydania
– przepiękne ilustracje;
– twarda oprawa;
Q

Wady

– mały format książki;

Baśnie z czterech stron świata

Pozycja ta, to pierwsza część wcześniej wspomnianej pozycji. Również jak w przypadku Baśni do poduszki mamy do czynienia z pięknym, wysokiej jakości wydaniem. Pozycja ta, została dopracowana w najmniejszym szczególe. Piękne kredowe kartki skrywaja przepiękne ilustracje, poruszające dziecięcą wyobraźnię oraz 25 utworów, które zna chyba każdy. Twarda oprawa sprawie, że książka jest trwała i nawet codzienne czytanie jej do snu nie spowoduje zniszczenia.

Również jak w przypadku drugiej częśći jest to praca zbiorowa, a wewnątrz znajdziemy utwory takich pisarzy jak Andersen, bracia Grimm czy Collodi. W przypadku tego zbioru baśni, możemy przeczytać dzieciom następujące utwory: Królowa śniegu, Calineczka, Księżniczka na ziarnku grochu, Pinokio, Brzydkie Kaczątko, Królewna Śnieżka, Złotowłosa i trzy niedźwiadki, Calineczka oraz inne.

R

Zalety

– niska cena;
– utwory czołowych pisarzy;
– pięknie zdobiona;
Q

Wady

– mały format.

Dawno, dawno temu… Piękne opowieści dla 6 – latka

Kolejna propozycja to jedna z książek serii Dawno, dawno temu. W tym przypadku mowa o pozycji dla sześciolatków. W broszurze znajdziemy zarówno baśnie, jak i wiersze i opowiadania, które sierowane są do konkretnej grupy wiekowej. Książka ta posiada 188 stron oraz miękką oprawę. Wewnątrz znajdziemy piękie ilustrowane, takie utwory jak: Królowa Śniegu, Jaś i magiczna fasola, Żółw i zając, Jaś i Małgosia czy Lew i szczur.

Na uwagę zasługuje piękna okładka, która swoim wyglądem nawiązuje do wcześniejszych części serii, czyli opowieści dla 3, 4 i 5 – latków. To tanie propozycja, która będzie idealnym uzupełnieniem prezentu. Świetnie sprawdzi się również jako drobny prezent na mikołajki w przedszkolu.

R

Zalety

– niska cena;
– ilustrowane strony;
– idealne do zabrania w podróż;
Q

Wady

– miękka oprawa.

Konik garbusek

Kolejna propozycja jest nieco inna od wcześniejszych. Książeczka ta poświęcona jest jednemu, konkretnemu utworowi, jakim jest Konik garbusek. Jest to jedna z popularniejszych bajek rosyjskich. Bajka ta opowiada o chłopcu o szlachetnym sercu – Iwanie, który wraz ze swoim konikiem staje naprzeciw wszelkim przeszkodom, jakie los mu stawia na drodze, aby poślubić piękną księżniczkę i zostać carem Rosji. Wydawnictwo Liwona, stworzyło piękną 44 stronnicową książkę bogato ilustrowaną przez Artura Rajcha. Mimo miękkiego formatu, zdecydowano się na zastosowanie kredowego papieru o formacie A4. Nie da się ukryć, że wydanie to może się niszczyć nawet podczas ostrożnego użytkowania .

R

Zalety

– bajka przypominająca dzieciństwo;
– bogato ilustrowane stronice;
– dzięki rymom, szybko się czyta;
Q

Wady

– miękkie wydanie podatne na uszkodzenia.

Beskid bez kitu

Ciekawą propozycją jest książka Beskid bez kitu autorstwa Marii Strzeleckiej. To opowieść o ziemi łemkowskiej w czasach obecnych, oraz tych sprzed ponad pół wieku. Propozycja ta z pewnością wpadnie w ucho zarówno dzieci, jak i ich rodziców. Piękne opowiadania, które wręcz malują krajobraz Beskidu Niskiego pozwalają na przeniesienie się na południe Polski i wspólne poznawanie tajemnic, kultury i przyrody Beskidów. To opowieść o tym, że życie jest piękne, wystarczy tylko wsłuchać się przyrodę i żyć zgodnie z tym co usłyszymy. Warto wspomnieć, że nie jest to bajka, a ksiązka, dzięki której zaglębiamy się w Beskidy, spacerując po szlakach, wąchając poranną rosę czy jagody zrywane prosto z krzaczka. Z ksiązki tej dowiemy się o zwierzętach, które zamieszkują tutejsze ziemie oraz o ziołach, które leczą i które rosną na okolicznych łąkach.

R

Zalety

– twarda oprawa;
– barwna opowieść o beskidzie;
– wysoka jakość wydania;
Q

Wady

– książka skierowana bardziej do młodzieży;

Jak wybrać najpiękniejsze bajki dla dzieci?

Aby odpowiedzieć na to pytanie, warto pomyśleć, czego tak właściwie oczekujemy od książki. Zarysowanie w głowie najważniejszych cech pozwoli na łatwiejsze i bardziej precyzyjne dopasowanie pozycji do dziecka. Przy wyborze ksiązki dla pociechy, warto zwrócić uwagę na jej zainteresowania oraz poziom rozwoju. Znacznie ułatwi to dopasowanie wyboru do indywidualnych preferencji odbiorcy.

Przedstawione w dzisiejszym rankingu książki nieco się od siebie różnią. Oto najważniejsze cechy każdej z nich:

Cecha produktu

Baśnie do poduszki

Baśnie z czterech stron świata

Dawno, dawno temu… Piękne opowieści dla 6 – latka

Konik garbusek

Beskid bez kitu

Wiek dziecka

0 – 3

0 – 3

6

3 – 6

8 – 11

Ilość stron

404

380

 188

44

128

Format

115 x 155 mm

115 x 155 mm

 205 x 285

 210 x 297 mm

200 x 250 mm

Oprawa

twarda

twarda

 miękka

 miękka

twarda

Gatunek

Bajki/baśnie

Bajki/baśnie

bajki/wiersze

bajka rosyjska

opowieść

 

Wiek dziecka

Kupując książkę w prezencie, należy zwrócić uwagę, na wiek dziecka, któremu zamierzamy ją podarować. Czytanie książek jest bardzo ważne i mocno rozwija naszą pociechę, jednak warto pamiętać, że aby nasze dziecko zrozumiało przekaz zawarty w książce, musi być ona dopasowana do jego wieku. Ze względu na wiek dziecka należy również wybrać formę, jaką posiada książka, czyli odpowiednio twardo lub miękko stronnicową, a także gatunek.

W przypadku małych dzieci, najlepiej sprawdzą się wymowane wierszyki. Dla 3-latka możemy kupić już nieco bardziej złożone opowiadania lub bajki. Jeszcze starszym dzieciom, należy wybierać te pozycje, nad którymi będą musiały się nieco bardziej pochylić, aby zrozumieć zawarty w nich przekaz.

G

Oprawa i kartki

Jeśli kupujemy książeczkę na prezent dla rocznego czy dwuletniego dziecka, należy pamiętać, żeby posiadała ona zarówno twardą oprawę, jaki i twarde, tekturowe kartki. Małe dzieci, nie mają jeszcze na tyle precyzyjnych paluszków, żeby ostrożnie przekładać cienkie kartki. Wybór książek o cienkich kartkach dla maluszków, skutkowałby zniszczeniem książki, a może i pokaleczeniem się maluszka. Jeśli dziecko, któremu chcemy podarować książkę, sprawnie operuje już przekładaniem kolejnych stron, należy zwrócić uwagę na jakość i materiał, z których wykonane zostały. Najlepiej sprawdzi się papier kredowy, jest miły w dotyku i bardziej odporny na uszkodzenia.

G

Format

Książki , dostępne w księgarniach różnią się formatem. Znajdziemy zarówno małe książeczki, jak i pozycje o formacie A4. W przypadku zbioru najek czy opowiadań, lepiej wybierać większe formaty, gdyż, nie są one tak grube i łatwiej trzyma się je w rękach podczas czytania. Zaletą większego formatu w większych książkach jest również fakt, że nie zamykają się tak łatwo podczas czytania. Jeśli jednak poszukujemy książki o niewielkiej liczbie stron i treści, możemy wybrać mniejsze formaty.

G

Oprawa i kartki

Ilustracje

Nie tylko dzieci, ale również dorośli podczas czytania książki lubią oglądać kolorowe ilustracje. W przypadku dzieci bogato ilustrowane pozycje posiadają jeszcze jedną ważną korzyść. Łatwiej jest im wyobrazić sobie świat opisywany w danej bajce. Jeśli obrazki umieszczone są na każdej stronie dziecko chętniej wsłuchuje się w opowieść, którą mu czytamy, skupiając się zarówno na obrazku jak i ćwicząc wyobraźnię. Dlatego kupując książkę dla dzieci, warto zwrócić uwagę, czy są w niej ilustracje.

G

Czcionka

Od wielkości czcionki zależy komfort i szybkość czytania jej. W przypadku książek dla dzieci warto wybierać takie pozycje, które posiadają dużą, wyrażną czcionkę. Ułatwi nam to nie tylko wieczorne czytanie do snu, ale również przyda się w przyszłości, kiedy dziecko zacznie naukę samodzielnego czytania.

Najfajniejsze bajki dla dzieci 2024 – prace zbiorowe

Nie da się ukryć, że zbiory bajek autorstwa wielu pisarzy to najlepsze propozycje na prezent. Pozycje składające się z kilkunastu opowiadań są świetnym rozwiązaniem na ksiązki do snu. Jeden tom bajek wystarczy na około miesiąc codziennego czytania, codziennie innej baśni. Kolejną zaletą wyboru tomików bajek znanych pisarzy jest ponadczasowowść tych opowieści. Któż z nas nie pamięta bajki o Czerwonym Kapturku, czy Jasiu i Małgosi.

Dlatego nasz wybór padł na zbiór baśni jakim są Baśnie z czterech stron świata. Jest to pierwsza część z dwóch dostępnych w zbiorze. Bogato ilustrowane strony pozwalają na poruszenie dziecięcej wyobraźni. Zastosowanie twardej oprawy, a także wysokogatunkowego papieru kredowego sprawia, że mimo codziennego użytkowania i czytania bajki, książka się nie niszczy. Jedynym mankamentem tej pozycji jest jej format. To mała, gruba książka, nie do końca wygodna do dłuższego czytania. Jednak wielkość liter i użyta czcionka znacznie wynagradza format, na jaki zdecydowało się wydawnictwo. Książka ta, swoją treścią czytana może być już od pierwszych dni życia dziecka, jednak, aby dziecko samo mogło przeglądać ją i czytać, będziemy musieli poczekać nieco dłużej.

Powiązane Artykuły

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Jaką piękną książkę dla dzieci wybrać
Average rating:  
 0 reviews
slot thailand slotgacormaxwin wwwl24.mitsubishielectric.co.jp game slot online