Czy wiesz ile waży plecak Twojego dziecka? Odpowiedź brzmi: zdecydowanie za dużo! Jeżeli Twoja pociecha uczęszcza do placówki, w której nie ma szafek dla każdego ucznia, to codziennie musi nosić na plecach spory ciężar. Tradycyjne plecaki czy tornistry nie koniecznie sprawdzają się w takiej sytuacji. Torba na ramię to jeszcze gorszy wybór. Ale ciekawym rozwiązaniem są takie plecaki, które można również ciągnąć, jak walizkę.

Obraz

Nazwa

Ocena 0-10

Cena

Sprawdź Cenę

      

ST.RIGHT OMBRE

9.9

Tani

MYSZKA MINNIE

9.8

Tani

Paso

9.7

Średnia

PASO AVENGERS MARVEL

9.6

Drogi

Coolpack JUNIOR

9.5

Średnia


 

Jaki plecak na kółkach wybrać? Jeżeli szukasz odpowiedzi na to pytanie to trafiłeś idealnie. W tym rankingu przygotowaliśmy zestawienie pięciu popularnych plecaków, od różnych producentów i w różnych cenach. W pierwszej części artykułu zrecenzujemy je dokładnie, a następnie porównamy. Na końcu dowiesz się, który z nich to naprawdę dobry plecak na kółkach. Po drodze przybliżymy także problemy, jakie mogą wiązać się ze zbyt ciężkimi tornistrami.

Plecak szkolny na kółkach St. Right Ombre z piórnikiem

dobry plecak na kółkach

Pojemność: 26 l Wymiary: 44x32x25 cm Waga: 1950 g

Pierwszą z propozycji są magnetyczne klocki w kształcie różnokolorowych kulek o średnicy 5 mm. Dzięki temu, że cała powierzchnia kulek jest namagnesowana, możemy z nich budować różnego rodzaju budowle, często o mocno niestandardowych kształtach. Silne magnesy pozwalają na utrzymanie kilku kulek bez potrzeby dodawania innych konstrukcji. Klocki zapakowane są w pudełko, w którym znajduje się aż 216 kulek, po 36 z każdego koloru. Co ważne mamy możliwość łączenia poszczególnych zestawów ze sobą, a dzięki wygodnemu opakowaniowi, kulki możemy zabrać ze sobą w podróż. Jest to zabawka pobudzająca wyobraźnię, a także doskonale ćwicząca wyobraźnię przestrzenną.

R

Zalety

  • dobry polski producent,
  • praktyczne kieszenie,
  • kieszeń przystosowana do transportu laptopa,
  • piórnik w zestawie.

Plecak na kółkach Paso Myszka Minnie

jaki plecak na kółkach

Pojemność: 30 l Wymiary: 45x30x25 cm Waga: 1200 g

Plecak na kółkach Paso z Myszką Minnie wygląda dość przeciętnie. Wyprodukowany został przez Paso – firmę znaną z akcesoriów szkolnych dla dzieci. W zestawie znajduje się dopasowany wzorem prosty worek na buty oraz piórnik – podstawowy model, z jedną komorą.

Ten plecak ma trzy komory i dwie kieszenie na zewnątrz. Został wzmocniony aluminiowym stelażem oraz ochronnymi nóżkami u dołu. Ma regulowane szelki oraz wyciąganą rączkę. Dno jest usztywnione. Całość uszyta została z wodoodpornego poliestru.

Wzór plecaka jest mało atrakcyjny, utrzymany w szarych kolorach.  Nie jest to absolutnie produkt na licencji – nie znajdziemy tutaj wizerunku znanej Myszki Disneya tylko napis z jej imieniem. Produkt wydaje się też mało solidny, materiał jest wiotki i cienki. Dedykowany raczej dziewczynkom.

R

Zalety

  • nóżki, które chronią dno i stabilizują,
  • pojemność aż 30 l przy małych rozmiarach,
  • piórnik i worek w zestawie.

Plecak na kółkach Paso Unique

plecaki na kółkach do szkoły

Pojemność: 36 l Wymiary: 49x35x28 cm Waga: 2160 g

To drugi plecak w naszym rankingu produkowany przez firmę Paso. Wydaje się bardzo solidny i wytrzymały. Jego zaletą jest również ciekawy wzór, który może się spodobać zarówno dziewczynkom jak i chłopcom.

Plecak Unique ma dwie duże komory i dwie boczne kieszonki. W większej komorze znajduje się jeszcze wygodny organizer z uchwytem na klucze. Jedna z przegródek przystosowana jest wymiarem do standardowych laptopów. Koła są kauczukowe, a rączka ma dwa stopnie długości. Oprócz szelek plecak ma także od góry uchwyt do przenoszenia. Uszyty z poliestru z odblaskowymi elementami.

Ten produkt wyróżnia przede wszystkim wzmocniony dół. Takie zabezpieczenie jest bezcenne, gdy plecak jest używany w różnych warunkach atmosferycznych i na różnego rodzaju nawierzchni. Niestety wpływa to na wagę całości.

R

Zalety

  • solidna obudowa dna wzmacniająca jego trwałość,
  • uniwersalny wzór,
  • bardzo duża pojemność.

Plecak szkolny na kółkach Paso Marvel

plecaki na kółkach dla dzieci

Pojemność: 31 l Wymiary:  45x29x24 cm Waga: 1200 g

Kolejna propozycja od Paso, tym razem na licencji, specjalnie dla fanów Avengersów. Wzór utrzymany w ciemnych kolorach z żółtym logiem Marvel. Oprócz tego produkt niczym się nie wyróżnia.

Plecak Paso Avengers ma dwie komory i dwie boczne kieszenie. Jak wszystkie tego typu akcesoria szkolne ma wyciąganą rączkę i regulowane szelki. Dno standardowo wzmocnione. Koła wykonane zostały z kauczuku. Oprócz kół plecak ma też plastikowe nóżki, które chronią jego dno. Uszyty z wodoodpornego materiału z odblaskowymi elementami.

Chociaż fankami Marvela są także dziewczyny, ten plecak wydaje się bardzo chłopięcy. Rozplanowanie kieszeni nie zostało specjalnie przemyślane. To jeden z najprostszych modeli plecaków na kółkach. Zaletą jest z pewnością jego cena.

R

Zalety

  • niska cena.

Plecak na kółkach Coolpack Junior ze światłami LED

Pojemność: 24 l Wymiary: 44x31x19 cm Waga: 1980 g

Specjalność dla fanów dinozaurów. To plecak, który zapewni świetną widoczność dziecka na drodze. Został wyposażony w światła LED wokół przedniej kieszeni oraz kłódkę na kod.

Ten plecak jest dość nieduży. Ma trzy większe komory i dwie boczne kieszenie. Najmniejsza z nich ma w środku dodatkowe przegródki. Oprócz kółek spód posiada także dwie nóżki. Całość wykonana z wodoodpornego sztucznego materiału. Wyróżnia się tym, że szelki do noszenia na plecach są odpinane i można je schować.

Plecaki na kółkach Coolpack mają światła ledowe ładowane za pomocą kabla USB, który został dołączony do plecaka. Mają 23 tryby świecenia, a na pełnym ładowaniu pracują maksymalnie 4 godziny. To z jednej strony fajny gadżet, który może się spodobać dzieciakom. Z drugiej zaś pewność zwiększenia bezpieczeństwa podczas wieczornych powrotów do domu.

R

Zalety

  • światła LED,
  • odpinane szelki.

W trosce o zdrowy kręgosłup i nie tylko

Tak jak wspomnieliśmy we wstępie – zbyt ciężkie plecaki są ciągle w wielu polskich szkołach niebezpieczną normą. Zalecenia lekarzy są takie, że młodsze dzieci nie powinny dźwigać ciężarów przekraczających 10% masy ich ciała. Ile może ważyć pierwszoklasista? Zakres norm jest dość szeroki: od 18 do 34 kilogramów, a poprawna waga związana jest oczywiście ze wzrostem. Przyjmijmy więc średnią wagę  jednak  malucha na poziomie 26 kg. Jego plecak nie powinien więc być cięższy niż 2,6 kg. Z wiekiem wytrzymałość na dźwiganie wzrasta i 13-stolatki mogą już nosić plecaki o wadze 15% ich masy ciała.

Przeciążanie młodych pleców odbija się niekorzystnie przede wszystkim na kręgosłupie. Za ciężkie plecaki bywają bezpośrednią przyczyną wad postawy. Noszone zwłaszcza na jednym ramieniu powodują rozwój skoliozy. Dlatego torba do szkoły nie jest dobrym rozwiązaniem. Plecak założony na obydwa ramiona również szkodzi. Za duży ciężar wymusza nienaturalną postawę: dziecko jest lekko pochylone do przodu, jego kark jest zgięty i napięty. Ale to nie wszystko. Nadmierne obciążenie pleców odbija się także na stawach biodrowych i kolanowych. Co ciekawe, długofalowe skutki noszenia ciężkiego tornistra za młodu, mogą zacząć dokuczać dopiero w dorosłym życiu. Mowa tu o dolegliwościach takich jak bóle pleców, zwyrodnienia kręgosłupa i stawów, a nawet zaburzenia neurologiczne.

Gdyby te argumenty nie były wystarczające, aby pomyśleć o zmianie tradycyjnego plecaka na taki z kółkami, wystarczy wyobrazić sobie jak trudny jest dzień z ciężkim tornistrem. Droga z domu do szkoły i z powrotem, przejścia pomiędzy klasami, czas spędzany na przerwie. To wszystko staje się dużo trudniejsze z ciężarem na plecach. Dyskomfort powodowany tą sytuacją w kombinacji z powszechnie panującym wśród szkolnej młodzieży stresem, może być powodem frustracji i utrudniać naukę.

Jakie plecaki na kółkach do szkoły wybierać?

Zacznijmy od parametrów technicznych. Plecaki na kółkach do szkoły muszą być przede wszystkim solidne. Znoszą całkiem inne warunki, niż zwykłe tornistry. Najłatwiej porównać je z walizką na kółkach. Ciągły kontakt z ziemią czy podłogą, szybko zweryfikuje jakość wykonania. Plecak na kółkach powinien obligatoryjnie mieć wbudowany mocny, ale lekki stelaż. To na nim będzie opierać się część ciężaru. Dno plecaka musi być usztywniane i najlepiej dodatkowo wzmocnione.

Świetnie byłoby, gdyby cały plecak był dość sztywny i obowiązkowo wodoodporny. Produkty z cienkich i wiotkich materiałów będą szybko niszczeć i z pewnością nie wyglądają estetycznie. Tak jak walizki – najlepiej sprawdzają się te, które nie mają miękkich ścianek. Rączka plecaka powinna mieć co najmniej dwie regulowane wysokości, aby móc ją dopasować do wzrostu dziecka. Musi też z łatwością chować się do środka. Zazwyczaj są to po prostu rączki teleskopowe. Kółka są równie ważne jak konstrukcja samego plecaka. Jeżeli nie będą kauczukowe, szybko się zetrą, a przy ruchu mogą wydawać głośne i nieprzyjemne dźwięki. Jeżeli jest możliwość zakupu plecaka na kółkach z łożyskami, warto to zrobić.

Nawet tornistry na kółkach czasem trzeba nosić na plecach, dlatego warto zwrócić uwagę na ich masę. Równie ważne jest to, żeby noszenie nie sprawiają dyskomfortu. Szelki plecaka powinny być chowane lub odpinane, żeby nie ciągnęły się po nawierzchni podczas jazdy. Kluczowa kwestia to ilość komór, ich rozmieszczenie i dodatkowe rozwiązania takie jak uchwyty na klucze czy kieszenie na laptopa. A na końcu pozostaje jeszcze stosunek jakości do ceny oraz to, co najważniejsze dla dziecka: atrakcyjny wygląd. Brzydki plecak, chociażby był najlepiej skonstruowany, nie przypadnie do gustu jego właścicielowi.

Porównanie produktów

Opisane wyżej modele plecaków na kółkach zestawiliśmy w poniższej tabeli. Porównaliśmy je pod kątem pięciu kluczowych cech jakimi są: pojemność, waga, ilość kieszeni, wygląd i cena.

 

Pojemność

Waga

Ilość komór

Wygląd

Cena

St. Right Ombre

26

1950

6

Bardzo atrakcyjny

umiarkowana

Paso Myszka Minnie

30

1200

5

Nieatrakcyjny

niska

Paso Unique

 

36

2160

4

Atrakcyjny, uniwersalny

umiarkowana

Paso Marvel Avengers

31

1200

4

Stylistyka Marvel

niska

Coolpack Junior LED

24

1980

5

Dość ciekawy, uniwersalny

wysoka

Najlepszy plecak na kółkach 2024

W naszym rankingu wygrywa plecach marki St. Right. Nie jest najbardziej pojemny, ale mimo to w ogólnej ocenie wypada najlepiej. Pierwszy powód to stosunek jakości wykonania do ceny. To jedyny plecak z łożyskami w kauczukowych kółkach. Ma usztywniane, mocne dno. Jego waga nie jest najniższa, wynika bowiem z wykorzystanych materiałów. Mimo to w kategorii wagi St. Right plasuje się mniej więcej w środku zestawienia.

Natomiast bezkonkurencyjny jest rozkład komór i kieszonek, a także dodatkowe sprytne rozwiązania zastosowane w tym plecaku. Nie bez znaczenia jest także świetna kolorystyka i styl tego produktu.

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Jaki plecak na kółkach wybrać
Average rating:  
 0 reviews
slot thailand slotgacormaxwin wwwl24.mitsubishielectric.co.jp game slot online