Pierwsze kroki postawione przez niemowlę to dla rodziców zawsze wielkie wydarzenie. Czekają na tę chwilę ze zniecierpliwieniem – stanowi ona bowiem wyznacznik dużej samodzielności dziecka. Przyjęło się uważać, że umiejętność chodzenia zawsze poprzedzona jest etapem raczkowania – sprawdź, czy słusznie.

Obserwacje rozwoju niemowlaka pokazują, że dzieci najczęściej stawiają pierwsze kroki między 9. a 14. miesiącem życia. Samodzielne chodzenie stanowi efekt stopniowo przebiegających etapów rozwojowych.

Pozycja leżąca na brzuchu – klucz do sukcesu

Układanie niemowlęcia w pozycji leżącej na brzuchu sprzyja wzmacnianiu mięśni tułowia, pleców i szyi. Dzięki tak stabilnemu podparciu maluch będzie w stanie unosić głowę – podpierając się na łokciach, a potem prostując ręce. Taka pozycja przygotowuje do pełzania, bujania się na kolanach i raczkowania.

Raczkowanie – niekonieczne, ale wskazane

Raczkowanie to etap rozwoju ruchowego, który może rozpocząć się ok. 7. miesiąca życia. Okazuje się jednak, że niektóre maluchy pomijają tę fazę – długo pełzają, a następnie od razu przechodzą od siadu do wstawania i stawiania pierwszych kroków z podparciem. Zdaniem ekspertów takie zachowanie jest całkowicie naturalne i nie stanowi żadnego powodu do niepokoju o rozwój niemowlaka.

Chociaż raczkowanie nie jest konieczne do opanowania samodzielnego chodzenia, warto zachęcać dziecko do tego rodzaju ruchu, ponieważ niesie on za sobą mnóstwo korzyści. Dzięki poruszaniu się na kolanach z pomocą rąk maluszek:

  • zdobywa umiejętność oceny odległości,
  • uczy się obierania kierunków,
  • rozwija w sobie zdolność planowania trasy,
  • angażuje do pracy dwie półkule mózgowe – poprzez wykonywanie naprzemiennych ruchów: prawa ręka-lewa noga, lewa ręka-prawa noga.

Należy przy tym pamiętać, że niektóre niemowlęta etap raczkowania omijają tylko na chwilę, a po pierwszych próbach samodzielnego wstawania i chodzenia przy meblach zaczynają raczkować.

Jak zachęcić dziecko do raczkowania?

Rozwój niemowlaka związany z raczkowaniem można stymulować na wiele sposobów – poprzez dobór odpowiednich zabaw. Dobrym pomysłem może się okazać:

  • umieszczanie ulubionej zabawki malucha poza jego zasięgiem, ale w widocznym dla niego miejscu;
  • uruchomienie specjalnych zabawek, które samodzielnie się poruszają – zadaniem dziecka będzie złapanie takiego przedmiotu.
slot thailand slotgacormaxwin wwwl24.mitsubishielectric.co.jp game slot online