Początki macierzyństwa nie zawsze są takie, jak sobie wymarzyłyśmy. Zwłaszcza chodzi tu o karmienie piersią. Jest to czynność naturalna, ale muszą się jej nauczyć zarówno mama, jak i nowo narodzone dziecko. Zdarza się, że maleństwo nie potrafi dobrze chwycić brodawki, przez co sprawia swojej mamie ból. Technikę można wyćwiczyć, jednak czasem jest już za późno i mama musi się zmierzyć z poranionymi brodawkami. Masz wtedy dwa wyjścia. Albo się poddajesz i kończysz karmienie, albo szukasz dobrego sposobu na pogryzione brodawki. Jaka jest Twoja decyzja?

Wszystko, co musisz wiedzieć o poranionych brodawkach

Dlaczego piersi bolą podczas karmienia?

Młode mamy często boją się pierwszych dni karmienia. Czy będziesz wiedziała, jak karmić? Czy dziecko będzie się najadało?Niekiedy sam fakt urodzenia dziecka i rozpoczęcie laktacji sprawia, że brodawki mamy są bardzo wrażliwe. Mogą na sam dotyk reagować bólem. Częściej jest to jednak zła technika karmienia. Karmienie spowodować mamie ból. Jeżeli dziecko nie chwyta w usta całej brodawki, może ją poranić. Karmienie piersią nie powinno boleć. Jeśli czujesz choć słaby dyskomfort, poproś personel szpitalu, by skontrolowali Waszą technikę. Doświadczenie położnych pomoże Wam skorygować ewentualne błędy i uspokoi młodą mamę.

Jeżeli nie poprawisz techniki dość szybko, dziecko podczas karmienia może poranić Twoje brodawki. W najgorszej sytuacji Twoje brodawki sutkowe mogą nawet krwawić. Dziecko prócz samego sutka powinno chwytać ustami całą otoczkę.

Także złe odstawianie dziecka od piersi może powodować dyskomfort. Małe dzieci często zasypiają podczas karmienia z piersią w ustach. W żadnym razie nie możesz wtedy po prostu wyciągnąć piersi z buźki maleństwa. To kolejny błąd, który skończy się dla Ciebie bólem. Gdy dziecko przestanie jeść, ale nadal trzyma Twoją pierś, wsuń delikatnie w kącik jego ust palec.

Młode mamy boją się wielu rzeczy. Sam poród jest dla przyszłych mam przerażający. Zaś życie po porodzie to wielka niewiadoma. Jeśli zdarzy Ci się, że w czasie karmienia bolą Cię piersi, nie martw się. Istnieją sposoby na to, by szybko i skutecznie wyleczyć problem jakim są bolące brodawki podczas karmienia.

poranione brodawki

Sposoby na bolące brodawki

Warto smarować brodawki własnym mlekiem. Ma ono właściwości bakteriobójcze. Przyspieszy to gojenie się ranek. Po każdym karmieniu rozprowadź kilka kropli mleka na otoczce i brodawce. W miarę możliwości pozostaw odkrytą, tak posmarowaną pierś przez 10-15 minut.

Możesz stosować maści. Na rynku dostępne są maści na bazie glukozy. Są one całkowicie bezpieczne dla dziecka, a części z nich nie musisz zmywać przed kolejnym karmieniem. W zależności od składu i firmy mają one różne ceny. Dostępne są bez recepty. Możesz sprawdzić je tutaj (sprawdź).

Stosowana maść na popękane brodawki daje wiele korzyści. Sprawdź przed użyciem, ile razy dziennie możesz nakładać maść na brodawki, oraz czy przed następnym karmieniem należy pierś delikatnie przemyć. Wiele z nich jest już na tyle bezpieczna, że nie tylko dziecko możesz przystawiać do piersi bez uprzedniego mycia jej, ale także nie psują smaku mleka, dzięki czemu dziecko chętnie je.

Także dostęp świeżego powietrza pomoże Twoim piersiom szybciej się zagoić. Jeśli możesz, będąc w domu zdejmij stanik. Pamiętaj jednak, że łatwo przeziębić piersi, a to spowoduje kolejny ból. Jeśli masz przeciąg w mieszkaniu, lepiej nie próbuj tego sposobu.

Zmieniaj często wkładki. Brodawki narażone wciąż na wilgoć, rozmiękczają się i łatwiej się uszkadzają. Jeżeli czujesz, że Twoje wkładki laktacyjne są już wilgotne, koniecznie je zmień. Nie tylko poczujesz się bardziej świeżo, ale także nie narazisz swoich brodawek na ból spowodowany pękaniem.

Jak dbać o higienę, gdy brodawki pękają?

Popękanych i bolących brodawek nie powinnaś często myć. Nie znaczy to, że nie masz ich myć wcale, ale staraj się ich nie przemywać częściej niż dwa razy dziennie. Lepiej nie stosuj na brodawki zwykłego mydła. Pamiętaj także o dokładnym, a jednocześnie delikatnym wysuszeniu. Jeżeli Twoje brodawki są bardzo mocno pogryzione, możesz spróbować przemyć je naparem z szałwii lub nagietka lekarskiego.

W jaki sposób karmić, jeżeli brodawki bolą?

Bolące brodawki nie są powodem, dla którego powinnaś przestać karmić. W dzisiejszych czasach istnieje tyle możliwości złagodzenia tego bólu, że za kilka dni poranione brodawki będą tylko mglistym wspomnieniem. Jeśli karmisz jednorazowo z obu piersi, zaczynaj od tej, która mniej boli. Na początku dzieci są bardzo łapczywe, a z każdym łykiem stają się delikatniejsze dla naszego ciała.

Możesz też skorzystać ze specjalnych kapturków. Są to silikonowe nakładki na piersi. Dzięki nim dziecko nie ma kontaktu bezpośrednio z naszymi sutkami, a z silikonowymi nakładkami. Dostępne są w różnych rozmiarach, dlatego należy je dobrać odpowiednio do wielkości piersi. Mimo, że jest to dobry sposób, nie każde dziecko potrafi jeść przez nakładki. Nie zniechęcaj się jednak.

Jeśli Twoje brodawki są tak obolałe, że nie możesz już wytrzymać, a na myśl o karmieniu łzy same nachodzą Ci do oczu, możesz przestać karmić piersią przez kilka-kilkadziesiąt godzin. Nie znaczy to jednak, by nie karmić wcale! Odciągnij pokarm, najlepiej ręcznie i podaj dziecku przez strzykawkę lub na łyżeczce. Niech Cię także nie zdziwi ilość mleka. Dziecko w pierwszych dobach życia może być najedzone łyżeczką Twojego pokarmu.

pogryzione brodawki jak leczyć

Kiedy poradzić się lekarza?

Popękane brodawki sutkowe nie są powodem, abyśmy od razu biegły do lekarza. Wyżej wymienione sposoby pomogą uśmierzyć ból i szybko wygoić ranki. Jeśli jednak coś zacznie Cię niepokoić, powinnaś udać się do specjalisty. Może być to infekcja bakteryjna, którą trzeba wyleczyć. Opuchnięte i bardzo bolące brodawki sutkowe, a także sącząca, żółta lub ropna wydzielina są powodem, dla którego powinnaś zgłosić się do lekarza.

Jeżeli mijają kolejne dni, a ból nie ustaje, lub wręcz narasta, także powinnaś skonsultować to z lekarzem lub doradcą laktacyjnym. Prawdopodobnie masz złą technikę karmienia. Możesz także odczuwać ból, gdy Twoje piersi są zakażone pleśnią.

 Nie martw się, ból minie!

Popękane i krwawiące brodawki zdarzają się bardzo często u mam karmiących piersią. Jeśli bolą dłużej niż 3-4 dni, koniecznie powinnaś skonsultować się z poradnią laktacyjną lub swoim lekarzem. Poradzić możesz się także swojej położnej. Są to osoby, które pomogą Ci ustalić, dlaczego odczuwasz ból w czasie karmienia i doradzą, jak powinnaś zadbać o piersi, by ból szybko minął. Niekiedy bolące piersi są objawem alergii. Wtedy także powinnaś iść na wizytę do lekarza. Jedno jest pewne. Jeśli masz pokarm, a dziecko się najada, nie rezygnuj z karmienia. Ból w końcu minie, a jeśli teraz przestaniesz karmić, to już nie będziesz miała możliwości do niego wrócić.

Źródło:

https://www.poradnikzdrowie.pl/ciaza-i-dziecko/po-porodzie/domowe-sposoby-na-pekajace-brodawki-aa-LVXz-cebU-NLTV.html

https://mamotoja.pl/jak-leczyc-popekane-brodawki-piersiowe-karmienie-piersia,karmienie-piersia-artykul,15234,r1p1.html

slot thailand slotgacormaxwin wwwl24.mitsubishielectric.co.jp game slot online