Częstsze niż zwykle oddawanie stolca u niemowlęcia w połączeniu z wodnistą konsystencją może być objawem biegunki. Biegunka u niemowlaka występuje także często z wymiotami. Dziecko jest słabe, odwodnione, a w niektórych przypadkach także gorączkować. Jakie są sposoby radzenia sobie z tą przypadłością?

Skąd bierze się biegunka u niemowlaka

W przypadku niemowlęcia bardzo wiele czynników może wywołać zmiany chorobowe bądź nieprawidłowe funkcjonowanie organizmu. Biegunka może być wywołana wirusem, czasami także rotawirusem, lub innymi bakteriami, czy pasożytami. Rozwolnienie u niemowlaka wywołane może być także przez nietolerancję niektórych składników odżywczych takich jak gluten, czy laktoza, bądź być wynikiem antybiotykoterapii przy grypie, czy innej chorobie. Miewa także błahe przyczyny, takie jak podanie dziecku nieświeżego jedzenia lub wzdymających warzyw. Jeśli nie mamy pewności co do tego, co wywołać mogło biegunkę, lepiej skontaktować się z lekarzem, zwłaszcza jeśli mamy do czynienia z nawracającą biegunką.

Jak rozpoznać czy to biegunka?

Noworodki karmione wyłącznie piersią, czyli w pierwszych tygodniach życia, z reguły mają rzadki stolec. Trudno zatem rozpoznać w nim zmiany. Tym, co powinno zaalarmować rodziców, jest dużo częstsze wypróżnienie niż dotychczas. Sygnałem alarmowym z pewnością powinna być obecność ropy lub śluzu w kupce, a czasem nawet krwi. Dziecko podczas biegunki może mieć podwyższona temperaturę ciała, co świadczyć może jednocześnie o obecności wirusa. Ponadto niemowlę jest rozdrażnione, płacze i nie może spać. W pierwszej kolejności należy zatem wziąć pod uwagę częstotliwość wypróżnień, a następnie obserwować zawartość pieluszki.

Rozwolnienie u niemowlaka – jak mu zaradzić?

Wielu rodziców w pierwszej kolejności stara się powstrzymać biegunkę. Nie jest to słuszne działanie, powinno się dać czas, by czynniki za nią odpowiedzialne opuściły dziecięcy organizm wraz z produktami wydzielania. Działanie jest takie samo, jeśli za biegunkę odpowiedzialny jest wirus lub zepsute jedzenie. Dzieci karmione piersią powinny wciąż otrzymywać pokarm, pomimo rozwolnienia. Natomiast te, które karmione są mlekiem modyfikowanym, powinny dostać mleko hipoalergiczne bądź bez laktozy lub glutenu, czyli ogólnie mleko, które nie podrażnia. Jeśli dziecko jest w trakcie rozszerzania diety i spożywa już stałe pokarmy, warto mu podać kleik ryżowy, papkę ziemniaczaną, starte surowe jabłka, czy papkę marchewkową. Są to pokarmy, które łagodzą luźne stolce i dostarczają witamin do organizmu.

Rozwolnienie u noworodka jest przykrym przeżyciem zarówno dla rodziców, jak i dla dziecka. Nie zawsze jest ono groźne, często to sygnał, że któryś z podawanych posiłków nie jest dla danego dziecka korzystny. Czasem jednak jest to oznaka wirusa lub poważniejszej choroby. Jeśli nasza pociecha wymiotuje, ma gorączkę, w stolcu pojawia się krew lub ropa, to zdecydowanie trzeba udać się do lekarza. W większości przypadków jednak zwyczajne ustabilizowanie diety pomaga dziecku wrócić do formy.

Jak długo trwa biegunka i jak jej zapobiec?

Biegunka u niemowlaka powinna ustąpić po 5-7 dniach bez względu na to, czy była wywołana przez wirusy czy bakterie. Dużo zależy także od tego, czy podjęto właściwe postepowanie, aby jej przeciwdziałać. 

Aby uchronić dziecko przed biegunką należy prawidłowo przygotowywać i przechowywać pokarmy oraz przestrzegać zasad higieny. Dodatkowo, w przypadku niemowląt bardzo ważną rolę w przeciwdziałaniu biegunce pełni karmienie piersią 

Przeczytaj więcej na ten temat na blogu Humana Baby

slot thailand slotgacormaxwin wwwl24.mitsubishielectric.co.jp game slot online