Dla każdego z nas trampolina to zdecydowanie jeden z ciekawszych obiektów gwarantujących ogromną ilość frajdy. Dzieci uwielbiają się na niej bawić, a producenci raz za razem przypominają nam o tym jak pozytywnie wpływają na rozwój koordynacji dziecka. Jaka jest jednak prawda? Czy skakanie na trampolinie jest szkodliwe?

W dzisiejszym artykule postanowiłem sprawdzić czego należy spodziewać się po trampolinie i czy rzeczywiście istnieją jakieś fakty potwierdzające szereg różnych tez, między innymi czy skakanie na trampolinie obciąża stawy. Aby jednak zrozumieć problem i odnieść się do niego odpowiednio, należy także zwrócić uwagę na to czy w ogóle użytkownicy zdają sobie sprawę z tego jak skakać na trampolinie.

ranking fotelików samochodowych 15-36

Dla kogo trampolina jest szkodliwa?

Zanim odpowiem na pytanie czy skakanie na trampolinie jest szkodliwe, warto najpierw odpowiedzieć sobie na pytanie dla kogo tak naprawdę te produkty zostały przygotowane. Niegdyś dostęp do trampolin był mocno ograniczony i tylko w parkach rozrywki można było na takie się natknąć.

Dziś jednak trampolinę może mieć każdy, kto ma ogród lub kawałek ziemi za domem. To nie oznacza jednak, że wszyscy możemy uczestniczyć w zabawie na trampolinie i nie martwić się o nasze zdrowie. Osoby, które od zawsze cierpiały na schorzenia układu kostnego powinny stronić od tego typu aktywności. Dodatkowo wszystkie osoby z astmą bądź te doświadczające dyskopatii nie powinny korzystać z trampolin.

Jeżeli chodzi o wady skakania na trampolinie, to największą jest oczywiście ryzyko urazu, które jest bardzo wysokie w przypadku kilkuletnich dzieci. Podczas skakania na trampolinie niejednokrotnie chce do nas dołączyć starsze rodzeństwo. Czasami nawet rodzice decydują się skakać z dziećmi w celu ochrony przed upadkiem. Jest to jednak bardzo duży błąd, gdyż w ten sposób możemy doprowadzić do jeszcze poważniejszego uszczerbku na zdrowiu.
Jedną z najważniejszych rzeczy, jeśli chodzi o świadome skakanie na trampolinie, jest zrozumienie, że skoki każdego użytkownika wpływają na wszystkich uczestników zabawy. Co więcej, nacisk i siła wywierana przez osobę dorosłą ważącą 80 kilogramów będzie dwukrotnie bardziej odczuwalna u innych osób, w tym kilkuletniego, ważącego 9-13 kilogramów dziecka. Sprawia to, że skakanie z innymi osobami przyczynia się do tak drastycznego wzrostu wypadków na trampolinie.

Inną wadą skakania na trampolinie, szczególnie u osób korzystających z trampolin fitness do poprawy swojej tężyzny fizycznej, jest nietrzymanie moczu. Ćwiczenia na trampolinach nie są najbezpieczniejszymi ze względu na duże obciążenia mięśni dna miednicy. Te natomiast, kiedy nie są odpowiednio skoordynowane z oddechem, nie są w stanie sprawnie pracować. Oznacza to, że intensywne skakanie na trampolinie niemalże uniemożliwia właściwą pracę tych mięśni.

Q

Wady skakania na trampolinie

• Może doprowadzić do pogorszenia stanu mięśni dna miednicy;
• Podwyższone ryzyko urazu u kilkulatków, szczególnie podczas zabawy ze starszym rodzeństwem.

A dla kogo trampolina jest odpowiednia?

Powyższe wady mogą sprawić, że uznasz trampolinę za najgorszy możliwy sposób na spędzanie wolnego czasu. Jest jednak wręcz przeciwnie. Dzieci, które cierpią na rozwojowe zaburzenia koordynacji powinny korzystać z trampoliny, gdyż jest to jedna z atrakcyjniejszych form terapii. Co więcej, dzieci upośledzone umysłowo bardzo dobrze reagują na trampolinę, która działa idealnie jako narzędzie do treningu motoryki i równowagi.

Co więcej, jako trening tolerancji ruchu trampolina spisuje się równie niesamowicie. To samo można powiedzieć o osobach, które potrzebują stymulacji czucia głębokiego. Oczywiście istnieje szereg ograniczeń, o których każdy rodzic powinien pamiętać. Jeśli zatem myślisz nad zakupem trampoliny dla własnego dziecka bądź własnych dzieci, zachęcam każdego do zapoznania się z rankingiem najlepszych trampolin dla dzieci oraz z podstawowymi zasadami korzystania z trampoliny, aby nie tylko zminimalizować ryzyko wystąpienia kontuzji, ale całkowicie je wyeliminować.

Praca nad równowagą to oczywiście jedna z głównych zalet skakania na trampolinie i wielu specjalistów to potwierdza. Dodatkowo warto również zwrócić uwagę na inne niezwykle istotne kwestie, jak na przykład redukcja stresu! Kluczową zaletą skakania na trampolinie jest także wysoka efektywność spalania kalorii. Jest to szczególnie widoczne w przypadku uprawiania tak zwanego fitnessu trampolinowego.

;

Zalety skakania na trampolinie

• Idealne połączenie zabawy i treningu motoryki u dzieci;
• Bardzo dobrze redukuje stres;
• Odciąża stawy;
• Oferuje bardzo wysoką efektywność spalania kalorii.

Dowiedz się jak skakać na trampolinie, aby zapewnić sobie i bliskim bezpieczeństwo

Trampoliny w miejscach publicznych bardzo często oferują nam specjalne szelki, które dodatkowo stabilizują nasze dziecko czy nas samych podczas zabawy. Jest to zdecydowanie jedno z najlepszych rozwiązań, które na dłuższą metę pozwoli uniknąć kontuzji.

Niestety domowe, ogrodowe trampoliny nie oferują takich zabezpieczeń, tak więc to od ciebie – rodzica – zależy bezpieczeństwo swojej pociechy. W takich sytuacjach należy upewnić się, że dziecko skacze na trampolinie samo. W ten sposób obniżysz ryzyko wystąpienia kontuzji spowodowanej zbyt dużą siłą, jaką cięższy użytkownik wywierałby na matę, a co za tym idzie na dziecko. Alternatywą są także mini trampoliny dla dzieci, które na początku przygody ze skakaniem będą zdecydowanie bezpieczniejsze.

Wybierając się w miejsca publicznie, niezwykle istotne jest także zapoznanie się ze wszystkimi informacjami bezpieczeństwa, a także z instrukcją korzystania ze sprzętu. Samo skakanie nie musi być niebezpieczne. Co więcej, wiele osób zastanawia się czy skakanie na trampolinie obciąża stawy. Jest wprost przeciwnie! Podczas skakania stawy są odciążone, a nasz ruch (same skoki) interpretowane są przez organizm jako wzrost przyciągania grawitacyjnego. W ten sposób nasze kości staną się silniejsze i gęstsze.

Jeżeli jednak cierpisz na schorzenia bądź odczuwasz dyskomfort stawowy, to przed zabawą na trampolinie należy skonsultować się z lekarzem i upewnić, że nie jest to symptom choroby, która mogłaby być stanowczym przeciwskazaniem do tego typu zabawy.

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Skakanie na trampolinie wady
Average rating:  
 0 reviews
slot thailand slotgacormaxwin wwwl24.mitsubishielectric.co.jp game slot online